Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
tkamyk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 12 stycznia 2004, 17:40
Tematy: 5
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechn

Post autor: tkamyk »

Witam,
W poniższym tekście chciałem zapisać moje doświadczenia i „moją drogę” do czynnego uprawiania strzelectwa sportowego w grupie powszechnej z możliwością posiadanie własnej broni sportowej. Oczywiście z uwagi na zakres tematu czasami pokusiłem się o pewne uproszczenia, a pewne wątki i niuanse są opisane szczątkowo. Mama nadzieje, że w przyszłości uda się rozszerzyć wątek. Niestety uprawianie strzelectwa w Polsce wiąże się ze stałym podnoszeniem kwalifikacji (kolejne licencje, patenty, teraz nowe legitymacje PZSS-u) co niestety kosztuje czas i pieniądze (kilka tysięcy PLN). Droga jest długa (mnie zajęła około 2 lat) i mozolna ale możliwa do przejścia o czym świadczą tysiące osób uprawiające tę dyscyplinę sportu (w statystykach Policji występuje informacja o 16299 pozwoleniach na broń sportową stan na 31/12/2005 ).
Oczywiście nie jest to jedyna możliwa (i słuszna) droga do czynnego uprawiania strzelectwa sportowego. W opracowaniu staram się przedstawiać drogę, ściśle powiązana z Polskim Związkiem Strzelectwa Sportowego (PZSS) www.pzss.org.pl.

-> Mam nadzieję, że tym artykułem pomogę kilku osobą, które wahają się wejść na drogę czynnego uprawiania mojej ukochanej dyscypliny sportowej.
Uwierzcie mi – naprawdę warto!


(cyt. kolegi Valdi) Niektórzy nazywają to "drogą przez mękę" , ja nie mogę tego tak nazwać bo każda chwila spędzona na strzelnicy w Klubie nie była dla mnie męką. Kocham strzelać i to robiłem, przez cały rok w Klubie strzelałem zawsze kiedy tylko mogłem, strzelałem i strzelałem, nie męczyło mnie to.
Gdyby mnie to męczyło, to po co mi broń? Rok minął jak z bata strzelił, a ja po roku już nie musiałem strzelać z Klubowej broni, tylko już miałem swoją. Pierwsza była broń bocznego zapłonu, potem po roku znów podanie i broń centralnego zapłonu (karabin i pistolet), potem następna i następna…



Aby czynnie uprawiać strzelectwo sportowe w grupie powszechnej i posiadać pozwolenie na broń sportową należy:

1. Zapisać się do klubu strzeleckiego najlepiej z licencją PZSS (wpisowe 500 - 1000 PLN, składka roczna 240 – 360 PLN).
Z autopsji znam klub z Łodzi i dwa z Warszawy – ludzie tam pracujący są życzliwie nastawieni. Oczywiście mogą być problemy z przyjęcie „człowieka z ulicy” dlatego dobrze jest pokazać się kilkakrotnie w klubie na treningu, pogadać z instruktorem, może robiony jest kurs na patent i można się zapisać. Kluby są otwarte ale to „człowiek z ulicy” musi zrobić ten pierwszy krok.
a. strzelectwo.lodz.pl
b. strzelectwo-legia.pl
c. zks.org.pl

Po zapisaniu się do Klubu Sportowego należącego do PZSS otrzymujesz Legitymacji Członkowskiej PZSS zgodnie z tabelą opłat płacisz 30 PLN za wydanie legitymacji. Dodatkowo corocznie należy opłacić Składka członkowska PZSS. Za rok 2007 zgodnie z tabelą opłat należy wnieść opłatę w wysokości 60 PLN.
Czasami przed wstąpieniem do Klubu obowiązkowy staż kandydacki, który polega na odbyciu kilkunastu treningów pod okiem instruktora. Za treningi jako kandydat płacisz wg cennika (patrz poniżej) w zależności od broni i amunicji z której strzelasz.

2. Kurs na patent strzelecki (400 PLN) nie jest to wymagane ale pomocne.
Na kursie poznasz: przepisy, regulaminy strzelnic, ustawie o broni i amunicji, zapoznasz się jak posługiwać się bronią palną itp. Podczas kursu poznasz instruktorów, strzelnice, obyczaje, dowiesz się jak zapisać się do klubu, itp. Zapytaj w swoim klubie.

3. Zdać egzamin na patent strzelecki (400 PLN),
Patent strzelecki to swoiste prawo jazdy uprawniające do …… (moim zdaniem tylko do tego, że otrzymamy Licencje Strzelecką).
a. Regulamin Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego przeprowadzania egzaminów stwierdzających posiadanie odpowiednich kwalifikacji niezbędnych do uprawiania sportów o charakterze strzeleckim
b. Egzamin na patent składa się z 10 pytań teoretycznych i części praktycznej. Część praktyczna dla osób, które kilka razy były na strzelnicy jest spokojnie do przejścia. Problemem są pytania teoretyczne. Niestety znajomość ustawy o Broni i Amunicji, rozporządzenia do niej, przepisów karnych, obrona konieczna stan wyższej konieczności itd. Wiele z tych pojęć warto znać i stosować dla własnego bezpieczeństwa.
c. Pytania są czasem pokręcone a na egzaminie musisz podać 10 prawidłowych odpowiedzi. Test składa się z 10 pytań z koniecznością wyboru jednej poprawnej odpowiedzi (a, b, c)
d. Pytania do test na patent zawierają :
I - Pojęcia i definicje
II - Zasady uzyskiwania pozwolenia na broń
III - Zasady postępowania z bronią
IV - Skutki naruszenia przepisów ustawy o broni i amunicji
V - Zasady zachowania się na strzelnicy
VI - Odpowiedzialność karna
VII - Regulaminy strzelań
VIII - Zasady bezpieczeństwa
e. Przykładowe pytania egzaminacyjne: strzelectwo.lodz.pl
f. Wysokość opłat za egzamin na patent Patent reguluje Ustawa o kulturze fizycznej Art. 53b
g. Terminy egzaminów pzss.org.pl
h. Wniosek o nadanie patentu strzeleckiego
i. ogólne zasady bezpieczeństwa w strzelectwie
j. Osoby zgłaszające się na egzamin muszą posiadać czytelnie wypełniony wniosek o nadanie patentu strzeleckiego z ważnym orzeczeniem lekarza medycyny sportowej (patrz poniżej) jak również do wglądu dokument tożsamości ze zdjęciem. Orzeczenia lekarskie nie spełniające poniższych wymogów nie jest uwzględniane:
Rozporządzenie Ministra Sportu z dnia 3 października 2006 roku Dz.U. Nr 189 poz.1396 z 2006 roku w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zaświadczeń lekarskich, a także rodzaju niezbędnych badań lekarskich dla osób ubiegających się o przyznanie licencji zawodnika lub licencji trenera.
par.2. Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do uprawiania określonej dyscypliny sportu oraz zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania obowiązków trenera wydaje lakarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej albo lekarz posiadający certyfikat w zakresie orzecznictwa sportowo-lekarskiego nadany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej.

Badanie wykonuje lekarz medycyny sportowej i otrzymujemy zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do uprawiania określonej dyscypliny sportu. Jest to zupełnie inne badanie lekarskie niż to, które wykonywane gdy ubiegamy się o pozwolenie na posiadanie broni sportowej. Koszt badania wynosi około 50 PLN.
k. Zgodnie z ustawą o kulturze fizycznej Art. 53b posiadanie dokumentu, o którym mowa w ust. 2 (Patent Strzelecki), stanowi potwierdzenie kwalifikacji sportowych, jakie powinna spełniać osoba ubiegająca się o wydanie pozwolenia na broń do celów sportowych na podstawie przepisów o broni i amunicji.

-> W mojej opinii przejście pierwszych trzech kroków to 50% sukcesu.

4. Po zdanym egzaminie na patent (gdy należymy do klubu) otrzymamy licencje strzelecka uprawniającą do udziału w zawodach grupy powszechnej.
Regulamin przyznawania Licencji indywidualnych PZSS
wniosek o przyznanie licencji. Licencje otrzymujemy automatycznie po wypełnieniu wniosku i opłaceniu 15 PLN. W chwili obecnej nie ma już podziału na licencje A, B, C.

5. Minimum 6 startów w zawodach grupy powszechnej w ciągu ostatniego roku (6*30=180 PLN) w danej konkurencji np.: Pistolet Sportowy Bocznego Zapłonu. Jeżeli chcemy PCZ (Pistolet Centralnego Zapłonu to kolejne 6*30 = 180 PLN).
a. Owe 6 startów jest minimum zalecana jest większa aktywność. Uchwała PZSS Nr 62 w sprawie wymogów minimalnych definiujących „czynne uprawianie strzelectwa sportowego pzss.org.pl

b. po udokumentowaniu 6 (sześciu) osobo startów w zawodach w roku, w konkurencjach ujętych w wykazie PZSS i organizowanych przez PZSS lub pod patronatem PZSS (zawody klubowe, okręgowe, wojewódzkie lub ogólnokrajowe), w tym przynajmniej dwukrotnie z wynikiem nie niższym niż na srebrną odznakę strzelecką PZSS.

c. Srebrna odznaka strzelecka PZSS pzss.org.pl
np.; Pistolet sportowy 10 strz. – część dokładana to 65 punktów na 100.
Pistolet centralnego zapłonu 10 strz. część dokładna to 65 punktów na 100.

d. Komunikaty – wyniki z zawodów przekazywane przez klub sportowy do PZSSu. Dzięki komunikatom możliwe jest otrzymanie zaświadczenia uprawniającego do ubiegania się o wydanie pozwolenia na broń do celów sportowych . Na podstawie wniosku o zaświadczenie WNIOSEK_o_zaswiadczenie.doc

6. Treningi – czyli to co tygryski lubią najbardziej:
a. www.strzelectwo-legia.pl
b. ZKS-Warszawa
Każdy pobyt na strzelnicy i strzelanie to uprawianie strzelectwa. Nie tylko zawody, z których sporządza się komunikaty. Warto uzyskać od admnistratora strzelnicy zaświadczenie o ilości pobytów, które może być wydane w oparciu o książkę rejestru pobytu na strzelnicy

7. Staż strzelecki – minimum roczny (patrz Uchwała PZSS Nr 62). W tym czasie uczestniczysz w treningach i zawodach Grupy Powszechnej.
-> W mojej opinii przejście pierwszych siedmiu kroków to 80% sukcesu.

8. Badania lekarskie (400 PLN). (orzeczenie lekarskie, orzeczenie psychologiczne).
ciekawe pytania: Czy słyszy Pan jakieś głosy? Używa Pan alkoholu?

9. Sejf do przechowywania broni. (mały na 2 pistolety 500 PLN; duży na zamówienie 2000 PLN).
Osoby posiadające broń palną i amunicję, są obowiązane przechowywać ją w kasetach metalowych na trwałe przymocowanych do elementów konstrukcyjnych budynku lub metalowych szafach albo sejfach, posiadających zamki atestowane.
Polecam odpowiednio duży aby w przyszłości nie kupować kolejnego. Pomyślmy o odpowiednich wymiarach aby zmieścić kolejne jednostki: pistolety, rewolwery, amunicje , broń długą).
Sejf - dokładnie chodzi o metalowe kasety na trwale przymocowane do elementów konstrukcyjnych budynku metalowe szafy albo sejfy - ważne by miały zamek atestowany. Dowodem atestu jest "świadectwo kwalifikacyjne", wydawane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej i dołączane przez sprzedawcę do rachunku. W przypadku szaf zakupionych przed kilku - kilkunastu laty warto uzyskać zaświadczenie od koncesjonowanego fachowca od otwierania zamków, iż dany zamek posiadał atest. Szafę można nabyć w cenie od 1.000 zł i więcej.


10. Podanie do KWP / KSP.
a. W podaniu należy wykazać i uzasadnić potrzebę posiadania broni sportowej. Zalecane jest za pierwszym podejściem wystąpić o jedną sztukę bocznego zapłonu. A po kolejnym roku zwrócić się o zmianę decyzji.
b. Wzór podania: link
c. KSP Warszawa link
d. KWP Łódź link
e. KWP Kielce link
f. KWP Radom link
g. KWP Świętokrzyska link
h. KWP Kraków link lub link
i. KWP Katowice link

11. Załączniki do podania: Oczywiście lista jest dłuuuga i być może (zdaniem niektórych kolegów) nie wszystkie pozycje są obowiązkowe.
a. Życiorys z pełnymi danymi osobowymi, tzn.: imiona i nazwisko (w przypadku kobiet - nazwisko rodowe), imiona rodziców i nazwisko rodowe matki, data i miejsce urodzenia, miejsce stałego pobytu, numer dowodu osobistego wraz z datą i nazwą organu, który go wydał (przykładowy wzór poniżej),
b. Orzeczenie lekarskie, stwierdzające, że nie należy ona do osób wymienionych w art. 15 ust. 1 pkt 2-4 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, i potwierdzające, że może ona dysponować bronią (nie dotyczy funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz funkcjonariuszy innych państwowych formacji uzbrojonych, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów posiadają przydzieloną broń służbową),
c. Orzeczenie psychologiczne, stwierdzające, że nie należy ona do osób wymienionych w art. 15 ust. 1 pkt 2-4 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, i potwierdzające, że może ona dysponować bronią (nie dotyczy funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz funkcjonariuszy innych państwowych formacji uzbrojonych, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów posiadają przydzieloną broń służbową),
Uwaga: Orzeczenia lekarskie i psychologiczne ważne są tylko 2 miesiące. Dlatego należy w ciągu 2 miesięcy od daty wydania. Powyższe stanowi, że osoba, która uzyskała orzeczenie pozytywne, powinna w ciągu 2 miesięcy od daty jego wydania przedłożyć orzeczenie właściwemu organowi Policji wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia. Przekroczenie terminu spowoduje, że orzeczenie - dla organu Policji- traci moc wiążącą i nie będzie stanowiło podstawy do pozytywnego rozstrzygnięcia.
d. Decyzja L-xxxxx/B/07 Prezesa Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego o przyznaniu Licencji na uprawianie strzelectwa sportowego w dziedzinie strzelań pneumatycznych, kulowych i śrutowych,
e. Decyzja nr xxxxx/PAT/07/2007 Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego nadania Patentu Strzeleckiego na uprawianie strzelectwa w dyscyplinach strzelectwo pneumatyczne, kulowe i śrutowe,
f. Decyzja nr LKxx/xx Prezydium Zarządu PZSS przyznania Licencji uprawniającej Klub Sportowy do udziału we współzawodnictwie sportowym w strzelectwie sportowym, (oczywiście nie ma formalnego wymogu w podaniu przedstawiania zaświadczenia, że Klub w którym uprawiamy naszą dyscyplinę sportową jest uprawniony do współzawodnictwa sportowego i ma przyznaną licencje PZSSu. Ale moim zdaniem dobrą przesłanką jest potwierdzenie, że trenujemy i startujemy właśnie w takim klubie)
g. Zaświadczenie o zatrudnieniu z miejsca pracy, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej - wpis do ewidencji o prowadzeniu takiej działalności
h. Opinia Okręgowego Związku Strzelectwa Sportowego,
i. Zaświadczenie 2007/xxx Klubu Sportowego,
j. Wyciąg z protokołu z udziału w zawodach strzeleckich wydany przez Okręgowy Związek Strzelectwa Sportowego,
k. Wyciąg z udziału w zawodach i turniejach strzeleckich wydany przez Klubu Sportowy,
l. Zaświadczenie uprawniające do ubiegania się o wydanie pozwolenia na broń do celów sportowych wydane przez PZSS (zastępuje punkt j ,k ). Opłata (60 PLN) za zaświadczenie uprawniające do ubiegania się o wydanie pozwolenia na broń do celów sportowych. (UWAGA! - nie dotyczy osób, które egzamin zdawały po 01.09.2005). opłata za zaświadczenie ; wniosek o zaświadczenie innymi słowy chodzi o komunikaty klasyfikacyjne z zawodów w strzelaniu sportowym z broni o kalibrze, o którym mowa we wniosku,
m. wyciąg z książki osób przebywających na strzelnicy (informacja) z określeniem dni pobytu na strzelnicy, grupy strzelań w których uczestniczył zawodnik,
n. Kserokopia dowodu osobistego - kserokopię stron dowodu osobistego zawierających dane osobowe oraz adres zamieszkania albo inne dokumenty potwierdzające dane osobowe, wiek i adres zamieszkania osoby ubiegającej się o pozwolenie na broń,
o. Dwie fotografie o wymiarach 3 x 4 cm; (w dniu rejestracji broni, jeśli rejestruje broń po raz pierwszy),
p. Opłata za wydanie decyzji administracyjnej wynosi 242 PLN (od 01/01/2007). Ustawa z dnia 16.11.2006r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635).

12. Załączniki do podania - inne dokumenty, mogące mieć istotny wpływ na merytoryczne wydanie decyzji (pozwolenia),
a. legitymację instruktora strzelectwa sportowego,
b. licencję trenera strzelectwa sportowego,
c. licencję sędziego strzelectwa sportowego,
d. odbycie przeszkolenia i posiadanie uprawnień prowadzącego strzelanie, o których mowa w § 2 rozporządzenia MSWiA z 15.03.2000r. w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic (Dz.U. Nr 18, poz. 234 z późn. zm.),
e. dokumenty świadczące o posiadaniu uprawnień instruktora lub sędziego Polskiego Związku Łowieckiego,
f. licencje pracownika ochrony fizycznej (w przypadku posiadania pozwolenia na broń umożliwi to posiadaczowi licencji podnoszenie jego zawodowych umiejętności w zakresie strzelectwa),
g. wszelkiego rodzaju świadectwa o odbytych przeszkoleniach, które mają związek ze strzelectwem wydane nie tylko przez PZSS, ale również Region IPSC Polska lub klub macierzysty itp.
h. W dobie długotrwałych wyjazdów zagranicznych nie sposób pominąć dokumentów wystawionych w innych krajach (uwaga - muszą być przetłumaczone na j. polski) tj.:
i. zagranicznych pozwoleń na broń (nie oznacza to jednak automatycznego uzyskania polskiego pozwolenia!),
ii. zagranicznych zaświadczeń o członkostwie w klubach i uczestnictwie w zawodach.
-> (cyt. kolegi 9X19): Oczywiście posiadanie tych dokumentów nie spowoduje automatycznego uzyskania pozwolenia na broń palną sportową, ale będzie stanowiło niepodważalny dowód naszego ponadprzeciętnego i trwałego zaangażowania w uprawianie strzelectwa.
-> (tkamyk): W mojej opinii załączniki wymienione w punkcie 12 nie mają większego znaczenia w postępowaniu administracyjnym. Chyba, że staramy się o rozszerzenie decyzji o kolejne xx jednostek. Ale to już temat na inny artykuł – tutaj staramy się opisać drogę do pierwszej pozytywnej decyzji.


13. (13) trzeba mieć szczęście :galy: Szczęściu można pomóc składając wszystkie wymagane dokumenty, zaświadczenia, patenty, licencje, komunikaty oraz spełniając wymagania nakładane przez ustawę o BiA.
Łatwo jest krytykować urzędników, ale to oni biorą na siebie odpowiedzialność – komu i na co wydadzą promesę. Zadaniem zawodnika i klubu w którego barwach startuje jest przekonać urzędnika o słuszności wydania pozytywnej decyzji.

14. Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom:
a. nie mającym ukończonych 21 lat (na wniosek szkoły, organizacji sportowej i PZŁ albo stowarzyszenia obronnego pozwolenie może być wydane osobie mającej ukończone 18 lat, jednakże tylko na broń służącą do celów sportowych i łowieckich),
b. z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z 19 sierpnia 1984 r. o ochronie zdrowia psychicznego, lub o znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej,
c. wykazującym istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego,
d. uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych,
e. nie posiadającym miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
f. co do których istnieje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celach sprzecznych z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego, w szczególności skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej albo wobec których toczy się postępowanie karne o popełnienie takiego przestępstwa.

15. Zalecana Akty prawne:
a. Zasady wydawania i cofania pozwoleń na broń, nabywania, przechowywania, zbywania i deponowania broni i amunicji, przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przywozu z zagranicy i wywozu za granicę broni i amunicji, jak również zasady posiadania broni i amunicji przez cudzoziemców oraz zasady funkcjonowania strzelnic określa USTAWA z dnia 21 maja 1999 r. O BRONI I AMUNICJI (Dz. U. Nr 53, poz. 549, Dz. U. Nr 27, poz. 298 z 2001 r.,Dz. U. Nr 74, poz. 676 i Nr 117, poz. 1007 z 2002 r.)
b. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3.04.2000 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji /Dz. U nr 27 poz. 343 z 2000r./;
c. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20.03.2000 r. w sprawie rodzajów szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji oraz rodzajów broni odpowiadającej celom, w których może być wydane pozwolenie na broń /Dz. U nr 19 poz. 240 z 2000r./;
d. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20.03.2000 r. w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią /Dz. U nr 19 poz. 241 z 2000r.;
e. Akty wykonawcze isip.sejm.gov.pl

16. Pomocne Linki:
a. www.bractwo.osw.pl
• Ustawa o broni i amunicji
• Zasady użycia broni
• Obrona konieczna z komentarzem
• Stan wyższej konieczności z komentarzem

=========================================================
17. Przykładowy Życiorys

Dane Personalne
Imię i nazwisko:
Data urodzenia:
Miejsce urodzenia:
Imię ojca:
Imię matki:
Stan cywilny
Nazwisko panieńskie matki:
Adres zamieszkania:
Numer PESEL:
Numer Dowodu Osobistego:
Data wydania:
Przez kogo wydany:
Tel. kontaktowy komórkowy:
Tel. służbowy:

Wykształcenie
200x-200x Nazwa szkoły, kierunek, praca dyplomowa,
199x-199x Nazwa szkoły, kierunek, praca dyplomowa,.

Doświadczenia Zawodowe
200x-200x Nazwa firmy, siedziba, stanowisko
199x-199x Nazwa firmy, siedziba, stanowisko

Służba Wojskowa
Seria książeczki wojskowej: HK xxxxxx
Kategoria A – zdolny do służby wojskowej WKU Warszawa -2
Przeniesiony do rezerwy: dd/mm/rrrr

Informacje Dodatkowe
• prawo jazdy od 199x r..
• xxxxxxxxxxx
Pełnione Funkcje Społeczne
• xxxxxx
Inne
Warto dokładnie opisać czym wnioskodawca dokładnie się zajmuje aby umocnić swój wizerunek jako człowieka statecznego i odpowiedzialnego. Warto pisać o zainteresowaniach. W sposób ciepły przedstawić swoją osobę (być może nie będzie okazji na rozmowę osobistą), gdyż jak Cię piszą tak Cię widzą.

=========================================================
18. Przykładowe PODANIE o pozwolenie
__________________________________________________________ Warszawa, dnia…………….
Imię i Nazwisko:………………………………….
Data urodzenia:………………………………….
Miejsce urodzenia:………………………………
Imię ojca:………………………………………….
Imię matki:……………………………………….
Nazwisko panieńskie matki:…………………. KOMENDANT STOŁECZNY
Adres zameldowania:………………………….. POLICJI W WARSZAWIE
Adres zamieszkania:……………………………
Numer PESEL:…………………………………..
Numer Dowodu Osobistego:………………….
Data wydania:……………………………………
Przez kogo wydany:……………………………..
Tel. kontakt. ..............................................

_________________________________P O D A N I E
Zwracam się z prośbą o wydanie pozwolenia na zakup i posiadanie broni palnej sportowej: jednej sztuki pistoletu bocznego zapłonu kalibru 5,6mm.
Potrzebę posiadania wyżej wymienionej broni motywuję chęcią podnoszenia swoich wyników sportowych w zawodach i treningach, w których biorę udział.
Jestem zawodnikiem Klubu Strzelectwa Sportowego ……………….
Niedostateczna jakoś oraz ilość broni klubowej, której zużycie i stan ……………..
Moją opinie podtrzymuje również Zarząd Sekcji Strzeleckiej Klubu ………………..
Ponadto w dniu 13/13/2013 roku zająłem 1 miejsce w konkurencji pistolet sportowy 10 strzałów z wynikiem 97 punktów w zawodach o puchar ……………………….
Chęć posiadania broni związana jest z czynnym uprawianiem strzelectwa sportowego w grupie powszechnej w konkurencjach: pistolet sportowy. Broń klubowa, z której korzystam podczas treningów oraz w trakcie zawodów, ze względu na jej ilość, jakość i stan nie zapewnia dostatecznej możliwości doskonalenia umiejętności strzeleckich i podnoszenia wyników sportowych (dostępne są jedynie stare i wyeksploatowane jednostki broni) – zdanie to poparte jest zaświadczeniem wydanym przez Klub Sportowy,
Posiadanie własnej broni sportowej umożliwi mi osiąganie znacznie lepszych wyników na zawodach.

______________________..............................................
______________________podpis wnioskodawcy


-> (zalecane jest napisać coś od siebie! a nie cytować gotowca)
-> (dobrą praktyką jest w pierwszym podaniu wnioskować o jedną sztukę w bocznym zapłonie a dopiero po kilku / kilkunastu miesiącach składać kolejne podanie o rozszerzenie decyzji na kolejne jednostki w tym np.: centralny zapłon ).

=========================================================
19. Składanie wniosku
Po skompletowaniu podania o pozwolenie na broń sportową wraz z wymaganymi załącznikami (uwaga: orzeczenia lekarskie i psychologiczne ważne są tylko 2 miesiące) należy dostarczyć dokumenty do KWP / KSP zgodnie z miejscem zamieszkania (ustawa o BiA (Dz.U.1999 Nr 53, poz.549 z póź. zm.)).
Istotne jest aby otrzymać potwierdzenie dostarczenia pisma – w szczególności chodzi datę dostarczenia podania (ostatecznie można wysłać pocztą listem poleconym za potwierdzeniem odbioru).
Od chwil dostarczenia podania rozpoczyna się procedura administracyjna.

20. Procedura administracyjna
Najczęściej trwa około 1 miesiąca. W tym czasie rozpatrywane jest podanie, sporządzany jest wywiad środowiskowy. W tym czasie dobrze jest być w kontakcie telefonicznym z wydziałem administracyjnym KWP by w razie pewnych niejasności lub braków formalnych mieć możliwość jeszcze w trakcie trwania postępowania uzupełnić wniosek dostarczając stosowne wyjaśnienia, kolejne starty z zawodów itp.
Załatwienie sprawy mniej skomplikowanej winno być w 1 m-c, bardziej 2 m-ce. W przypadku nie załatwienia sprawy w terminie z winy strony lub organu, organ jest obowiązany zawiadomić strony podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy. Każdy z nas ma prawo odwołać się gdy sprawa nie jest załatwiona w terminie.
(dodatkowe informacje w kolejnym poscie poniżej)

21. dzielnicowy i wywiad środowiskowy
Dzielnicowi to z reguły normalne ludzie. Wystarczy po złożeniu dokumentów do KWP/KSP umówić się telefonicznie u niego, uprzedzić że przyjdzie kwit na wywiad środowiskowy, podać mu do kajetu wszystkie dane i informacje o sobie. To naprawdę żaden problem. dzielnicowy to Twój przyjaciel.
Wywiad środowiskowy musi być zrobiony, czy ktoś mieszka w miejscu zameldowania czy też nie. Nie jest powiedziane, że opiniowany musi mieszkać tam gdzie jest zameldowany. W skład wywiadu składa się sucha informacja o opiniowanym tj. dane personalne, wykształcenie, zawód, zatrudnienie, czy był notowany i zatrzymywany, opinia w miejscu zameldowania. Jeśli nie jest nikomu tam znany, to nie przeszkadza. Wpisuje się wtedy: z uwagi na krótki okres zameldowania brak opinii sąsiadów czy tam podobnie. Najważniejsze aby nie było w wywiadzie żadnej negatywnej wzmianki. Dzielnicowy nie wpisze czegoś niedobrego jeśli nie ma to podstawy i uzasadnienia. od kilku lat wywiad dla sądu czy WPA jest krotki, prosty i rzeczowy. Nie można w nim improwizować.


22. Promesa na zakup
Wraz z pozwoleniem na broń - decyzją administracyjną wnioskodawca otrzymuje zaświadczenie uprawniające do nabycia, w terminie trzech miesięcy od daty wydania zaświadczenia, określonego w pozwoleniu rodzaju broni i amunicji do tej broni oraz określonej w pozwoleniu liczby egzemplarzy broni wraz z amunicją. Jeżeli broń nie została nabyta w tym terminie, na żądanie zainteresowanej osoby wydaje się kolejne zaświadczenie. Opłata za wydanie zaświadczenia (promesę) wynosi 17 PLN.


Obrazek

Na jaki rodzaj broni sportowej otrzymamy promesę decydujące znaczenie ma zapis w decyzji administracyjnej. Chodzi o fragment decyzji (tzw. rozstrzygnięcie), który następuje po słowach: WYDAJĘ POZWOLENIE. I tak mogą to być przykładowo następujące sformułowania:
1) na broń palną sportową do celów sportowych w ilości X egzemplarzy broni
2) na broń palną sportową w postaci broni bocznego oraz centralnego zapłonu w ilości X sztuk w celu sportowym,
3) na broń palną sportową z wyłączeniem gładkolufowej broni śrutowej w ilości X sztuk broni do celów sportowych.

Następnie należy zajrzeć do Rozporządzenia MSWiA z 20.03.2000r. w sprawie rodzajów szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji oraz rodzajów broni odpowiadającej celom , w których może być wydane pozwolenie na broń (Dz. Nr 19, poz. 240 z późn. zm.) i zobaczyć co się kryje pod zwrotami:
a) - broń palną sportową,
b) - broń sportowa bocznego oraz centralnego zapłonu,
c) - broń sportowa z wyłączeniem gładkolufowej broni śrutowej.

§ 6 wspomnianego rozporządzenia stwierdza, że bronią palną sportową jest:

2) małokalibrowa broń palna bocznego zapłonu:
a) pistolet sportowy i pistolet standardowy, to jest pistolety i rewolwery o kalibrze 5,6 mm (0.22”) przeznaczone do strzelania amunicją „long rifle”, o ciężarze wraz z rozładowanym magazynkiem nie przekraczającym 1400g, długości lufy (…..),
b) pistolet szybkostrzelny,. to jest pistolet o kalibrze 5,6 mm (0.22”) przeznaczone do strzelania amunicją „short”, o ciężarze wraz z rozładowanym magazynkiem nie przekraczającym 1260g (…), (uwaga w sporcie nie używa się już amunicji "short")
c) pistolet dowolny, to jest pistolet jednostrzałowy o kalibrze 5-6 mm (0,22”) …..
d)karabinek sportowy, to jest karabiny jednostrzałowe o kalibrze 5,6 mm (0.22”), przeznaczone do strzelania amunicją „long rifle”, o ciężarze nie przekraczającym 8000g oraz dowolnym oporze języka spustowego,

3) broń palna centralnego zapłonu:
a) pistolet centralnego zapłonu, to jest pistolety i rewolwery o kalibrze od 7,62 mm do 11,43 mm (0.45”), o ciężarze wraz z rozładowanym magazynkiem nie przekraczającym 1400 g (…..)
b) karabin sportowy centralnego zapłonu, to jest karabiny sportowe o kalibrze nie przekraczającym 11,43 mm (0.45”), dowolnym oporze języka spustowego, ciężarze nie przekraczającym 8000g,

4) gładkolufową broń śrutową, to jest strzelby o kalibrze wagomiarowym nie większym niż 12 z komorą nabojową o długości do 76 mm,

5) w pełni funkcjonalne kopie zabytkowej broni palnej ładowane odprzodowo na nabój niescalony (….) – pistolety, rewolwery, karabiny o kalibrze do 0.58”.

I tak:
- broń palna sportowa obejmuje wszystkie rodzaje opisane w pkt. od 2 do 5,
- broń sportowa bocznego oraz centralnego zapłonu obejmuje punkty 2 i 3,
- broń sportowa z wyłączeniem gładkolufowej broni śrutowej obejmuje punkty 2, 3 i 5

Kwestia co będzie na promesie zależy od zapisu w decyzji i treści podania o wydanie tejże promesy.

Akty prawne:
• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2000 r. w sprawie rodzajów szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji oraz rodzajów broni odpowiadającej celom, w których może być wydane pozwolenie na broń. (Dz. U. z dnia 22 marca 2000 r.) link.
• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 października 2001 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji oraz rodzajów broni odpowiadającej celom, w których może być wydane pozwolenie na broń. (Dz. U. z dnia 17 października 2001 r.) link ; link2.

23. Nabycie broni
Posiadając promesę można nabyć broń na terenie kraju w dwojaki sposób:
• zawierając umowę kupna - sprzedaży z osobą posiadającą pozwolenie na broń,
• dokonując zakupu w koncesjonowanym podmiocie gospodarczym prowadzącym obrót bronią i amunicją.

24. Rejestracja
Broń należy zarejestrować w nieprzekraczalnym terminie 5 dni od daty jej zakupu . Fakt posiadania zarejestrowanej broni potwierdza się w legitymacji posiadacza broni, którą wystawia organ wydający pozwolenie.

Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Wzory dokumentów zgodnie z: Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych I Administracji z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie wzorów legitymacji posiadacza broni, zaświadczenia uprawniającego do nabycia broni, legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni, świadectwa broni oraz karty rejestracyjnej broni(Dz. U. z dnia 30 grudnia 2003 r.)


25. Pozwolenie na broń jest bezterminowe
Pozwolenie na broń, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest bezterminowe jednakże organ Policji cofa obligatoryjnie lub może cofnąć pozwolenie na broń, jeżeli zachodzą przesłanki określone w art. 18 Ustawy o broni, a mianowicie:
A) Właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której pozwolenie takie wydano:
• nie przestrzega warunków określonych w pozwoleniu na broń, o których mowa w art. 10 ust. 4,
• należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-6,
• naruszyła obowiązek zawiadomienia Policji o utracie broni, o którym mowa w art. 25,
• znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub substancji psychotropowych albo podobnie działającego środka, nosi broń przy sobie.
B) Właściwy organ Policji może cofnąć pozwolenie na broń, jeżeli ustały okoliczności faktyczne, które stanowiły podstawę do jego wydania.
C) Właściwy organ Policji może cofnąć pozwolenie na broń w przypadku naruszenia przez osobę posiadającą pozwolenie:
• obowiązku rejestracji broni, o którym mowa w art. 13 ust. 1,
• obowiązku poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym i przedstawienia orzeczeń lekarskiego i psychologicznego, o których mowa w art. 15 ust. 3-5,
• obowiązku zawiadomienia właściwego organu Policji o zmianie miejsca zamieszkania, o którym mowa w art. 26,
• zasad przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, o których mowa w art. 32,
• wymogu uzyskania zgody na wywóz broni i amunicji za granicę, o którym mowa w art. 38,
• zasady, o której mowa w art. 45,
• zakazu użyczania broni osobie nieuprawnionej.


26. czynne uprawianie strzelectwa sportowego
Zarząd Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego określił wymogi minimalne definiujące „czynne uprawianie strzelectwa sportowego”. Ich spełnienie przez osoby fizyczne, uprawnia do dalszego posiadania broni do celów sportowych. Między innymi należy udokumentować 6 (sześć) osobo startów w zawodach w roku, w konkurencjach ujętych w wykazie PZSS i organizowanych przez PZSS lub pod patronatem PZSS (zawody klubowe, okręgowe, wojewódzkie lub ogólnokrajowe), w tym przynajmniej dwukrotnie z wynikiem nie niższym niż na srebrną odznakę strzelecką PZSS Uchwałą nr 62 PZSS.

Podkreślić należy, iż zgodnie z przedmiotowymi regulacjami prawnymi i wytycznymi, członkom klubów sportowych nieuczestniczącym w zawodach strzeleckich, mogą być cofnięte pozwolenia na broń wydane na podstawie licencji sportowej. Zgodnie z art. 18 ust. 4 Ustawy o broni i amunicji: „Właściwy organ policji może cofnąć pozwolenie na broń, jeżeli ustały okoliczności faktyczne, które stanowiły podstawę do jego wydania” . (okolicznością uzasadniającą wydanie pozwolenia na broń sportową jest jego aktywność strzelecka czyli uczestniczenie w rywalizacji sportowej).

Zarządy Klubów Sportowych zobowiązane są do składania corocznych sprawozdań z aktywności strzeleckiej zawodników oraz przedstawianie corocznego wykazu członków uprawiających strzelectwo. Jednoznaczna jest dyspozycja zawarta w art. 27 ust. 5 Ustawy o broni i amunicji: „Polski Związek Łowiecki i zarządy stowarzyszeń strzeleckich są obowiązane do corocznego składania właściwym organom Policji aktualnych wykazów członków uprawiających łowiectwo lub strzelectwo z użyciem broni oraz do powiadamiania tych organów o wykluczeniu wymienionych członków tych organizacji w terminie 30 dni od dnia wykluczenia” .

Mając powyższe na uwadze należy podkreślić, iż członkowie klubów, którzy nie wykażą minimalnej przewidzianej prawem aktywności strzeleckiej, świadomie narażają się na możliwość cofnięcia im przez właściwe organy pozwolenia na broń sportową wydanego na podstawie licencji sportowej, w konsekwencji następujących zdarzeń:
• Skreślenia z listy członków Klubu Sportowego,
• Skreślenia z listy członków Okręgowego Związku Strzelectwa Sportowego,
• Skreślenia z listy członków Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego,
• Zawiadomienia o tym fakcie właściwego Wojewódzkiego Komendanta Policji.

PZSS przesyła na koniec marca każdego roku do komend wojewódzkich listy sportowców uprawiających strzelectwo sportowe. Na listach znajdą się osoby posiadające legitymację członkowską PZSS, patent, oraz licencję sportową . Listy osób posiadających broń sportową wydaną do celów sportowych i uczestniczących w 6 zawodach wysyłane są przez Klub Strzelecki na komendy do 31 marca każdego roku za rok poprzedni).

27. Podanie o rozszerzenie decyzji
Jeśli posiadasz pozwolenie na broń sportową to po kolejnym roku (odczekanie 12 miesięcy jest zalecane) czynnego uprawiania strzelectwa sportowego możesz wystąpić do właściwego KWP / KSP o zmianę decyzji w sprawie pozwolenia na zakup i użytkowanie broni palnej do celów sportowych w zakresie ilości i rodzajów w trybie art. 155 Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
Swoje podanie musisz uzasadnić, czyli udowodnić, że ten rodzaj broni jest Ci niezbędny do czynnego uprawiania strzelectwa sportowego. Najlepszą drogą są starty w konkurencjach (np.: centralnego zapłonu) i dołączenie komunikatów z nich do podania. Przykładowe uzasadnienie podania powyżej.

28. Przykładowe PODANIE o rozszerzenie decyzji

__________________________________________________________ Warszawa, dnia…………….
Imię i Nazwisko:………………………………….
Data urodzenia:………………………………….
Miejsce urodzenia:………………………………
Imię ojca:………………………………………….
Imię matki:……………………………………….
Nazwisko panieńskie matki:…………………. KOMENDANT STOŁECZNY
Adres zameldowania:………………………….. POLICJI W WARSZAWIE
Adres zamieszkania:……………………………
Numer PESEL:…………………………………..
Numer Dowodu Osobistego:………………….
Data wydania:……………………………………
Przez kogo wydany:……………………………..
Tel. kontakt. ..............................................

_________________________________P O D A N I E
Mając na uwadze zamiar zakupu nowej(-ych) jednostki(-ek) broni, proszę o zmianę, w trybie art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego, Decyzji Komendanta Wojewódzkiego Policji w ....................... z dnia ......................... nr ................. w zakresie ilości broni w ten sposób, bym mógł zakupić dodatkowo ........ jednostkę(-ki) broni i ogółem posiadać ....... sztuk(-) broni palnej ................................. do celów sportowych.
Prośbę swą uzasadniam ..................................................... (treść uzasadnienia powinna wskazywać okoliczności, które uzasadnią zmianę decyzji zgodnie z żądaniem strony


______________________..............................................
______________________podpis wnioskodawcy

=========================================================


29. Przepisy Karne
Przepisy karne, w których określono wykroczenia i przestępstwa związane z szeroko rozumianym problemem broni zawarto w:

• - Ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.)
Art. 263.§ 1. Kto bez wymaganego zezwolenia wyrabia broń palną albo amunicję lub nią handluje,podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2.Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3.Kto, mając zezwolenie na posiadanie broni palnej lub amunicji, udostępnia lub przekazuje ją osobie nieuprawnionej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4.Kto nieumyślnie powoduje utratę broni palnej lub amunicji, która zgodnie z prawem pozostaje w jego dyspozycji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

• Ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. Nr 53, poz.549 z późn. zm.)
Art. 50.Kto porzuca broń palną lub amunicję, która pozostaje w jego dyspozycji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Art. 51.ust.1. Kto zbywa osobie nieuprawnionej albo bez wymaganego pozwolenia posiada albo wyrabia broń pneumatyczną, miotacz gazu obezwładniającego lub narzędzie albo urządzenie, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, podlega karze aresztu lub grzywny.

• ust. 2.Tej samej karze podlega, kto:
1)nie dopełnia obowiązku rejestracji broni albo obowiązku zdania broni i amunicji do depozytu,
2)nie dopełnia obowiązku zawiadomienia Policji o utracie lub zbyciu innej osobie broni i amunicji do tej broni,
3)posiadając pozwolenie na broń, nie dopełnia obowiązku pisemnego zawiadomienia właściwego organu Policji o zmianie miejsca zamieszkania w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca zamieszkania,
4)nosi broń, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub substancji psychotropowych albo podobnie działającego środka,
5)przywozi z zagranicy albo wywozi za granicę broń i amunicję lub przewozi broń i amunicję przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez wymaganego zaświadczenia właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej lub bez zgody właściwego organu Policji, a także nie dopełnia obowiązku pisemnego zgłoszenia przywozu broni i amunicji przy przekraczaniu granicy,
6)narusza zakaz przesyłania broni i amunicji za pośrednictwem podmiotów zajmujących się przewożeniem i doręczaniem przesyłek,
7)przechowuje oraz nosi broń i amunicję w sposób umożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych,
8)przewozi broń lub amunicję środkami transportu publicznego, nie spełniając warunku prawidłowego zabezpieczenia broni i amunicji,
9)przewozi broń i amunicję w kabinie pasażerskiego statku powietrznego, nie będąc osobą do tego upoważnioną na podstawie odrębnych przepisów,
10)nosi broń, naruszając ograniczenie lub wykluczenie możliwości jej noszenia określone przez właściwy organ Policji w pozwoleniu na broń, albo nosi broń, naruszając zakaz jej noszenia wprowadzony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
11)używa w celach szkoleniowych lub sportowych broni zdolnej do rażenia celów na odległość poza strzelnicami,
12)narusza przepisy regulaminu określającego zasady zachowania bezpieczeństwa na strzelnicy.
13)Kto posiada broń, nie mając przy sobie legitymacji posiadacza broni albo legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni, podlega karze grzywny.
14)W razie popełnienia wykroczeń, o których mowa w ust. 1 i 2, można orzec przepadek broni i amunicji, chociażby przedmioty te nie stanowiły własności sprawcy.
15)Orzekanie w sprawach, o których mowa w ust. 1-4, następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

=========================================================

Jeżeli uważasz że tekst jest ok! to kliknij proszę link: www.pajacyk.pl
Obrazek
www.pajacyk.pl

Jeżeli masz uwagi to proszę przesyłać je na wiadomość prywatną.
Chciałbym stworzyć w tym miejscu jednolity tekst swoiste „Step by Step”. bez zawiłej dyskusji i rozdrabniania wątków.


-> Opracowanie: tkamyk oraz uwagi: 9x19.
-> ostatnia aktualizacja 02/04/2007
c.d.n. :!!:

Do zobaczenia na zawodach strzeleckich Grupy Powszechnej!
Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez tkamyk, łącznie zmieniany 18 razy.
We don't train for our best day... We train for our worst day!
Awatar użytkownika
Rob de Guardio
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1464
Rejestracja: 11 stycznia 2004, 21:18
Tematy: 40
Lokalizacja: Warmiński Klub Strzelecki "10" w Olsztynie
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Post autor: Rob de Guardio »

Rzeczowe uwagi i sugestie dotyczące informacji zawartych w powyższym opracowaniu proszę kierować bezpośrednio do autora materiału.(PW)

Rob.
Zwyciężyć - nie znaczy wygrać...
Awatar użytkownika
tkamyk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 12 stycznia 2004, 17:40
Tematy: 5
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: tkamyk »

Postępowanie administracyjne jest to procedura administracyjna (co jest uzupełnieniem prawa materialnego administracyjnego)

Kodeks Postępowania Administracyjnego KPA reguluje postępowanie przed organami administracji publicznej w należących do właściwości tych organów spraw indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych (czyli KPA reguluje sferę zewnętrzną administracji)

Zasady działania organów administracji publicznej (rozdział II KPA)
- zasada praworządności art. 6 – (żeby organy adm. publ. działały w granicach i na podstawie przepisów prawa)
- zasada uwzględniania z urzędu interesu społecznego i słusznego interesu obywateli - art. 7
- zasada pogłębiania zaufania adm. publ. - art. 8
- zasada informowania stron i innych uczestników postępowania - art. 9 (organy czuwają nad tym aby strony nie ponosiły szkody z tytułu nieznajomości prawa)
- zasada brania czynnego udziału - art. 10 ( organy adm. publ. mają obowiązek zapewnić stronom branie czynnego udziału w postępowaniu, mamy prawo do wypowiedzi w sprawie zebranych dowodów. Wyjątkiem od tej zasady jest art. 10 § 2 – w sprawach nie cierpiących zwłoki, spraw zagrażających zdrowiu, życiu, uniknięcia spowodowania niepowetowanej szkody wyłącza się nas i nie możemy się wypowiedzieć
- zasada przekonywania - art. 11 – organy adm. publ. powinny wyjaśniać zasadność stronom, żeby wyjaśnić że ta decyzja jest słuszna według zebranego materiału dowodowego
- zasada szybkości i prostoty postępowania - art. 12 – organy adm. publ. powinny działać wnikliwie i szybko, powinny posługiwać się sprawnymi środkami najprostszymi. Art. 12 §2 – jeśli został zebrany cały materiał dowodowy należy działać sprawnie
- zasada ugodowego załatwiania spraw - art. 13 Ugoda może być zawarta między dwiema stronami, które mają sprzeczne interesy. Ugoda jest zawierana przed organem adm. publ. art. 13 §2 – organy podejmują działania żeby zawrzeć ugodę
- zasada pisemności - art. 14 – sprawy zależy załatwiać w formie pisemnej (z własnoręcznym podpisem). Wyjątkiem jest gdy sprawy mogą być załatwione ustnie
- zasada dwuinstancyjności art. art. 15 – od decyzji wydanej przez organ niższego stopnia służy odwołanie do organu wyższego stopnia
- zasada trwałości decyzji ostatecznych – art. 16 decyzje od których nie można się odwołać są ostateczne (np. jeśli upłynął termin odwołania lub gdy nastąpiło odwołanie i organ wydał decyzję ostateczną)
- art. 16 § 2 – decyzje mogą być odwołane do NSA na zasadzie niezgodności z prawem

ZAŁATWIANIE SPRAW
Organy są obowiązane załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.
Przesłanki szybkiego załatwienia sprawy:
- strona dołącza do sprawy wszelkie konieczne dokumenty
- sprawy załatwiane są na podstawie faktów powszechnie znanych
- organ posiada wszelkie informacje z urzędu
- organ ma możliwość ustalenia informacji na podst. danych
Załatwienie sprawy – mniej skomplikowane 1 m-c, bardziej 2 m-ce. W przypadku nie załatwienia sprawy w terminie z winy strony lub organu, organ jest obowiązany zawiadomić strony podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy. Każdy z nas ma prawo odwołać się gdy sprawa nie jest załatwiona w terminie.

DORĘCZENIA jest to instytucja, gdy sąd czy inna instytucja sprawdza, czy dana strona została należycie poinformowana (pisemnie), jeśli nie, to ten organ, sąd winien odroczyć sprawę (ma to wpływ na długość tej sprawy – koszty ponosi osoba która przegrywa sprawę)

Zasady w przypadku doręczeń:
- organ adm. publ. doręcza za pomocą poczty czy swojego pracownika – za pokwitowaniem na piśmie
- pisma doręczone są stronie lub jej przedstawicielowi (chyba że strona ustanowi pełnomocnika do doręczeń)
- jeśli strona lub przedstawiciel zmieni adres to winien on powiadomić organ adm. publ. a jeśli nie powiadomi to zawiadomienie dostarczone na stary adres jest skuteczne (koszty ponosi strona)

Miejsce doręczenia pisma
Gdy strona jest osobą fizyczną to pismo doręcza się na adres zamieszkania lub w miejscu pracy (chyba że przepis szczególny stanowi inaczej) albo w siedzibie organu. Jeśli nie można doręczyć w tych 3 miejscach to można wręczyć tam, gdzie się tę osobę zastanie np. na ulicy.

Doręczenie zastępcze
- gdy osoba fizyczna jest nieobecna w mieszkaniu to można pismo zostawić osobie dorosłej tam przebywającej np. dozorcy, sąsiadowi ale pod warunkiem, że te osoby podejmą się doręczenia stronie zainteresowanej i wówczas utrzymuje się, że strona jest zapoznana z treścią wezwania
- pismo zostawia się w organie gminy lub w urzędzie pocztowym w skrzynce na korespondencję (jeśli ww. możliwość nie wchodzi w grę) strona ma na to 7 dni.
Doręczenie pisma organizacjom społecznym lub jednostkom organizacyjnym – doręcza się tylko osobie do tego uprawnionej.
Doręczenie zastępcze SPRAWDZIĆ !!!
Adresat pisma otrzymuje pismo i osobiście odmawia otrzymania pisma. Zwraca się wówczas pismo organowi, który je nadał z adnotacją, że adresat odmówił przyjęcia pisma i dołącza się to do akt z datą i podpisem. Jest to doręczenie skuteczne, bo jest gwarant, który pismo doręczył.
Art. 49 – strona może być poinformowana o decyzjach przez obwieszczenie (ale tylko wtedy, gdy przepis takiego zawiadamiania przewiduje wprost) Po upływie 14 dni uważa się, że strona zaznajomiła się z treścią decyzji.

WEZWANIA

Organ może wezwać konkretne osoby do zeznania na piśmie w celu dołączenia do akt ( nie musi stawiać się wtedy ta osoba osobiście na sprawie). Jeśli osoba nie może ze względów zdrowotnych stawić się w miejscu postępowania, to organ odbiera zeznania w miejscu zamieszkania strony .
Wezwanie opiewa na osobiste stawiennictwo.
Jeśli mieszkamy zbyt daleko, to w ramach pomocy prawnej właściwy organ może odebrać od nas zeznania i przekazać w miejsce toczącego się postępowania.
Czasem charakter sprawy wymaga jednak osobistego stawiennictwa bez względu na odległość zamieszkania np. tajemnica sprawy.

Art. 54 – treść wezwania
- nazwa
- treść organu – kto nas wzywa, stanowisko
- kogo wzywamy
- w jakim celu
- informacja: czy stawiennictwo osobiste, czy na piśmie, dzień, godzina, sala, adres
Skutki niezadośćuczynienia wezwaniu to grzywna, postępowanie dyscyplinarne.
W wyjątkowych przypadkach (nie cierpiących zwłoki) wezwanie może być telefoniczne, telegraficzne, w internecie.
Osoba która stawiła się może żądać zwrotu kosztów podróży.

TERMINY

I podział
- bezwzględnie oznaczone np. 7, 14 dni, miesiąc
- względnie oznaczone – niezwłocznie, bez zbędnej zwłoki

II podział
- terminy ustawowe (wprowadzone przez ustawy np. KPA)
- wyznaczone – przez organ, zależy od decyzji

III podział
- zwykłe (zwane instrukcyjne). Mogą być skracane i mają wpływa na skracanie postępowania.
- zawite – terminy po których czynność jest nieważna. Są to terminy przywracalne, po uprzednim wystąpieniu do organu zależy wykazać, że po ustąpieniu bariery w ciągu 7 dni dostosują się do terminu

art. 57 – terminy mogą być oznaczone w dniach, miesiącach, tygodniach.
Ważność terminu jest zachowana jeśli pismo wyślemy z datą w terminie wyznaczonym w polskiej placówce pocztowej.

Art. 58 – wystąpienie z wnioskiem o przywrócenie terminu, o wniesieniu odwołania – jeśli przeszkoda nie wystąpiła z naszej winy – 7 dni wraz z dołączonym odwołaniem.


WSZCZĘCIE POSTĘPOWANIA
Zasadą jest, że postępowanie wszczynamy na wniosek strony albo z urzędu.
Dzień wszczęcia postępowania jest to dzień złożenia wniosku przez stronę lub z urzędu – dzień w którym organ adm. publ. wykonał pierwszą czynność na zewnątrz w tej sprawie
Organ ma obowiązek powiadomienia wszystkich stron w tej sprawie.
Generalnie jest tak, że każda strona powinna mieć własne postępowanie, ale bywa też, że kilka stron, podmiotów jest zainteresowanych tą sprawą i wszystkie strony mają ten sam organ właściwy do prowadzenia tego jednego postępowania. Art. 62

Art. 63 dotyczy formy składania podań, pism o wszczęcie postępowania. Musi być to forma pisemna lub ustna forma składania zażalenia do protokołu. Musi zawierać podanie – przedmiot sporu, czego strona oczekuje. Jeśli są jakieś braki w podaniu – strona ma 7 dni na uzupełnieni braków, w przypadku braku uzupełnienia pismo organ pozostawia bez rozpatrzenia. Można złożyć podanie ponownie w tej sprawie. Jeśli nie ma w piśmie imienia, nazwiska, adresu również organ pozostawia pismo bez rozpoznania.

Art. 65 i 66 – jeśli pismo zostało złożone do niewłaściwego organu to ten organ przekazuje pismo do właściwego i powiadamia o tym wnioskodawcę.
Art. 66 § 1 – gdy pismo dotyczy kilku spraw i powinno być rozpatrzone przez kilka organów to organ do którego pismo wpłynęło załatwia sprawę co do swojego zakresu i powiadamia stronę iż powinna wnieść pismo co do pozostałych spraw do innych organów. Termin wniesienia pism do pozostałych organów liczy się od daty wpływu do organu pierwszego.

Art. 66 § 3 - gdy wnosimy pismo do organu niewłaściwego a właściwy jest sąd lub organ nie może nam wskazać organu właściwego to wówczas organ zawraca pismo stronie z odpowiednim pouczeniem.


PROTOKOŁY I ADNOTACJE

Art. 67 § 1 – protokół sporządza się wtedy gdy ma on znaczenie istotne dla rozstrzygnięcia sprawy – ustala organ. Obowiązek gdzie organ musi protokół sporządzić:
- wniesienie zeznania ustnego
- zeznania świadka
kto, kiedy jakiej czynności dokonał, podpis, data

art. 69 – dotyczy protokołu przesłuchania. Protokół zeznania powinien być przeczytany osobie zeznającej i od razu powinien być przez tę osobę podpisany.
Organ może zezwolić żeby do protokołu były załączone jakieś załączniki w formie pisemnej. Skreślenia i poprawki w protokole powinny być tak dokonane aby były czytelne, nie budzące wątpliwości i musi być podpis aby było wiadomo kto dokonał korekty.

Art. 72 – adnotacje urzędowe – z czynności, które mają znaczenie nie tyle dla rozstrzygnięcia co dla toku sprawy.

Udostępnianie akt sprawy – każda strona ma wgląd do akt. Można żądać uwierzytelnienia odpisu, sporządzać notatki, odpisy. Na odmowę ze strony organu stronie przysługuje zażalenie do organu wyższego stopnia.

Postępowanie dowodowe w postępowaniu adm. dowodem może być wszystko, co nie jest sprzeczne z prawem a może pomóc w załatwieniu sprawy.

Dokument urzędowy art. 76 § 1 – musi być wydany przez właściwy organ dla tego dokumentu. Ważna jest przyjęta forma.
Dokument prywatny nie ma tak istotnej mocy dowodowej.



Dowód z przesłuchania świadków art. 82
Osoby, które nie mogą być świadkiem:
- osoba, która budzi wątpliwości czy mogła coś zauważyć lub tego przekazać np. osoba głuchoniema
- osoby, które są zobowiązane do zachowania tajemnicy państwowej a przesłuchanie dotyczy tych elementów
- duchowny – objęty tajemnicą spowiedzi
Osoba, która może być świadkiem nie może odmówić złożenia zeznań. Każda osoba jako świadek może odmówić odpowiedzi na pytanie jeśli narazi ją to na hańbę, odpowiedzialność karną, złamanie tajemnicy służbowej, szkodę majątkową. W KPA są wymienione osoby, które mogą skorzystać z odmowy zeznań w charakterze świadka art. 83 § 1- osoby związane ze stroną bp. Małżonek, rodzice, dzieci, wstępni.
Za złożenie fałszywych zeznań grozi kara.
Art. 84 – dowód z opinii biegłego
Biegły również podlega wyłączeniu z art. 24 oraz jeśli jest spokrewniony blisko z jedną ze stron.

Dowód z przedmiotu oględzin
Art. 86 dotyczy przesłuchania stron. Dowód ten jest przeprowadzany wtedy gdy środki które zostały przeprowadzone nie wyjaśniły nic w sprawie lub gdy nie było innych środków dowodowych.

Art. 88 dotyczy sankcji karnych na świadków, na biegłych, na osoby mogące przedstawić przedmiot oględzin. Osoby te podlegają karze grzywny do 50 zł. W ciągu 7 dni mamy prawo do złożenia zażalenia do organu wyższego stopnia składając wyjaśnienia co było przyczyną.

Art. 77 postępowanie dowodowe spoczywa nie tylko na stronach ale również na organie, który tę sprawę prowadzi (np. Sąd)
Dowodowi nie podlegają:
- fakty powszechnie znane
- fakty znane bezpośrednio organowi, wówczas organ powiadamia o tym strony
Strona ma prawo brać udział w postępowaniu dowodowym (np. w przesłuchaniu świadków, oględzin). Może strona sama zadawać pytania, żądać wyjaśnień. O postępowaniu dowodowym, miejscu i godzinie strona powinna być poinformowana na 7 dni przed.

Art. 75 § 2 jest to danie wiary w to co powiedziała strona o takim znaczeniu co może stwierdzić dokument urzędowy. Jest to na wniosek strony.

Art. 80 dotyczy swobodnej oceny dowodów. Jakim dowodom organ dał wiarę a jakim nie i dlaczego.

Art. 81 domniemanie faktyczne. Organ ma prawo zapewnić stronie swobodny udział w postępowaniu. Są wyjątki: gdy należy szybko załatwić sprawę bo wchodzi w grę zagrożenie życia ludzkiego i gdy grozi niepowetowana szkoda majątkowa


ZAWIESZENIE POSTĘPOWANIA

Art. 97 sytuacje o zawieszeniu postępowania (przesłanki z urzędu)
- strona umiera i nie ma możliwości ustalić spadkobierców strony - postępowanie nie ulega umorzeniu jako bezprzedmiotowe
- w razie śmierci przedstawiciela ustawowego strony

Umorzenie postępowania jest w drodze decyzji a nie postanowienia.

Art. 98 zawieszenie postępowania na wniosek.
Z wnioskiem o zawieszenie postępowania występuje strona na której wniosek postępowanie było wszczęte – nie może się sprzeciwić naruszeniu interesowi społecznemu.
Jeżeli żadna ze stron w ciągu 3 lat od zawieszenia postępowania nie podejmie wniosku to żądanie wszczęcia postępowania uważa się za nieuzasadnione.

Art. 99 organ ma obowiązek usunąć sytuację, która spowodowała zawieszenie postępowania z urzędu.

Art. 100 § 1 zagadnienie wstępne
§ 2 wyjątek od zasady, że organ adm zawiesza postępowanie i czeka na rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego
Postępowanie zawiesza się w drodze postanowienia wraz z pouczeniem (że w ciągu 3 lat...) Art. 102 145 § 1 pkt 7

DECYZJE

Decyzja jest to akt administracyjny zewnętrzny (skierowany do podmiotów które nie są w ramach administracji publicznej).

Decyzja jest to władcze, jednostronne oświadczenie woli organu administracji publicznej oparte na przepisach prawa administracyjnego, określające sytuację prawną konkretnie wskazanego adresata, w indywidualnej oznaczonej sprawie.
Charakterystyczną cechą decyzji jest konkretność – konkretna sprawa i adresat.
Nazwa decyzji może być różna np. nakaz, zakaz, licencja

Art. 104 § 2 decyzje rozstrzygają sprawę co do istoty
W postępowaniu administracyjnym organ umarzając postępowanie wydaje decyzję a w prawie cywilnym postanowienie.
Organ umarza postępowanie art. 105
- jeśli postępowanie stało się bezprzedmiotowe
- na wniosek strony, która wystąpiła o wszczęcie postępowania pod warunkiem, że strony nie wnoszą sprzeciwu oraz jeśli umorzenie postępowania nie doprowadzi do naruszenia interesu społecznego

art. 106 zajęcie stanowiska przez inny organ
Organ adm. musi wstrzymać się z wydaniem decyzji aż inny organ wyda osąd np. przy odnowie zabytków – konserwator. Organ ten powinien niezwłocznie zając stanowisko (do 14 dni). Na takie stanowisko przysługuje zażalenie. Art. 36 – 38 dot. terminu w jakim ten drugi organ ma zając stanowisko.
Jeśli organ nie zajmie stanowiska w ciągu 14 dni to powinien o tym poinformować i sam wskazać termin realny.

Art. 107 elementy, które powinna zawierać decyzja:
- oznaczenie organu, który decyzję wydaje
- właściwość organu (jeśli organ nie jest właściwy decyzja jest nieważna)
- datę wydania decyzji – jeśli są dwie decyzje w tej samej sprawie to ważna jest decyzja oznaczona datą wcześniejszą
- oznaczenie stron lub strony
- powołanie na podstawę prawną – nr. art., ustawa – bez określonej podstawy prawnej decyzja jest nieważna
- rozstrzygnięcie o prawach i obowiązkach – czy organ nakłada na stronę obciążenia, prawa itp.
- uzasadnienie faktyczne i prawne. Faktyczne – organ musi wskazać, które fakty zostały udowodnione a którym nie dał wiary. Prawne polega na podaniu podstawy prawnej – ustawy
- pouczenie o odwołaniu od tej decyzji
- podpis z podaniem imienia i nazwiska, stanowiska służbowego. Art. 145 § 1 pkt 3 jest to przesłanka czy decyzja została podpisana przez pracownika czy przez organ
- jeżeli od decyzji można wnieść powództwo do Sadu Powszechnego, czy skarga do Sądu Administracyjnego to też powinno być zawarte w decyzji

Aby decyzja była ważna to 4 z ww elementów muszą być zawsze zawarte są to:
- oznaczenie organu wydającego decyzję
- oznaczenie stron
- rozstrzygnięcie – co ona rozstrzyga
- podpis osoby uprawnionej do wydania decyzji

Uzasadnienie faktyczne – kiedy można nie uzasadniać decyzji art. 197 § 4 i 5
- jeżeli uwzględnia ona w całości żądanie stron
- organ powołuje się że uzasadnienie naruszy porządek publiczny
- jeśli uzasadnienie naruszy interes bezpieczeństwa państwa

Wykonanie decyzji jest wtedy kiedy jest ona ostateczna.

Rygor natychmiastowej wykonalności – mimo, że decyzja nie jest jeszcze ostateczna Art. 198 jeśli są spełnione przesłanki:
- wzgląd na ochronę zdrowia – trzeba działać natychmiast
- ochrona życia ludzkiego
- zabezpieczenie gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami
- interes społeczny ogólnie rozumiany
- wyjątkowo ważny interes stron (organ może zażądać od strony zabezpieczenia skutków wydania rygoru natychmiastowej wykonalności)

Rygor natychmiastowej wykonalności może być wydany od razu - zawarty w decyzji lub postanowieniu. Stronie przysługuje zażalenie.

Decyzję doręcza się stronom na piśmie art. 109. Od tej zasady jest wyjątek gdy organ może wydać ustnie – jeżeli interes strony przemawia za tym a przepis prawa nie może stać na przeszkodzie.

Organ uważa za wydanie decyzji dopiero od momentu doręczenia decyzji lub ogłoszenia publicznego i ponosi wszelkie konsekwencje treści tej decyzji.

Procedury po wydaniu decyzji.
- uzupełnienie decyzji (strona może w ciągu 14 dni żądać uzupełnienia decyzji od organu, który ją wydał. Wtedy organ wydaje postanowienie o uzupełnieniu decyzji)
- sprostowanie decyzji (jeżeli jest błędne pouczenie (art. 112) to strona nie może ponosić negatywnych konsekwencji z tego tytułu)
- wykładnia decyzji (sprostowanie decyzji (art. 113) może być z urzędu lub na wniosek strony)


POSTANOWIENIE

Różnice między postanowieniem a decyzją:
- decyzja co do istoty rozstrzyga i kończy postępowanie
- decyzje kierowane są do stron, postanowienie do strony ale dotyczy uczestników postępowania w trakcie postępowania administracyjnego np. świadkowie
- decyzje są wydawane na podstawie przepisów prawa administracyjnego (prawo materialne) a postanowienie na podstawie przepisów postępowania administracyjnego


Składniki (elementy) postanowienia art. 124:
- oznaczenie organu
- data wydania
- oznaczenie stron lub innych uczestników postępowania
- podstawa prawna
- rozstrzygnięcie
- pouczenie
- podpisy osób upoważnionych z imienia i nazwiska oraz stanowisko

art. 124 . Postanowienie powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne jeżeli jest zażalenie i skarga ale nie musi być uzasadnienia jeśli nie ma skargi bądź zażalenia.
Art. 125 postanowienia doręcza się na piśmie i mogą być one zaskarżane.
Art. 126 odwołanie się od przepisów dotychczasowych
- decyzji administracyjnej
- sprostowanie postanowienia
- uzupełnienie postanowienia.
Organ co do postanowień nie może wydać rygoru natychmiastowej wykonalności.

UGODA
W sprawie toczącej się przed organem adm. publ. strony mogą zawrzeć ugodę. Ugoda może być zawarta przed organem adm. publ. przed którym toczy się postępowanie. Jeśli jedna ze stron odstąpi od zamiaru zawarcia ugody organ załatwia sprawę w drodze decyzji. Ugodę sporządza się w formie pisemnej i powinna ona zawierać: oznaczenie organu, datę sporządzenia, oznaczenie stron, przedmiot i treść ugody, podpisy stron i pracownika organu. Zatwierdzenie bądź odmowa zatwierdzenia ugody następuje w drodze postanowienia na które służy zażalenie – postanowienie w tej sprawie powinno być wydane w ciągu 7 dni od zawarcia ugody. Ugoda staje się wykonalna z dniem, w którym postanowienie o jej zatwierdzeniu stało się ostateczne. Zatwierdzona ugoda wywiera takie same skutki jak decyzja.

ODWOŁANIE
Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu który wydał decyzję w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji. odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji z dwoma wyjątkami: 1. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności i 2. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu z mocy prawa. O wniesieniu odwołania organ powiadamia strony. Jeżeli odwołanie wnoszą wszystkie strony postępowania organ może uznać że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie i może wydać nową decyzję. Od nowej decyzji służy stronom odwołanie. Strona może cofnąć odwołanie przed wydaniem decyzji jednak organ może nie uwzględnić cofnięcia jeśli prowadziłoby to do utrzymania w mocy decyzji naruszającej prawo lub interes społeczny. Organ odwoławczy wydaje decyzję w której:
- utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję
- uchyla decyzję w całości lub części
- umarza postępowanie odwoławcze

ZAŻALENIA
Na wydane postanowienie stronie służy zażalenie, które wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczeni postanowienia. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia jednak organ adm. publ. który wydał postanowienie może wstrzymać jego wykonanie gdy uzna to za uzasadnione. Postanowienie, na które nie służy zażalenie, strona może zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji.

WZNOWIENIE POSTĘPOWANIA
Przesłanki wznowienia postępowania art. 145
- dowody okazały się fałszywe
- decyzja została wydana w wyniku przestępstwa
- decyzja została wydana przez organ lub pracownika, który podlega wyłączeniu (art. 24, 25, 27)
- strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu
- wyjdą na jaw nowe istotne dla sprawy dowody lub okoliczności istniejące w dniu wydania decyzji ale nie znane organowi
- decyzja została wydana bez uzyskania wymaganego prawem stanowiska innego organu
- decyzja została wydana w oparciu o decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie zmienione lub uchylone
- organ wydał decyzję na podstawie aktu normatywnego a Trybunał Konstytucyjny uznał ten akt za niezgodny z Konstytucją
Wszczęcie postępowania następuje z urzędu lub na wniosek strony. Podanie o wznowienie wnosi się do orgnu, który wydała decyzję w ciągu 1 m-ca od powzięcia informacji o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania. Wznowienie postępowania następuje w drodze postanowienia. Odmowa wznowienia następuje w drodze decyzji.

INSTYTUCJA ZAŚWIADCZENIA
Zaświadczenie wydaje się na żądanie. Zaświadczenie wydaje się jeżeli wymaga tego przepis prawa lub osoba ubiega się o zaświadczenie. Zaświadczenie wydaje się bez zwłoki jednak nie później niż terminie 7 dni. Art. 218 stanowi, że gdy my żądamy zaświadczenia bo mamy interes prawny to organ ma obowiązek wydania nam zaświadczenia, które wynika z rejestru ewidencji, którą ten organ prowadzi. Art. 219 - odmowa wydania zaświadczenia może być zaskarżona do organu wyższego stopnia. Art. 220 – organ adm. publ. nie może żądać zaświadczenia jeśli stan faktyczny jest znany organowi lub może to sprawnie ustalić. § 2 należy wskazać przepis prawa na podstawie którego dany fakt musi być potwierdzony urzędowi.

SKARGI I WNIOSKI
Art. 221 każdy może wnieść do organu adm. publ. czy samorządowej skargę lub wniosek w interesie publicznym lub osoby trzeciej (po wcześniejszym wyrażeniu zgody przez tę osobę). Art. 222 – o tym czy pismo jest skargą czy wnioskiem decyduje treść a nie nazwanie. Art. 225 – nikt nie może ponosić konsekwencji z tytułu zgłoszenia skargi czy wniosku jeśli działa w granicach prawa.
Skargi
Art. 227 przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie wykonywania zadań przez właściwe organy, naruszenie interesów skarżących, przewlekłe załatwianie sprawy. Skargę składa się do właściwych organów nadrzędnych. Skarga może być wniesiona w czasie postępowania adm. jak i po jego zakończeniu. Nie ma określonego terminu. Art. 235 – jeżeli w danym postępowaniu została wydana decyzja ostateczna i w tym postępowaniu była wniesiona skarga to ta skarga może być traktowana jako wniosek o zmianę decyzji, jej uchylenie bądź unieważnienie. Art. 237 – organ załatwia sprawę bez zbędnej zwłoki jednak nie później niż w ciągu miesiąca. O sposobie załatwienia skargi zawiadamia się skarżącego.
Wnioski
Przedmiotem wniosku mogą być sprawy: ulepszenia organizacji, wzmocnienia praworządności, usprawnienia pracy, ochrony własności. Wniosek składany jest do właściwego organu ze względu na przedmiot wniosku. Jeśli organ jest niewłaściwy ma 7 dni na przekazanie wniosku do właściwego organu. Wnioskodawca niezadowolony ze sposobu załatwienia sprawy może wnieść skargę.

Przyjmowanie skarg i wniosków – art. 253 organy państwowe, sam. teryt. i inne obowiązane są przyjmować obywateli w sprawach skarg i wniosków w ustalonych przez siebie dniach i godzinach.

Nadzór i kontrola nad skargami i wnioskami
Art. 257 nadzór nad przyjmowaniem i załatwianiem skarg i wniosków składanych do sądów sprawuje Krajowa Rada Sądownictwa, a do innych organów – Prezes Rady Ministrów.

Koszty
Jednocześnie z wydaniem decyzji organ adm. publ. ustala w drodze postanowienia wysokość kosztów postępowania, osoby zobowiązane do ich poniesienia oraz termin i sposób ich uiszczenia.

USTAWY, KTÓRE WESZŁY W ŻYCIE OD 1. 01. 2004 R.

Ustawa z dnia 25 lipca 2002 roku - prawo o ustroju sądów administracyjnych
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 roku – prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 roku – przepisy wprowadzające 2 ww. ustawy.
W związku z wejściem w życie ww. ustaw została uchylona ustawa o NSA.
Od 1 stycznia 2004 roku dwuinstancyjność sądów administracyjnych.
I instancja – Wojewódzkie Sądy Administracyjne
II instancja – NSA
NSA sprawuje również nadzór nad działalnością WSA w zakresie orzekania, podejmuje uchwały wyjaśniające zagadnienia praw np. WSA może zwrócić się do NSA (rozstrzygnięcie NSA jest wiążące dla WSA)

Ustawa z dnia 25 lipca 2002 roku - prawo o ustroju sądów administracyjnych
Sędziów sądów administracyjnych powołuje Prezydent RP na wniosek KRS.
Prezes NSA sprawuje zwierzchni nadzór nad działalnością administracyjną sądów administracyjnych.
Wojewódzkie Sądy Administracyjne tworzy się dla jednego lub większej liczby województw.
Prezydent RP na wniosek Prezesa NSA w drodze rozporządzenia tworzy i znosi WSA, ustala ich siedzibę, obszar właściwości a także może tworzyć siedzibę sądu i znosić wydziały zamiejscowe tych sądów. WSA dzieli się na wydziały, które tworzy i znosi Prezes NSA.
W skład WSA wchodzą: Prezes Sądu, Wiceprezes lub wiceprezesi, sędziowie.
W ustawie o ustroju sądów administracyjnych jest rozdział poświęcony NSA.
W skład NSA wchodzą: prezes, wiceprezesi i sędziowie.
Organami NSA są: prezes, zgromadzenie ogólne sędziów NSA i kolegium NSA.
Siedzibą NSA jest W-wa.
NSA dzieli się na 3 izby: finansowe, gospodarcze i ogólnoadministracyjne.
Z dniem 1 stycznia 2004 roku w Warszawie i miejscowościach gdzie były NSA zostały w ich miejsce utworzone WSA.

Ustawa prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
Od prawomocnej decyzji przysługuje skarga do WSA.
Kto może wnieść skargę:
- każdy kto ma interes prawny (strona postępowania)
- prokurator
- rzecznik prawa obywatelskich
- organizacja społeczna ale pod warunkiem, że wcześniej brała udział w tym postępowaniu.
Skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżania. Skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia o rozstrzygnięciu w danej sprawie, natomiast prokurator i rzecznik prawa obywatelskich ma na to 6 miesięcy. Skargę wnosi się do WSA za pośrednictwem organu któremu działanie lub bezczynność zaskarżamy.
Odrzucenie skargi polega na tym, że sąd nie rozpatruje jej pod względem merytorycznym.
Kiedy sąd odrzuca skargę:
- jeżeli sprawa nie należy do właściwości sądu
- jest wniesiona po terminie
- nie uzupełniono braków formalnych skargi w wyznaczonym terminie
- sprawa objęta skargą pomiędzy tymi samymi stronami jest w toku lub została już prawomocnie osądzona
- jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej, albo jeżeli skarżący nie ma zdolności procesowej a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy, albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną skarżącą zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie

WSA rozstrzyga skargę wyrokiem. Wyrok może być wydany jedynie przez tych sędziów przed którymi odbyła się rozprawa poprzedzająca bezpośrednio wydanie wyroku.
Jakie sąd może podjąć rozstrzygnięcia.
1. Jeżeli sąd uwzględni skargę na decyzję lub postanowienie może uchylić decyzję lub postanowienie w całości lub w części jeżeli stwierdzi:
- naruszenie prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy,
- naruszenie prawa dające podstawę do wznowienia postępowania adm.
- naruszenie przepisów postępowania, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy
2. Sąd stwierdza że wydanie decyzji lub postanowienia nastąpiło z naruszeniem prawa.
3. Sąd stwierdza nieważność decyzji lub postanowienia w całości lub w części.
4. Sąd w razie nie uwzględnienia oddala skargę.

Skarga kasacyjna
Skarga kasacyjna to taka, którą wnosi się do NSA na wyrok lub postanowienie WSA.
Kto może wnieść skargę kasacyjną:
- strona
- prokurator
- rzecznik prawa obywatelskich
Na jakiej podstawie można wnieść skargę (co można zarzucić):
- naruszenie prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie
- naruszenie przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy
Skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. Nie ma tego wymogu jeśli skargę sporządza sędzia, profesor, prokurator, rzecznik prawa obywatelskich, dr hab. nauk prawnych. Ponadto skarga może być sporządzona przez doradcę podatkowego ale tylko w sprawach podatkowych lyb rzecznika patentowego w sprawach własności przemysłowej.

Termin wniesienia skargi kasacyjnej.
Skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Termin ten dotyczy również prokuratora i rzecznika praw ob.
Skargę wnosi się do NSA za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie.
NSA może oddalić skargę lub ją uwzględnić. Jeżeli uwzględni to może:
- uchylić zaskarżone orzeczenie w całości lub części
- przekazać sprawę do ponownego rozpoznania sądowi, który wydał orzeczenie.
NSA ma obowiązek wziąć pod uwagę nieważność postępowania z urzędu jeśli:
- droga sądowa jest niedopuszczalna
- strona nie ma zdolności sądowej lub procesowej
- w danej sprawie toczy się postępowanie wcześniej wszczęte lub sprawa została prawomocnie osądzona
- skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa albo jeżeli w rozpoznaniu sprawy brał udział sędzia wyłączony z mocy ustawy
- strona została pozbawiona możności obrony swoich spraw
- WSA orzekł w sprawie w której jest właściwy NSA.


POSTĘPOWANIE EGZEKUCYJNE W ADMINISTRACJI

2 rodzaje egzekucji:
1. sądowa – Kodeks postępowania cywilnego
2. administracyjna – Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Organ egzekucyjny – jest to organ uprawniony do stosowania w całości lub w części określonych w ustawie środków służących doprowadzeniu do wykonania przez zobowiązanych ich obowiązków o charakterze pieniężnym lub obowiązków o charakterze niepieniężnym oraz zabezpieczania wykonania tych obowiązków.

Organy egzekucyjne (o charakterze pieniężnym):
- Naczelnik Urzędu Skarbowego (główny organ) – jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych
- Dyrektor Izby Celnej
- Dyrektor Oddziału ZUS-u
- Dyrektor Rejonowego Oddziału Wojskowej Agencji Mieszkaniowej

Organy egzekucyjne (o charakterze niepieniężnym):
- wojewoda
- właściwy organ jednostki samorządu teryt. w zakresie zadań własnych, zadań zleconych i zadań z zakresu administracji rządowej
- kierownik wojewódzkiej służby, inspekcji lub straży
- kierownik powiatowej służby inspekcji, inspekcji i straży
- policja, organ policji, ABW, straż graniczna, Państwowa Inspekcja Pracy

Środki egzekucyjne obowiązków o charakterze pieniężnym:
- egzekucja z pieniędzy
- z wynagrodzenia za pracę
- ze świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego lub ubezpieczenia społecznego
- z rachunków bankowych
- z innych wierzytelności pieniężnych
- z papierów wartościowych
- z weksli
- z autorskich praw majątkowych
- z udziału w spółce z o.o.
- z pozostałych praw majątkowych
- z ruchomości i nieruchomości


Środki egzekucyjne obowiązków o charakterze niepieniężnym:
- grzywna w celu przymuszenia
- wykonanie zastępcze
- odebranie rzeczy ruchomej
- odebranie nieruchomości, opróżnienie lokali i innych pomieszczeń
- przymus bezpośredni

Zobowiązany (dłużnik) osoba, która nie wykonała w terminie obowiązku o charakterze pieniężnym lub niepieniężnym.
Dłużnikiem może być:
- osoba fizyczna
- osoba prawna
- jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej (spółka cywilna, jawna, partnerska)

Co nie podlega egzekucji
Przedmioty, urządzenia domowe (szklanki, pościel, opał), przedmioty niezbędne do wykonywania zawodu, dokumenty osobiste, ordery, odznaczenia, przedmioty do praktyk religijnych.

Zbieg egzekucji
1. zbieg egzekucji administracyjnych – kilka postępowań do tej samej rzeczy wszczętych niezależnie od siebie. Następuje złączenie egzekucji i Naczelnik Urzędu Skarbowego, który jako pierwszy wszczął egzekucję, prowadzi je łącznie.
2. zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej – wobec tej samej rzeczy lub prawa majątkowego. Na wniosek zobowiązanego lub z urzędu wstrzymuje się obydwie egzekucje. Wtedy wszystkie akta przekazuje się do Sądu Rejonowego i sąd w ciągu 14 dni wydaje postanowienie, która z tych egzekucji będzie prowadzona dalej. Albo egz. sądowa obejmie administracyjną albo odwrotnie i jest prowadzona jedna egzekucja.

Postępowanie zabezpieczające
Prowadzi się wtedy kiedy organ egzekucyjny dokonuje zabezpieczenia należności pieniężnej lub zabezpiecza wykonanie obowiązku o charakterze niepieniężnym (wtedy kiedy brak jest zabezpieczenia czy mógłby utrudnić lub udaremnić egzekucję)

Organ egzekucyjny może zająć: wynagrodzenie za pracę, pieniądze, wierzytelność na rachunku bankowym, ustanowić hipotekę przymusową na nieruchomości, zakazać zbywania lub obciążania nieruchomości.
We don't train for our best day... We train for our worst day!
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Tak samo.
Bunio
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 22 lipca 2011, 23:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pozwolenie na bron sportowa

Post autor: Bunio »

Witam forumowiczow .

Mam do was zapytanie , postaram sie krotko i zwięzle :
Majac 14 lat zapisalem sie do klubu strzeleckiego w moim miescie , strzelalem 4 lata , w tym czasie zrobilem sobie patent strzelecki i licencje PZSS , kilka osiagniec mam , tyle ze musialem w wieku 18 lat przerwac treningi i wyjechac do innego miasta , potem podjelem studia i nie bylo czasu trenowac , teraz gdy wrocilem do rodzinnego miasta chce ponownie zapisac sie do klubu i wznowic po 3 latach przerwy treningi , marzy mi sie zeby wrocic do klubu z w wlasnym pistoletem bocznego zaplonu , trenowalem w kategorii krabinka sportowego a teraz chcialbym sprobowac sil w pistolecie , z ktorym tez juz jestem wmaire zaznajomiony .
jak sadzicie wg waszej opinii :
- mam sznase by moj wniosek zostal rozpatrzony pozytywnie (dajmy an to ze zalicze testy psych.itp)
- jak wyglada sytuacja z pozwoleniami po nowelizacji ustawy ( z warunkami jakie posiadam , bedzie łatwiej ? )

Z gory dziekuje za pomoc .

Pozdrawiam Bunio
Rlyeh
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1550
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 19:39
Tematy: 69
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Post autor: Rlyeh »

Cóż, jak wygląda - poczytaj sobie ustawę i zrób checklistę co masz, a czego nie. Tam jest wszystko napisane.
michał.b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 50
Rejestracja: 28 lutego 2010, 19:03
Tematy: 0
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: michał.b »

Chciałbym posiadać broń do celów sportowych lub kolekcjonerskich. Jak zacząć? Praktyczny poradnik nowicjusza.

I. Warunki konieczne do uzyskania pozwolenia.
II. Broń sportowa a kolekcjonerska.
III. Członkostwo w stowarzyszeniu.
IV. Patent strzelecki, licencja zawodnika i egzamin.
V. Badania lekarskie i psychologiczne.
VI. Podanie o broń i postępowanie administracyjne.
VII. Po otrzymaniu pozwolenia.
VIII. Przechowywanie i noszenie broni.
IX. Użyczanie broni.
X. Broń, na którą nie potrzeba zezwolenia.
XI. Przydatne informacje.


I. Warunki konieczne do uzyskania pozwolenia.

1. Mieć ukończone 21 lat (w przypadku broni do celów sportowych lub myśliwskich na wniosek klubów można wystąpić mając 18 lat).

2. Być zameldowanym na stałe na terenie naszego kraju.

3. Nie być osobą karaną za przestępstwa określone w ustawie.

4. Być:
a) zrzeszonym w klubie strzeleckim (najlepiej z licencją PZSS) posiadać patent strzelecki i licencję zawodnika — w przypadku broni sportowej,
b) zrzeszonym w klubie o charakterze kolekcjonerskim, zdać egzamin przed organem policji — w przypadku broni kolekcjonerskiej.

4. Przejść pomyślnie badania lekarskie i psychologiczne.

5. Złożyć podanie do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Komendanta Wojewódzkiego Policji (w przypadku żołnierzy zawodowych do Komendanta Żandarmerii Wojskowej).

II. Broń sportowa a kolekcjonerska.

1. Pozwolenie na broń, wydane w celu sportowym uprawnia do posiadania następujących rodzajów broni i amunicji do niej:

a) broń bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6mm,
b) broń centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12mm,
c) broń gładkolufowa,
d) broń przystosowana do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego).

2. Pozwolenie na broń, wydane w celu kolekcjonerskim uprawnia do posiadania następujących rodzajów broni i amunicji do niej:

a) broń palna gazowa w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6mm do 12mm,
b) przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA,
c) miotacze gazu obezwładniającego,
d) pistolety sygnałowe (o kalibrze nie mniejszym jak 25mm),
e) broń palna (myśliwska) o lufach gwintowanych o kalibrze minimum 5,6mm, której naboje z pociskami półpłaszczowymi w odległości od wylotu lufy posiadają energią nie mniejszą niż 1000J. (w tym broń o kalibrze powyżej 12mm np. karabin Barret M82 .50BMG). Ilość amunicji w broni po maksymalnym załadowaniu nie może przekroczyć 6 sztuk (nie dotyczy broni samopowtarzalnej),
f) broń bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6mm,
g) broń centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12mm,
h) broń gładkolufowa,
i) broń przystosowana do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego);
j) broń alarmowa albo inna broń palna, konstrukcyjnie przeznaczona do strzelania wyłącznie amunicją ślepą, w tym samoczynna (to znaczy mająca możliwość strzelania serią lub ogniem ciągłym),
k) broń cięciwowa w postaci kusz (o pozwolenie występuje się do komend powiatowych).

3. Z powyższych zbiorów należy wykluczyć pewne egzemplarze broni, ponieważ pozwolenie na broń nie może zostać wydane na broń szczególnie niebezpieczną, czyli na:

a) samoczynną broń palną, zdolną do rażenia celów na odległość,
b) broń palną wytworzoną lub przerobioną w sposób pozwalający na zatajenie jej przeznaczenia, a także na broń imitującą inne przedmioty,
c) broń palną wyposażoną w tłumik huku lub przystosowaną do strzelania z jego użyciem,
d) broń palną, której nie można wykryć przy pomocy urządzeń przeznaczonych do kontroli osób i bagażu.

4. Jak nie trudno zauważyć pojęcie broni kolekcjonerskiej zawiera w sobie sportową, w związku z tym chciałbym rozróżnić pojęcia broni sportowej i broni do celów sportowych:

Broń sportowa to fizyczne egzemplarze broni mieszczące się w zakresie wskazanym na początku. Broń do celów sportowych (czy kolekcjonerskich, myśliwskich, itd.), to broń na którą opiewa decyzja administracyjna. Wynika z tego że można posiadać np. broń sportową do celów kolekcjonerskich (ma to istotne znaczenie bo może zwolnić nas to z egzaminu, ale zostanie to opisane trochę dalej).

III. Członkostwo w stowarzyszeniu.

1. Tak naprawdę nie ma konieczności bycia zrzeszonym w klubie, jednakże nie spełnienie tego warunku może skutkować decyzją odmowną. Bez zaświadczenia o członkostwie, przedkładając materiały dowodowe związane z naszymi zainteresowaniami organ administracji publicznej będzie miał pełną swobodę przy ich interpretacji.

2. Większość stowarzyszeń strzeleckich wraz z wejściem w życie nowelizacji w dniu 10.03.2011 dopisała do swoich statutów wzmiankę o kolekcjonerstwie, dzięki temu można, będąc członkiem jednego klubu wystąpić o broń do celów sportowych i kolekcjonerskich. W razie czego można założyć własne stowarzyszenie (minimum trzech członków).

IV. Patent strzelecki, licencja zawodnika i egzamin.

1. Patent strzelecki to dokument potwierdzający nasze umiejętności obchodzenia się bronią sportową, licencja natomiast uprawnia nas do brania udziału w rywalizacji sportowej (dziwny jest fakt, że bez niej też można brać w niej udział). Aby uzyskać te dokumenty należy:

a) wypełnić wnioski o nadanie patentu i o nadanie licencji zawodniczej znajdujące się na stronie internetowej PZSS,
b) wnieść opłatę za egzamin (400 zł) i wydanie licencji, obecnie wydawane do końca danego roku kalendarzowego, potem trzeba składać wniosek (i opłatę) o odnowienie.
c) przejść badania wykonywane przez lekarza medycyny sportowej (To nie są te same badania, które robimy przed złożeniem podania o broń). Na wnioskach lekarz zaświadczy o braku przeciwwskazań do uprawiania określonej dyscypliny sportu (koszt około 50zł), badania również odnawia się co rok,
d) zdać egzamin — terminy egzaminów na patent widnieją na stronie PZSS. Na egzamin zabieramy wnioski (podbite przez lekarza), potwierdzenie wniesienia opłaty za egzamin i licencję, jak również do wglądu dokument tożsamości ze zdjęciem.

http://www.pzss.org.pl/index.php?option ... &Itemid=98

2. Warunki przyznawania patentu i licencji (również odnawiania jej), przebiegu egzaminu znajdują się na stronie PZSS.

http://www.pzss.org.pl/index.php?option ... Itemid=159

W przypadku nie zdania części teoretycznej nie podchodzimy do praktycznej, w przypadku nie zdania praktycznej poprawka będzie obejmować tylko tę część egzaminu.

Uwaga: jeżeli nasz patent i licencja będzie opiewała tylko na pistolet i karabin to nie będziemy mogli zawnioskować w podaniu do komendanta o strzelbę — należy o tym pamiętać.

3. Posiadając patent, licencję i członkostwo w PZSS (poprzez klub posiadający licencję PZSS) jesteśmy zwolnieni z egzaminu przed policją w zakresie broni sportowej. Określenie „w zakresie broni sportowej” oznacza, że będziemy mogli zawnioskować tylko o broń odpowiadającym celom sportowym. Nie będzie można zakupić np.: pistoletów gazowych, broni odpowiadającej celom myśliwskim będącej poza zakresem broni sportowej (np. karabiny zasilane nabojem .50BMG), pistoletów sygnałowych, ani broni samoczynnej przeznaczonej do strzelania tylko i wyłącznie amunicją ślepą.

4. Egzamin na policji jest podobny jak na patent. Część teoretyczna obejmuje ustawę o broni i amunicji oraz aktów wykonawczych. Dziesięć pytań testowych, wszystkie muszą być poprawne. W przypadku broni kolekcjonerskiej cześć praktyczna nie obejmuje sprawdzianu ze strzelania. Jedynie trzeba umieć bezpiecznie posługiwać się bronią (nie kierować lufy w stronę egzaminujących, trzymać palec poza spustem, umieć rozkładać i składać broń, itp.). Warto pochodzić trochę na strzelnicę i poćwiczyć na różnych rodzajach broni. Na egzaminie trafią się raczej egzemplarze będące na wyposażeniu policji, więc pewnie nas nie zaskoczą jakimś wynalazkiem, którego nigdy wcześniej nawet nie widzieliśmy. Egzamin na broń do celów kolekcjonerskich kosztuje 1000zł (poprawka 500zł) z tym, że podchodzimy do niego dopiero po złożeniu podania o pozwolenie na broń (zostaniemy poinformowaniu o terminie egzaminu). Po zaliczeniu z wynikiem pozytywnym będziemy mogli sobie pozwolić na niemal każdy rodzaj broni. Pojęcie broni kolekcjonerskiej obejmuje każdą broń dostępną w Polsce dla osób fizycznych.

3. Od egzaminu zwolnieni są funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu
Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celnej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, funkcjonariusze lub pracownicy innych państwowych formacji uzbrojonych i żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, członkowie Polskiego Związku Łowieckiego — w zakresie broni myśliwskiej, oraz członkowie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego posiadający licencję zezwalającą na uprawianie strzelectwa sportowego — w zakresie broni sportowej, jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów.

V. Badania lekarskie i psychologiczne.

1. Listy uprawnionych lekarzy i psychologów do wydawania stosownych zaświadczeń znajdują się na stronach Komend Wojewódzkich Policji (niestety nie zawsze aktualne). Nie ma obowiązku wykonywania badań u lekarza, psychologa w danym województwie (można je wykonać np. w Opolu mieszkając w Warszawie). Łączny koszt badań wacha się w granicach 400 zł.

2. Zaświadczenia są ważne dwa miesiące od dnia wydania.

3. Badań nie przejdą osoby: z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, lub o znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej, wykazującym istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego, uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych.

4. Moje badania w przypadku lekarskich obejmowały: badanie neurologiczne, laryngologiczne, okulistyczne, badanie poziomu cukru we krwi, badania psychiatryczne, EKG. Na koniec jeszcze przebadał mnie internista, który wystawił zaświadczenie, że wobec mnie nie ma przeciwwskazań do dysponowania bronią.
Badania psychologiczne poza rozmową obejmowały testy przypominające trochę te na IQ, oraz zadania na spostrzegawczość. Jest też test na osobowość.

5. Policja ma prawo w ciągu 45 dni od otrzymania badań odwołać się od nich (trzeba będzie ponownie przeprowadzić badania u lekarza wykonującego je w trybie odwoławczym, bodajże w Częstochowie, i za nie zapłacić). Orzeczenia wydane w trybie odwoławczym są ostateczne i wiążące.

6. Badań nie muszą wykonywać: funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz funkcjonariusze innych państwowych formacji uzbrojonych, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów posiadają przydzieloną broń służbową.

VI. Podanie o broń i postępowanie administracyjne.

1. Wszelkie podania związane z bronią palną składamy w Wydziale Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji właściwym ze względu na miejsce stałego zameldowania (adresujemy je do komendanta). Na pozostałą broń wniosek składamy u komendanta powiatowego. Można je złożyć pisemnie wysyłając pocztą, osobiście (na kopii waszego podania pracownik WPA powinien przystawić pieczęć i podpis oraz wpisać datę wpływu) lub ustnie do protokołu. Urzędnik nie może odmówić przyjęcia podania ani ingerować w treść.

2. W podaniu musimy określić rodzaj, ilość broni oraz cel na jaki ma być wydane pozwolenie.
W uzasadnieniu należy przedstawić ważną przyczynę posiadania broni. Za ważną przyczynę ustawodawca uznał zwłaszcza:

a) udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych, o których mowa w art. 10b UoBiA (patent), oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego (to jest Polski Związek Strzelectwa Sportowego lub Polski Związek Biathlonu) — dla pozwolenia na broń do celów sportowych,

b) udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim — dla pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich.

3. Do podania o pozwolenie na broń należy załączyć:

a) dowód wniesienia opłaty skarbowej 242 zł za wydanie pozwolenia na broń,
b) orzeczenie lekarskie,
c) orzeczenie psychologiczne,
d) zaświadczenie o członkostwie w stowarzyszeniu.

W przypadku podania o broń sportową dodatkowo:

e) kserokopię patentu strzeleckiego (oryginał do wglądu),
f) kserokopię licencji (oryginał do wglądu),

4. Decyzja o wydanie pozwolenia na broń jest decyzją związaną, oznacza to że organ wydający pozwolenie ma obowiązek je wydać jeśli spełnione są wszelkie warunki ustawowe i nie ma przesłanek negatywnych.

5. Postępowanie wszczyna się z chwilą otrzymania przez organ naszego wniosku:

a) możemy spodziewać się wywiadu środowiskowego przeprowadzanego przez dzielnicowego. Umówi się z nami na rozmowę, ewentualnie popyta sąsiadów o nas. Wywiad po nowelizacji tak naprawdę nie ma wpływu na decyzję ale jeśli wynikną z niego jakieś podejrzenia np. że sąsiedzi widzą nas często pijanych, to policja może odwołać się od naszych badań lekarskich i psychologicznych.

b) policja w ramach procedury związanej z postępowaniem wysyła zapytanie do Krajowego Rejestru Karnego (nawet jakbyśmy przedłożyli zaświadczenie z KRK to i tak je wyślą, nie przyspieszy się tego, a szkoda bo otrzymanie odpowiedzi z KRK trwa najdłużej). Nie otrzymają pozwolenia osoby z zamkniętego katalogu przestępstw — skazane prawomocnym orzeczeniem sądu za:

— umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
— za nieumyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu,
— za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

W celu rozwiania niejasności informuję, że wypadki samochodowe nie podpadają pod przestępstwa nieumyślne tylko komunikacyjne. O przestępstwie skarbowym mówimy wtedy kiedy, nazwijmy to „skradziona kwota” przekracza pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia (poniżej to wykroczenie skarbowe). Jeżeli kara uległa zatarciu to nie może być brana pod uwagę w postępowaniu.

c) sprawdzają nas również w Krajowym Systemie Informacji Policyjnej. Z tym KSIPem jest trochę dziwnie bo wiszą tam różne rzeczy, nawet zapisy o zatartym skazaniu, mandatach czy podejrzenia o przestępstwach. Takie informacje nie mają, w świetle obowiązującego Prawa, wpływu na decyzje.

d) kiedy policja zbierze cały materiał, to informuje nas o możliwości zapoznania się z aktami. Jeśli nie macie ochoty ich oglądać to warto od razu w podaniu zaznaczyć, że rezygnujecie z tego prawa (może uda się skrócić czas oczekiwania na decyzję o parę dni).

6. Całe postępowanie trwa około miesiąca, ale organ ma prawo wysłać nam pismo, że się to „trochę” przedłuży wskazując nowy termin załatwienia sprawy. Decyzja powinna zostać nam dostarczona, zdarza się jednak, że wzywają nas po osobisty odbiór (chociaż nie powinno tak być). Mnie to akurat nie przeszkadzało, bo wracając z pracy mam WPA po drodze, ale jak mieszkacie kilkadziesiąt kilometrów od miasta wojewódzkiego to można nie być to zbyt wygodne.

7. Opłatę skarbową uiszczamy na koncie właściwego Urzędu Miasta (zazwyczaj są podane na stronach Komend, ewentualnie można dopytać). W przypadku decyzji odmownej na nasz wniosek kwota podlega zwrotowi wciągu 5 lat kalendarzowych od ostatecznego terminu płatności (załóżmy, że termin przypadł w kwietniu 2011r., o zwrot pieniędzy mogę wnioskować do końca grudnia 2016r.).

VII. Po otrzymaniu pozwolenia.

1. Dopiero po wydaniu pozwolenia możemy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenie na zakup broni (oficjalny rekordzista wystąpił o zaświadczenie po 18 latach od wydania pozwolenia =). Zaświadczenie ważne jest trzy miesiące. Jeśli w tym czasie nie kupimy broni to należałoby je zwrócić. Koszt każdego zaświadczenia to 17zł. Jedno zaświadczenie nie musi się równać jednemu egzemplarzowi broni — można od razu zawnioskować o kilka na jednym zaświadczeniu, tylko wtedy za jednym razem trzeba kupić taką ilość jak na zaświadczeniu, w dodatku u jednego podmiotu lub u jednej osoby.

2. Po zakupie pierwszego egzemplarza i zarejestrowaniu go WPA otrzymujemy czerwoną książeczkę — legitymację posiadacza broni. Do legitymacji wymagane jest zdjęcie o wymiarach 3x4cm (niektórzy załączają je do podania ale nie ma takiego obowiązku).

3. Broń należy zarejestrować w ciągu 5 dni od zakupu:
a) dzień nabycia nie jest wliczany. Jeżeli piąty dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień uważa się najbliższy następny dzień powszedni. Czyli przy zakupie we wtorek, pierwszy dzień terminu to środa, a ostatni niedziela. Termin więc do rejestracji minie w poniedziałek, a więc faktycznie w szóstym dniu.
b) jeśli wyślemy ostatniego dnia wymagane dokumenty do WPA listem poleconym to nic się nie stanie — liczy się data nadania (stempla pocztowego). Do krótkiego pisma z prośbą o zarejestrowanie i odesłanie dokumentów na nasz adres należy załączyć: legitymację posiadacza broni, jeśli ją posiadamy lub zdjęcie, jeśli nie daliśmy go wcześniej, a także dowód nabycia broni.
c) nie ma obowiązku osobistego przywożenia broni w celu rejestracji.

4. Po wydaniu pozwolenia istnieje możliwość zmiany decyzji w oparciu o artykuł 155 Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Lepiej jednak na samym początku zawnioskować o pożądaną ilość ponieważ decyzja w ramach tego przepisu jest uznaniowa i wiąże się to z dodatkową opłatą skarbową (nie trzeba ponownie robić badań).

VIII. Przechowywanie, noszenie i przemieszczanie broni.

1. Po wydaniu pozwolenia, w momencie nabycia pierwszego egzemplarza broni musimy spełnić warunki do jego przechowywania:
a) broń przechowujemy w kasetach metalowych przymocowanych do elementów konstrukcyjnych budynku, sejfach lub metalowych szafach. Należy pamiętać że musi być co najmniej jeden zamek atestowany (ustawodawca nie określił o jaki atest chodzi). Jeżeli zakupiona szafa ma certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej to zamek na pewno ma i takie rozwiązanie moim zdaniem jest zdroworozsądkowe. Szafa/sejf/kaseta nie muszą się znajdować w miejscu naszego stałego zamieszkania. Jednak nikt poza nami nie może mieć do dostępu do jej zaartości, chyba że wszystkie osoby współdzielące szafę mają pozwolenie do celów sportowych lub myśliwskich — można wtedy użyczać sobie broń nawzajem.
b) osoby posiadające broń palną i amunicję w celach kolekcjonerskich (oraz pamiątkowych) mogą przechowywać ją poza szafą/sejfem/kasetą ale wtedy są zobowiązane:
— zabezpieczyć okna w pomieszczeniach zlokalizowanych na parterze i ostatnim piętrze, w których przechowywana jest broń i amunicja, poprzez zamontowanie w nich co najmniej jednego z następujących zabezpieczeń: krat, siatki, żaluzji antywłamaniowych albo szyb o podwyższonej odporności na przebicie i rozbicie,
— zabezpieczyć drzwi wejściowe do pomieszczenia, w którym przechowywana jest broń i amunicja, poprzez wzmocnienie ich blachą stalową o grubości co najmniej 2 mm oraz wyposażenie w blokadę przeciwwyważeniową i co najmniej 2 zamki atestowane. Dopuszcza się zamiennie montaż drzwi metalowych antywłamaniowych, atestowanych.

2. Sposób przemieszczania broni jest określony w rozporządzeniach w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, a także w sprawie przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego. Nie ma tam mowy o przenoszeniu broni do celów kolekcjonerskich, a noszenie broni w rozumieniu ustawy jest każdym sposobem przemieszczania załadowanej broni. Dlatego wśród strzelców obowiązuje poniższa interpretacja:

— broń do celów sportowych przenosimy bez amunicji w komorze nabojowej oraz magazynkach nabojowych (pusty magazynek można podpiąć pod broń).
— broń do celów kolekcjonerskich (w tym sportową) przenosimy bez amunicji w komorze nabojowej (w magazynkach nie podpiętych pod broń można nosić amunicję).

W przypadku przewozu broni w środkach transportu publicznego, służących do przewozu pasażerów:

— broń przewozi się w stanie rozładowanym, bez amunicji w komorze nabojowej i w magazynkach nabojowych (do celów kolekcjonerskich także).
— amunicję przewozi się przy zachowaniu niezbędnych wymogów bezpieczeństwa, wykluczających możliwość przypadkowej eksplozji.
— amunicję przewozi się w opakowaniach fabrycznych przeznaczonych do sprzedaży detalicznej lub w pudełkach i pojemnikach, w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju.
— broń i amunicja w czasie przewozu powinny być zabezpieczone w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieupoważnionych.
— broń i amunicję w pasażerskich statkach powietrznych przewozi się w lukach bagażowych lub w miejscu wskazanym przez przewoźnika, jako bagaż rejestrowany, do którego pasażerowie nie mają dostępu.
— przewoźnik może ustalić dodatkowe zasady przewozu broni i amunicji w wewnętrznych regulaminach, określających warunki obsługi podróżnych, odprawy oraz przewozu osób i rzeczy.

IX. Użyczanie broni.

1. Jakiej broni można użyczać? — broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym.
Komu można użyczać? — osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych.
Kto może dawać w użyczenie? — ustawa nie wymienia, a więc każdy kto ma broń odpowiadającą celom łowieckim i broń odpowiadającą celom sportowym.

X. Użyczanie broni.

1. Jakiej broni można użyczać? — broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym.
Komu można użyczać? — osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych.
Kto może dawać w użyczenie? — ustawa nie wymienia, a więc każdy kto ma broń odpowiadającą celom łowieckim i broń odpowiadającą celom sportowym.

Czyli możliwe są następujące kombinacje:
1) myśliwy myśliwemu,
2) sportowiec sportowcowi,
3) myśliwy sportowcowi,
4) sportowiec myśliwemu,
5) kolekcjoner oraz osoba mająca broń pamiątkową sportową lub myśliwską myśliwemu,
6) kolekcjoner oraz osoba mająca broń pamiątkową sportową lub myśliwską sportowcowi.

Na terenie strzelnicy można przekazać każdą broń innej osobie, nawet takiej, która nie ma pozwolenia na broń. Na strzelnicy nie potrzeba bowiem pozwolenia.


3. Amunicję można posiadać tylko do tej broni, na którą posiadamy pozwolenie lub do broni, którą wzięliśmy w użyczenie. Jeśli wzięliśmy samą amunicję, a nie posiadamy pozwolenia na broń nią zasilaną dopuszczamy się przestępstwa — nielegalne posiadanie amunicji. Podsumowując: W użyczenie można brać tylko samą broń lub broń wraz z amunicją.

X. Broń na którą nie potrzeba pozwolenia.

1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:

1) broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową;
2) broń pneumatyczną;
3) miotacze gazu obezwładniającego;
4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
a) broń białą w postaci:
– ostrzy ukrytych w przedmiotach nie mających wyglądu broni,
– kastetów i nunczaków,
– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki
z takiego materiału,3
– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,
b) broń cięciwową w postaci kusz,
c) przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.

2. Pozwolenia nie wymaga się w przypadku osób fizycznych w sytuacjach:

a) używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu (każdy strzelać może =),
b) używania broni palnej sygnałowej i alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji,

3. Pozwolenia na broń oraz obowiązku jej rejestracji nie wymaga się na broń przedstawioną poniżej:
a) przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA,
b) broń palna rozdzielnego ładowania, wytworzona przed rokiem 1885 oraz funkcjonalne repliki tej broni,
c) broń palna alarmowa o kalibrze do 6mm.

4. Broń podlegająca rejestracji, nie wymagająca pozwolenia:

a) broń palna pozbawiona cech użytkowych (wymagana rejestracja w WPA KWP),
b) broń pneumatyczna — Eko>17J (wymagana rejestracja w Komendzie Powiatowej),
c) posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego (rejestracja w KPP).

5. Łuki nie są ujęte w ustawie, więc można posiadać je bez pozwolenia.

6. W rozumieniu ustawy urządzenia o początkowej energii kinetycznej nie przekraczającej 17J nie są bronią, dlatego nie wymaga się na nie pozwolenia, ani rejestracji i można z nich (w przeciwieństwie do broni pneumatycznej) korzystać poza strzelnicami. Pod to pojęcie podpadają wiatrówki, markery do paintball’a i Air Soft Gun.
Ja korzystam z następujących określeń:
— wiatrówka — Eko<=17J
— broń pneumatyczna — Eko>17J

7. Jeśli interesujecie się również bronią pneumatyczną (Eko>17J) to mając aktualne orzeczenia lekarskie i psychologiczne możecie zakupić taką broń i zarejestrować ją komendzie powiatowej (zostawiamy u nich kserokopie, oryginały do wglądu).

XI. Przydatne informacje.

1. Nie głupim pomysłem jest zawnioskować równocześnie o broń do celów kolekcjonerskich i sportowych. Ja, podobnie jak wiele innych osób wystąpiłem na dwa rodzaje pozwolenia. Wiąże się to z dodatkową opłatą (242 zł) ale warto.

2. W przypadku gdy jesteśmy zwolnieni z egzaminu przed policją w zakresie broni sportowej (członkostwo w PZSS, patent, licencja) proponuję wystąpić od razu o dopuszczenie do posiadania broni palnej sportowej podczas uczestnictwa, organizacji oraz przeprowadzania strzeleckich zawodów sportowych. Kosztuje to „aż” 10 zł i dodatkowe zdjęcie do legitymacji, ale za to będziemy mogli zabierać ze sobą broń klubową na zawody (na świadectwo — czyli taki jakby dowód rejestracyjny broni) i mieć dostęp do magazynu broni naszego klubu (oczywiście za zgodą „szefa”).

3. Z broni palnej i pneumatycznej można strzelać tylko na strzelnicy (pomijam stan wyższej konieczności i obrony koniecznej), nawet ze szczególnie niebezpiecznej. Strzelanie poza strzelnicą może skutkować cofnięciem pozwolenia/karty rejestracyjnej i karą.




Zapraszam na stronę ROMB — znajdują się tam wzorowe wnioski o wydanie pozwolenia:

http://www.romb.org.pl/index.php?id=58

Tutaj jest link do ustawy i aktów wykonawczych:

http://www.romb.org.pl/?id=57



Uwaga: artykuł, nie był pisany przez prawnika i mogą znajdować się w nim błędy. Informacje w nim zawarte są aktualne na dzień 10.03.2012r. Autor nie ponosi odpowiedzialności za błędną interpretację przepisów zarówno ze swojej strony jak i przez organy administracji publicznej. Artykuł został napisany na podstawie własnych doświadczeń, aktów prawnych oraz postów administratora działu prawnego (9x19).
Ostatnio zmieniony 14 marca 2014, 19:10 przez michał.b, łącznie zmieniany 1 raz.
Heckler&Koch P7M13 9x19mm
OverLord
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 26 grudnia 2012, 23:53
Tematy: 0
Lokalizacja: wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Ilość broni w pozwoleniu

Post autor: OverLord »

Cześć, mam dylemat.

Piszesz "2. W podaniu musimy określić rodzaj, ilość broni oraz cel na jaki ma być wydane pozwolenie. "

Otrzymałem już patent i licencję i przymierzam się do wystąpienia na pozwolenie na broń sportową. Czytałem już wiele forum, w którym są różne opinie na temat tego na ile sztuk broni powinno się wystąpić o pozwolenie. Zaznaczam, że trenuję pistolet, karabin i strzelbę.

Czy tutaj nie ma limitów?

Teoretycznie aby mieć możliwość w startach we wszystkich dyscyplinach należało by wystąpić o 12sztuk :evil: ...ale to trochę się mija z celem. Z regóły trenuje się 2-3 dyscypliny.

Pistolet pneumatyczny*
Pistolet szybkostrzelny*
Pistolet sportowy*
Pistolet centralnego zapłonu*
Pistolet standardowy*
Pistolet dynamiczny
Pneumatyczny pistolet dynamiczny
Karabin standardowy*
Karabin pneumatyczny*
Karabin dowolny*
Karabin sportowy*
Strzelba - Skeet/Trap

No ale serio - jak wygląda ograniczenia tej ilości?
Starsi forumowicze - po ile sztuk broni wy występowaliście na początek?
Czy przy wystąpieniu po dodatkowe są jakieś problemy i ekstra koszty?
Michal
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Jak nie wykażesz się startami z danego rodzaju broni, to nie dostaniesz więcej jak 1 egz. tego rodzaju.
OverLord
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 26 grudnia 2012, 23:53
Tematy: 0
Lokalizacja: wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: OverLord »

To ja czegoś nie rozumiem. Chyba już minęły czasy w których trzeba się było legitymować startami. Po 2011 roku spełnienie formalności powyżej jest chyba w pełni wystarczające?
Michal
Awatar użytkownika
Sunray
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 546
Rejestracja: 08 września 2008, 12:30
Tematy: 0
Lokalizacja: pomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Sunray »

OverLord pisze:To ja czegoś nie rozumiem. Chyba już minęły czasy w których trzeba się było legitymować startami. Po 2011 roku spełnienie formalności powyżej jest chyba w pełni wystarczające?
Proponuję przeanalizować pozostałe tematy w tym dziale, np. http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=87421 (zamiast podbijać ten temat, który raczej służy do czego innego).
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Janek_M »

Wybacz Michał.B ale mam pytanie,
piszesz że miałeś następujące badania:
4. Moje badania w przypadku lekarskich obejmowały: badanie neurologiczne, laryngologiczne, okulistyczne, badanie poziomu cukru we krwi, badania psychiatryczne, EKG. Na koniec jeszcze przebadał mnie internista, który wystawił zaświadczenie, że wobec mnie nie ma przeciwwskazań do dysponowania bronią.
Badania psychologiczne poza rozmową obejmowały testy przypominające trochę te na IQ, oraz zadania na spostrzegawczość. Jest też test na osobowość.
Mógłbyś rozwinąć jakie dysfunkcje dyskwalifikują (chodzi o wyniki badań laryngologicznych,okulistycznych,badanie poziomu cukru i EKG)bo przyznam się że mnie wystraszyłeś- mam wadę wzroku(mam zamiar ją laserowo korygować) i to nawet nie za małą(-2D,+1.5Astygmatyzm), całe szczęście wady te trochę się znoszą ale mimo to strzelam w okularach. Czy taka wada może mnie dyskwalifikować?
Muszę sobie jeszcze cukier sprawdzić bo nigdy nie badałem a w mojej rodzinie jest sporo cukrzyków-ale dopiero na starość(70+). Jeszcze puls mam na poziomie 85-95 co pewnie i internista wychwyci. Dlatego jestem ciekaw czy ich decyzje są uznaniowe czy może gdzieś w rozporządzeniu są jasne kryteria co dyskwalifikuje...
Awatar użytkownika
banana_killer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 05 października 2005, 16:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: banana_killer »

Kiedyś wymyślę mądry podpis
.177, .22, 7,62x39, 9x19, .44, 12/70
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Janek_M »

Zacząłem się wczytywać w stronę 25-tą i mam jeszcze jedno pytanie-wychodzi na to że muszę odpowiednio rozpoznawać barwy,mieć widzenie obuoczne i odpowiednie pole widzenia. A do tego po korekcji(czy przed korekcją?)+-4D dla sfery i +-2 dla cylindra mieć ostrość nie gorszą niż 0,8 dla lepiej i 0,5 dla gorzej widzącego oka? Chodzi o to czy to są podane maksymalne wady czy maksymalnie o tyle mogę korygować by osiągnąć odpowiedni poziom ostrości?
Awatar użytkownika
labiel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 122
Rejestracja: 14 listopada 2012, 07:55
Tematy: 14
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

wada wzroku

Post autor: labiel »

Janek_M pisze:Zacząłem się wczytywać w stronę 25-tą i mam jeszcze jedno pytanie-wychodzi na to że muszę odpowiednio rozpoznawać barwy,mieć widzenie obuoczne i odpowiednie pole widzenia. A do tego po korekcji(czy przed korekcją?)+-4D dla sfery i +-2 dla cylindra mieć ostrość nie gorszą niż 0,8 dla lepiej i 0,5 dla gorzej widzącego oka? Chodzi o to czy to są podane maksymalne wady czy maksymalnie o tyle mogę korygować by osiągnąć odpowiedni poziom ostrości?
Mam podobny problem, tzn. jestem krótkowidzem ( -4,25 z połówką cylindra ) i nie wiem czy mam szanse pozytywnie przejść badania :-/ .
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”