Zmiana energii FX Typhoon 10->17 J

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 292
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Zmiana energii FX Typhoon 10->17 J

Post autor: rek »

Witam,
nie miałem dotąd przyjemności udzielania się na tutejszym forum, chociaż od pewnego czasu zaglądam na nie.
Wpadł mi w oko FX Typhoon w wersji odmiennej od najczęściej spotykanego Synthetica, mającego grubą osłoną spustu, krótsze łoże i z lekka militarny kształt kolby - dla ułatwienia chętnie podlinkowałbym Wam zdjęcie, jednak jako nowy - nie mogę. Można ją zobaczyć na witrynie FX Airguns, po wyszukaniu frazy: Typhoon. Podane tam parametry to FAC, ale mam nadzieję, że to jedynie kwestia niezaktualizowanej witryny, ponieważ u jednym ze szwedzkich sklepów znalazłem ten model w wersji limitowej. Czy ktoś z forumowiczów ma o tej wersji jakieś informacje lub opinie ?

Zastanawiam się nad sprowadzeniem go ze szwedzkiego sklepu. Jednak oferowane tam modele są wykonane w standardzie 10 J. Czy możecie polecić specjalistę, którego mógłbym zapytać o podjęcie się przeprowadzenia przeglądu zerowego i zmiany energii na okolice 16.3 J ?
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: witboj »

Mam 2 szt w limicie 16J - jeden tradycyjny w drewnie, drugi w wersji HFT, też drewno. Ten karabin jest prosty w konstrukcji jak cep. Można go regulować od 0 do 17J (wyżej też ale to już u rusznikarza). U nas w ŁGS-ie jest takich jeszcze kolejne dwa. Także jakbyś chciał postrzelać przed zakupem to zapraszam.

Przegląd zerowy (pomijam kwestię zwiększenia energii - tu mogą być małe problemy , np na Anglię kleją śruby regulacyjne) ogranicza się do usunięcia nadmiaru smarów bo ciut za dużo tego dają ponadto są to zwykłe smary a ja wolę ten ze sklepu Kolby do -73 st C. Trzeba też sprawdzić poprawność obrobienia kanału dolotowego do lufy bo czasami jest zadzior. W każdym razie to nie jest istotny problem - wszystko do zrobienia w góra 2h.


Polecam wersję HFT. Generalnie jestem fanem tego karabinu. Części zamienne do kupienia w Incorsie lub u Chambersów (najpotrzebniejsze mam u siebie na stanie) Rozważ dokupienie manometru na koniec kartusza, w wersji bez ósemki, bo jeżeli chcesz manometr to lepiej od razu go zamontować skoro i tak karabin będzie rozbierany.

Stabilnych strzałów powinno wyjść w granicach 55 przy 240 m/s na Exact aczkolwiek moje lepiej strzelają z Crosmana Domed.

Generalnie jestem fanem tego karabinu także z pytaniami wal śmiało. Informacji szukaj także pod "Logun Solo" bo to jest to samo tylko produkowane dla pośrednika i z mniejszym kartuszem.

Na forum jest sporo o tych karabinach. Problem z tymi karabinami to ich cena w Polsce. To jest karabin porównywalny z s400 (dla mnie nawet minimalnie lepszy chociaż to już bardziej kwestia indywidualnych preferencji) a cena zazwyczaj duuużo wyższa.

Jak będziesz kupował montaż to pamiętaj, że on ma wysoka bakę (nawet jak jest regulowana) i większość ludzi ma problemy ze złożeniem na niskim (chociaż ja nie mam) - trzeba brać średni, a jak chcesz dłuższą lunetę to najlepszy jest z przesunięciem - SportsMatch ET09C - lub ET037C - jak się zdecydujesz na lunetę z 30mm tubusem.

Ciężkie lunety odradzam - karabin jest lekki. Z tańszych świetnie sprawdza się Weaver RV7, RV9, V16, czyli popularna Delta, Burris Timberline a polecam małego lub dużego Leupolda EFR-a jak kasy starczy.

http://orzel.org.pl/forum/viewtopic.php?p=11977#11977

Gdybyś się zastanawiał nad źródeł zasilania - polecam 3 stopniową pompkę. Kartusz jest stosunkowo niewielki i strzela się mniej więcej od 190 do 120 bar więc do napompowania dużo nie ma, do tego jest z z aluminium więc wilgoć mu nie groźna.

Na allegro są obecnie bardzo tanie magazynki, ja ich jednak nie polecam bo nie można wyjmować z systemu do załadowania.
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 292
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: rek »

Dziękuję za błyskawiczny i obszerny odzew. Mniejsza część tych informacji była mi już znana, m.in. z Twoich wcześniejszych postów :) dlatego obecne zainteresowanie właśnie tym modelem jest nieprzypadkowe.
Na wszelki wypadek dopytam, czy Twoja odpowiedź odnosi się do wersji Typhoon Synthetic którą obecnie widać na stronie Incorsy, czy również do tej widocznej na stronie producenta (łoże o łagodniejszym kształcie, dłuższym fragmencie z przodu pod kartuszem i ze znacznie cieńszą, prawdopodobnie metalową osłoną spustu) ? Bo właśnie o tej drugiej poszukuję wiedzy, a dotąd nie udało mi się nigdzie doczytać czy za zmienionym łożem nie poszła również jakaś zmiana w systemie ?
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: witboj »

Zmiany w systemie są kosmetycznie i raczej dotyczą roku produkcji niż wersji łoża. Widzę różnicę w łożu ale nie widzę w systemie - po prostu plastikowe mądrze zrobili pod drewniane, dzięki temu jest dla prawo i lewo ręcznych. Za to niedobrze, że nie ma już wersji FT w drewnie, tylko plastik.
Jedyna różnica między łożem plastikowym a drewnianym w systemie to inny sposób mocowania - inna śrubka i w wersji z drewnem jest dodatkowa tulejka.Zmiany w produkcji, które ja zauważyłem w stosunku do starszych wersji to:
1) Dodatkowy otwór odpowietrzający komory bijnika chociaż problem (problemik bardziej) z odpowietrzeniem komory w trakcie stzrału przy zatkaniu otworu dopiero zlikwiduje całkowicie zastosowanie bijnika z FX Royal - z nacięciami po bokach
2) Zrobienie otworu pod imbus w rączce przeładowania ułatwiającego jest odkręcanie / dokręcanie
3)Zrobienie stożka w tulejce lufy ułatwiającego wkładanie śrutu
4) Lekka zmiana kształtu popychacza w miejscu połączenia "grubego z cienkim" która umożliwiła zastosowanie fabrycznych wkładek jednostrzałowych.

Nadal brakuje zaślepki QF - trzeba sobie dorobić bo oryginalne od innych modeli FX są zbyt drogie. Mi dorabiał Gelorad.
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 292
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: rek »

Uzbrojony w wiedzę o upatrzonym celu, wobec braku postępów w korespondencji ze sprzedawcami zza morza, finalnie zakupu dokonałem na miejscu. Dziękuję za rady :-D
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: witboj »

No to pozostaje tylko życzyć, żebyś miał ze swojego tyle zadowolenia, co ja :-)
Awatar użytkownika
drLecter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 472
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 11:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Malmö
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana energii FX Typhoon 10->17 J

Post autor: drLecter »

A ja bym się chciał dowiedzieć jak zwiększyć energię?
W Webley FX2000 polegało to na wymianie transferportu z większym otworem.
Jak to jest w Typhoonie?
Zamierzam go kupić w kalibrze 5.5 ale przy 10j to byłaby porażka.
Awatar użytkownika
NRF
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 111
Rejestracja: 14 maja 2016, 20:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana energii FX Typhoon 10->17 J

Post autor: NRF »

średnice transferportu można zawsze powiększyć. Regulacji dokonasz naciągiem sprężyny zbijaka lub zwiększeniem masy zbijaka.
Awatar użytkownika
drLecter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 472
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 11:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Malmö
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana energii FX Typhoon 10->17 J

Post autor: drLecter »

Ok. Dla tych, którzy chcieliby zakupić w/w karabinek.
Producent poszedł na rękę użytkownikom i wygląda na to że jest jedną wersja karabinka na różne rynki.
Nie trzeba nic rozwiercać.
Transferport posiada fabrycznie średnicę 4mm.
Jedyne co trzeba zrobić, to okręcić lufę w bloku o 180°, poluzowawszy wcześniej dwa robaczki trzymające lufę :-D
W części lufy chowanej w bloku są dwa otwory decydujące o zakresie energii. Jeden o średnicy ok. 1.5mm ustawiony fabrycznie oraz drugi o średnicy 4mm w lekkim plusie. Otwory wykonane są w osi.
Energia na mniejszym 7-14j
Na większym 16-36. To 36j wziąłem że strony producenta. Ja miałem 28j ale nie miałem czasu na kręcenie więcej - okienko pogodowe trwało ok 20min.

Wiertło fi 3.5 włożone dla sprawdzenia średnicy transferportu. Jest spory luz. Fi 4 na wcisk.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sprawca w całej okazałości...
Obrazek

Dziękuję kolegom z którymi konsultowałem się na PW.
Ostatnio zmieniony 29 kwietnia 2017, 14:01 przez drLecter, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dolech
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 30 lipca 2006, 05:49
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubliniec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zmiana energii FX Typhoon 10->17 J

Post autor: dolech »

Mając już odpowiedni transferport, w jaki sposób dokonać precyzyjnej regulacji na żądaną energię?
HW98 + IOR 6x42
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1003
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana energii FX Typhoon 10->17 J

Post autor: Linek »

Napięciem sprężyny bijnika górna dziurka od tyłu
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
Awatar użytkownika
dolech
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 30 lipca 2006, 05:49
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubliniec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zmiana energii FX Typhoon 10->17 J

Post autor: dolech »

Czy mógłbym prosić o zaznaczenie tego na zdjęciu?
HW98 + IOR 6x42
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 615
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 20
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana energii FX Typhoon 10->17 J

Post autor: Łysy »

Na zdjęciu nie widać śruby pod którą kryje się sprężyna zbijaka, ale w 90% karabinków jest to zrobione bardzo podobnie a więc w bloku od góry po szyna do lunety jest kanał w którym porusza się popychacz śrutu wprowadzający podczas przeładowania śrut do portu ładowania w lufie. A pod tym popychaczem jest w bloku równoległy okrągły kanał w którym porusza się zbijak, zbijak dociskany jest sprężyną a sprężyna żeby nie wypadła z bloku i miała podparcie dokręcona jest śrubą od tyłu bloku. Przeważnie jest to krótka śruba impułowa z małą prowadniczką dla sprężyny i to właśnie wkręcając tą śrubę napinasz wstępnie sprężynę zbijaka która powoduje, że zbijak uderza w iglicę zaworu strzałowego z większą siłą i wyzwala większą dawkę powietrza a co za tym idzie większą prędkość śrutu. I analogicznie wykręcając tą śrubę zmniejszasz napięcie wstępne sprężyny zbijaka czyli zbijak uderza słabiej i dawka jest mniejsza więc i prędkość spada. Bardziej prosto się nie da wytłumaczyć.

Na tym filmiku masz pokazane jak gość reguluje energię sprężyna zbijaka w Hatsanie , sama idea jest identyczna
Ostatnio zmieniony 07 stycznia 2018, 22:00 przez Łysy, łącznie zmieniany 1 raz.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
drLecter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 472
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 11:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Malmö
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana energii FX Typhoon 10->17 J

Post autor: drLecter »

Na tym zdjęciu tego nie ma.
Z tyłu bloku, na dole jest gniazdo z śrubą na imbus. Kręć zgodnie ze wskazówkami zegara.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”