Drodzy Użytkownicy działu Strzelectwo Pneumatyczne,

W dziale "Zawody, imprezy, zloty, spotkania" został wprowadzony regulamin dotyczący zakładania nowych tematów.
Prosimy się z nimi zapoznać.

LINK

Dziękujemy.
Administracja Forum.

Dwaj panowie "W"

Co kupić ? Co do czego i z czym....

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Roba66
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Dwaj panowie "W"

Postautor: Roba66 » 2017-01-04, 19:52

Witam
To mój pierwszy post, więc przywitam się: na imię mam Robert i gdy kilka dni temu wszyscy odpalali fajerwerki, ja skończyłem 50 lat.
W związku z tym faktem pojawiły się środki na zakup wiatrówki.
Po lekturze for internetowych, organoleptycznym "macaniem" tego i owego (z naciskiem na wiatrówki), a także bardzo subiektywnemu spojrzeniu na temat wyselekcjonowałem dwie wiatrówki w cenie około 800 zł (bo tyle na początek chcę przeznaczyć na zakupy).
Oto one:
Walther Terrus - https://www.bron.pl/wiatrowka-karabinek ... s-kal-45mm
http://www.zbrojownia.pl/wiatrowka-kara ... 119.p.html
(podaję dwa linki, choć cena w obu identyczna)

WEIHRAUCH HW 30S - http://srut.pl/product.php?id_product=554

O ile o drugiej opinii jest aż za dużo, o tyle o pierwszej raczej niewiele, choć są pozytywne. Może ktoś miał okazję porównać te modele? Czy mogę prosić o jakieś sugestie? A może coś innego w tej cenie?

Pozdrawiam noworocznie!
Starość nie istnieje, to zaledwie brak młodości.

Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Dwaj panowie "W"

Postautor: TZ » 2017-01-04, 22:25

Witaj młody 8-)
Obie wiatrówki nie pasują do 50 latka :wink: mówi ci to odrobinę starszy kolega.
W tych pieniądzach, albo w ich okolicach poszukaj HW 85, lub 95.
W odrobinę większych pieniążkach HW 77.
Wszystko powyższe ma muchę i szczerbinkę, co nie przeszkadza sadzać na nich optyki. Mógłbym iść w górę z funduszami, ale zacznijmy w okolicach twojego budżetu.
Powyższe propozycje proponuję kupować jako używane, co = się często poprawione po sztampie fabryki.
Z wiatrówkami często jest odwrotnie niż z samochodami.
Pozdr,
TZ
Ostatnio zmieniony 2017-01-04, 22:26 przez TZ, łącznie zmieniany 1 raz.
PFTA / WKFT

rokasa58
Zarejestrowany użytkownik

Postautor: rokasa58 » 2017-01-05, 07:10

TZ ma rację , ale za 800 nie wyrwiesz takich HW -u. Niedawno kol. Linek miał coś, napisz do Niego.
BSA Buccaneer, BSA Lightning xl se grt ,HW-70, HW -35 /Hogan/, HW- 30,Walther LGU + szkła

Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki

Postautor: TZ » 2017-01-05, 08:21

rokasa58 pisze:TZ ma rację , ale za 800 nie wyrwiesz takich HW -u. Niedawno kol. Linek miał coś, napisz do Niego.

Spokojnie, kolega ma 50 lat, nie 15 :wink: . Zakładam więc, że facet w jego wieku, jeśli zna kierunek, w którym chciałby hobbystycznie spróbować i ma na to owe 800 PLN, to zapewne potrafi się przesunąć w obszar 900 - 1100 PLN, kiedy poradę przyjmie .... i jesteśmy w domu 8-)
Tego mu życzę.
Pozdr,
TZ
PFTA / WKFT

rokasa58

Postautor: rokasa58 » 2017-01-05, 08:56

Ja również.
BSA Buccaneer, BSA Lightning xl se grt ,HW-70, HW -35 /Hogan/, HW- 30,Walther LGU + szkła

onet12

Postautor: onet12 » 2017-01-06, 00:03

Warto też się zastanowić do jakiego strzelania potrzebujesz wiatrówki. Czy będzie to bezstresowe pykanie do puszek i kapsli w ogródku, czy interesują kolegę dalsze dystanse i zakup lunety.
Na początek polecam coś z hw nawet używana 30 będzie dobrym zakupem, gdyż można ją później sprzedać, praktycznie bez straty i kupić coś większego jeśli zajdzie potrzeba. Na dystanse do 30metrow jest idealna.
Warto też wspomnieć o wadze wiatrówki, hw 77 które sam miałem jest ciężkie 4kg, a hw 30 waży tylko 2.6kg. Postura i wzrost strzelajacego mogą mieć znaczenie przy podjęciu decyzji.
Na olx jest używane hw 30 za 700 PLN, potarguj się, postrzelasz, polubisz to zostawisz, a jak nie to wrzucisz na forum i kupisz coś większego.

Mikun

Postautor: Mikun » 2017-01-06, 00:18

Jesteś niski i chudy to weź hw 30 a jak normalnej :-D postury to hw 50 :)
HW 100 FSB. FX WILDCAT. KANDAR CP1 :-D

Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki

Postautor: TZ » 2017-01-06, 09:14

onet12 pisze:Warto też się zastanowić do jakiego strzelania potrzebujesz wiatrówki. Czy będzie to bezstresowe pykanie do puszek i kapsli w ogródku, czy interesują kolegę dalsze dystanse i zakup lunety

Panowie, każda z powyżej zgłoszonych propozycji jest warta rozwagi i z każdej ten pan będzie zadowolony o ile się zgłosi, bo obecnie to my między sobą ot tak sobie troszku misiamy 8-)
30'ka - czy ktoś słyszał o niej złe słowo kiedykolwiek ? Wątpię. Mała tylko jest i ma swoje ograniczenia. 95'ki z niej nie zrobisz a optykę posadzić można na wszystkim.
50'ka - ni pies ni wydra. Fantastyczna flinta, ale aspirująca do miana raczej formy pośredniej między małym i dużym.
Tłumaczę tylko powód swojego typowania, zgadzając się oczywiście z innymi typami. Strzelanie do kapsli szybko się nudzi, sami wiecie. Strzelanie do puszek również. Jak już puszka postawiona na 40'tym metrze za każdym razem będzie się przewracać, to prędzej, czy później nasz nowy kolega będzie chciał powtarzalne trafić w herb Tyskiego na puszce a nie w puszkę jako taką.
Waga karabinka ... no cóż, są dwie szokoły. Ta "do której chodziłem" nauczyła mnie, że bez względu na posturę/wagę rząd wagi 4-0 - 4,5 kg jest idealny, lepszy niż 3 kg, albo niżej podczas strzelania ze stojaka. Wyważenie, 4,0 kg po prostu leży w łapach i się mniej kolibie. A ze stojaka, to chłop zaczynający przygodę wiatrową rzadko startuje. Parę pyknięć owszem, ale zabawa jest sami wiecie w czym innym, albo stolik, albo pozycja FT, czy HFT. Tam się szuka skupienia a nie jak w stojaku często przypadku chwaląc się najlepszą tarczką (olimpijczyków pomijam).
Zrobi co zechce,
Pozdr,
TZ
PFTA / WKFT

Awatar użytkownika
Roba66
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Roba66 » 2017-01-06, 11:14

Wiedziałem, że to się tak skończy... Zaczęło się 30 lat temu, gdy pojechałem na kolonię odrobić studenckie praktyki robotnicze, a przywiozłem do domu żonę. Ale spokojnie, nie mówię nie. To znaczy - żonie czasem to i powiem. A co, twardym trzeba być. Jak to mówi syn - jak żelki z Biedronki.
Dołożenie 100 - 300 zł nie powinno być wielkim problemem. Wystarczy modlitwa do Matki Boskiej Pieniężnej i za miesiąc dośle.

Koniec żartów, teraz trochę na poważnie. Gdyby brać pod uwagę kryterium postury, to od razu musiałbym kupić jakiś wkm czy nawet haubicę. Ale z wiatrówki będzie też korzystał syn, któremu raczej bliżej do Wołodyjowskiego, niż do Podbipięty czy jakiegoś innego Ursusa. Dlatego chyba wybierzemy się do jakiegoś sklepu militarnego, by przymierzył się do 4 kg. Jak da radę, to wybór chyba mam za sobą. W przeciwnym wypadku zostanę przy czymś, co waży około 3 kg. Ten HW30 z OLX wygląda interesująco. Do Częstochowy mam jakieś 80 km, więc to nie koniec świata.
A, no jeszcze o tym, jak i do czego będziemy strzelać. Do puszek i takich tam różnych mamy "kuleczkowego" Walthera CP99 Compact BlowBack 4,5 mm - choć właśnie uszkodził się magazynek, a na rynku chwilowy ich brak, więc właściwie to go nie mamy. Wiatrówka ma nam pomóc zmierzyć się z jakimiś poważniejszymi wyzwaniami.
Dziękuję wszystkim za sugestie i ukierunkowanie. A jak ktoś jeszcze ma coś do dodania, z chęcią przeczytam.
Ostatnio zmieniony 2017-01-06, 11:20 przez Roba66, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki

Postautor: TZ » 2017-01-06, 11:50

Roba66 pisze: ... Wiatrówka ma nam pomóc zmierzyć się z jakimiś poważniejszymi wyzwaniami.
Dziękuję wszystkim za sugestie i ukierunkowanie. A jak ktoś jeszcze ma coś do dodania, z chęcią przeczytam.

Jeśli rozważasz późniejsze "poważniejsze" wyzwania, to tym bardziej kieruj się tzw. "docelowością" a nie formami przejściowymi. Oczywiście pamiętaj, że to tylko moja rada a sam masz rozum.
Mój 11 letni syn radził sobie swobodnie z HW 85 na zawodach, co dopiero ogródkowym strzelaniu. Jeżeli poczujesz o co chodzi, prędzej niż później skończy się poszukaniem dobrego celownika optycznego. Zaczniesz wtedy cieszyć się nie trafieniem w samą puszkę, ale w jej konkretny punkt. Itd itd. Witamy w klubie a wybór twój.
Z tą Matką pieniężną (z wielkopolski chybaś?) ... jak już jest budżet 800 + to szkoda iść w dół w kierunku Hatsana, lepiej mierzyć w dobre HW, bo to jedna półka lepiej. Osobiście wątpię, aby były kontr propozycje w okolicach powiedzmy 800 - 1100 PLN.
Na szczęście twoja decyzja.
Pozdr,
TZ
PFTA / WKFT

jurek40b

Postautor: jurek40b » 2017-01-06, 12:15

Jako fan hw30, to polecam. Tylko jakis mały przegląd,może tuning. Lupka to jest to, nagle okazuje się,że można z hw30 i lupki, trafiać na 30m w konkretne litery na puszce. Jakbym miał wybierać, to hw30, z Częstochowy za 700zł to ok. Ale potarguj sie, na pewno kupisz troszkę tanie, starczy na paliwo :)
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.

witeg

Postautor: witeg » 2017-01-06, 12:34

Nie przejmuj się, kup cokolwiek z wymienionych, i tak będziesz zmieniał. :wink: Kupisz HW30, po pewnym czasie będziesz chciał spróbować postrzelać z czegoś większego, kupisz łamańca, będziesz ciekaw jak się strzela z dolnym naciągiem........ nie obejrzysz się i trzeba będzie kupić szafkę........
Z tego co istotne - jeśli będziesz kupował nową wiatrówkę to radziłbym w sklepie, który od razu robi przegląd zerowy, czasem szumnie zwany tuningiem, czyli rozebranie, wymycie, posmarowanie jak należy, w miarę potrzeb poprawienie po fabryce niedoróbek. W przypadku używek to na dwoje babka wróżyła, czasem się trafia wychuchane cacko, czasem trzeba wyciągać gwoździe z uszczelki tłoka.

Awatar użytkownika
Roba66
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Roba66 » 2017-01-06, 13:20

TZ pisze:Z tą Matką pieniężną (z wielkopolski chybaś?) ...

Nie, z Krakowa. Ale biorąc pod uwagę fakt, że poznaniacy, to wyrzuceni z za skąpstwo krakusi, to jesteśmy prawie jak rodzina :)

Awatar użytkownika
yarkow

Postautor: yarkow » 2017-01-06, 14:52

Ja szedłem podobną drogą jak napisał witeg :-D
Kupiłem HW 30, wsadziłem DOCa, postrzelałem, było fajnie, ale ostatecznie, docelowo kupiłem HW97 :-D
Hawusi nie sprzedałem i czasem z niej również strzelam. Jak również z innych dziwnych nabytków, które pojawiły się w tzw międzyczasie (QB78, CP1) i których też nie sprzedam.
Każdą z nich mniej lub bardziej tuningowałem i każda ma swoje zalety i wady. Po prostu każda jest inna i na swój sposób sprawia radość. (Czyli całkiem jak kobiety ;laughing: )

Na poważnie...
HW30 w sklepowej osadzie jest za mała i dla mnie niewygodna. Ja ją polubiłem tak naprawdę dopiero po wymianie osady. Jeśli jesteś jak ja facetem "normalnych" (175 cm wzrostu, 95 kg) rozmiarów to też to prawdopodobnie odczujesz.
HW97 (lub podobna do niej HW77) to już kawałek solidnej wiatrówki. Fakt, droższa i trochę więcej waży, szczególnie z celownikiem optycznym, ale ma wszystko co solidna wiatrówka powinna sobą prezentować. I to będzie dobry zakup, a jak się znudzisz to bez problemu i straty sprzedasz. Ja mam swoją z systemem dzielonej sprężyny i jestem z niej bardzo zadowolony.
Z dobrych zakupów jest jeszcze Air Arms, ale to dla miłośników samochodów z kierownicą po stronie pasażera. :wink:
Każda z tych wiatrówek będzie dobrym zakupem, ale najlepiej przymierzyć się do każdej osobiście, by nie być potem rozczarowanym. Kaliber kup oczywiście "jedyny słuszny" 4,5 mm. I nie sugeruj się synem. Mój młodszy zaczynał od Hatsana (też dobry, tani zakup, ale konieczny solidny tuning), a mimo że przy mnie to "chudzina" to obecnie strzela ze wszystkiego mojego, w tym z HW97.

PS1. Pamiętaj, KAŻDA wiatrówka po zakupie (niezależnie od źródła) wymaga przeglądu, a większość (niestety) mniejszego lub większego tuningu. HW akurat wystarczy solidny przegląd. Tuningować można później :-D

PS2. Też jestem po 50, a strzelanie z wiatrówki traktuję wyłącznie rekreacyjnie. Trochę strzelam również z innych "zabawek" . Ale to inna historia...

onet12

Postautor: onet12 » 2017-01-06, 15:42

Możesz wrzucic ogłoszenie na forum w kategorii kupię viewforum.php?f=108 ze masz 800-1000pln i szukasz dopieszczonego HW i ktoś sie na pewno odezwie, no i masz gwarancje ze gwozdzi w srodku nie znajdziesz :) a polecam kupic uzywke, bo zaoszczedzisz średnio 30%, a ekstra kase wydasz na jakąs fajna lunetę.
Tylko nie daj sobie wcisnąć jakiejś lipy w sklepie militarnym, sprzedawca jak poczuje ze masz kase, bedzie ci pewnie chciał sprzedać jakiś wynalazek z supernowoczesnym systemem spreżyny gazowej vortex, nitro piston itp bullshit.

Wróć do „Piaskownica czyli pierwsze pytania...”