Proch z EKB czy może bez

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Ryba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 913
Rejestracja: 13 marca 2012, 17:25
Tematy: 107
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: Ryba »

03fxt pisze: Czy tak ciężko jest zrozumieć, że ustawa/y są tak pisane żeby zabronić pod groźbą kary jak najwięcej i później 'jak będzie trzeba' nawyciągać paragrafów na pacjenta ?
Nie kolego, ustawy nie są pisane po to. Są tylko pisane przez dyletantów, a nie fachowców, bez przemyślenia wszystkich aspektów problemu. Stąd mamy wiele bubli prawnych. A stosowane są dopiero po to, o czym piszesz przez stróżów prawa (czytaj - organy ścigania, prokuraturę, sądy). Albo tez przez dyletantów. Jedno nie wyklucza drugiego.
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2017, 17:46 przez Ryba, łącznie zmieniany 1 raz.
...nie wiesz co ci powie Ryba i skąd nadpływa...
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: sas88 »

Czy legalna jest więc sprzedaż na samo zezwolenie prochu czarnego - jeżeli dany posiadacz zezwolenia (kolekcjonerskie, myśliwskie, sportowe) nie ma wpisanej do tego zezwolenia broni na proch czarny?
Wyobraz sobie, ze amunicję do wielu typów tzw. broni współczesnej można elaborować zarówno prochem nitro jak i czarnym. '
I co nie wolno mu? Ustawa gdzieś zabrania?

Reasumując - najpierw wszystko było oczywiste, obowiązywała jedna interpretacja, sprzedawano proch nawet modelarzom. Potem zainteresowało się tym WPA - i okazało się, że WPA ma inną interpretację - że nie można.
Wszystko było oczywiste, póki nie znalazł się trzęsidupa i nie doniósł na całą resztę na policję.
A jak to wielokrotnie pisał nieodżałowany 9X19 - policja nie jest od interpretacji prawa.
...następnie do NSA (tutaj około 2 lat). No i wygrał.


Niestety, tym razem żaden dzielny człowiek nie zrobi tego za was.
Ustawa dotyczy przedsiębiorców.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
nosu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1503
Rejestracja: 27 grudnia 2005, 09:30
Tematy: 4
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: nosu »

Teorie Sasa88 co do czarnego prochu nie pasują , to może z podwórka broni współczesnej. Drogi Polarmsie pamiętasz może co zrobił Works?
Pięknie wbił nóż w plecy innych sprzedawców a przecież tylko się zapytał Policji :-/ historia ta odchodzi w niepamięć a było to w 2009r.
montrala pisze:
AKM pisze:Po drugie - rozmawiałem także z Panem Lubińskim z Worksa11. Firma podejmuje działania prawne względem owych policyjnych "wytycznych"
A to ciekawe, bo z tego co wiem to właśnie pan Lubiński jest sprawcą całego zamieszania, bo to on wystąpił o ekspertyze do CLK. Chciał utrudnić życie konkurencji i cały misterny plan wybuchł mu w twarz, a odłamkami dostało całe środowisko strzeleckie.

Zabawne jak głeboka prawda życiowa jest w przysłowiach. "Kto mieczem wojuje, od miecza ginie". Works 11 chciało wykorzystać Policję jako broń w walce rynkowej... i zadziałało.
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: sas88 »

Oczywiście, że może. najwyzej się właścicielowi broń zasyfi i zatnie, jego zabawki jego sprawa. na pewno nie twoja i policji.

Zresztą niektóre pistolety działaja całkiem nieźle z CP:







Ty bys takich zabaw zabronił, prawda? Przecież nie do tego pukawki przeznaczono!
Albo inaczej - łapią jakiegoś człowieka na planowaniu zamachu bombowego - z zezwoleniem na P-64 - a w domu proch czarny? I co? ABW nie sprawdzi?? A sprawdzi - gdzie kupił? Czy mógł kupić? A na pewno mógł kupić? I przyjdą do przedsiębiorcy, który sprzedał. A co mówisz??? Oleją?? Dobrze słyszę?? Hahahahaha!! I bez żadnego "trzęsidupy" się sprawa rypnie....
Piszemy tu o konkretnych zdarzeniach, które miały miejsce w przeszłości, a ty o fantazjach zrodzonych przez twoje fobie.

Napisał to już Chris, ale powtórzę - jeśli dany sprzedawca nie chce sprzedawać czarnego prochu na pozwolenie na broń, niech nie sprzedaje. Jego kot, jego płot, nikomu nic do tego.
Ale nie wciskajcie ludziom kitu, że to nielegalne i, że ci co nie pękają, łamią prawo.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
nosu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1503
Rejestracja: 27 grudnia 2005, 09:30
Tematy: 4
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: nosu »

Nie chcesz, nie sprzedawaj i ogranicz się z komentarzami jak to sprzedawcy źle. Z każdy takim postem ubywa Twoich potencjalnych klientów...bo w tej części forum są również osoby strzelajace z broni na pozwolenie.
hiszpan25
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 01 czerwca 2016, 11:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: hiszpan25 »

z doswiadczenia wiem , ze np FAM Pionki sprzedaje CP na zezwolenie na bron lub EKB.
salve76
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 317
Rejestracja: 30 stycznia 2015, 09:02
Tematy: 8
Lokalizacja: okolice Gdańska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: salve76 »

Witam.
Koledzy, Panowie. O co ta g...no burza? Myślę że to proste rozwiązanie: Sklep nie chce sprzedać CP na pozwolenie sportowe/kolekcjonerskie i wymaga EKB? To rozwiązanie jest chyba proste: Albo wyrabiacie sobie EKB albo szukacie innego sklepu. Bo raczej nie wyobrażam sobie że zmusicie/oświecicie sprzedawcę że ma "obowiązek" Wam sprzedać CP.
Tu wzajemne przekonywanie się/ "wycieczki" osobiste zwiększają tylko poziom wzajemnej frustracji.
Tu zamiast wypisywać że jest ktoś złym sprzedawcą/ że traci klientów .... po prostu nie kupujcie u niego "Tego kwiata jest pół świata".
A jak chcecie pozyskać CP bez posiadania EKB, to myślę że "koledzy ze strzelnicy/forum" użyczą z 1kg - i nie dość że taniej niż u handlarzy to jeszcze zgodnie z prawem. Lub też zwrócić się do sklepów/fabryk które sprzedają czarny proch na pozwolenie.

Szkoda zdrowia aby dawać się "wkręcić" w jałowe dyskusje z osobami które sycą się forumowymi kłótniami, a z racji statusu są nietykalne.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: oscyp »

hiszpan25 pisze:z doswiadczenia wiem , ze np FAM Pionki sprzedaje CP na zezwolenie na bron lub EKB.
nie wiem czy wypada, ale chętnie zobaczyłbym listę sklepów podzieloną na tych co sprzedają i nie sprzedają bez EKB. Jak do tej pory statystyki moich kontaktów są następujące:
1) bez EKB nie przejdzie
2) na samo pozwolenie Pan nie może, potrzebne EKB
3) czarnego nie sprzedajemy, proponujemy ekwiwalent triple se7en lub pyrodex-p na zwykłe pozwolenie
4) - muszę Pana nr EKB wpisać na fakturę; - a numeru czerw. książeczki Pan nie może?; - nie, bo w rozporządzeniu jest mowa tylko o EKB;

Więc chyba mam pecha. Ogólnie męczące są te rozmowy. Już z nazw nie wymieniam bo jeszcze po głowie dostanę. Swoją drogą to nie rozumiem dlaczego tak się wszyscy tu kamuflują pisząc "skep na literę 'K'", a kilka postów obok już wprost się pisze "spróbuj w FAM Pionki" :/ - może ktoś mi wyjaśni zasady partyzantki i kamuflarzu na tym forum przy okazji.

W równoległych wątkach widzę mnóstwo wpisów kolegów którzy kupują proch czarny posiadając jedynie czerw. książeczkę więc logika podpowiada, że gdyby to było nielegalne to już dawno czytalibyśmy w mediach o jakiejś "spektakularnej akcji policji ws. nielegalnej sprzedaży prochu czarnego na szeroką skalę w PL" - a jakoś o niczym takim nie słyszałem. Co więcej, gdyby rzeczywiście było to niezgodne z przepisami, a informacjami o tym wszyscy się tu wymieniają - to pewnie niejeden sklep zechciałby jednym szybkim "uprzejmym" pismem wykosić całą swoją konkurencję - a jakoś o tym też niespecjalnie słyszałem, a wierzcie lub nie ale mnóstwo czasu poświęciłem aby zgłębić temat. Da się też łatwo zauważyć, że poglądy i realia bardzo (ale to bardzo!) zależą od szerokości geograficznej...

Wygląda więc na to, że (w mojej ocenie oczywiście), owszem czarny proch bez EKB sprzedawać/kupować można, ale niektórzy się boją i jak tu ktoś słusznie zauważył rozciągają swój strach na hasła "bo takie jest prawo", aby się w swoich poglądach umocnić. A to trochę nie w porządku bo jakbym w sklepie usłyszał "słuchaj może można, może nie, my dla własnego bezpieczeństwa nie sprzedamy bez EKB", ok rozumiem, koniec tematu i głupich rozmów i interpretacji. A inaczej to właśnie rodzi (całkiem uzasadnione) wątpliwości, szczególnie wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z CP. Ale często zamiast wyjaśnić i nie traktować kogoś z góry - to w wątkach pojawiają się tylko głupie memy i odpowiedzi "oho, następny...." - a to trochę nieprofesjonalne podejście...

PS jeśli ktoś ma nadmiar czarnej posypki do wypieków to niech się odezwie na PW, może coś się upiecze... w centralnej PL
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2017, 14:50 przez oscyp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: kapera »

@ POLARMS Proch strzelniczy - pozwolenie czerwona książeczka : materiał wybuchowy, służący do wyrzucania pocisków z broni palnej. Działanie p. s. na pocisk zależy od szybkości spalania .

I tyle w temacie , nad interpretujesz , sztuczne podziały na rodzaj prochu strzelniczego . Jeszcze jedno , dla niektórych Twój awatar źle się kojarzy . Chyba że się utożsamiasz i popierasz panią Bieńkowską :-D Bez urazy ....
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: sas88 »

Naboi 7,62x54R nie użyjesz do "dziewiątki, za to CP i owszem (co mogłeś naocznie zobaczyć)

W ustawie jest napisane jak byk, że proch strzelniczy sprzedaje się na pozwolenie. Czy CP jest prochem strzelniczym? Ano jest i wszystko na ten temat. Reszta to twoje lęki.

Swoją drogą:
My sprzedalibyśmy czarny proch na zezwolenie myśliwskie, sportowe, kolekcjonerskie - gdybyśmy go prowadzili w sprzedaży.
Czyli ci co nie prowadzą sprzedaży CP, do powiedzenia mają najwięcej. Czyżby bół du**, że inni się nie obsrali i jednak sprzedają?
Koledzy, Panowie. O co ta g...no burza? Myślę że to proste rozwiązanie: Sklep nie chce sprzedać CP na pozwolenie sportowe/kolekcjonerskie i wymaga EKB?
O to, że wciska się tu kit, jakoby było to nielegalne. .
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Awatar użytkownika
Ryba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 913
Rejestracja: 13 marca 2012, 17:25
Tematy: 107
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: Ryba »

POLARMS pisze:kapera - nabój 7,62x54R - czerwona książeczka z wpisanym pistoletem Luger 9x19: można, nie ma przeszkód. Amunicja 7,62x54R oraz 9x19 - stosowana jest w broni strzeleckiej. I proszę nie nadinterpretować, że tam zaraz amunicja musi być akurat do broni, którą się ma w zezwoleniu. Takie kołtuńskie farmazony, sztuczne podziały amunicji na kalibry ;laughing:
Ale odwracasz kota ogonem. Daj se już spokój.
...nie wiesz co ci powie Ryba i skąd nadpływa...
nosu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1503
Rejestracja: 27 grudnia 2005, 09:30
Tematy: 4
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: nosu »

POLARMS pisze:
nosu pisze:Nie chcesz, nie sprzedawaj i ogranicz się z komentarzami jak to sprzedawcy źle. Z każdy takim postem ubywa Twoich potencjalnych klientów...bo w tej części forum są również osoby strzelajace z broni na pozwolenie.
Nie chcesz, nie kupuj i ogranicz się z komentarzami, jak to kupującemu źle ;laughing:
Ja Ci powiem że jeden nie zadowolony klient pozbawi Cię dziesięciu potencjalnych kupców.


http://polarms.pl/bro%C5%84-d%C5%82uga/ ... -1877.html
http://polarms.pl/bro%C5%84-d%C5%82uga/ ... -18mm.html


Powiedz mi czy sprzedasz osobie kupującej u Ciebie tą broń czarny proch czy nitro?
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2017, 18:06 przez nosu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: kozichwost »

Dane mi było postrzelać z takiego cuda.... do tej pory się uśmiecham
Przepraszam - pan tu nie stał
FridayNightSpecial
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: FridayNightSpecial »

POLARMS pisze:I proszę nie nadinterpretować, że tam zaraz amunicja musi być akurat do broni, którą się ma w zezwoleniu.
Cos mi sie widzi ze amunicja musi być akurat do broni, którą się ma w zezwoleniu.
Mozna sie nadziac na minę gdy sie ma jeden naboj 9x18 zamiast 9x19 w swojej kolekcji.
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2017, 20:49 przez FridayNightSpecial, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: kapera »

POLARMS pisze:kapera - nabój 7,62x54R - czerwona książeczka z wpisanym pistoletem Luger 9x19: można, nie ma przeszkód. Amunicja 7,62x54R oraz 9x19 - stosowana jest w broni strzeleckiej. I proszę nie nadinterpretować, że tam zaraz amunicja musi być akurat do broni, którą się ma w zezwoleniu. Takie kołtuńskie farmazony, sztuczne podziały amunicji na kalibry ;laughing:
Jakoś mnie nie przekonałeś :-D .Posiadając prawo jazdy mogę jeździć tylko pojazdami wyposażonymi w silniki benzynowe czy jednak nie ma ograniczenia w tym względzie :-D Jak posiadam broń w kalibrze 9x19 to mogę kupić tylko proch który dedykowany jest przez producenta konkretnie pod ten nabój czy nie ma to znaczenia :-D Mogę kupować na czerwoną książeczkę proch strzelniczy i na tym gdybania się kończą :-D
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”