Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Pozwolenie na polowanie

Miejsce, gdzie wrzucamy wszystkie beznadziejne i nic nie wnoszące posty i tematy.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP, Moderatorzy WBP

Maniusel
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Pozwolenie na polowanie

Postautor: Maniusel » 2018-03-08, 14:04

Ostatnio zmieniony 2018-03-08, 14:04 przez Maniusel, łącznie zmieniany 1 raz.
Czarny proch i czarna kawa,
Opętani samotnością...

FIGA1

Postautor: FIGA1 » 2018-03-08, 14:47

Patronka76 pisze:Witam serdecznie
Nie orientuję się zbytnio więc liczę ze jakas dobra dusza mi pomoze :)
gdzie mogę ubiegac sie o pozwolenie na polowanie?

Aby w Rzeczypospolitej Polskiej móc wykonywać polowanie należy spełnić wymogi Ustawy Prawo Łowieckie. Nabycie podstawowych Uprawnień do Wykonywania Polowania to proces - krótko przedstawię w punktach cała procedurę.

1. Czy posiadasz tytuł zawodowy technika w zawodzie leśnik lub wyższe wykształcenie w specjalności łowieckiej (w tym studia podyplomowe)??
TAK - patrz punkt 3. NIE - patrz punkt 2.

2. Aby uzyskać Podstawowe Uprawnienia do Wykonywania Polowania należy w pierwszej kolejności odbyć staż kandydacki w Kole Łowieckim lub Ośrodku Hodowli Zwierzyny. Ze stażu zwolnione są osoby posiadające średnie lub wyższe wykształcenie leśne lub łowieckie (patrz punkt 1.). Aby rozpocząć staż należy złożyć wniosek o staż do Zarządu Koła Łowieckiego lub Dyrektora OHZ. Jeśli samemu nie ma możliwości złożyć wniosku w Kole lub OHZ należy wnieść podanie do Zarządu Okręgowego PZŁ a wtedy to ZO kieruje stażystę na staż do Koła lub OHZ i takie Koło ma obowiązek przyjąć stażystę na staż. Sam staż trwa 12 miesięcy i rozpoczyna się z chwilą wpisania stażysty do Rejestru Łowiectwo w Polsce (wpis taki dokonywany jest na podstawie Uchwały Zarządu Koła lub Dyrektora OHZ o przyjęciu na staż). Przebieg Stażu dokumentuje się w tzw. ,,Dzienniku Stażysty" w tym w szczególności:
- udział w polowaniach
- udział w pracach gospodarczych
- udział w próbach i konkursach pracy psów
- treningi strzeleckie

3. Po zaliczonym Uchwałą Zarządu Koła stażu / po wykazaniu uprawnienia do zwolnienia z obowiązku odbywania stażu należy odbyć obowiązkowy Kurs dla Nowowstępujących do PZŁ . Kurs taki jest odpłatny (około 2000 PLN w zależności od Okręgu). Na kursie Kandydat zdobywa wiedzę z zakresu łowiectwa, ochrony środowiska, przepisów Ustawy o Broni i Amunicji, Prawa Łowieckiego.

4. Kurs dla Nowowstępujących kończy się trzyczęściowym egzaminem. Pierwsza część to egzamin testowy, 100 pytań z bazy i aby zaliczyć trzeba poprawnie odpowiedzieć na co najmniej 80% pytań, przy czym na egzaminie 30 pytań jest z tzw. ,,Bezpieczeństwa na polowaniu" i tu można mieć max 6 błędów a z reszty 70 pytań można mieć max 14 błędów.
Kolejna część to egzamin strzelecki. Strzela się 3 konkurencje: Rogacza na 100 metrów (3/5 strzałów mają być w polu 7 - 10), Zająca w przebiegu na 35 metrów (4/10 trafień aby zaliczyć, przy czym minimum 2 z lewej na prawą i minimum 2 z prawej na lewą), TRAP (4/10 rzutków trzeba trafić ; rzutki strzela sie na 15 metrów ze stanowiska środkowego odchodzące na wprost).
Ostatnią częścią jest egzamin ustny przed komisją w skład której wchodzą przedstawiciele PZŁ , PGL LP, Policji. Losuje się 3 pytania i należy na nie odpowiedzieć wyczerpując temat.
Aby zaliczyć egzamin należy pozytywnie przejść wszystkie 3 części.

5. Po zdanym egzaminie otrzymuje się stosowne zaświadczenie i można wstąpić w szeregi PZŁ jako członek niestowarzyszony (wpisowe 980 PLN + składka 357 PLN), potrzebne jest jeszcze zaświadczenie o niekaralności

6. Po przyjęciu do PZŁ jako członek niestowarzyszony można wnieść deklarację członkowską do Koła (Wpisowe do Koła to 10 x składka do PZŁ), czyli w 2018 roku 3570 PLN

7. Będąc członkiem niestowarzyszonym można wystąpić do Policji o pozwolenie - tu procedura jest podobna jak przy innych ,,ważnych przyczynach" , czyli wniosek, badania, wywiad

8. Mając już pozwolenie na broń do celów łowieckich i swoją jednostkę oraz będąc członkiem Koła można poprosić Łowczego Koła o tzw. ,,odstrzał" i z tym dokumentem(oraz oczywiście legitymacją członkowską i ,,czerwoną książeczką") można iść polować.
FIGA1

ANTEQ

Postautor: ANTEQ » 2018-03-09, 06:47

Jeśli jest myśliwym za granicą może przez biuro polowań wykupić polowanie komercyjne.

Awatar użytkownika
GreenHeart

Postautor: GreenHeart » 2018-03-09, 07:18

Już niedługo - bo po likwidacji PZŁ - będziemy kupować polowania w Polsce przez zagraniczne biura :)
Oł Lord, pliss lisyn moje modlitwy, bikoz ajm only uniżony siner. Mejbi moje prejers not być grejt ale ajm fuul of spiryt.

Igorski

Postautor: Igorski » 2018-03-09, 07:37

Czytając ten "przepis" na stanie się myśliwym, mam wrażenie, że startuje w tej pierwszej konkurencji - strzelanie do rogacza na 100 m - i to ja jestem tym rogaczem :-D .
"Sportowa" droga do broni to pikuś.

Awatar użytkownika
woytas

Postautor: woytas » 2018-03-09, 12:30

Ale potem możesz mieć szacowne grono znajomych :)
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.

argo

Postautor: argo » 2018-03-09, 14:03

woytas pisze:Ale potem możesz mieć szacowne grono znajomych :)

...i wysoko umocowane :wink:
tylko łowy , tylko nitro

antjacek

Postautor: antjacek » 2018-03-09, 14:05

I możesz nosić sztucer i strzelić sobie gdzie chcesz a i tak koledzy ci nie dadzą nic zrobić.
4,5, 223, 9x19, 12/76, 450, 22

Awatar użytkownika
Mariusz888

Postautor: Mariusz888 » 2018-03-09, 14:15

Szczerze mówiąc to jak się mówi "wymiękłem" jak przeczytałem powyższy opis drogi na myśliwskie... 2000zł kurs (ok spoko mogę zrozumieć), wpisowe 1k (kosmos bo składkę to jakoś mogę zrozumieć), a wpisowe do koła to już czad na resorach :) Odnoszę wrażenie jak poprzednicy, że jest to ustawione mówiąc wprost "na kasę" pt "nie stać cię to spadaj". Szczerze mówiąc, mam pozwolenie sportowe i na broń sportową do celów kolekcjonerskich, ale rozważałem w jakiś tam planach czy nie zrobić myśliwskiego - nawet nie tyle by stricte polować, ale lubię przyrodę, las i miałem ś.p. wujka myśliwego, który jak byłem mały to trochę zdążył mnie "pozarażać" myślistwem. Jestem tez z tych co jak trzeba coś zrobić to przyjdą i zrobią "bo trzeba" i to za gratis + słowo "dziękuję", ale przyznam, że mocno się zniechęciłem powyższym...

I trochę szkoda, że to tak wygląda bo co ma powiedzieć ktoś młody, kto liczy każdą złotówkę, a to jego pasja (nie mówię że samo polowanie ale wszystko co związane z tą tematyką)? Ma brać kredyt na składki i wpisowe? :090:

Awatar użytkownika
GreenHeart

Postautor: GreenHeart » 2018-03-09, 15:07

Nie skreślaj łowiectwa na starcie. Kasa owszem dużo większa niż przy sporcie ale dzięki łowiectwu będziesz mógł zabrać swoją ulubioną zabawkę w teren i sam wybrać sobie oś strzelecką :) (taka dygresja dla sportowca)
Największy problem to znalezienie koła które cie przyjmie. Jeśli znajdziesz takowe to myślę że już jesteś w domu. Jeśli nie znajdziesz to luz, zdaj egzamin i staż w zarządzie okręgowym i zostań myśliwym "niezrzeszonym". Polowanie zawsze możesz kupić a jak pojeździsz trochę na strzelnice myśliwskie to poznasz ludzi którzy być może wciągną cie do swojego koła. Dla chcącego na prawdę nic trudnego. Poza tym wielu sportowców długodystansowych jest równocześnie myśliwymi, może oni coś pomogą.
Przyznam sam że wyrobienie pozwolenia na polowania nie było dla mnie przyjemnym doświadczeniem. Kłótnie w kole, przedłużanie mojego stażu, ciągłe stawianie wódy decydentom ale jak już wstąpiłem w szeregi tego betonu to odciąłem się od tego całego g... i najważniejsze są dla mnie przeżycia na polowaniu indywidualnym Nie poluje z zasiadki bo uważam że to niesportowe (ale każdy ma własne zdanie). Na polowaniu czasem pokonuje wiele km zanim napotkam zwierze na które poluje, a że poluje w górach to polowanie zakończone sukcesem jest świadectwem twoich umiejętności, wytrwałości i wytrzymałości. Kiedy koledzy opowiadają o dynamice polowania w którym strzelili super byka to się zastanawiam dlaczego tak dynamiczna opowieść toczy się na 1m2 w ambonie:). Polując z podchodu myśliwy rzeczywiście dokonuje selekcji najsłabszej zwierzyny.
Pomyśl czy nie warto a moim zdaniem warto.
Oł Lord, pliss lisyn moje modlitwy, bikoz ajm only uniżony siner. Mejbi moje prejers not być grejt ale ajm fuul of spiryt.

Awatar użytkownika
greatgonzo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: greatgonzo » 2018-03-09, 19:30

GreenHeart, mógłbyś proszę napisać dwa słowa o polowaniu indywidualnym? Na czym polega i jakim ewentualnie obostrzeniom podlega formalnie.

Rutek007

Postautor: Rutek007 » 2018-03-09, 19:54

Indywidualne to takie gdzie Ty sam lub z kolegą polujecie w danym obszarze i chodzisz za zwirzyna lub siedzisz w ambonie a zbiorowe to takie gdzie grupa np. ustawia się wzdłuż drogi a od lewej albo od prawej nagonka robi hałas i płoszy zwierzynę w waszym kierunku. Tak w dwóch zdaniach...
CZ P-09 :)

FIGA1

Postautor: FIGA1 » 2018-03-09, 20:34

greatgonzo pisze:GreenHeart, mógłbyś proszę napisać dwa słowa o polowaniu indywidualnym? Na czym polega i jakim ewentualnie obostrzeniom podlega formalnie.

Polowanie indywidualne to jeden z rodzajów polowania dopuszczony prawnie w RP. W skrócie polega to na tym, że mając tzw. ,,odstrzał" , czyli dokument wydany przez dzierżawce obwodu w którym masz określone dokładnie ile czego możesz pozyskać idziesz sam polować.
Przed polowaniem musisz koniecznie wpisać się do książki ewidencji wyjść w łowisko. Na polowanie indywidualne wolno Tobie zabrać psa ale nie wolno stosować naganki. Ponadto oczywiście musisz stosować się do zasad selekcji populacyjnej i osobniczej oraz do tzw. Regulaminu Polowań przy czym musisz pamiętać o najnowszych jego zmainach.

Nie jest też tak, że zaraz po zdanym egzaminie i po uzyskaniu pozwolenia i odstrzału wolno Ci pozyskać wszystko. Uprawnienia podstawowe pozwalają na pozyskiwanie ptactwa łownego, drapieżników, samic zwierzyny płowej, zwierzyny czarnej.

Jeśli chciałbyś pozyskiwać samce zwierzyny płowej (łosie, teraz czysto teoretycznie bo są pod całorocznym okresem ochronnym, jelenie szlachetne, jelenie sika, daniele, sarny kozły) to będziesz potrzebował tak zwanych selekcjonerskich uprawnień do wykonywania polowania. Uzyskasz je będąc minimum 3 lata członkiem PZŁ, odbywając stosowny kurs (koszt około 1000 PLN) i zdając egzamin.

Dodatkowo czasem jest konieczność redukcji populacyjnej np. bobra - w takim wypadku dobrze jest ukończyć dodatkowe szkolenie tzw. ,,bobrowe" ale to jest w sumie ewenement na skale kraju.

Polowanie z ptakiem łowczym wymaga z kolei posiadania tzw. sokolniczych uprawnień do wykonywania polowania i zezwolenia właściwego ministra do spraw ochrony środowiska na utrzymywanie prywatne ptaka łowczego. Uprawnienia sokolnicze nabywa się mając co najmniej Uprawnienia podstawowe oraz odbywając odpowiedni kurs w Stacji Badawczej PZŁ przykładowy program kursu

Pamiętaj, że koszty zostania myśliwym rozkładają się w czasie a ponadto nie ma obowiązku przynależności do Koła Łowieckiego
FIGA1

MarcinD
Status: Online

Postautor: MarcinD » 2018-03-09, 21:31

Musisz przeleciec mysz
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,45x39 / 5,56x45 / 7,62x39

Wróć do „Rynsztok”