finski mosin

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
TOMEK.44
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1450
Rejestracja: 19 września 2004, 22:26
Tematy: 0
Lokalizacja: BYDGOSZCZ TORUŃ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

finski mosin

Post autor: TOMEK.44 »

Trafił do mnie ostatnio mosin tikka .Jak sądzicie jaką amunicję do niego stosować 7,62x54R czy 7,62x53R
usmoł
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 98
Rejestracja: 01 marca 2007, 12:33
Tematy: 0
Lokalizacja: śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: usmoł »

Tikka wytwarzała mosiny tylko w jednym kalibrze 7,62x54R. Masz bicia i oznaczenia na lufie, tam wszystko jest. Tak dla ciekawości, który model i jaka była jego cena ?
śmierć jednostki to tragedia, tysiąca to statystyka
TWE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1176
Rejestracja: 25 lutego 2004, 12:29
Tematy: 53
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: TWE »

Witam,
kaliber 7,62x53R to myśliwska "odmiana" kalibru x54R (że niby nie wojskowy). Sprawdź oba, z różnymi pociskami i wybierz najlepszy. Dla spokoju sumienia możesz wybrać się do sklepu z suwmiarką i sprawdzić długość łuski.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
TOMEK.44
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1450
Rejestracja: 19 września 2004, 22:26
Tematy: 0
Lokalizacja: BYDGOSZCZ TORUŃ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: TOMEK.44 »

oczywiscie ze bicia sa - 7,62 Russ
Ale oprocz tego internet dostarcza mnostwa sprzecznych informacji
usmoł pisze:Tak dla ciekawości, który model i jaka była jego cena ?
model M91/30 rok 44. SAt .Komora zamkowa i magazyn rosyjskie,lufa i kolba finska
Miałem szczescie i zaplacilem jak za ruska :-D
szaser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 122
Rejestracja: 23 stycznia 2012, 22:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: szaser »

TOMEK.44 a masz możliwość zrobić fotki jakie ma punce i wstawić na forum ?

Jeżeli Finowie wymienili tylko lufę, pozostawiając resztę rosyjską to amunicja 7,62x54R będzie strzelać tak samo jak 7,62x53R.

Jeżeli to budowany od podstaw fiński Mosin, to amunicja 7,62x53R a amunicję 7,62x54R można stosować AWARYJNIE w przypadku braku dostępności tej pierwszej. Mowa oczywiście w kontekście działań wojennych :-D

Bajki o tym, że 7,62x53R to myśliwska odmiana 7,62x54R można włożyć na półkę z "polską mitologią myśliwską okresu PRL" :P
"Peace is that brief glorious moment in history when everybody stands around reloading".
--Thomas Jefferson
www.kskryza.pl
Awatar użytkownika
TOMEK.44
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1450
Rejestracja: 19 września 2004, 22:26
Tematy: 0
Lokalizacja: BYDGOSZCZ TORUŃ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: TOMEK.44 »

bicia
http://7.62x54r.net/MosinID/MosinMarks02.htm
kolumna C pozycja 10
pod spodem komory zamkowej mam wybita gwiazde i cyfry 41 jak tutaj http://findarticles.com/p/articles/mi_m ... n31006399/
kolumna C pozycja 22
a magazyn/oslona spustu jest po renowacji fabrycznej i ma punce w postaci strzały co wskazuje na izewsk.

http://findarticles.com/p/articles/mi_m ... n31006399/ - z tego co zrozumialem to wynika ze Tikka robila ciasniejsze lufy
slawuta5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 192
Rejestracja: 12 maja 2009, 19:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: slawuta5 »

Mam nadzieje, że ten link pomoże odpowiedzieć na pytanie jaką amunicją należy strzelać z fińskiej lufy.
http://worldweapon.info/patron-762x53-r
szaser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 122
Rejestracja: 23 stycznia 2012, 22:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: szaser »

Czyli tak jak pisałem i piszą w linku, który podał kolega slawuta5, musisz stosować amunicje 7,62x53R :-)

Jak uda się Tobie zdobyć amunicję z pociskiem 9 gram FMJ w elaboracji Lapuy to będziesz zadowolony z wyników na tarczy :idea:

Tak czy inaczej kolekcjonersko fajne cacko, jak chcesz się pozbyć to daj znać :-)
"Peace is that brief glorious moment in history when everybody stands around reloading".
--Thomas Jefferson
www.kskryza.pl
Awatar użytkownika
Jareknr1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 805
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 20:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: finski mosin

Post autor: Jareknr1 »

Odswiezam watek bo ciekaw jestem czy sa jakies roznice na tarczy oraz w zuzyciu lufy finskich mosinow M91/30 (Tikka) z lat 1942-44 w zaleznosci od stosowanej amunicji. Na Wiki wyczytalem cos takiego:

Handloaded cartridges for Finnish rifles should however use a 0.308 inches (7.8 mm) bullet for use with other Finnish Mosin–Nagant variants instead of the 0.310 inches (7.9 mm) one which gives best results in M39, Soviet and most of other Mosin–Nagant rifles.

Niby M91/30 to M39 nie jest...ale skoro rok produkcji to np 1943...to nie do konca rozumiem, czy lepiej uzywac 7,8 czy 7,9mm pociskow.
Czy zebral ktos moze w tej kwestii przez ostatnie pare lat jakies doswiadczenia?
NIkt nam nie wmowi, ze czarne jest czarne a biale jest biale!
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1003
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: finski mosin

Post autor: Linek »

Kupiłem Fińskiego Mosina 1934 na komorze lufa Sako S w kole z zębami. Jaką amunicję do niego stosować bo czasami blokuje zamek po strzale i nie można odryglować. Jak odrygluję to łuskę wyrzuca bez problemu.
Strzeliłem kilka razy z STV Chinesium i chyba trzeba kupić 7,62x53R Lapua aby działał poprawnie i szukać pocieszenia w elaboracji.



Proszę kolegów o pomoc, jaką amunicją strzelacie z Finów
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
jablon71
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 105
Rejestracja: 23 lipca 2011, 19:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: finski mosin

Post autor: jablon71 »

Coś mi się wydaje że stałeś się ofiarą głupot krążących nawet na tym forum , co do zamienności kalibrów . Nikt Ci na odległość nie powie jaką masz lufę w swojej broni . Przy obecnym imporcie używanej , jest to niezwykle trudne .
Na pocieszenie , jeśli masz faktycznie 7,62x53r. To przy elaboracji możesz korzystać z pocisków od .0,308 . Jest to wyjątkowo popularny kaliber o dużej dostępności pod względem masy jak i kształtu pocisku .
Opisałem problem w temacie ;
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24&t=190368
maniutek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 21:54
Tematy: 0
Lokalizacja: wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: finski mosin

Post autor: maniutek »

Witam nie ma reguły,posiadam Mosina 90/31 Tikka 1944 rok.Lufy z tego konkretnie rocznika wyprodukowane były pod 7,62x54r.
Elaborka leci na .311 (303 britisch).Skupienie wzorowe.Nie mogę znaleźc tej niemieckiej solidnej strony,gdzie było to pięknie rozpisane na roczniki i modele.
Będzie lepiej...
tytus160
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 185
Rejestracja: 29 stycznia 2017, 10:06
Tematy: 4
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: finski mosin

Post autor: tytus160 »

maniutek pisze: 18 listopada 2020, 18:54 Nie mogę znaleźc tej niemieckiej solidnej strony,gdzie było to pięknie rozpisane na roczniki i modele.
Kopalnia wiedzy jest tu:
http://7.62x54r.net/MosinID/MosinSpec.htm
Awatar użytkownika
Jareknr1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 805
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 20:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: finski mosin

Post autor: Jareknr1 »

maniutek pisze: 18 listopada 2020, 18:54 Witam nie ma reguły,posiadam Mosina 90/31 Tikka 1944 rok.Lufy z tego konkretnie rocznika wyprodukowane były pod 7,62x54r.
Elaborka leci na .311 (303 britisch).Skupienie wzorowe.
No wlasnie, tez mialem takie odczucia, ale:

Primo - z tej niemieckiej tabeli jasno wynika, ze finskie mosiny M91/30 sa w pol drogi miedzy 308 a 311 (M91/30, Finnish to .3095" a M91/30, Soviet to .311") wiec stosowanie 311, czyli 7,92mm to praktycznie o 0.1mm wiecej niz kanal przewodu lufy w bruzdach finskiego kalibru 7.62x53, ktory wynosi tylko 7.83mm.

Do tego nie wiem skad pochodzi ta informacja, ze w 1944 robili lufy pod ruska amunicje skoro w tym czasie sami finowie pisali instrukcje, ze mozna uzywac ruskiej amo tylko jesli nie ma innej.

Secundo - z tej strony tutaj: https://worldweapon.info/patron-762x53-r oprocz tego ze podaja prawidlowe wymiary obu kalibrow, i ich porownanie to napisali tez wyraznie "Chociaż istnieją dowody na to, że użycie pocisku o większej średnicy, czyli naboju 7,62x54R, w broni komorowanej na 7,62x53R w niektórych przypadkach może prowadzić do poprawy celności ognia, taka wymiana jest niebezpieczna, gdyż może prowadzić do spuchnięcia lufy lub innych bardziej nieprzyjemnych konsekwencji ... Odwrotna wymiana powinna prowadzić do pogorszenia balistyki i utraty dokładności."

I to tlumaczy w logiczny sposob obie rzeczy, i to co pisali finowie, i to ze niestety "polepszona celnosci" faktycznie wystepuje jak sie uzywa ruskiej amo (lub elaboruje 311), ale moze miec swoja cene.
NIkt nam nie wmowi, ze czarne jest czarne a biale jest biale!
maniutek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 21:54
Tematy: 0
Lokalizacja: wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: finski mosin

Post autor: maniutek »

Witam,strony podawane przez kolegów znam ,lecz to nie ta o której wspominałem.Przeszukałem internet,nie ma ,wyparowała gdzieś.To było opasłe, nudne opracowanie,bardzo szczegółowe z rozpisaniem na roczniki,miesiące oraz numery produkcji.Załączone były również zdjęcia,na jednym z nich zamieszczony był bliżniak mojego mosinka,rożnica w numerach ok. dwie setki.
Z opisu wynikało.że Tikka w 1944 , z powodu nadmiaru zdobycznej amo wypuściła serię luf pod .311.
Podane były zakresy numerów od -do,mój mieścił się w tym zakresie.Porównując z moim drugim rusem z 1932 roku(graniasta komora) wymiary bruzd,pól wydają się być identyczne.
Przygladając się karabińcom kolegów ,dochodze do wniosku ,że życia mi zbraknie aby zgłębić te wszystkie niuanse,warjacje,odstępstwa w budowie fińskich strzeladeł. Nie ma praktycznie dwóch identycznych.Co do kalibru,pozostaje solidny pomiar,lufy,komory,poza tym spokój i rozwaga.Pozdrawiam.
Będzie lepiej...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”