Nieletni a CP

Moderator: Moderatorzy CP

maksym
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 18 grudnia 2012, 16:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Nieletni a CP

Post autor: maksym »

Witam, długo szukałem informacji na ten temat, ale że nie mogłem odnaleźć to postanowiłem zapytać. Jestem członkiem bractwa rycerskiego i cześć osób u nas zajmuje się strzelaniem z czarrnoprochowców. Z pełnoletnimi nie ma problemu ale jest też kilku nieletnich (16,17) którzy również chcą strzelać. Jest to strzelanie tylko ślepakami na pokazach i inscenizacjach ale zawsze to strzelanie. Wiem że według przepisów jest to niezgodne z prawem (nie ja im na to pozwalam a władze klubu) ale zastanawia mnie jakie ewentualne następstwa karne mogłyby spotkać zarząd w razie jakiegoś wypadku lub donosu kogoś nieżyczliwego do odpowiednich służb.
Interesowałyby mnie również paragrafy na to by wiedzieć w razie potrzeby na czym można się opierać, więc jak ktoś coś pamięta to proszę śmiało pisać.
Pozdrawiam
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Zgodnie z art. 11 ust. 10 ustawy o broni i amunicji nie potrzeba pozwolenia na posiadanie broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni. Czyli broń taką mogą posiadać również małoletni, gdyż ustawa nie wprowadziła tu żadnego zakazu, ani limitu wieku.

Natomiast ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym stanowi, że broń, na której posiadanie nie jest wymagane pozwolenie na broń, może by sprzedawana wyłącznie osobom pełnoletnim, po okazaniu dokumentu stwierdzającego tożsamość (art. 31 ust. 2 ustawy). Naruszenie tego zakazu stanowi przestępstwo z art. 37 tejże ustawy zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
maksym
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 18 grudnia 2012, 16:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: maksym »

Dzięki za szybką odpowiedź, czyli bez prochu mogą z nią biegać.
A jak jest w udostępnieniem prochu (będącego własnością bractwa) nieletnim? Podlega to pod jakiś przepis?
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Jeżeli posiadasz broń, na którą nie potrzeba pozwolenia, to możesz również bez pozwolenia posiadać amunicję do tej broni.
Awatar użytkownika
mam klucz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 111
Rejestracja: 07 lutego 2009, 19:20
Tematy: 5
Lokalizacja: Mińsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mam klucz »

Cześć.
W jakim bractwie działasz kolego?
Który wiek odtwarzacie?
Aż tylu was jest
i aż tyle broni palnej macie
że i nieletni strzelają?







Bo tak czytam
i się zastanawiam czy ty przypadkiem nie szukasz paragrafu na kogoś.
maksym
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 18 grudnia 2012, 16:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: maksym »

Miasto może pominę, jestem w grupie XVII wiecznej i właśnie mam podejrzenia że kilka osób będzie chciało nam zaszkodzić. Wiem że to wygląda jakbym sam szukał, ale działając blisko 10 lat w tym szkoda by mi było by "konkurencja" narobiła nam w papier, a wiedząc na jaki paragraf ktoś może się powołać wiem gdzie szukać obrony. Co do liczebności to trochę nas jest, jedni pozostają przy szabli inni chcą strzelać i wśród tych strzelających trafiło się kilka sztuk <18. Co do broni to niektórzy mają własną inni korzystają z wspólnej, a że młodzież raczej nie ma zbyt wielkich funduszy to właśnie oni mają tą wspólną.
Krzysiu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 493
Rejestracja: 16 października 2008, 10:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Świdnica
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Krzysiu »

Jeśli korzystają pod opieką właściciela broni lub opiekuna prawnego, to nie będzie żadnych problemów. Ale, jak to mówią, strzeżonego Pan Bóg strzeże, więc lepiej dawać im tę broń do ręki tylko na imprezach.
maksym
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 18 grudnia 2012, 16:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: maksym »

Tą wypowiedzią mnie uspokoiłeś.
Adrian.
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 08 maja 2019, 15:49
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieletni a CP

Post autor: Adrian. »

Jestem niepełnoletni rekonstruktorem i wybrałem podróż pociągiem. Czy mogę wziąć ze sobą karabin skałkowy czy prawo mi na to nie pozwala?
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieletni a CP

Post autor: Vantor »

Jeśli jest to broń rozdzielnego ładowania, przestrzegasz rozporządzenia w sprawie przewozu broni środkami transportu publicznego, a regulamin przewoźnika nie zabrania transportu takiej broni to chyba nie powinno być problemów, ale specem od prawa nie jestem niech ktoś jeszcze się wypowie. Samą broń rozdzielnego ładowania (bądź replikę) wyprodukowaną przed 1885 możesz posiadać będąc niepełnoletnim (lub małoletnim! nieletni to osoby popełniające przestępstwo nie będąc osobą pełnoletnią, a ktoś tam wyżej tak pisał). Nie możesz jej jedynie kupić.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2019, 16:07 przez Vantor, łącznie zmieniany 1 raz.
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieletni a CP

Post autor: Vantor »

missclick
Ostatnio zmieniony 08 maja 2019, 16:07 przez Vantor, łącznie zmieniany 1 raz.
Adrian.
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 08 maja 2019, 15:49
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieletni a CP

Post autor: Adrian. »

Ok przewieźć mogę, ale mi bardziej chodzi o to czy konduktor nie zadzwoni na policję albo nie pozwoli mi dalej jechać
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieletni a CP

Post autor: franek »

Adrian. pisze:Ok przewieźć mogę, ale mi bardziej chodzi o to czy konduktor nie zadzwoni na policję albo nie pozwoli mi dalej jechać
Akurat PKP ma to obcykane i regulaminie jest ... że można przewozić zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu z 2000r ...
W autobusach ... to co przewoźnik to inny regulamin. Większość nawet nie uwzględnia że możesz jechać z bronią bo to przecież zabawa dla bogatych "jelit" a tacy autobusami nie pojadą bo wstyd.

Kuferek gustowny z napsem Yamaha i juz ... "..jestem muzykiem ..."
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
Adrian.
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 08 maja 2019, 15:49
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieletni a CP

Post autor: Adrian. »

I w niczym mi nie przeszkadza moja niepełnoletniść (16)
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nieletni a CP

Post autor: Vantor »

Prawo nie uwzględnia żadnych ograniczeń wiekowych w kwestii posiadania broni rozdzielnego ładowania na proch czarny wyprodukowanej przed 1885r. oraz jej replik. Możesz sprezentować taką broń gówniarzowi na komunię i nikt prawnie się nie przyczepi.


Tylko jak już ktoś się do ciebie dowali (mimo, że nie powinien), to nie zlej się w porty tylko bądź świadom tego jakie masz prawa i je opisz. Najlepiej przeczytaj ustawę o broni i amunicji skoro jesteś posiadaczem, albo chociaż jej fragmenty dotyczące cp oraz rozporządzenia w sprawie transportu. Gdyby ktoś cwaniakował z dzwonieniem na policję, próbą wyproszenia Cie bądź sam policjant nie znał prawa, to wiedz jak je przedstawić, wytłumaczyć i udowodnić. Bez znajomości prawa wmówią Ci co chcą i jesteś ugotowany tak czy siak.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2019, 00:10 przez Vantor, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”