Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Karabinek na większe odległości niż 10-15m

Co kupić ? Co do czego i z czym....

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Karabinek na większe odległości niż 10-15m

Postautor: Leon83 » 2018-10-08, 14:25

mlody pisze:Luneta ... bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura, piszecie głupoty. To że ktoś kupi F 1 nie znaczy, że stanie na "podium" osiągnie sukces założony cel. Piszecie ze SWOJEJ perspektywy, zabieracie człowiekowi strzeleckie dzieciństwo, a jak wiadomo to jest zawsze najpiękniejsze. Ze swojej strony zdecydowanie polecam zacząć z otwartych na początek, będziesz Pan zadowolony. Miałem chyba z osiem lub więcej pcp-ów z lunetą dwa nadal są, a takie HW 95 ciągle chodzi za mną. Zrobisz jak uważasz, a i tak otwartych będziesz chciał spróbować ...

Kolega miał izh-61 i szuka czegoś na dalsze odległości dlatego koledzy, w tym ja, polecają lgv i radzą do lunety dozbierac...
Edgun Leshiy .22 Vortex Viper PSTII 2-10x32

Awatar użytkownika
Michaus
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Postautor: Michaus » 2018-10-08, 15:13

radecek pisze:Przetestuj gasram HW90, można regulować "V".
Obrazek

Też mam HW90 i byłbym ostrożny z polecaniem go, tak jak HW98.
To specyficzne karabinki i jednym potrafią bardzo przypasować, a innym niekoniecznie.

Ja swój bardzo lubię. :wink:

Łatwa regulacja V0 nie będzie tu jakąś szczególną zaletą. Ważne, że by strzelał równo - powtarzalnie. Przyznam, że nie wiem, gdzie wraziłem pompkę i nie bardzo mam motywację, aby jej szukać.
Ustawiłem... i zapomniałem. :-D
Kombinowanie ze "szmocą" może się skończyć uszkodzeniem optyki lub montażu, zwłaszcza, gdy będą budżetowe i/lub zbyt delikatne

Z klasycznie łamanych, przyszedł mi do głowy HW95. Ma otwarte (na start), a jak przyjdzie chęć postrzelać z optyką, to też można założyć.
Należy pamiętać, że karabinki z otwartymi przyrządami celowniczymi mają niższą bakę policzkową, co może powodować problemy z powtarzalnym złożeniem się do celownika optycznego na średnim lub wysokim montażu.
Z tego powodu sprawiłem sobie customową osadę.

Obrazek

W kwestii otwarte vs optyka mogę powiedzieć tyle, że ja na dalsze dystanse widzę niewiele i absolutnie nie startowałbym do strzelania z otwartymi, ale są tacy jak Seamaster, którzy udowadniali, że się da.
Z optyką każdy, kto opanuje statykę, powinien dać radę.
"Pijcie piwo! Picie piwa zapobiega rozlaniu się piwa na laptopa!"

Łódzka Grupa Strzelecka >>ORZEŁ<<

radecek
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontaktowanie:

Postautor: radecek » 2018-10-08, 16:07

Są celne, gdy są dobrze skręcone, odpowiednio przesmarowane. Karabinki ciężkie: HW90 (waga ~4.4kg, lufa 50 cm ) jest w komplecie muszkę tunelową z wymiennymi insertami.
Inny model HW90K bez muszki - krótszy kompaktowy, z nasadką na zakończeniu lufy ( waga: ~4.3kg lufa 42 cm ). Ma już wiele lat i żyje. Wytrzymał na nim Leapers, a Bushnell się rozregulował i był w serwisie.
Ciekawe i wyjątkowe konstrukcje, to wiatrówki Theobena: np. SLR98 ( takiego też szukam w 4.5mm ).
HW90K, HW90 4.5mm, Daystate MK4 5.5mm

zg2017
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: zg2017 » 2018-10-09, 18:18

Ktoś napisał wcześniej o tanim pcp Artemis PR900 . Ja dostałem propozycję kupna CZ200 z pompką za 1600, ale bez lunety. W tej cenie kupię (chyba?) używanego LGV z otwartymi. Co lepsze?
LGV jest chyba fabrycznie na 16J? Czy nie?
Ostatnio zmieniony 2018-10-09, 18:19 przez zg2017, łącznie zmieniany 1 raz.

Zagorek

Postautor: Zagorek » 2018-10-09, 18:25

CZ to bardzo fajny aczkolwiek specyficzny (mały) karabinek no i pcp to potrzebne troszkę dodatków do tankowania bo jak dla mnie pompka to nie to. LGV zależy jaki model bo nie każde jest z otwartymi a opcje są Niemieckie na 7 J i większość u nas dostępna 16 J. Co lepsze? Sam decyduj bo wybór modelu karabinka to jedno a wybór pcp czy sprężyna to podstawowe pytanie na które musisz sobie odpowiedzieć.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 4-16x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
Air Arms EV2 + vortex diamondback tactical 4-16x44 ffp
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php

Awatar użytkownika
Taleniekow

Postautor: Taleniekow » 2018-10-09, 18:34

Najlepiej jakbyś spotkał się z jakąś grupa strzelecka bądź pojechał na zawody wtedy mógłbyś organoleptycznie popróbować sprężyna czy pcp czy gas tam. To chyba najtańsza droga do słusznego wyboru :033:
Hw 97kt/Burris Timberline :502:

dragonblade

Postautor: dragonblade » 2018-10-09, 19:06

Jak 50m, to zdecydowanie PCP.
CZ 200 to świetny karabinek.
AA S400 też mozna wyrwać w fajnych " piniondzach" :)
S400 MPR-FT + Vortex Diamondback HP 4-16x42

Zagorek

Postautor: Zagorek » 2018-10-09, 19:13

Jak 50m to dobry karabinek i operator potrafiący to wykorzystać - nie koniecznie pcp.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 4-16x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
Air Arms EV2 + vortex diamondback tactical 4-16x44 ffp
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php

gregord

Postautor: gregord » 2018-10-09, 19:52

zg2017 pisze:Dotychczas strzelam na odległości 10-15m z Iża-61. Chciałbym spróbować strzelać na odległości 40-50m. Na początku do większych celów, bo budżet nie pozwoli na lunetę od razu. Budżet nie jest duży. Ma być sprężyna. Oglądając różne portale i strony www, widzę , że stać mnie na coś takiego jak hw50 lub hw35 (max. 1500zł). Co polecilibyscie?

Pozostań przy założonych warunkach brzegowych, bo są one dobrze określone. Sam miałem niedawno podobne dylematy i ostatecznie wybrałem HW35. Koledzy powyżej zapewne dobrze radzą, ale każdy pod siebie, Ty zaś spójrz na to uniwersalnie:

1. Kup sprężynę, nie żadne PCP, bo sprężyna to niezależność od zewnętrznych źródeł gazu, brak kombinowania gdzie i jak nabić butlę lub/i brak machania pompką do pompowania kartusza. Jak Cię wciągnie, zawsze sprężynkę Weihraucha sprzedasz z niską stratą i kupisz sobie PCP z całym tym bajzlem, typu butle, przetoczki, pompki i tak dalej.

2. Kup wiatrówkę z otwartymi przyrządami celowniczymi, bo na niej lupkę zawsze podepniesz. Jak lupka się zniszczy (przypadkowo upadnie, zdezeluje się od kopa wiatrówki) to zostaną Ci otwarte - zanim kupisz następną lupkę :-D Jak otwartych nie będzie, to na czas braku lupki nie będzie strzelania.

3. Kupuj wiatrówkę tylko nową w sklepie i nie ulegaj "magii" sprzętu dopieszczonego przez tunera. Możesz się bardzo boleśnie zdziwić, o czym niedawno było tutaj pisane. Weihrauchy prosto z pudełka strzelają miodnie, to nie jest jakieś chińskie byle co, czy Slavie z zadziorami, które trzeba kupować w wersji ultra. Ktoś to w Niemczech zaprojektował i wykonał do strzelania a nie do poprawiania i tak to działa.

Za pieniądze, które wymieniłeś masz spokojnie HW50 lub HW35 i zostaje Ci jeszcze na przyzwoitą budżetową lunetę. Jak chcesz coś ciut mocniejszego, to musisz nieco rozciągnąć budżet i zastanowić się nad HW77, HW80 lub HW85.

Ja z mojej trzydziestkipiątki jestem okrutnie zadowolony i jakbym miał wybierać jeszcze raz, to kupiłbym to samo.

zg2017
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: zg2017 » 2018-10-09, 21:01

Rzeczywiście przed zakupem muszę spróbować postrzelać z różnych karabinków. Lepiej się nie 'napalać' i kupić coś, z czego się będzie zadowolonym, bo budżet raczej słaby.
Argumenty napisane przez gregord bardzo słuszne. Niezależność od źródeł zasilania ważna. Muszę paru karabinków popróbować

onet12

Postautor: onet12 » 2018-10-09, 21:02

Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść :-D
Każdy powyższy pomysł jest dobry, tylko pozostaje pytanie ktory bedzie dobry dla Ciebie? 8-)

Jestem fanem uzywanych sprzetów po tuningu i tą opcje bym polecał, poczekac na jakies uzywane hw 95 w dzielu kupię sprzedam, ew sie ogłosić w dziale kupię.
Za 1000-1100 mozna kupic juz bardzo fajny używany sprzet, a zostanie ci jeszcze kasa na dobra lupke np: hawke 4-12 z gwarancja 10 lat plus montaz.
Miałbys upieczone dwie pieczenie na jednym ogniu - otwarte i lupke w cenie. Mógłbys wtedy posmakować co bardziej lubisz, no i zawsze sa dwie opcje do wyboru, a nie tylko lupka.

Osobiscie nie polecałbym hw 97 na pierwszy karabinek z kilku powodów. Jest cięzki i nie ma otwartych.
Podobna celnosc mozna osiagnąć z hw 95 ktore jest lzejsze i bardziej wszechstronne. Dla jasności hw 97 cz tx 200 sa świetne, ale czasami wiecej frajdy mozna miec z niższych modeli, lżejszych i poręczniejszych. Kwestia potrzeb osobistych, ktore kształtuja się wraz z czasem.

Jak chcesz nowy to hw 95 kosztuje 1380 z przegladem zerowym, mozna tez dopłacić i miec po tuningu.

zg2017
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: zg2017 » 2018-10-09, 21:36

Ja z mojej trzydziestkipiątki jestem okrutnie zadowolony i jakbym miał wybierać jeszcze raz, to kupiłbym to samo.

gregord - czy da się strzelać z HW35 na odległości 40-50m? Czy na takie odległości trzeba coś zmienić w HW35? Np. sprężynę?

Awatar użytkownika
Xcudlaty

Postautor: Xcudlaty » 2018-10-09, 21:50

W takim budżecie to używane, zadbane HW 97 lub AA TX 200, może się trafić z optyką znośną. Na przyzwoite PCP to ciut mało i dochodzą wydatki na sprzęt do ładowania. HW 35 to w zasadzie nie odbiega za bardzo od Iża. Dobra dobra wiem jakość wykonania itd, ale jak by nie patrzył to mniej więcej ta sama kategoria.

Z drugiej strony z Eguna za takie pieniądze można fajny karabinek matchowy dobrej firmy wyjąć i na dziurkowanie papieru na 50m też da radę bez problemu. A taka diana 75, FWB 300 czy jakiś Walther lgr to już jak by nie patrzył inna półka. Czasem za te pieniądze trafia sie Anshutz 2001 Superair np. I wtedy na 10-15m to zostaje jedna przestrzelina.
Augusta Westland Rifle & Pistol Club, Walther KKM GX-1

qaras

Postautor: qaras » 2018-10-09, 21:52

Nie do mnie ale odpowiem.z hw 35 ogarniesz taki dystans.A jesli o mnie chodzi polecil bym hw 50,montaz bkl 263 i Delte optical Titanium 4-16x42 z zakrywkami butler creek.Hw 50 jest bardzo uniwersalne i na sprezynie exportowej ciut mocniejsze od 35 i lzejsze od niej o 700 gram.
Hw 80+BL 5-15x40, Hw50+DOT 4-16x42, Hw 97kt black+DOT FFP, Hw 40,Hw 35,Bmk 20+Laepers3-9x32 ,Zoraki hp 01 light
Wszystko 4,5;)

dragonblade

Postautor: dragonblade » 2018-10-09, 22:09

Jeśli chodzi o sprężyny, to nie wiem dlaczego wagę HW97 bierzecie jako wadę.
Mając ten karabinek widziałem w tym same zalety - strzelając z podpórki karabinek dzięki swojej masie tak nie podskakuje, co mocno przekłada się na celność. Natomiast z pozycji stojącej było mi dużo łatwiej złapać statykę. Teraz mam MPRa i stojąc buja mną jak menelem po 3 jabcokach ;laughing:

I jeśli ma siedzieć na tym luneta, to koniecznie szukaj czegoś, co ma bakę dostosowaną do optyki.
Coś, co jest skrojone pod otwarte jest mega niewygodne przy celowaniu z lunety. Nie wyrobisz sobie powtarzalnego chwytu i będzie to jedna wielka mordęga.
Także jeśli sprężyny, to ja bym polecał HW97 lub TXa. Wszystko inne to tak na prawdę pół środki i szkoda na nie pieniędzy.
Czasem lepiej nieco nadciągnąć budżet, troszkę poczekać i poszukać okazji, niż kupić model niższy i potem myśleć o kolejnej zmianie (przy okazji tracąc na odsprzedaży).

Jednak dalej najbardziej polecałbym iść w PCP, bo bakcyla jak widać już załapałeś i prędzej czy później będziesz takiego sprzętu szukał. No chyba, że jesteś mega zatwardziałym sprężynowcem i wszystkim innym gardzisz, wtedy nie ma co na siłę namawiać, hehe.
S400 MPR-FT + Vortex Diamondback HP 4-16x42

Wróć do „Piaskownica czyli pierwsze pytania...”