Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Zachowanie się w sytuacji z filmu

Miejsce, gdzie wrzucamy wszystkie beznadziejne i nic nie wnoszące posty i tematy.

Moderatorzy: Moderatorzy CP, Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi

vesperPL
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Zachowanie się w sytuacji z filmu

Postautor: vesperPL » 2018-05-08, 21:47

Hej
Może głupie pytanie, ale oglądając nowy odcinek "Polscy kierowcy" widać jak koleś zajeżdza drogę i wychodzi z pałką teleskopową jak się zachować w sytuacji:
- jestem w drodze na strzelnicę, mam w samochodzie kilka jednostek bronii
- nie ma możliwości wycofania się
- zamiary napastnika są nie znane (chodzi mi o to że wiem że go nie znam, nie zajechałem mu drogi itp)
link (akcja zaczyna się od 18s)
https://www.youtube.com/watch?v=x7xwL7EY2Kw#t=18s
Mam nadzieję, że nie dubluję postu
/Vesper

Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zachowanie się w sytuacji z filmu

Postautor: Jedrula » 2018-05-08, 21:57

Robię to co gość na filmie cofam się i tyle.
Jak gość się nie wycofa i nie ma gdzie wiać pokazać broń przez okno, jak się dalej nie wycofa walnąć autem.
Strzelanie dopiero na końcu jak już wszystko nie da efektu.
I tyle, w stosunku do pieszego auto to broń lepsza jak pistolet i mniej kłopotliwa.
Pozdrawiam
Jędrzej

MarcinD

Postautor: MarcinD » 2018-05-09, 00:09

Ja bym typa zgazowal... Polecam dobry gazik wozic ze soba, zadziala lepiej niz bron. Poza tym, skoro kierowca jest chroniony blacha, to prorok na bank sie doczepi uzycia broni. Ostra to juz last resort, jak naprawde jest grubo.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,45x39 / 5,56x45 / 7,62x39

Jarmiz78

Postautor: Jarmiz78 » 2018-05-09, 00:30

Jedrula pisze:Robię to co gość na filmie cofam się i tyle.
Jak gość się nie wycofa i nie ma gdzie wiać pokazać broń przez okno, jak się dalej nie wycofa walnąć autem.
Strzelanie dopiero na końcu jak już wszystko nie da efektu.
I tyle, w stosunku do pieszego auto to broń lepsza jak pistolet i mniej kłopotliwa.

No dokładnie, tym bardziej że to jakiś pozer i pałkę prawie zgubił ;laughing:
Miałem podobną sytuację kiedyś. Jechałem na działkę i kolo zjechał mi drogę i wysiadał z kluczem do kół. A ja z maczetą Kershaw 18'.Jak wysiadł, tak samo szybko wsiadł...Nie wiem, czy wystraszył się maczetki, czy mojego wściekłego ryja :621:
Haenel 49,Łucznik wz.70, Artemis CP2,Baikał Iż 61, Remik 1858 .44 Pietta,Kentucky Pistol .45 Ardesa.

Awatar użytkownika
woytas

Postautor: woytas » 2018-05-09, 08:27

Podstawowa zasada - spadać, nie iść na zwarcie. Jest kamera, jest dowód. Facet dostanie jakiś śmieszny wyrok z jakiegoś dziwnego paragrafu ale ma świadka, że wcześniej groziłeś mu bronią co się na filmie nie nagrało. Chciał dokonać obywatelskiego zatrzymania gościa z pistoletem.
W sytuacji jakiejkolwiek napinki lepiej nie pokazywać broni bo 2 strona na 100% użyje argumentu, że groziłeś. A to się nie skończy dobrze dla posiadacza.
Ja broń wyjąłbym tylko i wyłącznie gdybym musiał jej użyć - nie pokazywać jak paw ogon. I oby taka sytuacja nigdy w moim życiu nie miała miejsce.
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.

mxostry

Postautor: mxostry » 2018-05-09, 11:18

Czytam te wasze mądrości i łeb puchnie . Masz prawo się bronić w takiej sytuacji , jest to obrona konieczna , masz prawo wyciągnąć bron jak najbardziej i się nią bronić ale pamiętać żeby po wszystkim zadzwonić na policję

myszolow

Postautor: myszolow » 2018-05-09, 11:34

mxostry pisze:Czytam te wasze mądrości i łeb puchnie . Masz prawo się bronić w takiej sytuacji , jest to obrona konieczna , masz prawo wyciągnąć bron jak najbardziej i się nią bronić ale pamiętać żeby po wszystkim zadzwonić na policję

Jaka obrona konieczna? W którym momencie? Można było wycofać. Sportowcy noszący broń coś czuje niedługo zaczną stosować amerykańskie "stand your ground" :D (polecam np. wyrok II K 1239/15, który prawie, że wprost opisuje taką sytuację jak na filmiku). Obrona konieczna jest wtedy kiedy nie możemy uniknąć konfrontacji. W powyższym stanie faktycznym wysiadanie z bronią z samochodu byłoby co najmniej głupie.
Ostatnio zmieniony 2018-05-09, 11:35 przez myszolow, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Officer_199

Postautor: Officer_199 » 2018-05-09, 11:48

mxostry pisze:Czytam te wasze mądrości i łeb puchnie.

Znalazł się jaśnie oświecony...
Mam nadzieję, że nie posiadasz broni, bo z takim podejściem szybko narobisz sobie i innym kłopotów.

W sytuacji, gdzie można uniknąć kontaktu z napastnikiem, jak najbardziej należy unikać wszelkiej konfrontacji, co jak widać się udało z powodzeniem i bez ofiar/strat.
To najlepsze, co można było zrobić, użycie broni byłoby najgorszym i ostatecznym wyjściem z tej sytuacji.
Poczytaj sobie serię artykułów Z-Tac'a na FB, który jest Policjantem i podaje informacje z pierwszej ręki jak wygląda sytuacja po oddaniu strzałów do napastnika- masakra.

mxostry

Postautor: mxostry » 2018-05-09, 12:02

Officer_199 pisze:
mxostry pisze:Czytam te wasze mądrości i łeb puchnie.

Znalazł się jaśnie oświecony...
Mam nadzieję, że nie posiadasz broni, bo z takim podejściem szybko narobisz sobie i innym kłopotów.

W sytuacji, gdzie można uniknąć kontaktu z napastnikiem, jak najbardziej należy unikać wszelkiej konfrontacji, co jak widać się udało z powodzeniem i bez ofiar/strat.
To najlepsze, co można było zrobić, użycie broni byłoby najgorszym i ostatecznym wyjściem z tej sytuacji.
Poczytaj sobie serię artykułów Z-Tac'a na FB, który jest Policjantem i podaje informacje z pierwszej ręki jak wygląda sytuacja po oddaniu strzałów do napastnika- masakra.

Akurat posiadam bron ale nie nosze jej codziennie przy du*** , tylko na strzelnice ( ale podczas przejazdu na strzelnice tez może się coś zdarzyć ) jak kto uważa jak ty byś uciekał to uciekaj , ja się nie będę wycofywał przed idiota z pałka nie ważne czy mam 9 mm przy sobie czy tez nie , i nie będę czytał gniotów jakiegoś policjanta na fb ,bo jak się naczytał to będę głupoty wypisywał później takie jak wy , wole sluchac mecenasa jednego z lepszych w Polsce w tych sprawach i tobie tez radzę jego posłuchać https://youtu.be/DoJf80Ux5r0
Ostatnio zmieniony 2018-05-09, 12:03 przez mxostry, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
biper

Postautor: biper » 2018-05-09, 12:05

Pytanie mxostry czy będzie Cię stać na TEGO właśnie mecenasa w razie sprawy. Bo sprawa będzie na pewno! :)
Ogólnopolska Giełda Wymiany Magazynków Do Broni Kolekcjonerskiej - wpisz czego szukasz lub pomóż innym znaleźć ich trofea.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"

Awatar użytkownika
woytas

Postautor: woytas » 2018-05-09, 12:32

E no kolega ninja jak widać.
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.

myszolow

Postautor: myszolow » 2018-05-09, 12:33

To powodzenia i go słuchaj, każdy odpowiada za siebie. Będziemy wysłać paczki do więzienia:). Swoją drogą w czym on jeden z najlepszych? Jakiś ranking jest? Wie lepiej niż orzecznictwo SN i doktryna? Bo 25 minutowego filmu promocyjnego nie chce mi się nawet oglądać. Podejście "stand your ground" w Polsce to nawet nie jest przekroczenie obrony koniecznej, a w zależności jak się potoczy zdarzenie prokurator, a potem sąd zakwalifikuje to pewnie jak zwykłe przestępstwo, gdy nie będąc zagrożonym, mając możliwość odjechać postanowisz zamiast tego wysiąść z samochodu i zacząć strzelać (bo niestety, ale jak broń się już wyciągnie to trzeba być gotowym jej użyć)
Ostatnio zmieniony 2018-05-09, 15:26 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: 2. Na Forum niedopuszczalne jest: j) cytowania zbędnych części postów, nie odnoszących się do zamieszczanej odpowiedzi. Zwłaszcza, w przypadku kiedy wypowiedź odnosi się do poprzedniego wpisu.

Awatar użytkownika
strk

Postautor: strk » 2018-05-09, 12:42

Samochód - dopóki się porusza - jest bronią. Żadne z narzędzi/improwizowanej broni w ręku napastnika nie zrobi ci krzywdy, a i straty materialne nie będą duże w razie ataku.
Jesteś zagrożony - wrzucasz wsteczny i przygotowujesz miejsce do manewru. Jakiś pojazd stoi z tyłu? Nie ważne, co najwyżej wygnie się tablica rejestracyjna (pojazdy zazwyczaj nie stoją na biegu i ręcznym, łatwo je przestawić uderzeniem i wytracić energię - pomijam zaparkowane pojazdy). Silnik na obroty, światła drogowe, ewentualnie sygnał dźwiękowy - przeciwnik też się boi (chyba że pod wpływem).
Ostatnio zmieniony 2018-05-09, 12:48 przez strk, łącznie zmieniany 1 raz.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek

bldzmarcin

Postautor: bldzmarcin » 2018-05-09, 12:44

Hahahaha ;laughing: :) :)
Mxosyry - zrobiłeś mi dzień, jak to mówią w internetach.
Widzisz, teoria to teoria, a rzeczywistość to co innego. Polska to nie stany. Co Ci po teoretycznych radach, kiedy konsekwencje będą praktyczne? Wiesz dlaczego w takiej sytuacji lepiej posłuchać się policjanta, a nie mecenasa? Bo ten pierwszy za taką akcję zatrzyma Cię na 100%, do badań zabierze nie tylko broń, której nie zobaczysz przez wiele lat albo nawet nigdy, ale nawet gacie z tyłka (to nie żarty, w przypadku postrzelenia człowieka odzież też idzie do zabezpieczenia ) i ten pierwszy dodatkowej kasy za to nie zobaczy, ani go to nie uraduje, gdyż z pewnością woli swoją służbę spędzić bez wydarzeń nadzwyczajnych i punktualnie iść do domu, więc mu takie sytuacje nie są potrzebne. Pensje ma stałą, a konieczność dziergania oględzin to nie wynik za który dostanie premie. I ten pierwszy jest praktykiem w tym sensie, że wie iż pomimo istnienia prawa do obrony koniecznej to wstępne postępowanie jest takie samo jak w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa a więc żadne to przyjemności dla strzelajacego, a dopiero na etapie dalszego postępowania jest to wyjaśnianie. Bo ma z tym do czynienia często, niekoniecznie w postaci strzelanin ale w przypadku choćby bojek pod klubami, kiedy to np. chłopak idący z dziewczyną rozkwasi kinol naretnemu amantowi który naruszył jej nieyykalnosc w tylnej części ciała, a koledzy amanta ruszają z odsiecza, na co odpowiadają koledzy chłopaka. Wiesz co się wtedy dzieje? Wszyscy lecą na dechy za przestępstwo udziału w bojce, a udowodnienie dobrej intencji jest na miejscu praktycznie niemożliwe. A ten drugi? pieniadze ma dopiero za bronienie wyrywnych kowbojów, więc jak się nic nie dzieje to nie ma zarobku. Sam zdecyduj co wolisz i czy jesteś na tyle przygotowany psychicznie by przechodzić przez całą machine procedur, trwających miesiące lub lata. Sam jestem wielkim zwolennikiem prawa do obrony, ale jestem też reakista. W sytuacji bez wyjścia bronić należy się wszelkimi środkami, ale nie oszukujmy się - gość który ledwo trzyma swój oręż a Ty możesz sie wycofać i jeszcze siedzisz w chroniącym Cię pudelku z którego nie musisz wysiadac to nie sytuacja bez wyjścia

myszolow

Postautor: myszolow » 2018-05-09, 12:49

strk pisze:Samochód - dopóki się porusza - jest bronią. Żadne z narzędzi/improwizowanej broni w ręku napastnika nie zrobi ci krzywdy, a i straty materialne nie będą duże w razie ataku.
Jesteś zagrożony - wrzucasz wsteczny i przygotowujesz miejsce do manewru. Jakiś pojazd stoi z tyłu? Nie ważne, co najwyżej wygnie się tablica rejestracyjna (pojazdy nie stoją na biegu i ręcznym, łatwo je przestawić uderzeniem i wytracić energię). Silnik na obroty, światła drogowe, ewentualnie sygnał dźwiękowy - przeciwnik też się boi (chyba że pod wpływem).

Akurat jazda do przodu gdy nie możesz wycofać i ucieczka do przodu (niestety po atakującym i jego otwartych drzwiach:) mieściłoby się moim zdaniem w obronie koniecznej, ponieważ masz prawo bronić swoje mienie i życie. A człowiek, który będzie okładał twój samochód pałką dokonuje zamachu na Ciebie i twoje "dobra". Ale to niech każdy sam mierzy sobie w sumieniu i doświadczeniu życiowym ;)
Ostatnio zmieniony 2018-05-09, 12:51 przez myszolow, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Rynsztok”