Użyczanie broni

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
fusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1412
Rejestracja: 03 lutego 2009, 11:40
Tematy: 9
Lokalizacja: GD/NO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: fusz »

AKM pisze:...
Może 9x19 się wypowie i rozwieje wszelkie wątpliwości.
Wypowiedział się ok. pół roku temu na ten temat: KLIK

edit - PilotHN ubiegł mnie o minutkę :)
SG3M, SKS Ardea, a zabawki różne, małe i duże...
Awatar użytkownika
matlak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 656
Rejestracja: 09 listopada 2009, 18:40
Tematy: 0
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: matlak »

No to wątpliwości rozwiane, dzięki wielkie za odpowiedź :) Varmint jest jednocześnie bronią sportową i myśliwską, wystarczy zarejestrować ją jako sportową albo myśliwską, celem jest kolekcjonerstwo. Więc sprawa jasna :) No i rozumiem że użyczenie w dniu zakupu też wchodzi w grę prawda?
"Smaller calibers are going to be better, because the smaller the cartridge, the more we can carry. Being able to carry a large quantity of ammunition will be invaluable during the Zombie Apocalypse." :wink:
Awatar użytkownika
klaver
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 555
Rejestracja: 09 października 2006, 00:39
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: klaver »

matlak pisze:No i rozumiem że użyczenie w dniu zakupu też wchodzi w grę prawda?
A może kup szafę przenośną i zabieraj ze sobą? 8-)
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=888902#888902
zbycho_
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 09 kwietnia 2011, 12:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Prusy Wschodnie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Użyczenie a ustawa z 1961 roku.

Post autor: zbycho_ »

Witam.
Czy mogę użyczyć pistoletu sportowego centralnego zapłonu ,koledze który ma pozwolenie na broń sportową.
Kolega posiada pozwolenie,wydane na podstawie ustawy o broni i amunicji z 1961 roku.
Z góry dziekuję za odpowiedź.
krótki bojowy kij bambusowy
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Nie ma przeciwwskazań. Kolega spełnia wymóg "posiadania pozwolenia na broń wydanego w celach sportowych", o którym mowa w art. 28 ustawy o broni i amunicji. Jego pozwolenia jest tak samo ważne, jak i osób, które je otrzymały na podstawie ustawy z 1999r.
Silvan78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 01 listopada 2011, 13:01
Tematy: 0
Lokalizacja: Dzbądzek/Mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Silvan78 »

Prawo sobie, z WPA sobie. Ostatnio znowu uslyszalem wykladnie, ze mysliwy tylko mysliwemu, a sportowiec tylko sportowcowi. Ja wiem, ze nie tak; ale wolalem zapytac WPA jak oni to widza... i dla swietego spokoju osoby zmeczonej walka z WPA kupuje druga szafe :(
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Post autor: tomekwroclawski »

Kupujesz ? Ale po co ? W jakim celu ?

Przepis jest jasny, klarowny, wiec w czym rzecz ?
arturrrro
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 13 lutego 2013, 14:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Użyczenie a limit sztuk z pozwolenia

Post autor: arturrrro »

Witajcie,
dostalem niedawno pozwolenie "na posiadanie 4 sztuk broni", w "tym 1 sztuki centralnego zaplonu". Pytanie:
Czy po zakupie tej 1 sztuki centralnego (czyli po wykorzystaniu limitu z pozwolenia), będę mógł użyczyć kolejne sztuki od myśliwego? Czy broń posiadania w wyniku użyczenia liczy się do limitu "posiadanych sztuk" z pozwolenia czy nie ?

Po przeczytaniu tego wątku, widzę, że nie ma ogólnie uznanej interpretacji prawnej, dlatego bardziej interesuje mnie praktyka.
Konkretnie w mojej sytuacji chciałym troche ułatwić sobie życie (i ulżyć kieszeni) i trzymać swój pistolet (a w przyszłośći kolejne zabawki) w szafie swojego ojca myśliwego, który posiada dwa sztucery (oczywiscie po "użyczeniu" mi ich przez niego). Czy w razie kontroli policji i stwierdzenia, ze "gośc ma pozwolenie na 1 sztuke, a ma trzy" mam się spodziwewać problemów?
hbkrzysztof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 26 czerwca 2013, 13:32
Tematy: 33
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Uzyczenie broni sportowej na zezwolenie do ochrony osobistej

Post autor: hbkrzysztof »

Witam
po pierwsze się przywitam wiem ze to nie ta rubryka ale proszę o wybaczenie,
ale wracając do meritum, posiadam zezwolenie na bron do ochrony osobistej(otrzymane zaraz po zmianie ustawy 1999r), do klubu strzeleckiego nalezę od 7 lat, strzelałem sobie tak od czasu do czasu na strzelnicy ze swojego glock 19 , i tak w końcu wybrałem się po wielkich namowach kolegi na zawody i spodobało mi się, a teraz pytanie: czy mogę na swoje zezwolenie użyczyć od kolegi bron sportowa np CZ 75 TS ?

pozdrawiam raz jeszcze wszystkich Krzysztof
raptor_xxl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 30 stycznia 2012, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: raptor_xxl »

W ogólności nie możesz, ale na terenie strzelnicy możesz.
ObrazekWarszawa
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Uzyczenie broni sportowej na zezwolenie do ochrony osobi

Post autor: 9x19 »

hbkrzysztof pisze: .... posiadam zezwolenie na bron do ochrony osobistej ....... czy mogę na swoje zezwolenie użyczyć od kolegi bron sportowa np CZ 75 TS ?....
Nawet nie próbuj tego robić, bo możesz wpaść w poważne tarapaty.

Dawać w użyczenie można tylko broń myśliwską i sportową. Z kolei brać w użyczenie mogą wyłącznie osoby mające pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych.

Posiadana przez Ciebie broń jest bronią bojową, a celem jej posiadania jest ochrona osobista. Nic więc nie pasuje do art. 28 ustawy o broni i amunicji wprowadzającego wyjątek dotyczący użyczania broni.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Użyczenie a limit sztuk z pozwolenia

Post autor: 9x19 »

arturrrro pisze:Witajcie,
dostalem niedawno pozwolenie "na posiadanie 4 sztuk broni", w "tym 1 sztuki centralnego zaplonu". Pytanie:
Czy po zakupie tej 1 sztuki centralnego (czyli po wykorzystaniu limitu z pozwolenia), będę mógł użyczyć kolejne sztuki od myśliwego? Czy broń posiadania w wyniku użyczenia liczy się do limitu "posiadanych sztuk" z pozwolenia czy nie ? ...
Zgodnie z art. 28 ustawy o broni i amunicji broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do takiej broni można użycza- osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowickich lub sportowych.

Jak widać wspomniany przepis nie warunkuje użyczania od ilości posiadanej broni lub ilości wymienionej w pozwoleniu. Mając więc pozwolenie na 1 egzemplarz broni i posiadany na tej podstawie pistolet można brać w użyczenie następne egzemplarze broni.
hbkrzysztof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 26 czerwca 2013, 13:32
Tematy: 33
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re

Post autor: hbkrzysztof »

A posiadanie patentu strzeleckiego nie zmienia sprawy ze dalej nie mogę użyczyć?
Ostatnio zmieniony 26 czerwca 2013, 14:51 przez hbkrzysztof, łącznie zmieniany 1 raz.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

hbkrzysztof pisze: .... wiec jak będę miał licencje to dopiero będę mógł wystąpić o promesę do WPA dobrze myślę?
Jak będziesz miał patent strzelecki, licencję zawodniczą i członkostwo w klubie strzeleckim, to zrobisz sobie badania lekarskie i psychologiczne, a potem zapłacisz stosowną opłatę skarbową w wysokości 242 zł i wtedy wystąpisz do Policji o pozwolenie na broń palną sportową do celów sportowych.
hbkrzysztof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 26 czerwca 2013, 13:32
Tematy: 33
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

RE

Post autor: hbkrzysztof »

OK dziękuje za wyczerpująca odpowiedz.
jeszcze tylko jedno pytanie jaki jest mnie więcej czas oczekiwania na licencje PZSS.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”