Strzelanie z FACa ustawionego poniżej limitu

Czyli wiatrówki o energii powyżej 17 J

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2541
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z FACa ustawionego poniżej limitu

Post autor: adnikauto »

Faktycznie, 4-5-6 J i ten napis na karabinku. .... masakra :wink: ale jak rozumiem to nie jest szczyt mozliwosci tego karabinka z tym nowym "kranikiem".... :103:

Edit : Limit w Niemcowni jest 7.5 J prawda?
Ostatnio zmieniony 01 grudnia 2018, 19:33 przez adnikauto, łącznie zmieniany 1 raz.
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z FACa ustawionego poniżej limitu

Post autor: FireFighter »

Sorry FAC to będzie w kraju rządzonym przez Władka Putina, tam 3 J dozwolone i 0,0 promila w wydychanym powietrzu za kółkiem oczywiście i jednego i drugiego przestrzegają. ;laughing:
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1416
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z FACa ustawionego poniżej limitu

Post autor: Yurko »

To jest już mój drugi "kranik" do tego karabinka. Wcześniej oszacowałem że średnica przelotu 1,8mm powinna dać efekt, że maksymalna do ustawienia energia nie przekroczy 17J. Zresztą jeśli dobrze pamiętam taki sam zrobiłem przelot w Kralu i dał mi 15J. Jak to bywa z szacunkami, okazało się,że się pomyliłem i maksymalna energia na śrucie heavy wyniosła ok 20J. Tym razem, ponieważ trochę się bardziej przyłożyłem do estetyki swojego wyrobu, postanowiłem zacząć możliwie nisko i stopniowo otwór rozwiercać...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ralfvip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 22 listopada 2018, 14:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z FACa ustawionego poniżej limitu

Post autor: ralfvip »

Witam,

Panowie i Panie szybka piłka.

Mam obecnie dwie całkowicie nowiutkie wiatrówki:

1. HR Huntsman Regal XL .177 12ft/lbs
2. HR Huntsman Regal XL .177 18ft/lbs

Początkowo chciałem sobie zostawić wersję 12ft/lbs, ale po głowie mi chodzi cały czas wersja 18ft/lbs.
Myślę żeby zredukować te 18ft/lbs na 12ft/lbs w profesjonalnym zakładzie u specjalisty i dostać zaświadczenie itd. że to nie FAC.
Jeśli zachce mi się mieć FAC to z powrotem podkręcę go do tych 18ft/lbs i zarejestruję itd. Można tak?

Pytanie czy taki zredukowany FAC będzie działał poprawnie, stabilnie i optymalnie energetycznie itd.?
Wystarczy tylko osłabić sprężynę i chyba jeszcze obniżyć ciśnienie na reduktorze z obecnych 150 bar na jakieś 90-100 bar?

W sumie najbardziej chodzi mi o to czy taki FAC zredukowany będzie długo i bezawaryjnie działał oraz czy po jakimś czasie będę mógł wrócić do FAC i go zarejestrować?

Z góry dzięki za pomocne opinie i komentarze.

Rafał
oberro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 19 listopada 2016, 23:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z FACa ustawionego poniżej limitu

Post autor: oberro »

Myślę, że spora część karabinków dostępnych na naszym rynku to wykastrowane FACe. W wielu z nich podkręcenie energii ponad limit nie wymaga jakiś strasznych czarów.
Jeżeli na fakturze masz, że to FAC to teoretycznie już leci Ci termin przewidziany na rejestrację. Jeżeli nie masz na fakturze ani karabinku oznaczenia energii > 17j, to wyślij do któregoś ze speców żeby Ci ustawił pod limit i ciesz się strzelaniem. OdFACowanie a na pewno ponowne zwiększenie energii powinno być zrobione przez rusznikarza, a nie wiem na ile chętnie zajmują się wiatrówkami, jest jakiś w Łowiczu chyba.
Jakby to mnie dotyczyło to chcąc mieć limit kupiłbym limit, a chcąc FAC kupiłbym FAC i zarejestrował. Zwłaszcza, że większość karabinków do tego przystosowanych występuje w dwóch wersjach energetycznych.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1416
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z FACa ustawionego poniżej limitu

Post autor: Yurko »

Pytanie, co to znaczy "wersja". Mało w Polsce znana i poważana hiszpańska Cometa swoje wiatrówki PCP produkuje każdy model w jednej wersji. Dostarczają do sklepów wiatrówki tylko wstępnie wyregulowane i to kupujący ma obowiązek pilnować, by ich energia była właściwa. W instrukcji jest informacja jak to zrobić. Na fakturze mojej Comety Lynx nie było słowa, że to jakiś FAC i że została ustawiona na 24J. Żeby ją dostosować do polskich warunków musiałem wykręcić prawie całą śrubę regulacji. Mogłem oczywiście dopłacić 20 EUR za regulację w sklepie... Może dlatego nie ma ich w Polsce? Aż strach pomyśleć o nowej wersji 7,62, której pełna "moc" to ok 100J i że sprzedają to coś bez żadnych ograniczeń, wierząc, że sami kupujący są dostatecznie odpowiedzialni by pilnować limitów obowiązujących w ich krajach. Taka informacja jest na stronie producenta.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ralfvip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 22 listopada 2018, 14:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z FACa ustawionego poniżej limitu

Post autor: ralfvip »

Czesc,

Dzieki za opinie.
Bardziej interesuje mnie strona techniczna tego tematu.
Czy wykastrowany FAC bedzie tak samo dobrze dzialal jak limitowiec? W FACu mamy mocniejsza sprezyne, cięższy zbijak, wiekszy transfer port, mocniejszy zawór, większe cisnienie na reduktorze - czy ustawiając te wszystkie rzeczy pod 16J wiatrówka bedzie strzelala celnie, powtarzalnie i taka sama iloscią stabilnych strzałów co fabryczne daystate 16J? Czy są jakieś przeciwskazania techniczne do nie redukowania tych 24J do limitowych 16J?

Nie mam jeszcze na tyle w tym doświadczenia zeby samemu podjąć decyzję czy brać 16J czy 24J wiec pytam Was drodzy Forumowicze :-).

Rafal
Ostatnio zmieniony 26 kwietnia 2019, 23:26 przez ralfvip, łącznie zmieniany 1 raz.
oberro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 19 listopada 2016, 23:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z FACa ustawionego poniżej limitu

Post autor: oberro »

16 a 24 to wbrew pozorom nie taka straszna różnica i równie dobrze może wynikać tylko z innego ciśnienia na regulatorze i/lub mocniejszej sprężyny. Sposób zdławienia zależy od producenta i kraju, ale nie sądzę, żeby któryś ze speców nie był w stanie dostroić karabinka tak, żeby działał niegorzej a może i lepiej jak fabryczny limitowiec. To nie Texan. Sprzęty na rynek np. angielski bywają zduszone dość skutecznie, więc więcej może być problemów z ew. rozkręceniem energii niż ze zdławieniem FAC.
Ostatnio zmieniony 27 kwietnia 2019, 00:57 przez oberro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1416
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z FACa ustawionego poniżej limitu

Post autor: Yurko »

Wiatrówka z dobrym regulatorem, po takim w zasadzie kosmetycznym obniżeniu energii nie ma powodu być niestabilna. Nawet gdyby miała jakiś powód trochę brzydko pracować, to przecież warunki pracy ma takie same dzięki wyrównanemu ciśnieniu. Inne pytanie, czy już decydując się na FAC warto się łaszczyć na coś tak mizernego? W ogóle czy ma sens FAC w kalibrze 4,5 mm? Rzekomo strzelanie Exactem z prędkością bliską 300 m/s nie daje wielkiej satysfakcji - nie wiem. Nie wiem też też po co Ci dwie takie same wiatrówki.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ralfvip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 22 listopada 2018, 14:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z FACa ustawionego poniżej limitu

Post autor: ralfvip »

Yurko,

Po prostu mam takie szczęście, że mam dwie wiatrówki teraz w domu 12ft/lbs i 18ft/lbs i muszę wybrać jedną z nich.
Od początku nosiłem się z zamiarem mieć 12ft/lbs, ale cały czas kusi mnie te 18ft/lbs (taka przyszłościowa wiatrówka jak nabiorę wprawy i znudzi mi się strzelanie do 50m to zrobię sobie 18ft/lbs).

Ale, że nie lubię poprawiać fabryki co by to nie bylo czy samochód, czy telewizor, czy telefon, czy pralka, czy wiatrówka to i dlatego nie bardzo chcę grzebać w nowym 18ft/lbs, zrywać naklejki gwarancyjnych itd.

Skoro Daystate robi wersję 12ft/lbs i 18ft/lbs i obie te wersje się różnią konstrukcyjnie to z czegoś to wynika. I takie grzebanie i poprawianie fabryki nie zawsze jest dobre moim zdaniem.

Ale te 18ft/lbs dalej kusi :).

Piszcie swoje komentarze bo jutro rano w poniedziałek muszę podjąć decyzję :).
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2019, 12:35 przez ralfvip, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1416
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z FACa ustawionego poniżej limitu

Post autor: Yurko »

Wielka szkoda, że nie lubisz grzebać w sprzęcie i że mając dwie identyczne wiatrówki nie ciekawiło Cię by sprawdzić, czy one się rzeczywiście czymś w środku różnią, czy tylko są trochę inaczej wyregulowane. Jeśli to sprawa tylko regulacji, to nie jest to żadne poprawianie fabryki. Teraz to masz za mało czasu. Ja na Twoim miejscy, gdybym stał przed tego typu wyborem, postarałbym się ustawić obie wiatrówki na tę samą wartość energii i wybrał tę, z której mi się lepiej i celniej strzela. Nie myślałbym też o przerabianiu jej później na żadnego mizernego FAC. Rozumiem, dlaczego trochę większa energia kusi. Ten limit jest trochę mały i twardsze, cięższe śruty po prostu nie chcą lecieć. Więc jak na pudełku jest napisane "E>16J" może w tej chwili to nie dla nas... A gdyby mi się kiedyś w przyszłości zamarzył taki prawdziwy legalny FAC, to poszukałbym czegoś w większym kalibrze, żeby był sens chodzić z tym na strzelnicę.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
oberro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 19 listopada 2016, 23:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie z FACa ustawionego poniżej limitu

Post autor: oberro »

Exact Heavy 4,5 dość fajnie lata w delikatnym FACu, ale nie aż tak, żeby nadstawiać głowę lub załatwiać papiery. Tak jak Yurko pisał, jeżeli rzeczywiście interesowałby Cię legalny FAC, to przynajmniej 5,5 i w górę, i konkretna energia. Niby to tylko rejestracja, ale jakiś koszt i czas poświęcić trzeba i dla 5-10J moim zdaniem nie warto.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „FAC”