Zakup FAC za granicą od osoby prywatnej

Czyli wiatrówki o energii powyżej 17 J

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

asan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 89
Rejestracja: 04 września 2005, 20:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Zakup FAC za granicą od osoby prywatnej

Post autor: asan »

Witam.

Chcę kupić karabinek od osoby prywatnej we Francji, jak wiadomo nie ma tam limitów na FAC i nie FAC.

Czy zwykła umowa cywilna zakupu i moje oświadczenie że jest to FAC + inne dokumenty wymagane ustawą wystarczą do rejestracji, czy konieczne będzie jakieś badanie że ma wiecej niż 17J.

Proszę o konkretną odpowiedź.

Zgóry dziękuję za info.
Broń nie zabija - zabijają ludzie.
Awatar użytkownika
stah
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 31 sierpnia 2010, 15:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: stah »

Wybierz się na swoją Komendę i dopytaj. Rozwiązanie nie jest typowe bo jak wiadomo nasze przepisy są "enigmatyczne" - ja przy nieco podobnej sytuacji musiałem mieć świstek z badania na oficjalnym chrono (koszt ok. 50zł).
Awatar użytkownika
Jka
Zasłużony dla forum
Zasłużony dla forum
Reactions:
Posty: 5704
Rejestracja: 25 lipca 2003, 11:39
Tematy: 120
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jka »

Witam
stah pisze: ja przy nieco podobnej sytuacji musiałem mieć świstek z badania na oficjalnym chrono (koszt ok. 50zł).
Mogę spytać kto ma takie "Oficialne Chrony"

Pozdrawiam.
Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....
Awatar użytkownika
capital
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 28 maja 2004, 09:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup FAC za granicą od osoby prywatnej

Post autor: capital »

asan pisze:Witam.

Chcę kupić karabinek od osoby prywatnej we Francji, jak wiadomo nie ma tam limitów na FAC i nie FAC.

Czy zwykła umowa cywilna zakupu i moje oświadczenie że jest to FAC + inne dokumenty wymagane ustawą wystarczą do rejestracji, czy konieczne będzie jakieś badanie że ma wiecej niż 17J.

Proszę o konkretną odpowiedź.

Zgóry dziękuję za info.
Nie polecam jazdy przez Niemcy z FACiem. Lepiej wysłać w paczce z dowodem zakupu. Idziesz w ciągu 5 dni do rusznikarza - takiego najlepiej, który widnieje na stronie KMP. On daje zasiwdczenie o energii powyżej 17J i w ciągu 5 dni od nabycia rejestrujesz na podstawie tego dokumentu, wniosku, dowodu opłaty, badań i dokumencie dot. niekaralności.
Awatar użytkownika
janfelix
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 1870
Rejestracja: 12 lipca 2010, 07:03
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska
Grupa: RIP

Post autor: janfelix »

Wygląda na to, że będziesz musiał mieć lipną datę zakupu na dokumencie, bo jak inaczej zmieścić się w 5-ciodniowym terminie rejestracji?.
Qui proficit in artibus et deficit in moribus, plus deficit quam proficit...
(Kto posiadł wiedzę kosztem obyczajów - więcej stracił niż zyskał...)
Awatar użytkownika
capital
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 28 maja 2004, 09:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: capital »

janfelix pisze:Wygląda na to, że będziesz musiał mieć lipną datę zakupu na dokumencie, bo jak inaczej zmieścić się w 5-ciodniowym terminie rejestracji?.
Nie do końca. Trzeba tak spisać umowę, aby nabycie było w tym samym dniu w którym nastąpiła fizyczna dostawa, czyli liczy się data dostawy, która powinna byc data zawarcia umowy wcześniej wysłanej i spisanej w j. polskim. Przelew w 100% to wcześniejsze zabezpieczenie wysłanego towaru, który należy sie do zwrotu w przypadku nie podpisania umowy i odesłania towaru. Warto mieć kopie ID sprzedającego i wydruk dostarczenia towaru ze stony kuriera. Wszystko jest do zrobienia, ale wymaga za wczasu starannego przygotowania.
Jeżeli umowę nie podpiszesz i sprzęt odeślesz to nie dojdzie do transakcji kupna sprzedaży, a tym samym do nabycia broni pneumatycznej.
Samo wysłanie sprzętu i zapłata powinno odbyć sie na podstawie umowy przedwstępnej, która te kwestie reguluje.
Janosik2007
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 580
Rejestracja: 24 lutego 2007, 12:50
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Janosik2007 »

A ja mam takie pytanie:

Czy obowiązek rejestracji w Polsce, broni pneumatycznej nabytej przez obywatela RP, przebywającego za granicą ( w kraju gdzie nie ma obowiązku rejestracji, czy uzyskania pozwolenia itp na ten typ broni) powstaje w momencie:
1. Zakupu (wejścia w posiadanie);
czy
2. Znalezienia się broni na terytorium RP?

To dość ważne w kontekście "manipulowania" datami umowy.
Awatar użytkownika
capital
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 28 maja 2004, 09:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: capital »

Janosik2007 pisze:A ja mam takie pytanie:

Czy obowiązek rejestracji w Polsce, broni pneumatycznej nabytej przez obywatela RP, przebywającego za granicą ( w kraju gdzie nie ma obowiązku rejestracji, czy uzyskania pozwolenia itp na ten typ broni) powstaje w momencie:
1. Zakupu (wejścia w posiadanie);
czy
2. Znalezienia się broni na terytorium RP?

To dość ważne w kontekście "manipulowania" datami umowy.
To drugie, ale wolałbym w prostszy sposób załatwić tą sprawę w KMP. W umowie powinien byc zapis, że obowiązuje prawo polskie.
Polskie prawo reguluje posiadania broni przez każdego na terytorium RP. Tak więc dla Polaka muszą być spełnione dwa warunki: posiadanie i miejsce broni na terenie RP. Można legalnie posiadać broń w USA o ile spełni się wszystkie warunki, a polskie władze nic do tego nie mają jeżeli wchodzi w grę tylko polskie obywatelstwo. Odwrotnie. Jezeli obcokrajowiec niedopełni formalności lub co gorsza posiada broń nielegalnie będzie ukarany zgodnie z polskim prawem.
Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje jeżeli chodzi o b. palną, ale to juz inna bajka. Jakoś jednak ludzie kupuja broń np. na takim egunie i nie mają problemu. Tutaj też nie powinno być.

Ostatnia sprawa. W ostatecznej umowie może być puste miejsce do wpisania daty zawarcia ostatecznej umowy. Umowa taka musi być już podpisana przez sprzedającego. Taką umowę podpisana przez jedna ze stron należy uważać za ofertę, która przeradza się dopiero w umowę w momencie podpisania przez drugą stronę, czyli dochodzi do zaakceptowania warunków w niej zawartych. To tak jakby ktoś wysyłał towar z propozycją zakupu, z której nie trzeba skorzystać. Policja nie powinna wnikać w zakamarki prawne, jeżeli zobaczy dzień zawarcia umowy.
Ostatnio zmieniony 03 czerwca 2012, 16:21 przez capital, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „FAC”