Hatsan 125 FAC?

Czyli wiatrówki o energii powyżej 17 J

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Matlec93
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 05 września 2018, 10:55
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Hatsan 125 FAC?

Post autor: Matlec93 »

Witam wszystkich pasjonatów Broni.

Jest to pierwszy mój post na tym forum więc chciałem się odpowiednio przywitać. Moje pytanie do was dotyczy osławionych chyba już wiatrówek firmy Hatsan. Strzelałem sporo na hatsanie 90 ze zwykłą sprężyną i byłem bardzo zadowolony zarówno z celności jak i siły tej wiatrówki. Czytałem sporo, że sprężyna gazowa jednak jest dużo lepsza więc postanowiłem, ze nie będę wymieniał sprężyny tylko jako, że lubię kolekcjonować sprzęt do strzelania do kupię sobie nową wiatrówkę. Mój wybór padł na Hatsana 125 Vortex kaliber 5.5 mm właśnie z tą sprężyną gazową. Biorę 5.5 mm bo 90 mam 4.5 więc chciałbym po prostu zwiększyć sobie siłę obalania celów a i sam Hatsan 125 jest mocniejszy.

Właśnie o tą moc chciałem zapytać Bo na słynnym serwisie Allegro w ofertach sprzedaży tej wiatrówki znajduje się takie zdanie" " Sprężyny gazowe zaopatrzono w otwór umożliwiający za pomocą pompki do wiatrówek PCP, dopompowanie sprężyny w zakresie od 17 J do maksymalnej energii możliwej do uzyskania za pomocą klasycznej sprężyny metalowej w wybranym modelu wiatrówki sprężynowej (max 150 bar)" I moje pytanie brzmi 150 to przecież jakoś tak ponad 2x zapewne ze śrutem 5.5 mm ponad limit 17J by było z moich obliczeń. Piszą sobie coś takiego i ja nie mam pojęcia ile tam jest napompowane w tą sprężynę powietrza. Piszą, że prędkość wylotowa to 305 m/s to i tak by dało ponad 30 J. A na końcu piszą, że dorzucają certyfikat, że wiatrówka nie przekracza ustawowych 17J. Czy ktoś kto posiada tą wiatrówkę mógłby mi powiedzieć o co tutaj chodzi? Jaką ona mocą dysponuje i z jaką mocą sprzedają ją sprzedawcy? Dorzucam jeszcze link do aukcji do wglądu własnego:

https://allegro.pl/wiatrowka-karabinek- ... 97705.html

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Hatsan 125 FAC?

Post autor: Cin91 »

Piszą różne rzeczy i mało co tam jest zgodne z prawdą.
Energia w zależności od egzemplarza będzie różna. Znam 4 właścicieli H125, wszyscy 5,5mm i EK rozkłada się następująco: 14J, 15J, 16,5J i 18J. Energia mierzona na Exact 5,5mm.
Żaden niegrzebany, wszystkie z jednego sklepu :)

Podane 305m/s na stronie producenta to tzw. prędkość konstrukcyjna, czyli maksymalna do osiągnięcia dla tego systemu. Więcej po prostu się nie da, bo ograniczenia wynikają np. z pojemności komory sprężania.

Co do sprężyn gazowych - czy są lepsze od klasycznych? Wg mnie NIE. Gazówka jest droga, łatwiej o awarię i jest bardziej destrukcyjna dla lunet.

Kończąc - nie zakładaj, że H125 będzie mocniejszy od obecnie posiadanej 90-ki, bo może się okazać, że będzie generował niższą energie... :)
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
onet12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 23 grudnia 2015, 22:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 FAC?

Post autor: onet12 »

piszą, że prędkość wylotowa to 305 m/s

Napisali, ze "Max. prędkość wylotowa*: 305 m/s (1000 fps)"
co jest zgodne z prawda, gdyz mozna wyciagnac taka predkosc, po dopompowaniu vortexa i na bardzo lekkim srucie, np:Gamo Raptor, ale ze w Polsce mamy ograniczenia, wiec sprzedaja w limicie 17j, czyli jakies ~180m/s

Część ludzi kupuje "oczami" i wazne sa dla nich cyferki, im wieksze tym lepiej, dlatego podaja w ogłoszeniu max 305 m/s, bo to robi wrażenie, bo kto by chciał wiatrówkę, co ma tylko 180 m/s ;laughing:

125ka to wiatrówka z kategorii magnum, czyli najmocniejszych spręzyn i pracuje najlepiej jako FAC, czyli to do czego został zaprojektowany. Nasze 17j, to ograniczanie jego sprawnosci i potencjału.
poczytaj przed zakupem, np: https://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?f=30&t=4137
Matlec93
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 05 września 2018, 10:55
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 FAC?

Post autor: Matlec93 »

Nie no bez przesady Hatsan 125 ma większą komorę pod względem objętości niż 90 więc wygeneruje dużo większą moc. Czyli mam rozumieć, że sprzedają tą wiatrówkę w 17 J ale gdyby dopompować tą sprężynę Vortex do tych opisywanych tam 150 barów to z automatu robi się FAC i około 30-40J?
onet12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 23 grudnia 2015, 22:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 FAC?

Post autor: onet12 »

"Nie no bez przesady Hatsan 125 ma większą komorę pod względem objętości niż 90 więc wygeneruje dużo większą moc."

nie moc, tylko energie :)
a po drugie ww. energia zalezy też od cisnienia w spręzynie gazowej, wiec taki h90 moze miec teoretycznie wiecej koników niz 125ka.

"Czyli mam rozumieć, że sprzedają tą wiatrówkę w 17 J ale gdyby dopompować tą sprężynę Vortex do tych opisywanych tam 150 barów to z automatu robi się FAC i około 30-40J?"

dokładnie tak jest.
W limicie 17 jouli ta wiatrówka sie męczy, dopiero po odfaczeniu pokazuje pazura.
Jesli chcesz koniecznie hatsana, to IMO lepiej wziac klasycznego 95 z vortexem QE, czyli z wbudowanym tłumikiem, niz 125ke, jeżeli oczywiscie chcesz strzelac w limicie. Albo poszukac czegos innego :roll:
Ostatnio zmieniony 06 września 2018, 15:45 przez onet12, łącznie zmieniany 1 raz.
qaras
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2009, 13:29
Tematy: 0
Lokalizacja: słupsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 FAC?

Post autor: qaras »

Tak jak dopompujesz do 150 bar to powinienes miec w kal.5.5 ok 40 j.
Hw 80+BL 5-15x40, Hw 95 Lux+DOT 4-16×42, Hw50+DOT 4-16x42, Hw 97kt black+DOT FFP, Hw 30+DOC 3-9×40,Hw 40,Hw 35,Zoraki hp 01 light
Wszystko 4,5;)
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 FAC?

Post autor: FireFighter »

I kupić stara 266 do naciągania, no chyba, że sterydy anaboliczne nie są Ci obce lub mało strzelarz :wink:
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
qaras
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2009, 13:29
Tematy: 0
Lokalizacja: słupsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 FAC?

Post autor: qaras »

Oj tam niech sobie miesnie rak wyrabia :one:
Hw 80+BL 5-15x40, Hw 95 Lux+DOT 4-16×42, Hw50+DOT 4-16x42, Hw 97kt black+DOT FFP, Hw 30+DOC 3-9×40,Hw 40,Hw 35,Zoraki hp 01 light
Wszystko 4,5;)
FatBoy2018
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 22 lipca 2018, 23:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 FAC?

Post autor: FatBoy2018 »

onet12 pisze:"
W limicie 17 jouli ta wiatrówka sie męczy, dopiero po odfaczeniu pokazuje pazura.
Jesli chcesz koniecznie hatsana, to IMO lepiej wziac klasycznego 95 z vortexem QE, czyli z wbudowanym tłumikiem, niz 125ke, jeżeli oczywiscie chcesz strzelac w limicie. Albo poszukac czegos innego :roll:

Nie wiem jak 95qe ,ale nie zgodzę si.Jako użytkownik h70,90,125 polecam zdecydowanie 125 .22 z vortexem. dociążyć mocno kolbę,wymienić uszczelki i dziurawić tarczę! Vortex jest cichszy,ma krótszy cykl strzału i generuje mniej wibracji. Wymieniałem sprężyny w dwóch hatsanach na vortexy i żadnych awarii nie odnotowałem,ani spadku prędkości po kilku tysiącach strzałów. Śledzę co jakiś czas na chrono parametry swoich wiatrówek. Jest jedno ale,trzeba lubić wielkie armaty i podołać fizycznie np.pozycji stojącej z karabinkiem uzbrojonym w tłumik i lunetę przekraczającym 5,5kg zaletą jest znikomy lekki kopniaczek. Kopniaczek który nie będzie destrukcyjny dla nawet najtańszych lunet poniżej 100zł. 90tka kopie w limicie bardziej niż 125 właśnie poprzez dużo niższą wagę. Znajomy znajomego robiąc różne eksperymenty warsztatowe osiągał w H125.22 przy 135brach w vortexie 40j. 180ms.i 16,5j daje dużo radochy w kal.22 do 50m,a potwierdziły to też dwie znajome osoby posiadające h90 ze sprężyną stalową i strzelające z mojego karabinka,jest zupełnie inna kultura strzału.
Myślę nad zmianą na h135,nie ma to jak drewno.
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Hatsan 125 FAC?

Post autor: Cin91 »

Sprężyna tradycyjna z dobrze dobranym napięciem wstępnym i spasowaną prowadnicą daje kulturę i cykl strzału taki sam jak vortex, ale z tą różnicą, że nie generuje detrukcyjnego "je***" tłokiem o dno cylindra...

Polecam poczytać ten wątek => http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=12 ... &start=165
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
FatBoy2018
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 22 lipca 2018, 23:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 FAC?

Post autor: FatBoy2018 »

Nie chce mi się przedzierać przez kilkanaście stron podanego wątku,ale jak coś wali tłokiem w dno cylindra to coś jest nie tak. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i może być kilka przyczyn,a nie że Vortex bo równie dobrze zdarzyć się może na sprężynie.
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Hatsan 125 FAC?

Post autor: Cin91 »

Aha, czyli nie przeczytasz JEDNEJ strony, którą podałem i na której jest WYJAŚNIENIE na bazie empirycznych doświadczeń? W takim razie dziękuję, nie będzie dyskusji :)
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
FatBoy2018
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 22 lipca 2018, 23:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 FAC?

Post autor: FatBoy2018 »

No to jedną przeczytałem,myślałem że każesz mi przebrnąć przez wszystkie. Nie widzę związku z eksperymentami "Adama Słodowego" i przeszczepu vortexa do "Chinki" z powyższym tematem. Przewija się też wątek jakiegoś gas ramu,ale nie wiemy jakiego. Wiem że hatsan to marka nie najwyższych lotów do tego H125,ale nie uważam by ktoś kto zaprojektował vortexa i sprzedawał to w setkach tysięcy na cały świat był debilem i pozwolił by siłownik dobijał tłok do dna bez zachowania poduszki powietrznej. Inną sprawą jest że pewien sklep już kilka razy wysyłał ludziom nie ten typ vortexa co zamawiali do swoich modeli.
Grzegor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 13 czerwca 2012, 10:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 FAC?

Post autor: Grzegor »

Mam H 135, zaintrygował mnie ten "kopniaczek", przy 40 J czy w limicie jest "kopniaczek".
qaras
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2009, 13:29
Tematy: 0
Lokalizacja: słupsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hatsan 125 FAC?

Post autor: qaras »

Przy 40 j to jest pewnie zdrowe je...cie w obojczyk :651:
Hw 80+BL 5-15x40, Hw 95 Lux+DOT 4-16×42, Hw50+DOT 4-16x42, Hw 97kt black+DOT FFP, Hw 30+DOC 3-9×40,Hw 40,Hw 35,Zoraki hp 01 light
Wszystko 4,5;)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „FAC”