Exact, RWS Superfield, KTK, Crosman FT Domed - 30 i 55m

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

marder
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 18 maja 2006, 09:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Exact, RWS Superfield, KTK, Crosman FT Domed - 30 i 55m

Post autor: marder »

Witam.
W poszukiwaniu tańszej alternatywy dla exacta i pogorszenia jego celności (przynajmniej u mnie) postanowiłem przeprowadzić ten teścik. Strzelam tylko i wyłącznie z exacta od około 5 lat, a w góle około 8. Na poczatku była Slavka, potem BSA lightning i od 4 lat Theo. Zaniepokoił mnie (i chyba nie tylko mnie) ostatnio exact swoją celnością i brakiem powtarzalności. Nigdy tu na forum nie wrzucałem żadnych testów więc proszę o wyrozumiałość. Mam nadzieje że wszyscy coś z niego wywnioskują, a Theobenowcy i sprężynowcy najbardziej. Dla niektórych może to być test mało miarodajny bowiem strzelałem tylko i wyłącznie z pozycji siedzącej FT (karabinek wsparty w stawie łokciowym, a ten oparty na kolanie). Nie lubię strzelać z podpórek, stolików i krzesełek, lezaków itp, zresztą nie miałem takich warunków. Ogólnie skupienia wszystkich rodzajów śrutów też mogą nie powalać na kolana, ale strzelam teraz tylko i wyłącznie rekreacyjnie, powiedzmy raz na tydzień głównie w terenie. Dawniej (zanim pojawiła się rodzinka i dzieciaki) zdecydowanie częściej pykałem, 2-3 razy w tygodni, często do papieru. Tak wiec z treningiem raczej słabo, ale mój poziom jest i tak jednakowym odnośnikiem do wszystkich rodzajów śrutu. Może z podpórki wyniki były by lepsze, grupy ciaśniejsze. Strzelałem z powiększeń x6, x8, x10, na odległościach 30m i 55m. Każda tarcza 9 strzałów. Śrut prosto z pudełka, nie myty, nie sortowany (nie bawię się w takie czary), lufa nie przyzwyczajana do każdego z nich. Strzelałem np. 9 razy exact 30m i zaraz potem 9 razy 55m. Krótka przerwa i to samo z RWS, KTK, Crosman FT Domed 7.9gr. Jednego dnia powiększenie x6 (ulubione i te tarczki tylko dodałem), drugiego x8, trzeciego x10. Tempo zwyczajne, bez wiekszych przerw, odpoczynków, bez modlenia się nad każdym strzałem. Strzelałem w hali, ale z lekką wyczuwalną rotacją powietrza (jedna strona hali otwarta). Śruciki to; Exact 4.51, RWS Superfield 4.51, Słowacki KTK, Crosman Premier FT Domed 7.9gr. Na powiekszeniach x8 i x10 podobne proporcje skupień między poszczególnymi rodzajami śrutu, więc tarczek nie wrzucałem. Karabinek Theoben Evolution ustawiony na 14J na exactcie, bez specjalnego tuningu wewnętrznego (bawiłem się tylko trochę przy spuście). Szkło to Leupold VX-II 4-12x40. Punkt trafienia celowo obniżony o jakieś 10 klików aby białe kropki nie zaciemniały obrazu. Białe kropki na tarczach 30m mają 7.5mm i 9mm na tarczach 55m. Pomiary na chrono poszczególnych srutów wrzucę wkrótce. Tak to się prezentuje:

sprawca testu

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c86 ... 942b0.html

30m

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/748 ... b0e17.html

55m

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/927 ... 9ff7a.html

Na tarczkach x8 i x10 exact wypadł jeszcze gorzej.
Theo Evo - SS 6x42
Łuczek wz.70
HW 30S
marder
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 18 maja 2006, 09:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marder »

Po otworzeniu linku proponuje jeszcze raz kliknąć na zdjęcie. Powiększy się i będzie czytelniejsze, aczkolwiek gorszej jakości.
Theo Evo - SS 6x42
Łuczek wz.70
HW 30S
Awatar użytkownika
Cortez
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3702
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 15:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cortez »

Rewelacji raczej nie ma, ale żle też nie jest... 8-)
Daystate Merlyn S + SS 10x42/Nitrex 3-9x42
Awatar użytkownika
Viator
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 25 lutego 2011, 18:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Viator »

Nie no, od Exacta to już nawet KTK lepiej wypadł. Masakra :evil: Swego czasu kupiłem większą ilość Exacta i do tej pory było bardzo dobrze, ale teraz zapasy się kończą, to i jak widzę trzeba będzie się przerzucić na RWS.
HW-98 + DOT, Slavia 634, Iż-53m, Tanfoglio Witness 1911 blow back
marder
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 18 maja 2006, 09:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marder »

Jeżeli chodzi o moją kondycje strzelecką to wiem że rewelacji nie ma, dawniej było lepiej... :wink: Jeżeli chodzi o exacta to dla mnie porażka. Dawniej z siedzącej FT potrafiłem nim wyciąć 1cm dziurkę na 25m...a teraz. Korci mnie żeby jeszcze strzelić te śruciki i odległości z podpórki, choć za takim strzelaniem nie przepadam. Zraziłem się kiedyś strzelając z podpórki exactem, posiał strasznie. Podejrzewam ze już słabiej po prostu u mnie latał.
Theo Evo - SS 6x42
Łuczek wz.70
HW 30S
Awatar użytkownika
Believer
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 25 marca 2011, 11:55
Tematy: 0
Lokalizacja: z ukrycia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Believer »

No cóż ostatnio strzelałem z pro sporta na exact'cie 4,51 i po ustawieniu lunety na 15 m było troche nudno. Tutaj widzę posiew totalny. Na tak spore dystansy ja nie strzelam ale jak dotąd mnie nie zawiódł mimo, że nabywam na biezaco.
IMO ja nie zamierzam odchodzić od exacta, ciekawi mnie jeszcze filed target trophy, gdyz pojawil się w lokalnym sklepie i od dłuższego czasu się do mnie usmiecha. Nie ma tez co popadac w panike, mozliwe ze partia poszla wadliwa ;p
Awatar użytkownika
Viator
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 25 lutego 2011, 18:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Viator »

Believer pisze:ciekawi mnie jeszcze field target trophy
FTT to dobry śrut. Bardzo podobny do exacta, nawet na większych dystansach, nie zauważałem w skupieniu większej różnicy, choć miał trochę mniejszy opad (to oczywiście w porównaniu do starego exacta).
HW-98 + DOT, Slavia 634, Iż-53m, Tanfoglio Witness 1911 blow back
marder
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 18 maja 2006, 09:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marder »

Strzeliłem dziś z ciekawości seryjkę 10 strzałów exacta przez chrono. Karabinek wcześniej ''rozgrzany''. Pozostałe śruciki strzele innym razem, wszystko zostawiłem w pracy (bo tam strzelałem ostatnio). Ogólnie potwierdziło się to co kiedyś już napisałem na forum. Exact zrobił mi parę odskoków o 5-10m/s zarówno w góre jak i w dół. Dwa trzy strzały w miarę stabilne 225-226m/s a nastepne 2-3 wolniejsze lub szybsze o nawet 8-10m/s. Wcześniej exact trzymał mi stabilnie prędkośś +- 2m/s. Kiedyś mierzyłem KTK i trzymał +- 2-3m/s. Karabinek jest sprawny, nie mam z nim problemów. Gas ram miał zrobiony przegląd tak więc wszystko o.k. Ciekaw jestem czy exact trzyma dobrze kaliber i czy wykonany jest z takiego samego stopu jak dawniej. Może to jest przyczyna odskoków na tarczy i wahania prędkości. Tak jak napisałe m strzele wkrótce serie 10 strzałowe wszystkich śrucików. Zobaczymy co wyjdzie.
Theo Evo - SS 6x42
Łuczek wz.70
HW 30S
marder
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 18 maja 2006, 09:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marder »

Witam.
Oto obiecane wyniki i wrażenia z pomiarów wszystkich rodzajów śrutów. Nie mam obecnie możliwości dokładnego wstawienia wszystkich pomiarów (piszę szybko z pracy), ale w sumie nie chodzi o oglądanie słupków z cyferkami. Karabinek przed pomiarem trochę postrzelany, więc nie strzelany na zimno. Chrono Combro CB 625 MK 4. Serie 15 strzałowe.

Exact 4.51

Vmax - 233.2m/s
Vmin - 224.0m/s
Vśr z 15strz. - 227m/s
Odchyłki 9.2m/s
Dwa-trzy strzały stabilne a za chwile odchyłka w dół o 3-5m/s, potem znowu 2 stabilne i odskok w dół lub góre o parę m/s. Totalny brak przewidywalności co do predkości wylotowej.

RWS Superfield 4.51

Vmax - 209.1m/s
Vmin - 206.8
Vśr z 15 strzałów 207.7m/s
Odchyłki 2.3m/s
Bez porównania lepiej, stabilniej od exacta, aczkolwiek dużo mniejsza prędkość wylotowa.

KTK

Vmax - 214.1m/s
Vmin - 211.5
Vśr z 15 strzałów 212.3m/s
Odchyłka 2.6m/s
Również całkiem stabilnie, ale wszystkie śruciny wchodziły do lufy identycznie, z lekkim oporem. Zmierzyłem potem 3 sztuki które luźno wpadły do komory. Średnio ich prędkość wyniosła 228m/s, także spore podbicie prędkości. Odskok na tarczy murowany. na szczęście dużo takich KTK mi się nie trafiło. Prędkość jak widac równierz mniejsza sporo od exacta.

Crosman FT Domed 7.9gr

Vmax - 225m/s
Vmin - 221.3m/s
Vśr z 15 strzałów 223.6m/s
Odchyłka 3.7m/s
W miarę stabilny, większość śrucin +- 2/ms ale zdarzyły się 3 pojedyńcze odskoki góra-dół o około 3m/s. Predkość zbliżona do exacta.

Wnioski nasuwają się same. Przynajmniej ta partia exacta którą posiadam (z logiem JSB Match Diabolo, a nie starym Josef Schutz Bohumin) lata u mnie do bani. Czerwonej najnowszej nie strzelałem, może kiedyś się skuszę.Wahania prędkości są spore. Dawniej exact Josef Schulz Bohumin trzymał u mnie +- 2m/s. Dziś rano postrzelałem troszkę rekreacyjnie z KTK na odległości około 70-80m. Po pierwszych 2-3 strzałach i ustaleniu poprawki ( bo zero ustawione na exacta) trafianie w puszeczki po ogólnie lubianych napojach wysokoprężnych z kucaka (nie siedzącej Ft) i stojaka nie sprawiało problemów. Denka przewróconych puszek też dostawały bez problemu z około 60m. Wiem że to tylko rekreacja,ale gęba sie cieszyła bo ostatnio exact nawet sie do takiego strzelania u mnie nie zbliżał.
Theo Evo - SS 6x42
Łuczek wz.70
HW 30S
elf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 371
Rejestracja: 13 kwietnia 2005, 20:05
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: elf »

Tak duże różnice prędkosci na exacie , wynikają pewnie z nierownej wagi śrutu , bo przecież nie z różnicy kalibru...ważyłes te śruty?
Spa p10+szkiełko i oko
marder
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 18 maja 2006, 09:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marder »

Witam.
Ja śrutów nie ważyłem,ani nie sprawdzałem dokładnie kalibru. Myślę że jednak coś w tym jest. Paru Kolegów na forum mierzyło i ważyło juz exact i niestety były spore odchyłki. Trzeba poszukać na forum, gdzieś to widziałem. Pokusili się o to właśnie zaniepokojeni słabszą celnością exacta. Wyszło że np; 4.51 czy 4.52 to faktycznie średnio 4.49, czyli nie nadkalibrowy tylko podkalibrowy. Myślę że z wagą może być podobnie. U siebie zauważyłem też że niektóre śruty (sporo) 4.52 wchodziły luźniej niż 4.51, czy nawet 4.50 a inne oczywiście dużo ciaśniej. Może w fabryce już się tak nie przykładają do produkcji, selekcji. Może po prostu nie wyrabiają...nie wiem. Jak okiem sięgnąć wszyscy strzelają z exacta. Czy taki zakładzik na pewno jest w stanie pokryć takie zapotrzebowanie. Przecież nie tylko u nas się strzela. Dziwne jest że express i RS są lżejsze a droższe. Może wykonane są z większą tolerancją wagi i kalibru, lepiej sortowane i dlatego droższe. Może exact zaczyna się robić śrutem tanim i pospolitym. Oczywiście to są moje domysły. Ja ten test zrobiłem właściwie pod siebie bo u mnie coś exact zaczął nawalać. Cieszę się jeżeli komuś jeszcze się do czegoś przydał. Wiele osób wciąż strzela z exacta i dobrze u nich lata. Wiadomo każda lufka lubi swój śrut. Tak jak obiecałem jeszcze strzele kiedyś na spokojnie dokładnie to samo ale z podpórki i zobaczymy co wyjdzie. Na razie nie mam czasu. Jak coś wystrzelam to podepnę tarczki.
Theo Evo - SS 6x42
Łuczek wz.70
HW 30S
marder
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 18 maja 2006, 09:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marder »

Witam.
Oto link do nowych tarcz. Odległości 30m i 55m. Karabinek ten sam, czyli Theoben Evolution bez modernizacji bebechów (tylko stopka i płaszcz lufy). Pozycja siedząca na ziemi. Karabinek wsparty na zrolowanym kocu położonym na krzesełku. Pomieszczenie hala otwarta z jednej strony. Powiększenie x6, ilość strzałów 9 na każdej odległości. Strzelane po kolei; czyli Exact 30m i 55m, potem RWS 30m i 55m i tak dalej. Śruty nie sortowane, brane jak leci. Lufa może lekko przyzwyczajona do KTK bo z niego ostatnio strzelałem. Nie lubię strzelać z podpórki, wyszło jak wyszło, były ze dwa bankowe odskoki. Widać jednak jak (przynajmniej u mnie) lata exact. Po otworzeniu linku proponuje jeszcze raz kliknąć na fotkę to się powiększy. Jakość taka sobie bo mi aparat padł i robiłem trochę lipnym, pożyczonym. Monety na tarczach to 1grosz.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f806ad05dbcc816c
Theo Evo - SS 6x42
Łuczek wz.70
HW 30S
marder
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 18 maja 2006, 09:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marder »

...coś się fotki nie otwierają. Kurcze wkrótce poprawię.
Theo Evo - SS 6x42
Łuczek wz.70
HW 30S
crash85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 99
Rejestracja: 30 stycznia 2011, 21:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Chełm woj.Lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: crash85 »

Zoraki HP-01 Ultra 5,5 + proca na kamienie
marder
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 18 maja 2006, 09:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marder »

Dzięki Kolego crash85! Uprzedziłeś mnie, ale działa i to najważniejsze. Coś mi się dziwnie link skopiował w pracy i nie miałem czasu już poprawiać. Dotarłem do domu a tu niespodzianka...działa he he. Jakość niestety słaba, ale widać co i jak. Rws bezapelacyjnie najlepiej wypadł. KTK na 30 też prawie jedna dziura,ale zrobiłem odskok (wyszarpany kawałek papieru przykrył na zdjęciu dziurę).
Theo Evo - SS 6x42
Łuczek wz.70
HW 30S
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”