Luneta do obserwacji na 100 metrów

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: variag »

We wczorajszych zawodach w Radomsku mogłem spokojnie obserwować przestrzeliny w lunecie PZO z powiększenia x20 (bo mam tylko taki okular do niej) strzelając z .223 REM na 100 metrów. I nie tylko ja wykorzystywałem tę lunetę na tym dystansie.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Simon WRC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 214
Rejestracja: 11 listopada 2019, 08:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Wołomin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Simon WRC »

Jakiś czas temu bez oglądania przez internet kupiłem LEVENHUK Blaze PLUS 60 z powiększeniem 15-45x z myślą, że jak się nie sprawdzi, to oddam. Na 100m wszystko widać super, więc została :-D.
9x19 ; 45ACP ; 32ACP ; 44Mag ; 357Mag ; 38Spec ; 22LR ; 223Rem ; 5.56x45 ; 7,62x39 ; 308Win ; 12/70
Peter77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 70
Rejestracja: 06 września 2020, 13:56
Tematy: 13
Lokalizacja: lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Peter77 »

Mam ZRT457, i polecam. Kupiłem prawie nową, lecz musiałem poddać nieznacznej modyfikacji. Oryginalny okular jest do bani. Wykręciłem go razem z modułem pryzmatycznym, dokupiłem złączkę kątową 45°i zamontowałem w miejsce oryginału. Po tym zabiegu, mogę używać dowolnego wymiennego okularu w oprawie 1,25. W moim przypadku są to TS HR Planetary z 60°polem widzenia. Przy okularze 5mm, uzyskuje się powiększenie ponad 91x, a na 4mm- 114x, lecz to już jest max jej możliwości. Do astro tylko tak duże powiększenia się nadają. Wiadomo, czym więcej x, tym obraz mniej ostry i ciemniejszy. Soczewki w chińskim Celestronie, nie dorównują tym jakie ma ZRT. Fioletowe szkła są najlepszej jakości. Pan Janusz z Krakowa, którego nie ma już wśród nas, trochę swej wiedzy w temacie optyki mi przekazał...
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Darlon »

jeśli miał bym wymienić jakąś wadę ZRT-457 to jest jej okular - a mianowicie jego odległość od oka. żeby uzyskać ładny szeroki obraz bez obcinania krawędzi muszę sobie okular niemal wsadzić w oko, tak że praktycznie rzęsami dotykam szkła co jest czasami średnio wygodne bo łatwo lunetę trącić a wtedy wiadomo, obraz się rozmywa
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
jurek40b
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3028
Rejestracja: 09 marca 2007, 20:24
Tematy: 113
Lokalizacja: Otmuchów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: jurek40b »

Miałem kiedyś lunetę ZRT-457M, zamiast tego okularu x30 i x60, miała zoom 20-60x, była fajna i dobra. Do powiększenia x45. Potem miałem kilka celestronow Ultima 80 i 65. Na 100m spokojnie wystarczy. Teraz mam Deltę Titanium 65ED. I tu dopiero widać co znaczy dobra luneta. Dobry obraz na całym zakresie zooma. Luneta do 4000 zł nie ma konkurencji. Przestrzeliny na 100, 200 m spoko. Ale pamiętajcie, że na dużych odległościach jest coś takiego jak falowanie powietrza. Wtedy nawet Swarovski nie pomoże.
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.
Peter77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 70
Rejestracja: 06 września 2020, 13:56
Tematy: 13
Lokalizacja: lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Peter77 »

Darlon pisze: 16 listopada 2020, 10:30 jeśli miał bym wymienić jakąś wadę ZRT-457 to jest jej okular - a mianowicie jego odległość od oka. żeby uzyskać ładny szeroki obraz bez obcinania krawędzi muszę sobie okular niemal wsadzić w oko, tak że praktycznie rzęsami dotykam szkła co jest czasami średnio wygodne bo łatwo lunetę trącić a wtedy wiadomo, obraz się rozmywa
Wyrzuć to i dokup sobie złączkę kątową 45°za 125zł. Do tego jakieś kompatybilne okularki, Plossl, TS lub z zoomem np. Sky Watcher. Różnica w jakości obrazu będzie ogromna. Przez oryginał patrzy się jak przez rurkę, i obraz na krawędziach rozmyty...
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Darlon »

a to jest jakoś w miarę łatwo zrobić? tzn jakaś większa ingerencja?
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Peter77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 70
Rejestracja: 06 września 2020, 13:56
Tematy: 13
Lokalizacja: lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Peter77 »

Odkręcasz oryginalny okular razem z modułem pryzmatycznym, i w to miejsce wkręcasz kątówkę. Ta nasadka ma taki sam gwint jak króciec w lunecie. Właśnie do niej została stworzona. Jedynie musisz ustawić po dokręceniu, by to w pionie było. Jeśli po dokręceniu będzie krzywo, trzeba dać podkładkę dystansową z tworzywa sztucznego. Tylko może być problem z dostępnością tejże nasadki. Dawniej można było nabyć w Astrokrak Kraków. Teraz jak sklep nie funkcjonuje, to nie wiem gdzie to jest dostępne.
Awatar użytkownika
lasooch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 200
Rejestracja: 12 marca 2017, 14:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Pruszków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: lasooch »

Podpowiem Ci - nie da się już tego kupić, długo szukałem, bez żadnego efektu.

Też mam ZRT457, a nawet dwie sztuki. Jedną z oryginalnym ruskim obiektywem i drugą właśnie z pryzmatem Amiciego 45st i okularem Plossla, zapewne produkcji pana Janusza. Niestety pryzmaty, które są obecnie dostępne w sprzedaży mają standardowe złączki 1,25" z obu stron i żeby to zagrało z lunetą, trzeba by dorobić tulejkę z drobnym gwintem.
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: MaciekSz »

lasooch pisze: 16 listopada 2020, 16:49 Podpowiem Ci - nie da się już tego kupić, długo szukałem, bez żadnego efektu.

Też mam ZRT457, a nawet dwie sztuki. Jedną z oryginalnym ruskim obiektywem i drugą właśnie z pryzmatem Amiciego 45st i okularem Plossla, zapewne produkcji pana Janusza. Niestety pryzmaty, które są obecnie dostępne w sprzedaży mają standardowe złączki 1,25" z obu stron i żeby to zagrało z lunetą, trzeba by dorobić tulejkę z drobnym gwintem.
Taką tulejkę można spokojnie wydrukować w 3D - kwestia tylko doboru filamentu, bo to nie przenosi to żadnych obciążeń. Jeżeli masz drukarkę albo ktoś znajomy drukuje, to daj adres na priv, wyślę Ci projekt (nie mój, wziąłem z któregoś forum astro). Autor pisał, że okulary normalnie ostrzą.

Kupić raczej się nie uda - o ile wiem, Płeszka był monopolistą.
Maciek
.62 i .69
Awatar użytkownika
bambus0134
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 237
Rejestracja: 16 czerwca 2013, 00:26
Tematy: 7
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: bambus0134 »

Niekoniecznie się nie da. Mam ZRT zrobioną przez astrokraka, i zrobiła mi się na tej plastikowej nasadce kontowej mała awaria z gwintem.
Kupiłem taka nasadkę https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... ts_id=2031 wykręciłem tą srebrną tulejkę a nasadkę wkręciłem w lunętę jak starą kontówkę robiną przez astrokraka i pasuje .
Najbardziej uniwersalny okular to ten z zomem https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 025%20zoom
Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Ramesses »

Simon WRC pisze: 15 listopada 2020, 21:08 Jakiś czas temu bez oglądania przez internet kupiłem LEVENHUK Blaze PLUS 60 z powiększeniem 15-45x z myślą, że jak się nie sprawdzi, to oddam. Na 100m wszystko widać super, więc została :-D.
Mógłbyś doprecyzować co masz na myśli pisząc ,,wszystko widać super" Konkretnie ,czy widać przestrzeliny 223 na czarnym ? Jestem właśnie na etapie wyboru lunety która da radę na 100m. Rozważałem miedzy innymi LEVENHUK BLAZE PLUS 60 .
Zastanawiam sie też nad taką https://allegro.pl/oferta/luneta-katowa ... 9764578037
Kuszą mnie lunety PRAKTICA , chyba trochę z sentymentu, miałem niegdyś świetna lustrzankę tej firmy. Czy ktoś z Szanownych ma doświadczenia z tymi lunetami ?
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
Awatar użytkownika
Simon WRC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 214
Rejestracja: 11 listopada 2019, 08:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Wołomin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: Simon WRC »

Ramesses pisze: 17 listopada 2020, 20:05 Mógłbyś doprecyzować co masz na myśli pisząc ,,wszystko widać super" Konkretnie ,czy widać przestrzeliny 223 na czarnym ? Jestem właśnie na etapie wyboru lunety która da radę na 100m. Rozważałem miedzy innymi LEVENHUK BLAZE PLUS 60 .
Strzelałem z 223 REM i 308 WIN, na czarnym widać przestrzeliny, to miałem na myśli.
9x19 ; 45ACP ; 32ACP ; 44Mag ; 357Mag ; 38Spec ; 22LR ; 223Rem ; 5.56x45 ; 7,62x39 ; 308Win ; 12/70
zbigniewneuman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 18 października 2012, 21:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: zbigniewneuman »

Witam.Moja PZO 40x64 kupiona za 450 ,,widzi,od 50 do 130 m 4,5 dalej nie sprawdzałem
prexer
Awatar użytkownika
PaRa09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 243
Rejestracja: 07 maja 2017, 22:03
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta do obserwacji na 100 metrów

Post autor: PaRa09 »

Czy mogę prosić o pomoc w temacie przerobienia ZRT457 ?

Jakie dokładnie elementy są potrzebne ( nasadka kontowa, okular i magiczna redukcja )
Czy ktoś może wydrukować ten element z Astrokraka ?
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Hydepark CP”