Własna strzelnica...

Ogólne sprawy organizacyjne strzelców pneumatycznych

Moderatorzy: mrpgxx, Moderatorzy wiatrówkowi

blackmisterPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 20 maja 2012, 11:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Własna strzelnica...

Post autor: blackmisterPL »

Witam. Chciałbym Wam zaprezentować co kiedyś przyszło mi do głowy. "Kiedyś"... właściwie to budowaniem mojej skromnej strzelnicy zajmuję się póki co dwa tygodnie :) A zaczęło się to zwyczajnie...

Pewnego słonecznego weekendu został mi udostępniony mały kawałek ziemi - ok. 30x20m. Wymiary oczywiście nie powalają, ale jak na moją BMK te 15-20 metrów długości to wystarczający dystans... wyczynowo można pobawić się gdzie indziej, w międzyczasie... Nieużytek ten zastałem w koszmarnym stanie - trawa i coś w rodzaju małych krzewów z twardymi łodygami to była norma, gdzie wysokość dobijała do 70 cm... Pierwsze co trzeba było zrobić, to wybrać się do ogrodniczego po 9-litrowy opryskiwacz i litr środka przeciw chwastom "Roundup". Rozrobiłem, opryskałem... odczekałem około tygodnia, potem te grubsze badyle powyrywałem i zostało coś, co możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej. Fotki z wcześniejszej akcji niestety nie mam, zapomniałem zrobić. trzeba jednak przyznać, że tydzień to nieco mało, więc i środek jeszcze działa - poczekam, aż wypali korzenie chwastów do końca tak, by pozostawił ładną, czystą glebę. Potem te suchej już chwasty się podpali, a ziemię ładnie wybierze.

Obrazek

Na pierwszy rzut oka miejsce, można rzec, idealne - oddalone od zabudowań, z dwóch stron lasek, z tyłu łąki i krzewy, a na wprost, czyli w kierunku, w którym chcę oddawać strzały - pole uprawne o długości ok. 600 metrów, za tym polem przez ok 2 kilometry pola... Właściwie kolejne pola już nie liczą się, gdyż to pierwsze ciągnie się pod górkę i to o nawet dość dużym zboczu tak, że naturalnie "zakrywa" resztę świata charakterystycznym wzniesieniem. Ludzi wokół praktycznie brak, jak duchy... Byłem bardzo zadowolony z tego miejsca. To tyle co do opisu miejsca, teraz chcę powiedzieć coś na temat samej strzelnicy.

Wstępny zamysł był taki, aby wykonać pas o długości 15 metrów i szerokości 2,5 metra, gdzie z przodu znajdowałyby się jakieś powiedzmy podpórki, ławki, można byłoby wykonać też drewniane daszki nad tym wszystkim (a co, niektórzy lubią strzelać w deszcz, fajne, świeże powietrze :) :) :) ). Z drugiej strony, w miejscu, do którego bym strzelał, znajdowałby się wał/nasyp z ziemi lub piaskowca, wysoki na ok. 1,5 metra. Przed nim znajdowała by się dodatkowo tarcza wykonana z powiedzmy kilku zbitych cienkich desek sosnowych, jak na fotce poniżej. Można byłoby na taką tarczę naklejać różnego rodzaju tarcze papierowe, od tych 17 x 17 do formatu A4 czy człowieka. Decha taka wytrzyma kilkaset strzałów, czego przykładem zdaje się być wcześniej omawiana fotografia poniżej. Do tej prowizorycznej tarczy oddałem ok. 250 strzałów (cała paczka GAMO Pro Magnum 4,5mm) i deska 1,5 cm wydaje się być odpowiednia - nie za ciężka, a nawet wytrzymała, choć jest to granica jej wytrzymałości. Dziury jak niżej zadała w-ka BMK 19 z odległości ok. 20 m. Gdyby jednak chciałoby się strzelać nie tylko w celach sportowych, ale też dla frajdy, czyli do puszek, butelek... można by je było postawić na wale czy przed dechą i problemu by nie było.

Obrazek

Obrazek

Na początku wyznaczyłem prostokąt o wcześniej wymienionych wymiarach ok. 2,5 x 15 metrów. Wykopując rowki po brzegach zaznaczyłem obszar, który będę oczyszczał i jednocześnie wybiorę z niego trochę ziemi na wał. Gdzieś tam w zamyśle trzyma mnie pomysł, aby dość głęboko wkopać się na odcinku tego prostokąta, a po bokach, na ścianach ziemi, powbijać grube pale, do których przybiłbym od strony ziemi deski poziomo - coś w rodzaju płotu, tyle, że bez przerw między deskami. Na górę tego płotu, na granicy desek i gleby można byłoby jeszcze poukładać mały wał z worków parcianych lub lnianych wypełnionych piaskiem, tak "dla klimatu" :-D Ale prawdę mówiąc tą opcję sobie chyba odpuszczę - zależy, czy słonko będzie o takim natężeniu jak dziś, a także biorąc pod uwagę to, że to nieużytek, a na takim terenie kopie się bardzo ciężko - ubita, nieruszana sucha gleba...

Obrazek

Można wprawdzie przyczepić się do długości strzelnicy, że to trochę mało te 15 metrów. A i owszem też tak uważam, ale niestety warunki terenowe ograniczają mnie tylko do tego. W każdym razie po rozmowie z właścicielem pola i łąki za plecami muszę przyznać, że gdy nie będzie nic ciekawego tam zasiane, będę sobie mógł tą strzelnicę "sztucznie" rozszerzyć - to znaczy cofnę się na kilka-kilkanaście metrów, a cel ustawię sobie gdzieś na polu, w postaci powiedzmy podpieranej tarczy z desek - bo o kopaniu to nie ma mowy - raz, że nie można (no bo jak...) a dwa, ze szpadlem zakopałbym się na śmierć a kilkudziesięciu, blisko setki, metrach :) :) :)

Obrazek

Nie tłumacząc już tego na "suchym" tekście przedstawiam to założenie na rysunku poniżej.

Obrazek

Oczywiście możecie przyznać, że pomysł co najmniej szalony, ja jednak widzę tego same plusy, nie licząc ruchu zamiast grzania d... przed komputerem :)

Na bieżąco postaram się Was informować i o postępach.
Gamo Socom Tactical.
Awatar użytkownika
maario
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 577
Rejestracja: 06 listopada 2011, 13:18
Tematy: 0
Lokalizacja: racibórz(śląsk)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: maario »

Gratulacje.Jezeli masz miejsce,czas,checi i Cie to bawi to pomysl idealny.
Przerwa w strzelaniu.
Awatar użytkownika
adi-000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 740
Rejestracja: 15 września 2008, 12:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: adi-000 »

Ta dziura poniżej poziomu gruntu już jest , czy zamierzasz ją kopać?
Pomyśl że jak przyjdzie jesienny deszcz czy wiosenne roztopy to będzie niezłe bagienko.
Lepsza już chyba była trawka, ale jak opryskałeś ją randapem to będzie trudno.
blackmisterPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 20 maja 2012, 11:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: blackmisterPL »

Ta dziura poniżej poziomu gruntu już jest , czy zamierzasz ją kopać?
Pomyśl że jak przyjdzie jesienny deszcz czy wiosenne roztopy to będzie niezłe bagienko.
Nie nie, dziury jeszcze nie ma. Oczywiście rozważałem, jak to będzie wyglądać np. po roztopach - może być niezłe bagienko, bo wiadomo, woda... Problem można wprawdzie ominąć na 2 sposoby, a właściwie przypuszczenia :)

1. Dziura mnie nie dotyczy i nie będę po niej łaził - budkę, z której będę strzelał postawię na normalnym poziomie gleby (co obrazuje prawa strona rysunku), a jak będę zmieniał tarcze, to podchodząc pod dechę też nie umoczę stóp, bo decha też jest na poziomie :) :) :)
2. Wersja mniej prawdopodobna - może uda mi się skombinować coś w rodzaju piasku lub takich grubszych kamyków, jak wkoło grobów na cmentarzu i tym tą dziurę wypełnię...

Betonowanie nie wchodzi w grę - za duże koszty, poza tym jakoś tak nieciekawie by się prezentowało mim zdaniem. Co do trawy też miałem taką myśl, ale zauważ, że w okolicy brak takiej ładnej trawy, same chaszcze i chwasty. A czegoś takiego nienawidzę, przynajmniej na strzelnicy :) Normalną trawę musiałbym zasiać, ale po "randapie" jak wspomniałeś może być ciężko i bez nowej ziemi raczej się nie obejdzie. Koszty znów do góry $$$ :)

Albo zrobię to jeszcze inaczej - coś w stylu podłogi z desek. Na razie nie mam jeszcze pomysłu jak to wykończę, ale innego wyjścia nie ma (żeby nie kopać dziury), gdyż potrzebuję ziemię na wał.

Jutro lub po jutrze podeślę kilka fotek, po pracy zajmę się "plewieniem" szpadlem uschniętych pozostałości.
Gamo Socom Tactical.
Awatar użytkownika
kjb297
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 11 lutego 2012, 12:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Wiązowna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kjb297 »

Roundup nie skaża gleby. Roślina, która ma być zabita wchłania go przez liście, a on w ciągu ok trzech tygodni rozchodzi się po niej włącznie z korzeniem. Można spokojnie siać trawę. Należy jednak wcześniej usunąć zabite chwasty do gołej ziemi. Im więcej czasu poświęcisz na przygotowanie podłoża (usunięcie chwastów, wygrabienie kamieni i korzeni, wyrównanie) tym będziesz miał ładniejszą trawkę. Po zasianiu, gleba musi być cały czas wilgotna. Trawa bardzo lubi podlewanie.
CP88,
HW95 by Hogan+ BKL260+ Leapers 5th gen 3-12x40
blackmisterPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 20 maja 2012, 11:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: blackmisterPL »

Po pracy... 3 godziny grzebania w chwastach, gdzie chyba najbardziej psychicznie dobijały latające wszechobecne muszki.

Obrazek

Można powiedzieć "akcja plewienie" zakończona. Jutro być może skończę robotę wcześniej to i wcześniej zajmę się dalszą częścią roboty - wyrównanie terenu, wybranie kamieni, oczyszczenie z chwastów brzegów pasa oraz, jeśli czas i pogoda pozwoli, pierwszym usypaniem wału.
Gamo Socom Tactical.
Awatar użytkownika
kjb297
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 11 lutego 2012, 12:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Wiązowna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kjb297 »

Podłoże wygląda ok. Jeżeli masz kasę-kup ziemię i syp ok 5 cm grubości (raczej czarnoziem niż torfową) i wyrównaj. Powinno się ją jeszcze walcować, czyli ubić. Jeżeli nie masz kasy- wyrównaj i siej trawę. Przedtem przeczytaj instrukcję z pudełka z trawą. Do 5 cm trawy, podlewaj obficie. Będziesz mial chwasty z głowy, przez gęstą i zdrową trawę chwasty praktycznie nie przechodzą.
CP88,
HW95 by Hogan+ BKL260+ Leapers 5th gen 3-12x40
blackmisterPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 20 maja 2012, 11:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: blackmisterPL »

Obrazek

Pierwowzór wału już powstał... wymaga jeszcze dokończenia i wyrównania, wstawienia dech na dole, by się nie osuwał, a potem wstawi się deski pod tarcze.

Coraz bliżej ku końcowi :)
Gamo Socom Tactical.
Awatar użytkownika
Leszek Willi Do
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1693
Rejestracja: 15 lutego 2009, 21:51
Tematy: 29
Lokalizacja: Chojnice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Leszek Willi Do »

Gratulacje. To będzie piękna strzelnica.
będzie lepiej
Awatar użytkownika
człekoupiór
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 167
Rejestracja: 16 maja 2009, 21:12
Tematy: 4
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: człekoupiór »

Świetny pomysł! Aż miło podziwiać taki zapał do pracy! Niech Ci potem dobrze służy :)
9x19, .357mag, .223, 12ga i kolejne w planach...
blackmisterPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 20 maja 2012, 11:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: blackmisterPL »

Wał można powiedzieć ukończony. Wyszedł na kształt bardziej rogala, wysokość ok. 65 cm - wystarczająco moim zdaniem. Nie chce mi się usypywać aż przewidywanego 1,3-1,5m, bo mija się to z celem - to wiatrówka, nie półcalowy Barrett! :) Dla klimatu wstępnie po powierzchni posypany piachem. Potem będzie więcej.

Obrazek

Planuję powoli wykonanie pseudo- kulochwytów z 3 desek 20 cm o grubości 1,5-2cm. Wkopanie w ziemię na ok. 25 cm powinno trwale i stabilnie utrzymać całą "konstrukcję", nawet pod ostrzałem 4,5 mm :)

Jutro, jeśli dobrze pójdzie, kolejne "zabawy" ze strzelnicą.
Gamo Socom Tactical.
blackmisterPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 20 maja 2012, 11:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: blackmisterPL »

Ups, nie dodałem rysunku wyżej.

Obrazek
Gamo Socom Tactical.
blackmisterPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 20 maja 2012, 11:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: blackmisterPL »

Tą "dalszą" część strzelnicy można już praktycznie uznać za skończoną. I po 1/2 roboty.

Wykorzystałem stary "przenośny" kulochwyt już przestrzelony:

Obrazek

Dorobiłem nawet ścięcie ziemi - coś na wzór "schodków" :)

Obrazek
Gamo Socom Tactical.
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8531
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 40
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: duber »

Mam pytanie,a ku czemu ma służyć ta dziura?
Awatar użytkownika
człekoupiór
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 167
Rejestracja: 16 maja 2009, 21:12
Tematy: 4
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: człekoupiór »

kolega przecież wyżej pisał, że musiał skądś wziąć ziemię na wał ;)
9x19, .357mag, .223, 12ga i kolejne w planach...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne sprawy organizacyjne - Wiatrówki”