kula czy pocisk

Forum PSSH

Moderator: Moderatorzy CP

Artur1972
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 21 sierpnia 2018, 21:06
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

kula czy pocisk

Post autor: Artur1972 »

mam pytanie czy w karabinie skok gwintu 1:24 kaliber 50 można strzelać pociskami
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kula czy pocisk

Post autor: kozichwost »

Nawet trzeba
Przepraszam - pan tu nie stał
Artur1972
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 21 sierpnia 2018, 21:06
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: kula czy pocisk

Post autor: Artur1972 »

jaki to mają być pociski
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kula czy pocisk

Post autor: kozichwost »

Każda lufa kolego jest inna, dla tego jednoznacznie nikt ci nie odpowie. Nie wiem jaka jest dostępność pocisków do półcalówki, ale na twoim miejscu kupiłbym kilka rodzajów i próbował. Z góry odpuściłbym minie z głębokim tyłkiem, bo tego typu pociski są trudniejsze. Mam tryona match w kalibrze 45 z gwintem 1:21, więc trochę podobną. Mój dobrze strzela pociskami z kokili lymana long 500gr. To długi pocisk mający ze 4cm długości. Sam je leję i ołów trzeba utwardzić cyną. Będąc w twojej sytuacji największe nadzieje pokładałbym w pociskach długości około 3cm - może 3,5. Napisz co to za karabin, pewnie ktoś ma taki w wie o nim więcej niż moje domysły. Odnośnie kuli - w gwintach szybszych niż 1:48 przestaje się sprawdzać
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2018, 15:02 przez kozichwost, łącznie zmieniany 1 raz.
Przepraszam - pan tu nie stał
Artur1972
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 21 sierpnia 2018, 21:06
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: kula czy pocisk

Post autor: Artur1972 »

karabin Traditional Hawken Pedersoli kal50 skok gwintu 1:24 dziękuje za odpowiedzi
Zielony Ludzik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 18 stycznia 2019, 20:18
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: kula czy pocisk

Post autor: Zielony Ludzik »

Strzelam z Rolling Blocka z taką samą lufą przynajmniej danymi technicznymi, na razie gromadzę pociski różnego typu równam je wagowo, usuwam "szwy" do testów. Różnej jakości są pociski do półcalówki... to jednak mniejszy rynek jak .45 osobiście polecam z Saguaro zawsze świetnej jakości. Na alledrogo też jest kilku wytwórców, czasem są okazje na olx. Czasem są buble ale wolny rynek szybko weryfikuje :D na allegro jest obecnie Pan sprzedający modern minie półclalowe z wżerami nawet na zdjęciu.... Na razie zauważam znaczną poprawę wraz z długością pocisku i wagą 24-25gramowy pocisk to napewno minimum. Osobiście polecam Maxiballe z racji na duże rowki smarne przy 5gramowej naważce miałem 3MOA bez selekcji wagowej pocisków. Dłuższych pocisków nie testowałem z racji na koszt strzału i brak większych osi jak 100m.
Ostatnio zmieniony 24 stycznia 2019, 13:51 przez Zielony Ludzik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 303
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kula czy pocisk

Post autor: mar_kow »

kozichwost pisze:K[...] Mam tryona match w kalibrze 45 z gwintem 1:21, więc trochę podobną. Mój dobrze strzela pociskami z kokili lymana long 500gr. To długi pocisk mający ze 4cm długości. Sam je leję i ołów trzeba utwardzić cyną. [...] Odnośnie kuli - w gwintach szybszych niż 1:48 przestaje się sprawdzać
Można wiedzieć jakie oznaczenie ma kokila ?? Powoli oswajam się z kupnem czegoś z szybszym gwintem a jako że ma Tryon'a target 1:48 (bardzo porządny sprzęt) to chyba pójdę w wersję match. Na decyzję mam czas gdzieś do maja - wtedy stan "zaskórniaków" pozwoli na zakup. Niewiele jest informacji na temat tego karabinu i jeżeli zechciałbyś się podzielić wskazówkami to bardzo chętnie poczytam :piwo: .
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kula czy pocisk

Post autor: kozichwost »

mar_kow pisze:
kozichwost pisze:K[...] Mam tryona match w kalibrze 45 z gwintem 1:21, więc trochę podobną. Mój dobrze strzela pociskami z kokili lymana long 500gr. To długi pocisk mający ze 4cm długości. Sam je leję i ołów trzeba utwardzić cyną. [...] Odnośnie kuli - w gwintach szybszych niż 1:48 przestaje się sprawdzać
Można wiedzieć jakie oznaczenie ma kokila ?? Powoli oswajam się z kupnem czegoś z szybszym gwintem a jako że ma Tryon'a target 1:48 (bardzo porządny sprzęt) to chyba pójdę w wersję match. Na decyzję mam czas gdzieś do maja - wtedy stan "zaskórniaków" pozwoli na zakup. Niewiele jest informacji na temat tego karabinu i jeżeli zechciałbyś się podzielić wskazówkami to bardzo chętnie poczytam :piwo: .
USA 315- 451 long bullet 500gr
Przepraszam - pan tu nie stał
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 303
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kula czy pocisk

Post autor: mar_kow »

kozichwost pisze: USA 315- 451 long bullet 500gr
Dzięki za info :piwo: . Widzę że w Saquaro mają... Mogłem wcześniej brać wersję match ale wszyscy odradzali że na początek szybki gwint za trudny. Mam co prawda długoletnie doświadczenie z klasyczną bronią ale posłuchałem bo CP to inna bajka. Faktem jest że kulą na flejtuchu też fajnie się strzela...
slaw2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 265
Rejestracja: 02 września 2018, 17:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kula czy pocisk

Post autor: slaw2 »

Mogłem wcześniej brać wersję match ale wszyscy odradzali że na początek szybki gwint za trudny.
Dobrze jest kupić od kogoś kto trochę strzelał i już część roboty z doborem amunicji, stopu i naważek dokonał.
Lub mieć znajomych co umieją i chcą trochu podpowiedzieć co i jak robić żeby trafiać.
Ale szybki gwint przy odrobinie chęci jest do opanowania. Tym bardziej że trochu ludzi chyba strzela z takiego karabinu. Podstawa to czysty ołów dobry kalibrator i samemu trzeb lać pociski.
Na forum pewno znajdzie się kilka osób które zechcą podpowiedzieć co i jak.
Dobra idę odlewać 500 grainowe longi o 6 rowkach :one: z 2 % cyny gdzie skład cyny w tej lasce to 60 %
U mnie w Mortimerze to lata dziura w dziurę na 55 grainach prochu.
Bo już Profesor mnie opier.....lił ostatnio że nie strzelam ino się pierdołami zajmuję.
Ostatnio zmieniony 25 lutego 2019, 19:43 przez slaw2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 303
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kula czy pocisk

Post autor: mar_kow »

slaw2 pisze:
Mogłem wcześniej brać wersję match ale wszyscy odradzali że na początek szybki gwint za trudny.
Dobrze jest kupić od kogoś kto trochę strzelał i już część roboty z doborem amunicji, stopu i naważek dokonał.
Lub mieć znajomych co umieją i chcą trochu podpowiedzieć co i jak robić żeby trafiać.
[...]
Na przestrzeni kilku lat tylko raz widziałem żeby ktoś sprzedawał wersję match'ową. Poszła w mgnienie oka. Pomęczę Kolegę @kozichwost jak już kupię i będę miał sprecyzowane pytania...
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kula czy pocisk

Post autor: kozichwost »

Ostatni weekend uświadomił mi, że to co o tym karabinie wiem na 100m kompletnie nie sprawdziło się na 300. Na 100 mam skupienie 5cm. Na 200 wystrzelałem skupienie wielkości czarnego pola w tarczy. Na 300 trafilem w cel raz tylko dla tego że pocisk poleciał bokiem.
Jestem mu wdzięczny, że poleciał bokiem, bo już wiem co zrobić. Zaczynam z matchem od zera - miękki ołów i kalibrator.
Ostatnio zmieniony 26 lutego 2019, 18:01 przez kozichwost, łącznie zmieniany 2 razy.
Przepraszam - pan tu nie stał
slaw2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 265
Rejestracja: 02 września 2018, 17:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kula czy pocisk

Post autor: slaw2 »

Zaczynam z matchem od zera - miękki ołów i kalibrator.
Możesz rozwinąć ?
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kula czy pocisk

Post autor: kozichwost »

Do tej pory strzelałem z niekalibrowanych pocisków utwardzanych 2 procentami cyny. Skoro pocisk ma 300 leciał już bokiem, to znaczy, że było za twardo. Fakt - ołów że złomu organoleptycznie miękki, jednak niczym nie mierzony. Teraz pora to zmienić. Będą pociski z czystego ołowiu (jak go znajdę) skalibrowane w kaliber lufy.
Przepraszam - pan tu nie stał
slaw2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 265
Rejestracja: 02 września 2018, 17:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: kula czy pocisk

Post autor: slaw2 »

Do tej pory strzelałem z niekalibrowanych pocisków utwardzanych 2 procentami cyny
w jakiej formie dodajesz cynę ? Ogólnodostępne pręty z cyny mają jej 60 % . Uwzględniasz to ?
Popatrz a mnie się wydawało że na dłuższe odległości pocisk musi mieć więcej cyny jak na mniejsze odległości . Związane to jest z tym że trzeba dać większą naważkę a to się przekłada na twardość pocisku :one:
no cóż człowiek uczy się długo a i tak mało co wie :-D
Odlałem wczoraj 100 pocisków 500 grainowych . Dziś piecznie i zamrażanie jutro też . W piątek kalibrowanie a w sobotę strzelanie.
Zastanawiam się czy kalibrować od głowy czy od du...py strony pocisku i w którą stronę go pchać.
Ostatnio zmieniony 26 lutego 2019, 21:15 przez slaw2, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Historycznego”