Pistolet wiatrówka o mocy 17J

Co kupić ? Co do czego i z czym....

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

lukk
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Pistolet wiatrówka o mocy 17J

Postautor: lukk » 2018-01-03, 12:06

Odnośnie regulacji energii w Zorakim (a w zasadzie regulacji zaworka, który upuszcza powietrze przy pewnym ciśnieniu) - chyba najlepiej widać to na filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=TZt3pSlGemU
Co prawda filmik jest oparty na Webley Alecto, ale to bliźniacze konstrukcje, jedynie w Zorakim, którego rozbierałem był dodatkowy element odpowiedzialny za regulację spustu, którego tu nie widać. Ale nie mając wcześniejszego doświadczenia z Zorakim spokojnie przeprowadziłem taką operację w kilka minut.

Więc jesli wybierasz między Zorakim a Hatsanem to tak naprawdę wybór głównie między PCA a sprężyną :)
W Zorakim musisz się więcej napompować, aby uzyskać taką energię, ale nie jest to jakaś mega siłownia. Za to nie masz kopa, więc jak dla początkującego to uzyskasz lepszą celność. Oryginalnie jest dość głośny, ale łatwo dorobić tłumik.
Zwłaszcza jeśli piszesz, że nie chcesz przy sprzęcie zbyt dużo grzebać to PCA się wydaje lepszą opcją.

oberro

Postautor: oberro » 2018-01-03, 12:39

Nie wiem czy jest sens zabijać się o wersję Ultra. Są droższe i mało ich na rynku wtórnym, z nowymi też nie jest łatwo. Zwykłego zoraki można wyrwać w bdb stanie za 600-700zł, niektórzy sprzedają z już dorobioną dłuższą lufą, a ew dorobienie lufy nie powinno być koszmarnie drogie. Skoro i tak zamierzasz dłubać przy zaworku to nie wiem czy nie lepiej w tę stronę. Nie szedł bym również w nadmierne zwiększanie ilości "pompnięć". Dla mnie to właśnie jedna z zalet Zoraki, że już przy 1-2 jest nieźle, a 4 powinno zupełnie wystarczyć. W Crosmanie 1377/1322 pompowanie 10 razy dla max. energii skutecznie zniechęcało. Poza tym, crosman fabrycznie nie ma szyny pod optykę, a otwarte są tragiczne. Trzeba kupić kostki montażowe (50-60zł), a najlepiej metalowy zamek (ok. 200zł). W bazarku był niedawno zoraki z dwiema lufkami: oryginalną 5,5 i dorabianą dłuższą 4,5 fakt, że za 900 ale prawie nowy i dwie lufy.

lukk

Postautor: lukk » 2018-01-03, 13:15

Właśnie ja łyknąłem tego z dwiema lufami, choć i tak muszę dorobić dłuższą 5.5mm ;)
Też uważam, że nie warto szukać na siłę ultra. Dorobienie lufy jest proste. A z drugiej strony jeżeli chcemy faktycznie strzelać na 4 pompkach i nie zwracać na siebie za dużo uwagi to tłumik jest koniecznością. A to chyba najlepiej zrobić wytaczając gwint na dorabianej lufie, tak by można tłumik łatwo demontować i nosić razem z pistoletem w walizeczce (np. w miejscu bezsensownie dodawanego wyciora do lufy :) ).

oberro

Postautor: oberro » 2018-01-03, 17:31

Niestety przy większej energii i krótkiej lufie za cicho bez tłumika nie będzie. Serwis Wiatrowy sprzedaje jakieś przejściówki do tłumika, które chyba na krótką lufę idą.

damianero74
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: damianero74 » 2018-01-03, 22:44

Dziękuję koledzy,
pójdę za waszą sugestią i wybiorę Zoraki.
Jeżeli chodzi o nowy ultra, 5,5mm, to znalazłem najtańszy za 907 zł plus przesyłka na www.afg-obrona.pl.
Wolałbym jednak ultra, bo podstawowym kryterium mojego wyboru to energia kinetyczna, a dłuższa lufka zawsze coś tam dołoży do tych "dżulików" :-D

Awatar użytkownika
Ślubek
Status: Online

Postautor: Ślubek » 2018-01-04, 09:10

damianero74 pisze:...dłuższa lufka zawsze coś tam dołoży do tych "dżulików" :-D

Niekoniecznie.

To zależy (w skrócie) od ilości pędnika potrzebnej do wypchnięcia śrutu z lufy (a to wynika np. z tarcia śrutu o lufę).

Jeśli pompka dostarcza więcej pędnika, to faktycznie przedłużenie lufy spowoduje dłuższe oddziaływanie ciśnienia napędzającego śrut i zwiększenie prędkości wylotowej - siła napędowa będzie na całej długości lufy większa od siły tarcia.

Jednak, jeśli pędnik się skończy, siła napędzająca śrut będzie przy końcu lufy mniejsza od siły tarcia i śrut zacznie zwalniać już w lufie.

Tyle teoria. W praktyce trzeba by to sprawdzić doświadczalnie, skracając konkretną lufę. Tylko że po doświadczeniu lufa byłaby raczej za krótka. :^)
Morini CM162EI, Łucznik wz.70, S&W 78G, FEG GPM-01, Crosman 3576,
FWB 700, Diablik+DOE 3-9x40AO MD, Walther LGV Olympia, Crosman 1760

lukk

Postautor: lukk » 2018-01-04, 11:57

damianero74 pisze:Dziękuję koledzy,
pójdę za waszą sugestią i wybiorę Zoraki.
Jeżeli chodzi o nowy ultra, 5,5mm, to znalazłem najtańszy za 907 zł plus przesyłka na http://www.afg-obrona.pl.

Noo, trzeba przyznać, że cena mocno zachęcająca.
Tylko czemu uparcie w opisie nazywają go "bronią" :-/

onet12

Postautor: onet12 » 2018-01-04, 16:33

Tylko czemu uparcie w opisie nazywają go "bronią" :-/

gdyz firma jest słowacka i użyli google tłumacza co widac po ich opisach 8-)
"W tej kategorii znajdziesz szeroki wybór broni broni, takich jak karabin pneumatyczny.... Oczywiście są kule, albo pelety, gazowe lub hub alarm. Co więcej, można wybrać z szerokiej gamy akcesoriów, takich jak púdzra,"

damianero74
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: damianero74 » 2018-01-04, 18:09

Sprawdzałem i widzę, że mam ok. 160 km z domu do tego słowackiego sklepu. Może wybiorę się tam w jakiś dzień, robiąc sobie przy okazji wycieczkę do Słowacji powiązaną z zakupem wiatrówki, a przy okazji zobaczyłbym, co tam mają ciekawego w dobrych cenach. Przyjemne z pożytecznym :wink:

Kolego Ślubek dzięki za informacje, a czy orientujesz się może, czy w crosmanie 2250B kal.5,5mm jest wystarczająca siła pędnika, aby tak długa lufa (375mm) zasilana CO2 korzystnie wpłynęła na wzrost energii kinetycznej śrutu?
Pytam, ponieważ miałem walthera cp99 na CO2 (bardzo krótka lufa) i byłem bardzo rozczarowany energią z jaką wylatywały śruty.
Wydaje mi się, że z nabojem 12g CO2 nie można liczyć na osiągi rzędu kilkunastu J. A w danych technicznych crosmana 2050B kal.5,5mm podają prędkość 180m/s. Przyjmując wagę śrutu tylko 0,75g (chyba to nie jest dużo, jak na kal. 5,5mm) energia kinetyczna wyniesie 12,2J. Czy jest to możliwe, żeby na CO2 uzyskać taką energię?

Awatar użytkownika
Ślubek
Status: Online

Postautor: Ślubek » 2018-01-04, 23:23

damianero74 pisze:... czy orientujesz się może, czy w crosmanie 2250B kal.5,5mm jest wystarczająca siła pędnika, aby tak długa lufa (375mm) zasilana CO2 korzystnie wpłynęła na wzrost energii kinetycznej śrutu?

Nie mam pojęcia. Jak pisałem, sprawdzenie wymagałoby zniszczenia lufy.

Crosman jest jednak firmą ze sporym doświadczeniem, która raczej nie wypuściłaby takiego babola. Sądzę, że C2250B ma tak dobrane parametry zaworu, że zapas mocy powinien być.

A w dane techniczne dotyczące prędkości wylotowej, zamieszczane przez sprzedawców, nie wierz. To są dane marketingowe, skierowane do ludków, którym zależy na szmocy. :^P
Morini CM162EI, Łucznik wz.70, S&W 78G, FEG GPM-01, Crosman 3576,
FWB 700, Diablik+DOE 3-9x40AO MD, Walther LGV Olympia, Crosman 1760

onet12

Postautor: onet12 » 2018-01-05, 00:00

Na crosmanie 2240 zasilanym CO2 mozna osiagnac nawet 16 jouli https://www.youtube.com/watch?v=Q9RGq4Vvjb0
ale kapsuła znika wtedy w oczach ;laughing:

czy w crosmanie 2250B kal.5,5mm jest wystarczająca siła pędnika

tutaj jest odpowiedz, https://www.gatewaytoairguns.org/GTA/in ... ic=95479.0
artykuł po angielsku, koles przetestował 6 długosci luf na crosmanie 2240.
Energia rosła wraz ze wzrostem długosci lufy. Najdłuzsza miała 60cm i predkosc 551fps, czyli 168m/s
Przy długosci lufy 37cm predkosc 522 fps, czyli po naszemu 160m/s.
Jest też sporo modyfikacji sprzętowych pozwalajacych bardziej efektywnie wykorzystywać mozliwosci cossmanna 22xx, ale to musisz kolego juz sam poszukac, jest tego pełno w sieci.

damianero74
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: damianero74 » 2018-01-05, 00:45

Ciekawe rzeczy ;) . Zostawię sobie to na jutro, a właściwie już na dzisiaj, bo mój angielski nie jest rewelacyjny i będę musiał trochę więcej czasu poświęcić, aby ten materiał przełknąć ze zrozumieniem :-D

oberro

Postautor: oberro » 2018-01-05, 08:43

Jak jesteś zdecydowany na PCA to za te pieniądze to brałbym tego ultra i się nie zastanawiał w ogóle. Na olx masz tłumik do ultra za 129zł. Jak będziesz miał kaprys to dorobisz sobie lufkę 4,5 i będziesz miał full zestaw.

sirwolf78

Postautor: sirwolf78 » 2018-01-05, 22:41

A może jednak PCP? Ataman AP16, ale cena... zwala z nóg.

damianero74
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: damianero74 » 2018-01-07, 17:15

Witam i chciałem jeszcze na moment z jednego powodu wrócić do hatsana 25 z vortexem.
Mianowicie zaskoczyła mnie informacja, że specjalnie do tego modelu są dedykowane 2 sprężyny gazowe. Jedna dająca energię do 17J i druga dająca powyżej 17J. Natomiast na forach nic nie znalazłem o hatsanie 25 supercharger, czy supertact, który miałby energię ponad 17J. Wręcz przeciwnie, jedyna wiarygodna informacja (mam nadzieję ;) ) jaką znalazłem i o której już wcześniej wspominałem, to taka, że jeden z kolegów w Hatsanie 25 Supercharger 5,5mm dopompował Vortexa do 130bar i uzyskał (jedynie) 12J przy śrucie 0,92g i prędkości 162 m/s.
W związku z czym, nasuwa mi się pytanie dlaczego użytkownicy tych hatsanów chcący podnieść energię kinetyczną swojego pistoletu nie stosują tego mocniejszego vortexa, gdzie na standardowym nawet nie mogą się zbliżyć do limitu.

Może ktoś z kolegów zna odpowieź :wink:

Poniżej dwa linki do obu sprężyn:
ST do 17J
http://hatsan.com.pl/product-tur-110347 ... -6-ST.html
HP powyżej 17J
http://hatsan.com.pl/product-tur-104675 ... -6-HP.html

Wróć do „Piaskownica czyli pierwsze pytania...”