Drodzy Użytkownicy działu Strzelectwo Pneumatyczne,

W dziale "Zawody, imprezy, zloty, spotkania" został wprowadzony regulamin dotyczący zakładania nowych tematów.
Prosimy się z nimi zapoznać.

LINK

Dziękujemy.
Administracja Forum.

Pierwsze PCP? Pomocy!

Co kupić ? Co do czego i z czym....

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Piecia123
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Pierwsze PCP? Pomocy!

Postautor: Piecia123 » 2017-01-08, 01:20

Witam szanowne grono strzelców!
To mój pierwszy post, choć zarejestrowany jestem od dawna, więc wypadałoby się pewnie przedstawić. Na imię mam Piotrek, lat 24, aktualnie studiuję, Mieszkam w Nowej Soli, woj. Lubuskie.
Swoją "wiatrówkową przygodę" rozpocząłem od chińskiej repliki na BBs'y, dalej było i jest aktualnie, także azjatyckie, QB78 (Które dzięki obszernemu tematowi na forum i odrobinie "chcenia" udało mi się jako-tako usprawnić) oraz otrzymany w prezencie:)) Kandar CP1.
Pomyślnym zrządzeniem losu, udało mi się odłożyć trochę nadprogramowych pieniążków z pracy wakacyjnej za granicą.
Lubię to hobby, strzelanie sprawia mi dużo frajdy, więc moje myśli powędrowały w stronę zakupu jakiegoś PCP...
Nie są to dla mnie tanie rzeczy, bardzo nie chcę wtopić pieniążków, dlatego zdecydowałem się prosić o pomoc.
Budżet na zestaw to od 3500-4000pln.

Zakładam zakup sprzętu nowego. Z założenia ma to być coś celnego "fabrycznie", nie chciałbym wydawać tyle pieniędzy i bawić się w poprawki jak z qb :D Coś lekkiego, często strzelać wybieram się pieszo (mam dosyć blisko do dosyć fajnych miejsc), w grę wchodzi raczej pompka niż butla,najbliższe tankowanie butli mam zdaje się 30km od miejsca zamieszkania, a wolę być niezależny. Nie ukrywam, że spodobało mi się trochę grzebanie w sprzęcie, fajnie by było gdyby karabinek miał możliwość późniejszej rozbudowy np. gdybym za jakiś czas chciał dołożyć regulator czy magazynek. Docelowo szeroko pojęta rekreacja, ale nie wykluczam w jakieś bliższej/dalszej przyszłości jakichś zawodów.
Mam parę oczywistych pozycji na oku i prosiłbym ludzi którzy chcieli by poświecić swój czas i wiedzę o opinie o nich w szczególności pod kątem moich założeń.
1. Najbardziej oczywiste AAS400
Na plus: waga, ponoć celna, nie ukrywam że podoba mi się ten karabinek wizualnie, cena.
Na minus: jest sporo wątków na temat napraw, napraw gwarancyjnych i problemów z tym związanych, odrobinę przeraża mnie ta cieniutka fi 10cm lufa.
Pytanie jakie mam to czy warto dopłacać do wersji "F" ?
2.CZ 200
Na plus: cena i waga, celność.
Na minus: ponoć jest to strasznie niewielki karabinek w osadzie fabrycznej. Jakieś inne?
3.Fx Typhoon/T12/pochodne
Na plus: celny, lekki, bezawaryjny?, łatwy w naprawie i utrzymaniu.
Na minus: cena( najtaniej znalazłem na rojal.si, niestety wariant z lufą ST, ale za dopłatą:)) założą lufe LW i wyregulują do limitu.) Orientuje się ktoś jak to jest z tymi lufami Smooth twist? są aż tak złe?
Może ktoś zaproponuje coś innego?
Jak wygląda kompatybilność pompek z wymienionymi karabinkami? Czy musiałbym zaopatrzyć się w jeszcze jakieś przetoczki/wężyki?
Najpierw chciałbym wybrać karabinek, później zająć się wyborem optyki, co chyba zrozumiałe:)
Mam tylko nadzieję że komukolwiek będzie się chciało czytać ten elaborat, to najdłuższa internetowa wypowiedź jaką skleciłem :)
Pozdrawiam.
Piotrek

Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Pierwsze PCP? Pomocy!

Postautor: TZ » 2017-01-08, 03:12

A co tu ci pomagać, jak czytać umiesz i praktycznie wszystko sam wszystko wiesz. Do tej rodzinki, którą wybrałeś do zastanowienia mógłbyś dorzucić jeszcze i jakieś BSA a i pewnie HW 100, które twój budżet przekracza tylko nieznacznie jeśli ze sklepu.
Butla vs pompka - twoja decyzja, moim zdaniem mało fartowna a 30 km nie przemierzałbyś co tydzień.
W K/S widziałem wczoraj HW 100 za coś koło 3,7 k, prawie nófka sztuka. Jęk się lubisz grzebać nie bałbym się ryzykować. Nawet jakbyś się uparł na sklep, to w najdroższym wariancie zapłaciłbyś max 4,4 k co niewiele narusza twój budżet.
Jeśli zaś ślepo 4 k max i musi być sklep, to brałbym 400'kę AA. Najbardziej sprawdzona, najpopularniejsza i nie przez przypadek. Do tego piękna flinta.
Pozdr,
TZ
Ostatnio zmieniony 2017-01-08, 03:12 przez TZ, łącznie zmieniany 1 raz.
PFTA / WKFT

Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik

Postautor: PawelW » 2017-01-08, 08:35

Do tego co napisał Tomek dorzucę jeszcze jedną radę: pogadaj ze strzelcami z okolicy - Beavery, LGST albo wybierz się do nas do Poznania. Nic nie zastąpi organoleptycznych doświadczeń. A nuż przypasuje Ci coś zupełnie innego.... Z twoim budżetem stać Cię np. na używanego Walthera. Pojedź, zobacz, pomacaj i wtedy zdecyduj. Pospiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł :wink:
Jeszcze jedno, piszesz :
Zakładam zakup sprzętu nowego. Z założenia ma to być coś celnego "fabrycznie", nie chciałbym wydawać tyle pieniędzy i bawić się w poprawki

nie miej złudzeń, każdy sprzęt fabrycznie nowy prędzej czy później wymaga grzebania.
Ostatnio zmieniony 2017-01-08, 08:36 przez PawelW, łącznie zmieniany 2 razy.
Daystate MK3 + VORTEX Viper PST
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie.
Zapytaj, czy mógłby tego nie robić

Awatar użytkownika
marino
Status: Online

Postautor: marino » 2017-01-08, 08:40

Co do karabinka to:
Zacząć można od AA S400
Fajny podstawowy karabinek dla początkujących choć wymaga dopracowania i wtedy nawet na zawodach z karabinami wyższej klasy idzie konkurować.
Model sprawdzony przez wielu strzelców i da się modyfikować. Warto dodać regulator i osłonę lufy lub grubszą lufę zamontować.

Kolejny karabinek to HW100 już o klasę wyżej.
Jest super i wielu z niego strzela. Celny ma już regulator i najlepszy z tych które spotkałem magazynek 14strzałowy lekko przeładowywany.

Następna klasa to oczywiście Steyr LG110 i do tego większość zmierza.
Już wysokiej klasy karabinek ale jednostrzalowy. Bo tylko tak na zawodach się strzela.
Używka LG110 HP jest w Twoim zasięgu.

Podsumowując każdy z nich można kupić nowy . jak cię stać.
Lub wypatrzeć używany w dobrym poszanowaniem stanie. Który jeszcze lata będzie Ci służył.
Patrząc po zawodach HFT FT są. to najpopularniejsze modele karabinków.

A co do pompki to naprawdę Przemyśl sprawę,
jak lubisz strzelać to szybko znudzi się ci dymanie by napełnić kolejny raz kartusz.
30km do ładowania to jak na miejscu bym powiedział.
I tylko kilka razy w sezonie byś to robił.
Butle używki w k/s były już zamoklolo 300zl z legalizacją
oczywiście tylko 300/450bar bo wtedy jest dużo lądowań i wygoda.
Przetoczkę za 150 kupisz

Marino
AA S400 CLASSIC; HW100T FSB; H99

Josef

Postautor: Josef » 2017-01-08, 08:42

S400 ma lufę o grubości 11,8 mm, a nie 10 mm. Na 10 mm lufa ma stoczoną końcówkę o długości ok. 35 mm pod zakładaną fabryczną końcówkę.

Awatar użytkownika
Tommy54

Postautor: Tommy54 » 2017-01-08, 09:05

W tym budżecie spokojnie kupisz PCP z REGULATOREM. To bardzo ważny element podobnie jak lufa.
Czemu boisz się "używek" w idealnym, sklepowym stanie od "niedzielnego strzelca" który postrzelał kilka razy i ...znudziło się ? Ja wyłączie kupuję takie wiatrówki , bo za ok 60% ceny sklepowej mam praktycznie NÓWKĘ.
Druga rzecz - kiedyś (kilka lat temu) - SOLIDNIEJ PRODUKOWANO - szczególnie AA S400.
Miałem 2 takie Armsy z 2005 r. i 2009 r - lufy były rewelacyjnie celne. A poczytaj o NOWYCH AA S400F i "celności ich luf.
Mając AA S400 dobrze jest mieć chrono, by określić zakres ciśnień w kartuszu w którym uzyskasz tzw. równe strzały +/- 2,5 m/s w tym karabinku. U mnie było to przedział ciśnień 180-120 , miałem 75 równych strzałów o V na Exact Diabolo 242-247 m/s. Jeżeli zmniejszysz V śr. do 240 m/s to strzałów będzie 80 .
nie wiem, czy te charakterystyki dotyczą wypustów 2016 - bo nie taki nie interesowały.

Co do pompki, to aby się nie "zmachać" tak, że odpoczywać trzeba ... to sensowne są tylko pompki 4-stopniowe, a one są DROGIE.
Ale jest też inna opcja przy dalekiej odległości do punktu: butla MATKA 10 l 300/450 bar i lekka kompozytówka 1 l .
Ja mam tylko 1 km do punktu , toteż mam MATKĘ tylko 6l .

A tu masz namiar na wysokiej klasy lekkiego (2.9 kg) PCPa z nowym regulatorem renomowanej f-my STEYR za ok. 3,5k
http://allegro.pl/wiatrowka-pcp-steyr-l ... 63989.html

Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Postautor: TZ » 2017-01-08, 09:28

PawelW pisze:Do tego co napisał Tomek dorzucę jeszcze jedną radę: pogadaj ze strzelcami z okolicy - Beavery, LGST albo wybierz się do nas do Poznania. ....

Dokładnie i powinienem to na początku doradzić.
Przyszła mi jeszcze na myśl jedna flinta. Daystate harrierek (chyba mk2). Kupiłem od wiewióra i odsprzedałem mu potem. To bł mój największy błąd, jaki popełniłem. Totalniy miód flinta, totalny. Nic mi tak dobrze nie leżało w ogródkowym strzelaniu. Pomimo braku regulatora trzymało Vo jak zamurowane przez 50 strzałów, choć kartusz do wielkich nie należał. Nie wiem ile to teraz kosztuje i czy jeszcze produkują, ale cena nie powinna być jakaś kosmiczna. No miôd pełen był.
Pozdr,
TZ
PFTA / WKFT

Zagorek

Postautor: Zagorek » 2017-01-08, 09:39

Wszystkie wymienione ok. CZ jest specyficznym karabinkiem pod względem dopasowania do osoby choć wersja Hunter jest już inna. Za tą cenę jedyny. AA s400 to klasyczna klasyka. Ciężko się czegoś czepić. Ma wszystko co powinna a można dodać jeszcze więcej. Największy plus AA to ogrom wyboru. Z magazynkiem lub bez, lufa cienka lub w osłonie, przeładowanie biatlonowe i czterotaktowe, osady z różnego drewna i koloru, wielkość kartusza lub nawet kartuszy, w limicie i fac, standard i carbine, rozpiętość cenowa dla każdego, mnóstwo używek jak i nowe w każdym sklepie militarnym. FX nie znam to się nie wypowiadam. Co do pompki to pomysl. Piszesz, że karabinek lekki bo będziesz brał go na spacery a pompki to nie - też waży. Butla standard 6 l wystarczy nabić do 300 bar i na miesiące zapomnieć o dobijaniu. Na jeden wypad wystarczy a jesli pompka ma leżeć w bagażniku na wszelki wypadek to butla też może.

Awatar użytkownika
Rs_84

Postautor: Rs_84 » 2017-01-08, 09:49

S400 jest fajnym karabinkiem, ale nie każdemu pasuje ergonomia chwytu, mi np nie przypasował. Lepiej leżą bsa i falcony, więc radzę się przymierzyć przed kupnem.
LGM 2

Zagorek

Postautor: Zagorek » 2017-01-08, 10:05

Przymierzyć to się trzeba do każdego. To podstawa bo jesli nie będzie "leżał" to żadne parametry nie pomogą. Tak zrezygnowałem właśnie z CZ a choć mam S400 to szukając sprężyny akurat TX i Pro Sport mi nie leżały choć byłem pewny, że będą. Inna budowa systemu, waga całości i okazuje się, że osada z jednego karabinka nijak ma się w drugim.

Awatar użytkownika
Markm

Postautor: Markm » 2017-01-08, 11:34

W sprawie pompki vs. butli, wygrywa bezapelacyjnie butla.
30km do punktu ładowania to dla mnie śmieszna odległość, ja pokonuję ponad 70km w jedną żeby naładować dobrej jakości powietrzem matkę 12 L 300/450 bar z legalizacją na 10 lat :wink:

PS. Na forum kupiłem PCP, praktycznie nie używane, idealny stan w dobrej cenie :)
Ostatnio zmieniony 2017-01-08, 11:37 przez Markm, łącznie zmieniany 1 raz.
Slavia 634 i inne

Vangogh

Postautor: Vangogh » 2017-01-08, 11:48

A może Daystate MK3 z regulatorem ? sprzęt bije nawet przereklamowane HW100 jest super celny i wydajny ( będziesz nabijał pompką ) Cenowo mieścisz się w założonych pieniądzach . I masz najcelniejszy najstabilniejszy , najładniejszy , bezawaryjny karabinek z magazynkiem.

Zagorek

Postautor: Zagorek » 2017-01-08, 12:54

A gdzie są MK3 w takiej cenie? (3500zł) Chętnie kupię.

Vangogh

Postautor: Vangogh » 2017-01-08, 13:30

To zapraszam do rozmowy :)

Awatar użytkownika
Cortez
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Postautor: Cortez » 2017-01-08, 14:52

Pewnie, że Daystate :!: Sam używam Merlyna S od 7 lat i nie zamienię na nic innego.... Fakt, że już nie produkują, ale ostatnio w K/S był za śmieszne pieniądze. :one:
Daystate Merlyn S + SS 10x42/Nitrex 3-9x42

Wróć do „Piaskownica czyli pierwsze pytania...”