Powrot do Polski a... bron

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
addam
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 107
Rejestracja: 12 września 2012, 15:33
Tematy: 0
Lokalizacja: ciągle Dublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Powrot do Polski a... bron

Post autor: addam »

Witam,

Mam pytanie "praktyczne" dotyczace powrotu z emigracji (a nie chce zawracac glowy Jerzemu z ROMBu)...
Powiedzcie mi czy dobrze rozumiem zapisy ustawy o broni:
Art. 42 pkt 2c (i punkt 8) upowaznia mnie (obywatela RP posiadajacego miejsce stalego pobytu za granica RP na terenie EU, posiadajacego pozwolenie na bron w tym panstwie i europejska karte broni) do posiadania broni w Polsce (pod warunkiem 2d -zawiadomienia KWP). Skoro tak - to moge chyba bdac w trakcie "przeprowadzki" (bedac juz w Polsce) starac sie o polskie pozwolenie (unikajac tym samym skladania broni w depozycie).
Czy dobrze rozumiem?
Zakladajac ze pozwolenie dostane (?!) - czy musze wystepowac o zgode przewozowa (skoro bron juz jest w Polsce na podstawie innego przepisu ustawy art 42 2c)?

Z gory dziekuje za wyrozumialosc...
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Post autor: tomekwroclawski »

art 42 :

pkt 3 mowi o 30 dniach ( zastepczo mozna zastosowac pkt 3 a )

a pkt 5 obliguje Cie do zlozenia broni po tym terminie do depozytu

starac sie o zezwolenie zatem mozesz, ale ... bron do czasu jego uzyskania powinna pozostawac w depozycie
Awatar użytkownika
addam
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 107
Rejestracja: 12 września 2012, 15:33
Tematy: 0
Lokalizacja: ciągle Dublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: addam »

Niby tak ale punkt 3 nie mówi nic o punkcie 2c (punkt 2c ma według mnie zastosowanie do obywateli UE posiadających prawo pobytu na terenie RP - taki ktoś "może posiadać bron (...) na podstawie europejskiej karty". W terminie 14 dni zawiadamia KWP i... tyle. Nie widzę żadnych innych ograniczeń. W ustępuje 3 wymienione są ust 1, 2 oraz 2a (nie 2c)...
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Post autor: tomekwroclawski »

Adam, czytaj cala ustawe a nie jej wyrywek

zalozenie jest b. proste - do 30 dni honorowana jest europejska karta broni ( ewentualnie zaswidaczenie konsula ), powyzej albo bron wywozisz albo deponujesz

pkt 2 do 2d okreslaja jedynie zasady wwozu broni oraz amunicji oraz przyczyny, ktore umozliwiaja ci jej wwiezienie

pkt 3 oraz 3a to zamiennie obowiazek zgloszenia zamiaru wwiezienia broni w konsulacie lub posiadanie waznego powodu jej wwiezenia na teren RP - uklon w kierunku wwozacych bron, drugi uklon to mozliwosc rezygnacji z upowaznienia konsula pod warunkiem posiadania europejskiej karty broni ( czyli praktycznie nic zglaszac nie musisz )

ale ... doczytaj pkt 2b, organizator imprez sportowych lub rekonstrukcji historycznych .... a takze zamiennie organizator polowania z udzialem cudzoziemcow zglasza ten fakt wlasciwemu komendantowi Policji ( obligatoryjnie )

mozna dyskutowac powolujac sie na zapis pkt 3b o rezygnacji z uzyskiwania zaswiadczenia konsula zatem braku zastosowania wprost pkt 5

ale ..

pkt 3a mowi o [/b]podrozy a nie pobycie na terenie RP ( niby niuans, ale niezwykle istotny )
Awatar użytkownika
addam
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 107
Rejestracja: 12 września 2012, 15:33
Tematy: 0
Lokalizacja: ciągle Dublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: addam »

@Tomek

No ale wlasnie staram sie czytac calosc i widze, ze ust. 2 mowi o "przybywaniu" w celu udzialu w imprezie. Punkt 2c mowi o przypadku szczegolnym - mianowicie o pobycie i posiadaniu (na podstawie eurokarty). Dodatkowo ust. 2d precyzuje, ze ktos taki musi zglosic fakt przywozu w ciagu 14 dni.
Jedyny problem (moze nie jedyny, ale chyba nie maly) to fakt, ze "majac miejsce stalego zamieszkania" za granica nie moge sie starac o pozwolenie w Polsce. Majac miejsce zamieszkania w Polsce - nie mieszcze sie w definicji ustepu 2c... Etap "przejsciowy" (czyli miejsce zamieszkania i w IE i w Polsce chyba nie wystepuje w polskim ustawodawstwie)...

Wlasnie dlatego pytam - jak w praktyce rozwiazac problem (nie chce zostawiac broni w depozycie. Wolalbym juz zostawic ja w klubie tutaj IE - bo mam pewnosc ze nic zlego jej sie nie stanie - wrocic do Polski, postarac sie o pozwolenie i wszystkie formalnosci zwiazane z importem broni i wtedy ja przywiezc. Ale to spore dodatkowe koszty i "rozstanie" ze strzelba na "czas nieokreslony"..

Adam

PS.
Nie upieram sie - bron Boze - ze moja interpretacja jest sluszna... Dosyc czesto doszukuje sie w ustawach "dobrych intencji" ustawodawcy (i czesto sie myle ;-))

PS2.
Link do KWP Olsztyn... Drugi paragraf wydaje sie potwierdzac moja "wersje"...
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Post autor: tomekwroclawski »

Szczerze mowiac w wolnej chwili zastanawialem sie nad Twoim problemem i ewentuala bledna z mojej strony interpretacja przytoczonych zapisow

Niestety, jedyne co moge Ci doradzic, zreszta tak jak wiekszosci osob na tym forum, to osobisty kontakt z wlasciwym WPA i zapytanie wprost jakie sa wytyczne oraz jaka interpertacja zapisow ustawy. A noz znajdzie sie jeszcze jakies inne rozwiazanie Twojego problemu
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

Nie wiem czy to właściwa droga ale ja planuję tak:
Przyjadę do Polski i wystąpię o pozwolenie i ustanowię pełnomocnika ( to chyba poprawne stwierdzenie ? ) i wrócę gdzie przebywam. Oczywiście dostarczę wszystkie potrzebne papiery i zaświadczenia( wymagane UBOiA )oraz moją EKB i licencje którą mam tutaj oraz konkretne modele i numery broni ale sama broń będzie przebywać w Norwegii i niech się sprawa toczy a ja wracam do Norwegii. Jak będzie odpowiedz pozytywna to wracam do Polski ,a jak nie to to tylko ślę kasę na pełnomocnika i dalej czekam. Po 15 latach rozłąki , to te parę miesięcy nie zrobi mi wielkiej różnicy.
Awatar użytkownika
mkowalczuk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7292
Rejestracja: 23 maja 2003, 19:25
Tematy: 136
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkowalczuk »

W ustawie zawarto zwrot: "miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby". Trudno będzie chyba przekonać WPA, że masz stałe miejsce pobytu w Polsce, gdy będziesz w Norwegii. Zwłaszcza, że dzielnicowy będzie robił wywiad środowiskowy ;-)
"When seconds count, the cops are just minutes away."
raptor_xxl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 30 stycznia 2012, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: raptor_xxl »

Snipper_is, nie jestem pewien, czy o tym wiesz, więc na wszelki wypadek podam Art. 4. Ust. "Ilekroć w ustawie jest mowa o państwach członkowskich Unii Europejskiej należy przez to rozumieć również państwa trzecie traktowane na równi z nimi na podstawie umowy w sprawie włączenia tych państw we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen."
Norwegia należy do Schengen, więc w tym wypadku masz taką samą sytuację, jakbyś przyjeżdżał do Polski z innego kraju UE.
ObrazekWarszawa
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Post autor: tomekwroclawski »

mowisz i tzw. swobodzie przemieszczania oraz osiedlania sie, tu jak najbardziej sie zgadzam

ale my mowimy o art 15 UoBia pkt. 5 - pozwolenia na bron nie wydaje sie osobom ... nie posiadajacym stalego miejsca pobytu na terenie RP

a wowczas trzeba od razu zapytac sie o warunkiu posiadania broni na terenie Norwegii - w jakim momencie posiadanie jej przez "obcokrajowca" przestaje byc legalne oraz co Norwegia rozumie pod pojeciem "obcokrajowca"
Awatar użytkownika
addam
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 107
Rejestracja: 12 września 2012, 15:33
Tematy: 0
Lokalizacja: ciągle Dublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: addam »

@Snipper_is: mozesz miec problem z "miejscem stalego zamieszkania/pobytu". Jak wrocisz do Norwegii to bedzie ciezko udowodnic/przekonac ze miejsce stalego zamieszkania masz w Polsce.
Mnie wlasnie pozostal ten dylemat: bedac w IE nie mam szans na pozwolenie bo nie mam stalego miejsca pobytu w Polsce (nie sadze ze tlumaczenie "za miesiac wracam" ma sens).
Wracajac z kolei do Polski (i przywozac bron na podstawie eurokarty) i majac w Polsce "miejsce stalego pobytu" nie moge miec broni na podstawie eurokarty/pozwolenia z IE (moge ja posiadac pod warunkiem ze miejscem stalego pobytu bedzie Irlandia).
W przyszlym tygodniu zadzwonie do KWP i pogadam. Zastanawiam sie tylko czy moje "pogaduszki" z KWP beda mialy jakakolwiek wage w rozmowie ze straza graniczna (jak juz ta bron bede przywozil)...
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Post autor: tomekwroclawski »

pogaduszki nie beda mialy zadnego znaczenia, zapewne zarzadaja EKB ewentualnie zgody konsula,

na dobra sprawe malo ich interesuje twoja potrzeba pojawiwnia sie na promie z Ystad do Szczecina 8-)
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

Panowie
Dziękuje za cenne rady. Na pewno skorzystam.
Jeśli chodzi o meldunek to akurat najmniejszy problem. Jak już będę wiedział że wracam to się zamelduję ( rodzina cały czas w Polsce) bo jestem właścicielem mieszkania. Mam nadzieję że to legalne. Tzn zameldowany w Polsce i pracujący w Norwegii. Dawno temu ktoś mi podpowiedział ( a był to prawnik) że mam się powoływać na to że polskie prawo NIE ZABRANIA mi kupować broni za granicą. Jak będę miał szczęście to potraktują mnie jak osobę która dostała broń w prezencie :) ( w życiu jestem optymistą) A jeśli chodzi o warunki przechowywania to już są spełnione bo jak do Polski przyjeżdżam z bronią na zawody to muszę mieć szafę spełniającą wymogi UOBiA , Podobną drogę przechodziłem sprowadzając broń z Islandii do Norwegii
Pozdrawiam Snipper
Awatar użytkownika
addam
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 107
Rejestracja: 12 września 2012, 15:33
Tematy: 0
Lokalizacja: ciągle Dublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: addam »

@Snipper_is: nie chce Cię martwić ale zameldowanie nie ma nic wspólnego z miejscem stałego pobytu. Ja mam w Polsce dom (w którym jestem zameldowany od urodzenia) a miejscem staleo pobytu jest IE. Zobacz w ustawie co oznacza termin "miejsce stałego pobytu" - i ten termin należy stosować w świetle ustawy o broni...
Jeśli masz pozwolenie/licencje na broń w Norwegii (i EKB) to zapewne Twoje miejsce stałego pobytu to Norwegia...
Tutaj wlasnie jest mój problem - przywieźć broń do Polski mogę (licencja IE + EKB) i byc sobie z nią w Polsce mogę. Ale starając sie o pozwolenie w Polsce muszę mieć miejsce stałego pobytu w Polsce - skoro tak to KWP może mnie zapytać o legalności posiadania broni (licencja IE chyba mi nie pomoże bo.. miejscem stałego pobytu będzie Polska...)
Myśle ze telefon do KWP wyjaśni moje wątpliwości...
Awatar użytkownika
Ryjek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 312
Rejestracja: 16 października 2015, 21:47
Tematy: 20
Lokalizacja: PL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Powrot do Polski a... bron

Post autor: Ryjek »

Cześć, odświeżę nieco temat :)

Przebywam w Luksemburgu, ale w najbliższym czasie niewykluczone, że powrócę do Polski, a widzę, że przerabialiście tu temat "formalnościowy", żeby nie trzeba było deponować broni w depozycie...

Może już ktoś z Was wie jak to zrobić w praktyce ze zmianą miejsca stałego pobytu, żeby zamienić z dnia na dzień pozwolenie luksemburskie na pozwolenie polskie?
Jak to w ogóle ugryźć?

Pozdrawiam,
Ryjek.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”