"Pro defensione, pro historia" - wspieramy oddolne inicjatywy proobronne i historyczne dla Polski

Forum PSSH

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
skura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 23 października 2012, 19:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

"Pro defensione, pro historia" - wspieramy oddolne inicjatywy proobronne i historyczne dla Polski

Post autor: skura »

"Pro defensione, pro historia" - wspieramy oddolne inicjatywy proobronne i historyczne dla Polski - to kompleksowy projekt ogólnopolski, którego głównym celem będzie przeprowadzenie szerokiej gamy działań edukacyjno-promocyjnych, mających zachęcić i wesprzeć aktywne osoby w różnych obszarach działalności związanych z szeroko rozumianą proobronnością i aktywną popularyzacją historii Polski.
To również wsparcie materialne i finansowe o wartości do 4000 tysięcy złotych dla przynajmniej 80 grup nieformalnych w 2018 roku z całej Polski, które podejmują różne inicjatywy o charakterze historycznym i proobronnym na terenie całej Polski. Natomiast w 2019 roku program przewiduje wsparcie finansowe również do 4000 tysięcy złotych dla przedsięwzięć przynajmniej 64 młodych stowarzyszeń proobronnych i aktywności historycznych, które powstały nie wcześniej niż w 2016 roku.
Jednak główną ideą programu "Pro defensione, pro historia" jest edukowanie i zmobilizowanie jak największej liczby osób indywidualnych, członków grup nieformalnych oraz organizacji pozarządowych do podejmowania społecznej działalności o charakterze proobronnym i historycznym. To również zachęcenie i zmobilizowanie społeczności związanej z rekonstrukcjami historycznymi oraz aktywnością proobronną do szerokiej gamy działań o charakterze oświatowym i promocyjnym swoich pasji wśród lokalnych społeczności na terenie całej Polski.
Co to jest grupa nieformalna?
To grupa przynajmniej 3 osób, w tym jednej pełnoletniej, którą może zawiązać każdy z Was bez potrzeby spełniania jakichkolwiek formalności prawnych. Wystarczy pomysł, pasja i chęć stworzenia czegoś dla innych.
Projekt będzie skierowany do osób tworzących szeroko rozumiane środowisko ASG, grup rekonstrukcji historycznych, grup i stowarzyszeń proobronnych, klubów strzeleckich, stowarzyszeń kolekcjonerskich i wszystkich tych, którym bliskie są historia, patriotyzm i działania mające na celu wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa wśród Polaków.
Kto to wszystko wymyślił?
Pomorskie Stowarzyszenie Aktywności Terenowej PSAT powstało 1 stycznia 2015 roku, jednak aktywność swoich członków-założycieli trwa bez mała od 20 lat. Członkami PSAT są ludzie, którzy pomimo osiągnięcia sukcesów zawodowych jako nauczyciele, prawnicy, technicy czy inżynierowie odnajdują czas i potrzebę podtrzymywania tradycji i historii narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwijanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej poprzez organizowanie wszelkiej maści imprez i przedsięwzięć mających na celu kształtowaniu umiejętności i upowszechnianiu wiedzy na temat obronności i historii Rzeczypospolitej.
Jak możecie pomóc?
Projekt "Pro defensione, pro historia" jest obecnie w bardzo zaawansowanej fazie tworzenia formalnego wniosku w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych dofinansowanych w 2018 r. ze środków krajowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 (P FIO) w tym roku prowadzony Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Żeby złożyć ofertę w takim konkursie, trzeba spełnić szereg wymagań formalnych. Jednym z takich wymagań jest opis potrzeb wskazujących na celowość wykonania zadania publicznego wraz z liczbą oraz opisem odbiorców tego zadania. PSAT jako autor projektu, przed jego złożeniem chce utwierdzić się w przekonaniu, że wydatkowanie środków publicznych na aktywności proobronne i historyczne ma odpowiednie poparcie w społeczeństwie.
Jeśli uważacie, że taki projekt ma sens i w przypadku jego realizacji chcielibyście wziąć w nim udział, polubcie to wydarzenie

i kliknijcie "wezmę udział".
Jednocześnie bardzo prosimy, aby wszystkie grupy nieformalne, stowarzyszenia, kluby czy organizacje, które byłyby zainteresowane aktywnym udziałem w projekcie (w przypadku jego realizacji), wysyłały na mail prodefensione@gmail.com krótkie zgłoszenie zawierające:
- nazwę grupy/stowarzyszenia/klubu/organizacji
- liczbę aktywnych członków
- zakres działalności - czyli np. ASG/grupa rekonstrukcyjna/klub strzelecki/koło LOK/ itp.
- województwo, z którego pochodzi
np.
- Klub Strzelecki "Karabin"
- 115 członków
- klub strzelecki/klub kolekcjonerski broni/ASG
- zachodniopomorskie
W przypadku, gdyby projekt został dofinansowany w ramach P FIO 2018, PSAT będzie w pierwszej kolejności kierował swoją ofertę właśnie do grup, które wyraziły chęć wspólnego działania w programie "Pro defensione, pro historia".

A co będzie, jak projekt "Pro defensione, pro historia" nie dostanie dofinansowania w ramach P FIO 2018?
Decyzję o przyznaniu dofinansowania projektu podejmuje komisja konkursowa Narodowego Instytutu Wolności przy wsparciu ekspertów, która będzie oceniała wszystkie wnioski konkursowe w ramach P FIO2018
W przypadku braku akceptacji dla projektu "Pro defensione, por historia" PSAT na pewno się nie podda i będzie aplikował w następnych edycjach oraz innych otartych konkurach ofert. Będziemy również próbowali zainteresować naszym pomysłem bezpośrednio m. in. Ministerstwo Obrony Narodowej, Polską Fundację Narodową, Polski Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz inne instytucje rządowe i samorządowe. Spróbujemy również poszukać wsparcia od dużych spółek skarbu państwa lub innych firm, które chciałyby wesprzeć realizację celów projektu.
Termin składania wniosków w otwartym konkursie ofert P FIO 2018 mija 29 marca a ostateczne ogłoszenie listy projektów, które otrzymają dofinansowanie 11 maja.
Liczymy na Wasze wsparcie i... trzymajcie za nas kciuki!
Jeśli dobrnęliście do końca tego tekstu, to serdecznie Wam dziękuję za poświęcony czas.
Z poważaniem
prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Aktywności Terenowej PSAT
Michał Skurzyński

Wróć do „ Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Historycznego”