Ruger Old Army czy jest legalny ?

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 38
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: stangret »

Niestety w Polsce nie istnieje prawny precedens :-/
Coś o tym niestety wiem. Kilka ładnych lat temu zostałem uznany za winnego podczas gdy rok wcześniej w identycznej sprawie, w tym samym sądzie, na tej samej sali zapadł wyrok uniewinniający. Powie ktoś, kuriozalne. A jednak :-?
Apelacja szczęśliwie okazała się skuteczna, ale co przeżyłem to moje.
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
jacek sygula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2516
Rejestracja: 22 maja 2005, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: jacek sygula »

No tak, Kolega Andrzej O miał sprawe o legalnego Colta Navy 1851,paru innych też, ale chodzi o co innego,chodzi o te wyzwiska, dosłownie Nienawiść,do kogoś,kto widzi pewne sprawy inaczej, całkiem możliwe że jeszcze będzie pare spraw o legalnego Colta czy Remingtona, choć wiedza wśród przedstawicieli prawa też poszła do przodu, i przestają sie wygłupiać, toże nie ma precedensów-to żle, bo każdy sędzia może skazywaćwg,własnego widzimisie,albo łapówek jakie dostaje :-D
03fxt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 276
Rejestracja: 30 czerwca 2016, 14:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: 03fxt »

proszę nie zakładać, że pytam złośliwie czy coś...
kolgo sponsor - oferujecie w sklepie Rugera Old Army ? chyba nie, powód - pieniądze czy ryzyko prawne ?

jeszcze raz, bez urazy.


i no i pytanie - czy ROA jest o tyle bardziej niezawodny od np Remika 1858 dzięki temu, że jest ~110 lat młodszy ? :027:
materiały nie powinny był wielce różne ROA vs (prawdziwe) repliki, w mechanizmach inne są głównie sprężyny, ale nie miałem ROA w ręku, więc pewnie coś mi umknęło...
jacek sygula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2516
Rejestracja: 22 maja 2005, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: jacek sygula »

Ryzyko? sprzedaliśmy w sklepie pare sztuk,wydając zaświadczenie,że jest to: REPLIKA , ROZDZIELNEGO ŁADOWANIA i nie łamie przepisów ustawy o broni, dodam: bardzo ładne zaświadczenia do oprawienia w ramki i powiesienia na ścianie, reszte sobie dodaj sam :-D Oczywiscie, że jest LEPSZY od replik włoskich, jest zrobiony po amerykansku, żeby dobrze strzelał, a jak nie miałeś GO w ręku, to na pewno wiele Ci umkneło. Nie moge się oprzeć: co porównujesz? ORYGINAŁ Remingtona z lat 60 -tych XIX wieku-czy repliki z XX? miałeś ORYGINAŁ z epoki w rękach? to o czym piszesz? chyba nie wiesz sam......
Ostatnio zmieniony 25 listopada 2016, 20:42 przez jacek sygula, łącznie zmieniany 2 razy.
03fxt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 276
Rejestracja: 30 czerwca 2016, 14:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: 03fxt »

jacek sygula pisze:Ryzyko? sprzedaliśmy w sklepie pare sztuk,wydając zaświadczenie,że jest to: REPLIKA , ROZDZIELNEGO ŁADOWANIA i nie łamie przepisów ustawy o broni, dodam: bardzo ładne zaświadczenia do oprawienia w ramki i powiesienia na ścianie, reszte sobie dodaj sam :-D Oczywiscie, że jest LEPSZY od replik włoskich, jest zrobiony po amerykansku, żeby dobrze strzelał, a jak nie miałeś GO w ręku, to na pewno wiele Ci umkneło. Nie moge się oprzeć: co porównujesz? ORYGINAŁ Remingtona z lat 60 -tych XIX wieku-czy repliki z XX? miałeś ORYGINAŁ z epoki w rękach? to o czym piszesz? chyba nie wiesz sam......
oj spokojnie, jak piszę, że nie mam porównania to jasne, że nie mam porównania ;laughing:
a jednak nie widziałem w PL w sprzedaży stądy pytanie.
chief-moonshine
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 09 stycznia 2015, 15:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: chief-moonshine »

Bywają, nieczęsto ale jednak. Oprócz tych dwóch czy trzech w Atena Gun widziałem też pojedyncze sztuki w innych miejscach, jednego nawet miałem w ręku. Mechanizm rzeczywiście chodzi lepiej niż we włoszczyźnie i materiał wygląda na lepszy. Ale zazwyczaj są drogie, czasem ze śladami intensywnego używania i/lub korozji, a o nierdzewnego bardzo trudno i zazwyczaj jest jeszcze droższy. Dodając do tego niewielkie ale jednak istniejące ryzyko prawne moim zdaniem nie warto. Taniej i prościej jest sobie dobrze stunować makaroniarza.
Awatar użytkownika
Parabellum
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 797
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 08:17
Tematy: 53
Lokalizacja: Szczawno-Zdrój/Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: Parabellum »

Tak nawiasem mówiąc, czy w ostatnim czasie załatwiał ktoś uprzednią zgodę przewozową na Rugera zakupionego za granicą np. na Egunie?
Zdzislaw
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 30 listopada 2016, 11:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: Zdzislaw »

Jest to mój pierwszy post. Wolę czytać jak pisać. Cześć wszystkim. Moim zdaniem ROA jest repliką Remingtona, Choć bardzo unowocześnioną ale jednak repliką. Firma ta zrobiła rewolwer pozbawiony wad z tamtej epoki. Włoskie czy inne bardziej przypominają oryginały ale ich wykonanie jest straszne, nie chodzi tu o wykończenie ale o użyte materiały. Tak precyzyjnie działającego czarnoprochowca jak ROA nie spotkałem nigdy i myślę że nie spotkam. Mam wersję z nierdzewki ale kupię sobie jeszcze jeden taki zwykły do popykania na strzelnicy. a ten trafi na regał jako dekoracja. Cena? ja wiem czy drogi jak na takie wykonanie? za fajne rzeczy trzeba zapłacić i tyle. Na ten następny wyrobię EKB, zobaczymy jak będzie.
Awatar użytkownika
Yabu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 249
Rejestracja: 23 marca 2010, 20:19
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: Yabu »

Wszystkie Rugery Old Army sprzedawane przez sklepy które widziałem były na promesę (wyjątkiem jest kolega Jacek).
Jak Policmajstry będą się nudzić to pewno odwiedzą posiadaczy ROA którzy nie mają czerwonej książeczki.
Przekroje broni też niby są legalne a jakoś ostatnio pozbierali ludziom kilkadziesiąt sztuk.

Jak ktoś lubi spać niespokojnie to nic tylko kupować.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: mkl1 »

Po co dublujesz posty?
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
jacek sygula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2516
Rejestracja: 22 maja 2005, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: jacek sygula »

YABU-mieszasz, nie wiem za co zabierali komuś przekroje [nie czytałem] ale definicja pozbawienia cech broni- jest jasna, do tego ma być zaświadczenie o braku tychże z CLK, w zasadzie najważniejsze [wg. ustawodawcy] jest zaświadczenie [opinia] iż ten WOJSKOWY przedmiot, już jest pozbawiony cech. Mało tego-pozbawia się cech bojowych-POJAZDY WOJSKOWE! natomiast USTAWODAWCA zawarł w ustawie: BROŃ ROZDZIELNEGO ŁADOWANIA, a ponieważ zawarł jakąś date [1885 rok] dodał: REPLIKI, i ROA jest REPLIKĄ, co wyrażnie pisze w Cioci Wikipedi, ponieważ nie jest to KOPIA, ani FALSYFIKAT, nie musi być to zrobione-ani wiernie, ani w ten sam sposób[może repliki z 16 wieku, powinny być obrabiane za pomocą narzędzi z epoki?] dobrze, iż wiedza wśród służb jest większa i nie wygłupiają sie. Pamietacie: WALKER -legalny-remington pocket-NIELEGALNY????
Awatar użytkownika
Tomek Złomek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 71
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, 19:25
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: Tomek Złomek »

jacek sygula pisze:YABU-mieszasz, nie wiem za co zabierali komuś przekroje [nie czytałem] ale definicja pozbawienia cech broni- jest jasna, do tego ma być zaświadczenie o braku tychże z CLK, w zasadzie najważniejsze [wg. ustawodawcy] jest zaświadczenie [opinia] iż ten WOJSKOWY przedmiot, już jest pozbawiony cech. Mało tego-pozbawia się cech bojowych-POJAZDY WOJSKOWE! natomiast USTAWODAWCA zawarł w ustawie: BROŃ ROZDZIELNEGO ŁADOWANIA, a ponieważ zawarł jakąś date [1885 rok] dodał: REPLIKI, i ROA jest REPLIKĄ, co wyrażnie pisze w Cioci Wikipedi, ponieważ nie jest to KOPIA, ani FALSYFIKAT, nie musi być to zrobione-ani wiernie, ani w ten sam sposób[może repliki z 16 wieku, powinny być obrabiane za pomocą narzędzi z epoki?] dobrze, iż wiedza wśród służb jest większa i nie wygłupiają sie. Pamietacie: WALKER -legalny-remington pocket-NIELEGALNY????
Jacek ile masz sił ja cie podziwiam :shock:
Awatar użytkownika
Parabellum
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 797
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 08:17
Tematy: 53
Lokalizacja: Szczawno-Zdrój/Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: Parabellum »

Wysłałem z ciekawości maila do WPA Kraków, czy hipotetycznie daliby UPZ bez pozwolenia na broń - czekają na opinie z CLK - ciekawe co tym razem wymyślą :)
Awatar użytkownika
Parabellum
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 797
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 08:17
Tematy: 53
Lokalizacja: Szczawno-Zdrój/Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: Parabellum »

Odpowiedź nie mogła być inna:

"W nawiązaniu do wcześniejszej korespondencji uprzejmie informuję, że z uzyskanej odpowiedzi z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji wynika, że rewolwer RUGER Old Army nie może być potraktowany jako replika broni palnej rozdzielnego ładowania wytworzonej przed 1885 rokiem, ponieważ jego konstrukcja jest zbiorem rozwiązań kilku rewolwerów wytworzonych przed rokiem 1885.
Przedmiotowa broń nie odzwierciedla rozwiązań konstrukcyjnych jednego konkretnego modelu broni palnej rozdzielnego ładowania wytworzonej przed rokiem 1885, tym samym nie podlega pod przepisy art. 11 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 576 ze zm.).
Mając na uwadze powyższe, nie jest możliwe poświadczenie uprzedniej zgody przewozowej na przywóz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rewolweru RUGER Old Army bez posiadania stosownego pozwolenia na broń"
maniutek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 21:54
Tematy: 0
Lokalizacja: wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ruger Old Army czy jest legalny ?

Post autor: maniutek »

Wylazł Żyd z piwnicy i poszedł złożyć na gestapo pismo z zapytaniem o zakres praw obywatelskich,odpowiedź mogła być tylko jedna... Ręce opadają.
Będzie lepiej...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”