Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Matador R5

Czyli wiatrówki o energii powyżej 17 J

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP, Moderatorzy WBP

kryspin 110
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Matador R5

Postautor: kryspin 110 » 2018-02-05, 11:20

Jacek ja patrzę na to globalnie i również miałem w swoim życiu wiele pcp. Również w większość z nich sam grzebałem czasem żeby zobaczyć jak są zrobione a czasem żeby coś poprawić.
W swojej pracy na codzień mam doczynienia z maszynami które są o wiele bardziej skaplikowane i muszą często pracować bez przerwy w trudnych warunkach.
Karabinek pcp to nie prom kosmiczny i zrobienie takowego w sposób wytrzymały i przemyślany to nie jest wielki problem.
Jako strzelec hft wiem że są karabinki które oddają rocznie tysiące strzałów nie raz w deszczu i mrozie i działają przez lata. Mało tego wiele jest tańszych od Eduna.
Szczerze o r5 jak widzialem ten elektroniczny manometr to już wiedziałem że idzie to w złym kierunku.
Co nam po celność jak się rozpadnie po kilku tysiącach strzałów albo tylko pierwsze partie wyjdą dobre a potem będzie to samo co w r3m.
Jak wspomniałem wcześniej już w różnych wersjach r3m było widać cięcie kosztów i słaba kontrolę jakości o ile jakakolwiek jest przeprowadzana.

FireFighter

Postautor: FireFighter » 2018-02-05, 23:38

Mógłbyś napisać o niedoskonałościach R3M? Pytam z ciekawości. Słyszałem o nieosipwych portach ładowania i skopanych lufach na szczęście w moim jest oki. Natomiast dwie śrubki na imbus przy spuście są z gównolitu. Mam też Daystate Limited Edition i ma on jedną przewagę nad EDgunem spust, wygląd to rzecz względna mnie się bardziej podoba EDgun niż Day. Pozdrawiam

hilary22

Postautor: hilary22 » 2018-02-06, 00:22

Raczej wszystkie Adguny to karabinki produkowane jako wiatrówki z przeznaczeniem użytkowym więc spust musi zapewniać również bezpieczeństwo i nie może być na dotknięcie. Oczywiście sam osobiście uważam , że w karabinku za taką kasę powinna być możliwość dostosowania spustu pod osobiste preferencje właściciela bo sam lubię trochę twardszy spust . Może kiedyś ED będzie zmuszony do zweryfikowania swojego podejścia do wszelkiej rzeszy klientów i da nam możliwość regulacji spustu w szerszym zakresie.
Po obecnej wpadce R5 chyba raczej będzie musiał się trochę zrehabilitować i miejmy nadzieję, że będzie to z korzyścią dla nas użytkowników.
Co do testów Matadora R5 - to chyba nie ma sensu go testować bo raczej będzie rzadkim nabytkiem wśród strzelców, no chyba, że kupią go kolekcjonerzy i powieszą nad kominkiem bo wygląd poza tą "wygiętą na deszczu " osadą ma ładny.
Zdecydowanie popieram wypowiedz kolegi Kryspina - karabinek za 8 tysiaków mógłby mieć jakieś małe wady bo nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego ale nie może się rozpadać na dwie części.

Awatar użytkownika
PiterM
Kontaktowanie:

Postautor: PiterM » 2018-02-12, 13:39

A to i ja się dopiszę, co tam. Mój R5 na razie nie wykazuje tendencji do rozpadania się, a służy mi już trzy miesiące i wystrzelił ponad tuzin puszek JSB . Natomiast taką tendencję mają cele, w które się zapakuje śrut 7,62mm, który niesie jeszcze ponad 50J na dystansie 100m.

Obrazek

Natomiast przeszedł mocne modyfikacje - założony regulator HUMA i zwiększona komora strzałowa, przez co pracuje teraz na ciśnieniu za regiem 125bar (oryginalnie 140), ma kilka strzałów więcej (41 zamiast 30 ładując go powietrzem na 250 bar) i jest zdecydowanie ciszej choć i tak do głośnych nie należał. Trochę poprawek tokarką, trochę prób, i teraz wszystko jest pięknie. Od 250 bar mam 41 dobrych strzałów na poziomie 260m/s przy max odchyleniach +3/-2 m/s (między max a min, bo pomiędzy kolejnymi strzałami trzyma na poziomie 1-2 m/s), zaś strzał nr 42 to 256m/s. Jak dla mnie to bardzo ok.

Obrazek

Skupienie na 50m to jedna dziura (duża, bo i kaliber duży) zaś po zmianie optyki na Vortexa Viper HST 6-24x50 to na 100m można regularnie strzelać na poziomie 25mm c-t-c (oczywiście miewam grupy lepsze i gorsze, ale generalnie w calu c-t-c karabin się mieści... tylko strzelec czasem zawali robotę). Oczywiście selekcja / ważenie śrutu obowiązkowa oraz mocno "oworkowane" stanowisko a nie z bipoda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tak się prezentuje aktualnie z Viperem HST. Kawał fajnej armaty!

Obrazek

pozdrawiam!
P
Ostatnio zmieniony 2018-02-12, 13:42 przez PiterM, łącznie zmieniany 2 razy.
a w kieszeni - Sebenza

Awatar użytkownika
adnikauto

Postautor: adnikauto » 2018-02-12, 15:22

Ehh, Piter kocham Twoje opisy a zdjecia to poezja - pisalem juz to kiedys.
BTW fajna ta armata. :piwo:
I gave an 870 tactical 20 gauge to my wife for Mother's Day and its great. Nothing says love and trust like arming your wife.

shooter3

Postautor: shooter3 » 2018-02-12, 20:11

Lubisz bajki?

Awatar użytkownika
adnikauto

Postautor: adnikauto » 2018-02-12, 21:38

Lubie Pitera, :103: jego opisy oraz zdjecia. .... :103: rzeczowo i zwiezle.
I gave an 870 tactical 20 gauge to my wife for Mother's Day and its great. Nothing says love and trust like arming your wife.

shooter3

Postautor: shooter3 » 2018-02-13, 00:03

Piter, dostałeś od Edka tą tuleję rozporową? W Lelya 2.0 jest od razu w standardzie:

Obrazek

Zapobiega ona zwinięciu bloku do środka przez śrubę.
Ostatnio zmieniony 2018-02-13, 00:06 przez shooter3, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PiterM
Kontaktowanie:

Postautor: PiterM » 2018-02-13, 02:38

Z tego co wiem, to każdy dealer powinien coś takiego mieć i dać / dosłać. Pewnie, że mam.
a w kieszeni - Sebenza

Awatar użytkownika
PiterM
Kontaktowanie:

Postautor: PiterM » 2018-02-22, 10:33

Film dla ciekawych tego, co R5 potrafi... wyniki na 100m są podobne do moich. Ale do tego regularne odstrzeliwanie puszek po coli z dystansu... ćwierć kilometra :651:

a w kieszeni - Sebenza

shooter3

Postautor: shooter3 » 2018-02-22, 13:02

PiterM, ile Ty masz lat, że nadal przebywasz w krainie baśni i legend?

kryspin 110

Postautor: kryspin 110 » 2018-02-22, 13:18

Filmy reklamowe muszą być jak inaczej ma się R5 wypromować.
Na własnej skórze nie raz się przekonałem że YouTube a rzeczywistość to dwa różne światy.
Pewnie pierwsze kilkaset sztuk wyjdzie ok a później standardowo cięcie kosztów i produkcja badziewia.
To jest pierwszy bardziej optymistyczny scenariusz bo może być jeszcze drugi mniej optymistyczny. A mianowicie po kilku tysiącach strzałów wychodzą wady konstrukcyjne i cięcie kosztów. I okazuje się że jest problem.
Czego Tobie oczywiście nie życzę.

Awatar użytkownika
PiterM
Kontaktowanie:

Postautor: PiterM » 2018-03-19, 08:39

Po kilku wizytach na strzelnicy jednak obniżyłem zamocowanie lunety, teraz jest po prostu wygodniej. Zaś R5 nadal świetnie się spisuje. Choć ostatnie mrozy spowodowały, że już z tydzień na strzelaniu nie byłem. Czekam na wiosnę.

Obrazek
a w kieszeni - Sebenza

Awatar użytkownika
PiterM
Kontaktowanie:

Postautor: PiterM » 2018-03-29, 00:24

Jakby ktoś miał problem z luzowaniem się bloku z kurkiem: https://youtu.be/MzjOIZ8zdWo
Ostatnio zmieniony 2018-03-29, 00:32 przez PiterM, łącznie zmieniany 1 raz.
a w kieszeni - Sebenza

shooter3

Postautor: shooter3 » 2018-03-29, 00:41

Ty u siebie wymieniasz?

Wróć do „FAC”