stara bron

Forum PSSH

Moderator: Moderatorzy CP

remek123
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 04 marca 2012, 15:52
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

stara bron

Post autor: remek123 »

potrzebuje pomocy w okresleniu typu broni i ewentualnej wyceny
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1345
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 48
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Telesfor »

To radziłbym napisać w Hydeparku... Tam koledzy na pewno się wypowiedzą. Ale zamieść fotki/opis co tam masz - zobaczymy...
sowinho99
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, 16:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Stary KBKS

Post autor: sowinho99 »

Witam mam problem z określeniem daty produkcji i typu KBKS'u
Pod tymi linkami macie fotki.

http://xa5.pl/images/bgJOI.jpg
http://xa5.pl/images/pDaW8.jpg


Z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
Bohun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 04 marca 2006, 10:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Dolny śląsk/Opolskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Bohun »

Trochę nie ten dział. Ja bym popytał w WBP - współczesnej broni palnej. Na pewno jest to kbks ? Jak dla mnie wygląda to jak jakaś wersja rozwojowa karabinu Lebel mle.1886.
1731 Reiterpistolet 16 mm skałka
1740 Kuhfuss 19 mm skałka
Jagerbuchse 16 mm skałka
szeryf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 946
Rejestracja: 20 czerwca 2007, 18:42
Tematy: 20
Lokalizacja: Zory
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: szeryf »

Jak na mój gust to Lebel wz.1886 - 1896 ale ja to ze zdjęć tak nie zabardzo a w rękach miałem raz .Może Rusznik zechce coś napisać
nie jestem literatem
Obrazek
sowinho99
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, 16:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sowinho99 »

Powiem tyle ze bron ma znak za zamkiem "m" w ?? cos w rodzaju 8--konta
sowinho99
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, 16:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sowinho99 »

A możecie mi powiedzieć ile jest wart :)
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Raczej LEBEL...

wart troche,Obrazek
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1345
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 48
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Telesfor »

W zasadzie temat nieco bez sensu i zmarł smiercią naturalną ale...Odgrzejemy ten kotlet w nieco innym sosie.

Dla tych , którzy tego jeszcze nie wiedzą: wszystkie zawody współorganizowane , lub organizowane przy współpracy PSSH, mają swoją część poświęconą kolekcjonerstwu broni - i to rozumianemu szeroko - nie tylko odprzodowej i nie tylko CP.

Począwszy od I edycji PP w Płocku , przybywaja koledzy nie tylko strzelający sportowo z replik broni odprzodowej. Przybywają również posiadacze przepięknych oryginalów broni z epoki , którzy do tej pory głownie ozdabiali nią ściany i gabloty.

Podczas takich kolekcjonerskich pokazów zachodzi bardzo ciekawe zjawisko:
wielu strzelców nurtu "sportowego" pojawioa się na kolejnych zawodach z bajkowymi oryginałami i strzela z nich tarczowo ( wkrótce zaczniemy rozgrywac jak w MLAIC kategorie Oryginał), a z kolei ci, ktorzy broń mieli do "mania" - zaczynają startować w zawodach z oryginałami i replikami , zasilając szeregi strzelających sportowo.

Kolekcjonerstwo to nie tylko broń odprzodowa i CP.

Zwróćcie uwagę , że na zawodach CAS mamy do czynienia również z konstrukcjami poźniejszymi , przejściowymi - na CP ale zespolone , na CP lub Nitro zespolone .

Oczywiścei to broń na pozwolenia , ale kolegów posiadających ją i do celów sportowych i kolekcjonerskich jest przecież coraz wiecej.

I tak Colty SA 1873 we wszelakich mutacjach, Navy w konwersjacj na scalone , Open Top ( moim zdaniem najpiekniejsze rewolwery). A do tego Winchestery i Henry od 1866 do 1894, Marliny od 1892 i mnóstwo innych lever action.
W przeróznych kalibrach - od 22 do45-70. Kowbojskie dubeltowki ( CP i nitro)dyliżansowe, pierwsze pompki wz.1897 Winchester a nawet kultowe colty 1911.

To wszystko jest pokazywane w ramach zawodów CAS jak np. MP w Starchowicach w kwietniu BR , lub DOT ( ME) 2011 w Starachowicach.

Ostatnio pojawia się również w swiatku kolekcjonerskim moda na kolekcje broni wojskowej na przestrzeni wieków - i nierzadko przy okazji zawodów , koledzy prezentują kolekcje rozpoczynające sie od muszkietów lontowych , poprzez nieśmiertelne Brown Bess, potem Enfieldy , Springfieldy , Zuawe,Missipi , Mauser 1857, a dalej Springfieldy Trapdoor, Sharps i pozostałe konstrukcje aż do klasyczengo Mausera 1898, Mosina, Enfielda 303 itd, az do SKSa,SWT Tokariewa, SWD , PPS 43 i nieśmiertelnego AK itp.

Np. we Wrocławiu , przy okazji Niedźwiadka , kto chciał mógł zobaczyć i dotknąć ( a mając stoswna promesę nawet kupic) piękne egzemplarze broni kolekcjonerskiej - np. Enfielda w wersji snajperskiej w kal. 303 British...

Dlatego również w III runda PP w Warce będzie miala część sportową oraz kolekcjonerską - już zapowiedziało się wielu kolegów z bardzo ciekawymi okazami. Może w końcu zobaczymy i dotkniemy długo obiecywanego Maxima???

Wszystkich zainteresowanych kolekcjonowaniem broni historycznej zapraszamy nie tylko na zawody strzeleckie- ale także na spotkanie pasjonatów wszelkiego rodzaju broni.

I pamiętajcie -- tak naprawdę strzelanie z broni historycznej ( a takim jest nasze CP) i kolekcjonowanie broni - są nierozłaczne.

Nie znam nikogo , kto wpadłszy w nałóg strzelania CP poprzestał na jednej sztuce broni , ba - nie dązył w kierunku zbudowania ciekawej kolekcji.

Wielu rozszerza te kolekcje o bron na pozwolenie -obecnie nie jest to już czyms niemożliwym i nadzwyczajnym. Bo przecież historia broni nie kończy się na 1850 r , a nawet nie na 1885 i nie tylko na broni rozdzielnego ładowania.

Padają ostatnio pytania o tzw. imprezy kolekcjonerskie. Otóż od 2011 r w opinii PSSH wszystkie zawody CP rangi krajowej były , są i będą imprezami o charakterze kolekcjonerskim.

A jeżeli nie bylo to wyraźnie sformułowane w zaproszeniach i regulaminach - to i tak nikt nie zmieni faktów iż były to imprezy o charakterze kolekcjonerskim.

Odtąd proszę organizatorów ( kluby) o umieszczanie takiej informacji w regulaminie zawodów oraz jak zwykle wyznaczenie bezpiecznej strefy dla pokazów kolekcjonerskiej broni na uboczu rywalizacji sportowej.
Ostatnio zmieniony 11 lipca 2012, 13:50 przez Telesfor, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
banana_killer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 05 października 2005, 16:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: banana_killer »

Telesfor,

Bardzo dobry pomysł - myślę, że warto dodawać w regulaminach zawodów parę słów dotyczących kolekcjonerów.

Mi się bardzo podoba zapis w regulaminie konkurencji "karabin historyczny" na ZKS
Po zawodach zawodnicy są zobowiązani zaprezentować broń i jej walory wszystkim uczestnikom zawodów
Potwierdzam - ma to miejsce.
Kiedyś wymyślę mądry podpis
.177, .22, 7,62x39, 9x19, .44, 12/70
Awatar użytkownika
gatling
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1019
Rejestracja: 25 września 2006, 12:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: gatling »

Bardzo dobry pomysł - myślę, że warto dodawać w regulaminach zawodów parę słów dotyczących kolekcjonerów.

Mi się bardzo podoba zapis w regulaminie konkurencji "karabin historyczny" na ZKS
Powinno być "karabin kolekcjonerski"
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Historycznego”