Limity energii dla wiatrówek w krajach Europy

Czyli wiatrówki o energii powyżej 17 J

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

sovi3t
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2351
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Z Zagramanicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sovi3t »

W Austrii ~30-33 sztuki strzeladeł na 100 cywilów przypadają, czyli co trzeci ma. :)
Na Białorusi i Ukrainie jest prosto, nie posmarujesz - nie pojedziesz (relacja 2 kolegów z UA), albo bazar, sam jestem ciekawy jak tam się robi żeby było legalnie i tak jak ma być.
Co do FACów bez dokumentów, CP jest bez dokumentów, a z założenia większość to broń do zabijania stworzona i do walki, a FAC'e w większości są do celów sportowych, śmiem twierdzić, że nic by się nie działo, nawet gładkolufowce wprowadzając i małokalibrowe, z czasem nawet długie gwintowane i półautomaty długie.
Oczywiście wszystkie gazowce też, blokady PTB się nie pokona, stal jakaś twarda i nawet przy 35tyś obr. i frezach diamentowych możesz sobie kręcić, z czasem może i zdejmiesz, zetniesz, tyle że w całej lufie to jest, poza tym zrobić z tego ostrej się nie da, za słaba konstrukcja i za dobrze przemyślana, łatwiej by było od podstaw zrobić, więc nie ma co się bać.
W Austrii broń nie jest traktowana jako coś dla wybranych, zwykły popularny sport i nikogo to nie dziwi, mimo że jest tu mieszanina ludzi z całego świata to nigdy nic się nie dzieje z legalną bronią.
Ostatnio zmieniony 08 marca 2010, 16:24 przez sovi3t, łącznie zmieniany 1 raz.
Zbliża się dyrektywa 2012, trzeba będzie wyemigrować do Stanów chyba :(
Awatar użytkownika
JaguaR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 252
Rejestracja: 06 grudnia 2009, 14:59
Tematy: 9
Lokalizacja: WWA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: JaguaR »

sovi3t pisze:W Austrii ~30-33 sztuki strzeladeł na 100 cywilów przypadają, czyli co trzeci ma. :)
Na Białorusi i Ukrainie jest prosto, nie posmarujesz - nie pojedziesz (relacja 2 kolegów z UA), albo bazar, sam jestem ciekawy jak tam się robi żeby było legalnie i tak jak ma być.
Co do FACów bez dokumentów, CP jest bez dokumentów, a z założenia większość to broń do zabijania stworzona i do walki, a FAC'e w większości są do celów sportowych, śmiem twierdzić, że nic by się nie działo, nawet gładkolufowce wprowadzając i małokalibrowe, z czasem nawet długie gwintowane i półautomaty długie.
Też mi się tak wydawło. Skoro można polować za drobną opłatą nie posiadając żadnych dokumentów ;)
4,5. 5,5 .223, 6,5x55, 9,3x57, 12 GA,
Waldi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 51
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 11:03
Tematy: 3
Lokalizacja: Polska Czaszyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Waldi »

radlukaj pisze:Czechy - 16J.
Słowacja nie jest przypadkiem na 15J?
Grecja- bez limitu
Awatar użytkownika
shaki90
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 18 września 2009, 11:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Mysłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: shaki90 »

Witam, wie ktoś coś o Węgrzech i Rumunii? Bo chętnie zabrał bym sobie wiatrówkę na wakacje, a nie chciałbym jej tam zostawić :-?
Umarex 850 Airmagnum Hunter + Leapers 3-9x32 AO
sovi3t
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2351
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Z Zagramanicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sovi3t »

Na Węgrzech chyba niestety 7.5, ale jakie tam są tereny fajne do strzelania za to, poza tym bardzo ciepło. :)
Zbliża się dyrektywa 2012, trzeba będzie wyemigrować do Stanów chyba :(
Awatar użytkownika
shaki90
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 18 września 2009, 11:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Mysłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: shaki90 »

Właśnie dla tych terenów chciałem zabrać tam wiatrówkę, ale jak 7,5J to nie będę ryzykować. Może na miejscu coś kupię? Kto wie...
Umarex 850 Airmagnum Hunter + Leapers 3-9x32 AO
Awatar użytkownika
browar25
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 266
Rejestracja: 26 listopada 2006, 11:14
Tematy: 0
Lokalizacja: ~Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: browar25 »

strider pisze:
sovi3t pisze: Właśnie nie, tylko własny teren/czyjś lub strzelnica.
Broń D i C (długa niezautomatyzowana, odpowiednio gładka lufa i gwintowana), kupić D można bez papierków, a z C trzeba pójść na policje i powiedzieć kto się jest, gdzie się jest i co się rejestruje, bez głupot jak badania, zaświadczenia itp.
A tak trochę z innej beczki, czy równie często słyszy się u was hasła typu: „Mężczyzna strzelał z wiatrówki do bawiących się na podwórku dzieci”; „Wędkarz strzela z wiatrówki do kajakarza”; „Snajper strzela z wiatrówki do szyb w samochodach” itp.?
Pozdrawiam.
Kolega zadał bardzo dobre pytanie. Też mnie to ciekawiło, choć odpowiedzi się spodziewałem takiej jaka padła. Problem polega na tym że część Polaków ma problem z odróżnieniem właściwego końca wiatrówki i celują kolbą a potem wyjmują im śrut ze stopy czy ręki. Są tacy którzy nie wiedzą że z wiatrówek w Polsce polować nie można i eksterminują sąsiadom gołębie czy koty ( nie rozumiem dla czego wyroki za zabicie zwierzęcia nie są takie jak za ludzi w końcu zwierzęta odczuwają bul i strach przed śmiercią w takim samym stopniu jak ludzie, a pod względem szczerości a czasami i rozumu wielu ludzi przewyższają). Są i tacy którzy przekonani są o tym że wiatrówki stworzone zostały do obrony i noszą dumnie plastikową elite 2 za paskiem (niczym gangster dla ubogich). Miejmy nadzieję że nie zostaną wyprowadzeni z błędu przez kulkę z dziewiątki czy skaczących im po głowie dresów z siniakami po kulkach z tej zabawki. Tak więc jak widać część polskiego społeczeństwa jest na tyle dojrzała że spokojnie można zacząć sprzedawać w kioskach strzelby gładkolufowe jak lizaki. Myślę że nic nie rozwiąże lepiej problemu bezrobocia, liczebność Polaków na pewno spadnie drastycznie i to pewnie z dnia na dzień. W końcu część Polaków będzie mogła rozładować frustracje. A psełdo gangsterzy nie będą musieli biegać z zabawkami na bb'sy tylko kupią sobie prawdziwą klamę albo zabiorą ją niewyszkolonemu w posługiwaniu się bronią i nie umiejącemu się z nią obchodzić w sytuacjach stresu obywatelowi . Wiem na pewno że gdy tylko wejdą takie zmiany i Polacy dostana wreszcie broń albo chociaż podniosą limit to założę firmę pogrzebową a na pewno zbije fortunę. Choć bardziej prawdopodobne jest to że jak będę szedł zarejestrować swoją działalność to dostanę śrutem w głowę i nie będzie to śrut z wiatrówki. Po tej jakże optymistycznej i pełnej ironicznych akcentów wypowiedzi pragnę dodać już całkiem poważnie. Mentalność niestety sporej części Polaków w znaczącym stopniu różni się od mentalności Austriaków. Nasze społeczeństwo jest tak gotowe na zniesienie limitu czy udostępnienie broni palnej (oczywiście jeśli Bronia nie będzie miała nic przeciwko :) ) jak Lider44 do koszenia monet na 50-ym metrze.

P.S. Przykłady z gołębiami, kotami, śrutem w stopie i "gangsterami" z wiatrówkami za paskiem są jak najbardziej prawdziwe i zaczerpnąłem je z własnego (sąsiedzkiego) otoczenia.

Jako ciekawostkę dodam jedno z zabawniejszych zdarzeń kiedy to sąsiad (64 letni dojrzały mężczyzna) próbujący likwidować szpaki z Lidera czy jakiejś innej pałeczki do ryżu, złożył mi niespodziewaną wizytę (przerywając mi tym samym eksterminację puszek po piwku z mojego cp99c) pytając ile kosztuje taki pistolet bo on z tego jednostrzałowego nie może trafić w szpaki i potrzebuje większej siły ognia ?! Oczywiście poleciłem mu minę przeciwpiechotną, no i żeby najpierw sprawdził czy działa testując na sobie 8-) .
HW 40
sovi3t
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2351
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Z Zagramanicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sovi3t »

Witam.


Co do udostępnienia broni, kolego, co to za różnica czy Colt Walker (~700J), czy parabelka?
Teraz też by mogli ludzie pokupować sobie bez ograniczeń CP i szaleć, ale nikt nie szaleje, bo to nie jest zabawka.
Źli ludzie nie mają problemu z dostępem do automatów i to tych lepszych, więc dla kogo te ograniczenia? Dla dobrych.
Oczywiście nie popieram strzelania bezmyślnego do zwierząt, tym bardziej do domowych.
Byłem w Polsce niedawno i nie obawiałem się o postrzał z wiatrówki czy z CP, to dlaczego miałbym się obawiać postrzału z 5.6x18-14.5x114?
A przecież 700J to prawie tyle co .357MAG, więc sporo, a to z krótkiego CP, są mocarniejsze i dłuższe.
Co do Austrii, tutaj jest mnóstwo imigrantów, ale to naprawdę dużo (z Bałkanów, Turcji, dalszych krajów islamistycznych jak i zarówno z krajów zachodnio i wschodnio Słowiańskich) i każdy prawie ma prawo posiadać broń; i Bajkała 27M i Sako TRG-42, jak i nawet grubsze kalibry.
Czuję się tutaj bardzo bezpiecznie, nikt by nie ryzykował robiąc głupoty, bo jak by nie dostał od policjanta, to by dostał od przechodnia.
O ile krótkie powinny ulec lekkim restrykcjom (rejestracja+kurs), to długie powinny być dostępne dla wszystkich, nie wniesiesz przecież za paskiem takiej armaty. :)
Muszę już spadać, jeśli coś pominąłem to jutro dokończę.
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2010, 14:53 przez sovi3t, łącznie zmieniany 1 raz.
Zbliża się dyrektywa 2012, trzeba będzie wyemigrować do Stanów chyba :(
Awatar użytkownika
browar25
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 266
Rejestracja: 26 listopada 2006, 11:14
Tematy: 0
Lokalizacja: ~Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: browar25 »

Teraz też by mogli ludzie pokupować sobie bez ograniczeń CP i szaleć, ale nikt nie szaleje, bo to nie jest zabawka.
Źli ludzie nie mają problemu z dostępem do automatów i to tych lepszych, więc dla kogo te ograniczenia? Dla dobrych.
To akurat wymaga głębszej refleksji. Pytanie dlaczego idioci za narzędzie do ostrzeliwania (tramwajów, ludzi itp.) wybrali sobie akurat wiatrówki i to w limicie a nie np. CP czy FAC. Odpowiedź jest prosta gdyż są one najbardziej rozreklamowane i ogólnodostępne, można je kupić bez problemu. Z takim FAC jest już większy problem jest drogi trzeba by go zarejestrować a osobnik który ma predyspozycje do niewłaściwego użytkowania takiego FACa raczej wolał by nie mieć kontaktu z policją. Z CP jest też sporo utrudnień, m.in. czyszczenie strzelanie tylko na strzelnicy itp. Wierz mi ci "ludzie" nie dla tego nie strzelają do ludzi z CP bo to nie jest zabawka tylko dla tego że Lider44 jest tańszy, lepiej rozreklamowany i lepiej dostępny. To taka sama sytuacja jak z tym dla czego ludzie kupują chinki a nie HW. To przez niewiedzę przeciętny człowiek nie wiele wie o wiatrówkach. Może Cię to zdziwi ale wielu przeciętnych zjadaczy chleba nie wie nawet o tym że można sobie kupić coś na Czarny Proch. A co do złych ludzi to ci na prawdę źli faktycznie nie mają problemów z nabyciem broni. Ale to nie Gangsterzy strzelają do tramwajów i przechodniów z wiatrówek tylko nieodpowiedzialni idioci. Traktujący wiatrówki jak namiastkę broni której miejmy nadzieję nigdy mieć nie będą.

Byłem w Polsce niedawno i nie obawiałem się o postrzał z wiatrówki czy z CP, to dlaczego miałbym się obawiać postrzału z 5.6x18-14.5x114?
Takie rzeczy nie dzieją się na co dzień więc nie trzeba się ich bać. A co do postrzałów z broni palnej to słusznie nie trzeba się ich bać bo prawie nikt jej nie ma ;-)

Co do Austrii, tutaj jest mnóstwo imigrantów, ale to naprawdę dużo (z Bałkanów, Turcji, dalszych krajów islamistycznych jak i zarówno z krajów zachodnio i wschodnio Słowiańskich) i każdy prawie ma prawo posiadać broń; i Bajkała 27M i Sako TRG-42, jak i nawet grubsze kalibry. Czuję się tutaj bardzo bezpiecznie, nikt by nie ryzykował robiąc głupoty, bo jak by nie dostał od policjanta, to by dostał od przechodnia.
A to dla tego że imigranci przybyli do kraju gdzie panują pewne zasady i zwyczaje i musieli się do nich przystosować, to normalne. Są mniejszością więc muszą się podporządkować.

Tak na koniec. Logiczne jest że ja jako miłośnik broni chciał bym żeby broń w moim kraju była dostępna. Ale ludzka strona mojej natury każe mi myśleć że jeśli miała by zginąć choćby jedna osoba tylko dla tego że ja chcę mieć możliwość rozwijania moich zainteresowań to myślę że jakoś się obędę.
HW 40
Awatar użytkownika
Dobrowit67
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 447
Rejestracja: 31 października 2008, 12:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Sierpc
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Dobrowit67 »

sovi3t pisze:Witam.
Co do gołębi, zadomowiły się na balkonie w Warszawie i szkoda że za balkonem są inne domy a nie pole
Na ptactwo polecam "Jacopic".Sposób bezkrwawy.Jest trochę roboty z montażem ale metoda skuteczna -
po zamontowaniu przestały zanieczyszczać mi balkon.
PZDR.Karol
2x4,5
Wszystkie guldynki spod ręki Mistrza Waldemara
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4730
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 158
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Post autor: TZ »

Jeszcze odrobinê to "ptactwo" poci±gniecie, jako mi³y przerywnik a'la off top a kilku z Was ju¿ ze swojego IP niewiele tutaj napisze przez pó³ roku,
BEZ ODBIORU !
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
Rafał1992
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 58
Rejestracja: 14 listopada 2008, 11:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Rafał1992 »

Szwajcaria bez limitu, co ciekawe na broń ostrą też nie trzeba żadnego zezwolenia
sovi3t
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2351
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Z Zagramanicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sovi3t »

Oj tak, ostatnio się interesuję Szwajcarią i się podzielę.
Tam mają troszkę na****e, ale jednak dobrze, więc:

Meldpflichtige (wymagające rejestracji)= umowa kupna + własne zaświadczenie o zdrowiu psychicznym, braku zaburzeń i braku uzależnień, to ja oceniam, czy jestem normalny.
Na rejestracje są:
* Handrepetierer für die Jagd, einschüssige und mehrläufige Jagdgewehre, Handrepetierer (Sportgewehre), - Repetiery, jednostrzałowe i wielolufowe karabiny myśliwskie, repetiery sportowe
* Ordonnanzepetiergewehre wie Karabiner 11, 31, Langgewehr 11.
* Kaninchentöter (einschüssig); - floberty do zabijania zająców - jednostrzałowe
* Soft-Air-Waffen; - ASG
* Alarm-, Schreckschusspistolen; - gazowce i hukowce
* Imitationswaffen; - straszaki
* Paintball-Waffen; - paintball
* Nachbildungen von einschüssigen Vorderladern; - repliki odprzodowców
* Druckluft- und CO2-Waffen. -wiatrówki <7.5J, albo przypominające ostrą
Bronią jest wiatrówka, o energii powyżej 7.5J, lub wyglądająca jak palna, ale ta rejestracja, to bardziej zgłoszenie jest.

Broń na pozwolenie to:

* Pistolen - pistolety
* Revolver; - rewolwery
* Selbstladebüchse; - karabiny semi-auto
* Unterhebelrepetierer (lever action); - dolny naciąg (winchester)
* Vorderschaftrepetierer (pump action); (strzelby PA)
* ausländische Ordonnanzrepetiergewehre, die nicht für das Schiesswesenausser Dienst zugelassen sind;
* Selbstladeflinte; - strzelby semi-auto
* Halbautomatische Gewehre wie z.B. Sturmgewehr PE 90, PE 57. - karabinki semi-auto

Pozwolenie to formalność w sumie, prawo gwarantuje tam prawo do posiadania broni, jedyne co wymagane to obywatelstwo lub "permit C" i niekaralność.

Broń zabroniona, na którą jednak można łatwo dostać pozwolenie to:

* Geräte, die dazu bestimmt sind, Menschen zu verletzen (Schlagrute, Wurfstern, Schlagring, Schleuder mit Armstütze); - urządzenia stworzone do okaleczania ludzi (np. kastety)
* Waffen, die einen Gebrauchsgegenstand vortäuschen (Feuerzeug mit Messer, Natel mit Elektroschockgerät usw.); - (broń ukryta, np. zapalniczka z nożem automatycznym)
* Seriefeuerwaffen; - automaty
* Zu Halbautomaten abgeänderte Seriefeuerwaffen (jedoch nicht zu halbautomatischen Feuerwaffen abgeänderte schweizerische Ordonnanz-Seriefeuerwaffen); - przerobione automaty na półautomaty
* Panzerfaust; - Pancerfausty :)
* schweres Maschinengewehr; - ciężkie karabiny maszynowe
* Laser-, Nachtsichtzielgeräte, Schalldämpfer und Granatwerfer als Zusatz zu einer Feuerwaffe; - celowniki laserowe, celowniki noktowizyjne, tłumiki i granatniki przeznaczone do broni
* Elektroschockgeräte, welche die Widerstandskraft von Menschen beeinträchtigen oder die Gesundheit auf Dauer schädigen; - paralizatory, zdolne do wyrządzenia trwałego uszczerbku na zdrowiu.
* Messer, deren Klinge mit einhändig bedienbarem automatischem Mechanismus ausgefahren werden kann; - noże automatyczne :-/
* Schmetterlingsmesser; - noże motylkowe
* Wurfmesser; - noże do rzucania
* Dolch mit symmetrischer Klinge. - sztylety

Te same wymagania, co na pozwolenie, tylko papierek trzeba złorzyć.
Formalności są banalne, popatrzcie sami: http://www.fedpol.admin.ch/fedpol/de/ho ... ulare.html

Szkoda najbardziej, że na "permit C" trzeba tam przebywać przynajmniej 5 lat, ale tam prawo nie tylko apropos broni, np. podatkowe, 7.5% i to by było na tyle, albo na samochodach nie ciągną jak EU (w EU są droższe o ~40-60% niż tam, akcyzy, vaty..) jest tak cudne, że jeśli się nie zmieni nam nasza "unia" to ja stąd spadam.
P.S. Mogłem coś poplątać z tłumaczeniem.
Zbliża się dyrektywa 2012, trzeba będzie wyemigrować do Stanów chyba :(
adasFX
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 22:34
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Post autor: adasFX »

Ok, a jak sobie faca kupię
np. w Austrii i tu do Polski zechcę zabrać? co wtedy?
sovi3t
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2351
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Z Zagramanicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sovi3t »

W Austrii FAC'a jest trudno kupić, drogie są i mały wybór, tutaj mało kto się w FAC bawi, większość palną od razu bierze.
Ale załórzmy że kupisz, kupisz, masz, oficjalnie musisz załatwić chyba papierek, na wwiezienie go do Polski, po wwiezieniu masz 5 dni na zarejestrowanie w Polsce, strona Austriacka ma to gdzieś raczej, to nawet pod żadną kategorię broni się nie zalicza.
Zbliża się dyrektywa 2012, trzeba będzie wyemigrować do Stanów chyba :(
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „FAC”