Proch z EKB czy może bez

Moderator: Moderatorzy CP

ciechan
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 22 września 2016, 19:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Proch z EKB czy może bez

Post autor: ciechan »

Witam
Wczoraj byłem u siebie w sklepie z bronią ponieważ chcę zakupić pierwszy rewolwer czarno prochowy.
Po oględzinach przeszedłem ze sprzedawcą na kwestie prawne i ogólną dyskusje o broni i prochu.
Sprzedawca oznajmił mi że EKB nie jest mi potrzebne do zakupu prochu u niego w sklepie ponieważ będzie miał mnie odnotowanego jako klienta.
Pytanie brzmi czy to prawda czy porostu cisnął mi kit jako laikowi.
Awatar użytkownika
Szaddam
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 24 kwietnia 2016, 17:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: Szaddam »

Może i brzmi, ale jest niezgodne z polskim prawem.
Jak mniemam, "Sprzedawca" i owszem sprzeda Ci proch (po odpowiedniej cenie), ale w dokumentacji rozpisze tą sprzedaż na legalnego (tzn. posiadającego EKB) klienta.
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: kozichwost »

Wg mnie wykonalne, ale z prawem niezgodne, ponieważ ciebie czarny proch może za miesiąc przestać jarać i sprzedasz rewolwer, a w sklepie będziesz mógł nadal kupić proch, który posiadać można legalnie tylko wtedy, gdy jest się właścicielem jakiegokolwiek strzeladła nim napędzanego
Przepraszam - pan tu nie stał
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: sas88 »

EKB nie jest potrzebne tobie, tylko własnie jemu.
To jego wezmą za dupę jak sprawa się rypnie
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: MaciekSz »

kozichwost pisze:posiadać można legalnie tylko wtedy, gdy jest się właścicielem jakiegokolwiek strzeladła nim napędzanego
Wraca jak zły szeląg...
Maciek
.62 i .69
Kajmano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 21 lipca 2016, 07:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: Kajmano »

A powiedzcie mi, czy mają EKB ale w niej zarejestrowaną tylko broń sportową 9mm, czy sklep sprzeda mi proch?
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: Zbigniew Rybka »

Raczej nie, CP jest dla broni CP, nie dla scalonych (i odwrotnie, prochu do scalonych nie kupisz pokazując EKB na CP). Ale dużo może zależeć od sprzedawcy.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: sas88 »

A co jeśli masz scaloną na CP?
Np. Sharpsa, albo Peacemakera?
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
miniMAXI
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 03 stycznia 2016, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Zach-Pom
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: miniMAXI »

sas88 pisze:A co jeśli masz scaloną na CP?
Np. Sharpsa, albo Peacemakera?
Wtedy masz pozwolenie na broń przystosowaną do strzelania wyłącznie czarnym prochem i EKB nie jest Ci do zakupu potrzebne.
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: kozichwost »

A ja bym poszedł w drugą stronę na Twoim miejscu, wziął pozwolenie na broń sportową do sklepu i zapytał, czy na to ci proch sprzedadzą. Dla mnie to logiczne, że skoro możesz mieć broń i amunicję nitro, to powinno być ci wolno posiadać i CP do napędzania broni bezpozwoleniowej
Ostatnio zmieniony 28 września 2016, 22:23 przez kozichwost, łącznie zmieniany 1 raz.
Przepraszam - pan tu nie stał
Awatar użytkownika
gatling
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1019
Rejestracja: 25 września 2006, 12:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: gatling »

Kajmano pisze:A powiedzcie mi, czy mają EKB ale w niej zarejestrowaną tylko broń sportową 9mm, czy sklep sprzeda mi proch?
Na pozwolenie sportowe kupisz każdy rodzaj prochu, nitrocelulozowy, nitroglicerynowy, czarny, pyrodex i inne, nieważne, jaką masz zarejestrowaną broń.
Składniki amunicji kupujesz nie na rodzaj broni, ale na rodzaj pozwolenia.
Myśliwi, sportowcy, kolekcjonerzy, mają prawo elaborować amunicję na własne potrzeby i mają prawo kupować różne składniki amunicji w tym proch czarny.
Dziwna firma na literę "K" nie sprzedaje czarnego prochu bez EKB, dlatego kupujemy w innych firmach.
Awatar użytkownika
claas87
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 23 lutego 2016, 19:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: claas87 »

Panowie starsi użytkownicy, co się stało? Czyżby zbiorowa amnezja? Temat wałkowany aż do znudzenia. Czarny proch możesz kupić i posiadać bez pozwolenia, niestety paradoksalnie osoby prowadzące działalność gospodarczą dotyczącą obrotu bronią i amunicją nie mogą sprzedać go osobie nie posiadającej pozwolenia na broń lub EKB ponieważ muszą wpisać numer dokumentu żeby się później rozliczyć ze stanu przed odpowiednimi organami. Na pozwolenie na broń współczesną można kupić czarny proch tak jak kolega powyżej napisał. Na EKB tylko czarny proch, na substytuty np. pyrodex i triple7 nie wiedzieć czemu potrzebne jest już pozwolenie :roll: Nie jestem przekonany czy do POSIADANIA czarnego prochu niezbędne jest posiadanie broni nim zasilanej, czy ktoś jest w stanie podać jakąś podstawę prawną potwierdzającą tą teorie? Jak kojarzę tylko wyrok sądu najwyższego ws posiadania czarnego prochu i tam było powiedziane, że skoro na posiadanie broni CP nie jest wymagane pozwolenie to analogicznie również na amunicję do tejże broni nie może być wymagane (nie kojarzę żeby było jednoznacznie stwierdzone że że do posiadania CP wymagane jest posiadanie broni). Jeśli się mylę to niech mnie ktoś bardziej obeznany w temacie poprawi.
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: sas88 »

Wtedy masz pozwolenie na broń przystosowaną do strzelania wyłącznie czarnym prochem i EKB nie jest Ci do zakupu potrzebne.
Czemu wyłącznie? Taki Peacemaker od Ubertiego może strzelać nitro i rejestruje się go przeważnie na pozwolenie sportowe.
I co nie kupię do niego prochu? Jakieś głupoty znowu wymyślacie.
Myśliwi, sportowcy, kolekcjonerzy, mają prawo elaborować amunicję na własne potrzeby i mają prawo kupować różne składniki amunicji w tym proch czarny.
Z tymi myśliwymi to bym nie był taki pewien.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Awatar użytkownika
Railman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 358
Rejestracja: 05 grudnia 2010, 12:13
Tematy: 64
Lokalizacja: Wrocław/Kiełczów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: Railman »

claas87 pisze:... ponieważ muszą wpisać numer dokumentu żeby się później rozliczyć ze stanu przed odpowiednimi organami.
Czy na pewno muszą ? Ostatnio kupowałem proch CP ... pierwszy raz na EKB. Cała transakcja wyglądała trochę dziwnie. Poprosiłem o butelka odpowiedniego prochu, zapłaciłem, dostałem paragon i na końcu sprzedawca poprosił o EKB. Rzucił okiem i ... podziękował.
Awatar użytkownika
gatling
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1019
Rejestracja: 25 września 2006, 12:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch z EKB czy może bez

Post autor: gatling »

claas87 pisze: Nie jestem przekonany czy do POSIADANIA czarnego prochu niezbędne jest posiadanie broni nim zasilanej, czy ktoś jest w stanie podać jakąś podstawę prawną potwierdzającą tą teorie? Jak kojarzę tylko wyrok sądu najwyższego ws posiadania czarnego prochu i tam było powiedziane, że skoro na posiadanie broni CP nie jest wymagane pozwolenie to analogicznie również na amunicję do tejże broni nie może być wymagane (nie kojarzę żeby było jednoznacznie stwierdzone że że do posiadania CP wymagane jest posiadanie broni).
Utarło się twierdzić, że do posiadania prochu trzeba wcześniej mieć broń. Można jednak odwrotnie, aby kupić broń, trzeba już mieć proch.
Wszystko miało początek w sklepach, większość sklepów nie posiada warunków do przechowywania prochu, dlatego sprzedaje broń bez prochu.
Przypomina to dylemat, co było wcześniej, jajko czy kura?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”