Sprzedaż używanej broni CP

Moderator: Moderatorzy CP

tomek1401
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 23 lutego 2016, 13:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: tomek1401 »

Witam. Posiadam 3 rewolwery czarnoprochowe "wpisane" do EKB, chciałbym je sprzedać. Czy przy sprzedaży wymagana jest jakaś umowa kupna sprzedaży i czy muszę aktualizować dane w EKB?
Grzesiek77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 70
Rejestracja: 23 listopada 2015, 18:48
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: Grzesiek77 »

dwa razy tak, opisane było dokładnie jakoś niedawno, pozdrawiam
Awatar użytkownika
Yabu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 249
Rejestracja: 23 marca 2010, 20:19
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: Yabu »

Teoretycznie Cp jako broń niewymagająca rejestracji powinna być wykreślona z EKB po wniosku właściciela EKB (bez umów). Ja przy wyrabianiu EKB ani faktury ani umowy na broń nie pokazywałem. Najlepiej zadzwoń do swojego WPA i zapytaj.
Awatar użytkownika
Ryjek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 312
Rejestracja: 16 października 2015, 21:47
Tematy: 20
Lokalizacja: PL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: Ryjek »

I do postu przedmówcy Yabu dodam gorącą prośbę:
Daj prosze tomek1401 znać, co Ci odpowiedzieli w WPA?
Trzeba umowę K-S czy zmiana wpisów w EKB przejdzie bez?
Awatar użytkownika
donia
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 192
Rejestracja: 27 stycznia 2016, 11:55
Tematy: 31
Lokalizacja: =Wrocław=
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: donia »

Nie dalej jak tydzień temu wysłałem do KGP we Wrocławiu wniosek, że względu na sprzedaż proszę o wykreślenie rewolweru cp nr itd. z EKB.
Pani zadzwoniła tylko z potwierdzeniem, że skoro mam na stanie WPB to samo EKB zostawią w teczce na przyszłość (nie będą niszczyć).

Żadnych umów, danych kupującego nie chcieli.

pzdrv,
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: mildot »

Logicznie rzecz biorąc jeżeli na nabycie nie jest konieczna umowa to do zbycia również. Ciekaw jestem jak WPA Warszawa temat traktują - bo faktycznie kiedyś EKB wyrobiłem i wpisany do niej rewolwer wymieniłem niedawno na inne CP. Nawet nie pomyślałem o EKB bo od wyrobienia nigdy z niego nie korzystałem... zapomniałem, że je mam i widnieje tam wpis... jak ktoś ma doświadczenia w tej kwestii z WPA Warszawa to będę wdzięczny za informacje jak oni to traktują.
Przy wpisie do EKB nie wymagali umowy, ale okazania egzemplarza "na żywo". Niestety braku rewolweru okazać się nie da. ;)
Strzelam... bo lubię. ;)
andrzejkarczews
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 30 stycznia 2012, 00:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: andrzejkarczews »

ostatnio wykreślałem kilka rzeczy z EKB - (zarówno CP jak i WBP)
wystarczyło, że powiedziałem Pani, żeby wykreśliła i zrobiła to bez dodatkowych pytań
WPA w Bydgoszczy
petn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 16 marca 2016, 14:29
Tematy: 0
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: petn »

To widzę ze w różnych rejonach WPA podchodzi do sprawy wg. swojego widzimisię. Chciałem wykreślić w WPA Katowice swoją sztukę no i niestety się odbiłem. Pani stwierdziła że dopóki nie przedstawie jej umowy kupna sprzedaży nie ma podstawy do wykreślenia. A że takiej umowy nie mam będzie widniała w mojej ewidencji. Teraz pozostaje mi liczyć na dobra wole kupującego do sporządzenia umowy. Wiecie jakby można z tego jeszcze wybrnąć?
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: Jędrek_10 »

Źle zrobiłeś, że dałeś urzędnikowi możliwość odmowy "bo ja chcę umowę".
Po pierwsze wysyla się ekbp pocztą wraz zżądaniem wykreślenia i odesłania pocztą.
Jeżeli już chciałeś załatwić to osobiście to należało zażądać odmowy na piśmie z podaniem podstawy prawnej.
Uwierz mi, to działa.
Sam załatwiałem wykreślenie paru pozycji cp z karty w Katowicach (przy okazji załatwiania innych spraw, bo innaczej wysłałbym pocztą), i pani potraktowała mnie tak samo. Na pytanie dlaczego chcę wykreślić powiedziałem, że po prostu nie chcę już mieć tej broni w karcie. Padła odpowiedź, że nie można. Na to spokojnie i grzecznie poprosiłem o podanie podstawy prawnej. Pani zadzwoniła do przełożonej, zapewne aby podeprzeć się jej autorytetem, ale przełożony zareagował zgodnie z prawem tj. polecił spełnić moje żądanie.
I tyle.
Ostatnio zmieniony 09 marca 2017, 13:31 przez Jędrek_10, łącznie zmieniany 1 raz.
petn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 16 marca 2016, 14:29
Tematy: 0
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: petn »

Dzięki o to mi chodziło. Wiem dałem się zbyć :/ no trudno.Myślałem ze to tylko formalność i nic nie stoi na przeszkodzie. Tym bardziej ze znajomy zapewniał mnie że nie robią problemu a czytając niektóre wpisy na forum nabrałem tez takiego przeświadczenia. Teraz podbije z pisemkiem i będę żądał odmowy na piśmie.
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: mildot »

Myślę, że nawet pismo nie będzie potrzebne.
Po prostu nie wiedzą do końca jak to działa. Przypuszczam, że pracownicy WPA na co dzień działając w obszarze WBP są mentalnie nawykli, że na wszystko potrzebny jest kwit. Gość w sprawie CP wpada tam pewnie raz na rok (bo kto w ogóle robi EKBP na CP? ;) ) i stąd nie ma zbyt częstego odświeżania wiedzy w tym temacie u nich. Teraz przez kilka miesięcy pewnie wszyscy kolejni załatwią sprawę bez zbędnego gadania, a potem znów ktoś będzie musiał przetrzeć szlak...

W ostatnich dniach byłem w identycznej sprawie w WPA Warszawa. Poniżej parafraza całej sytuacji - może brzmi szorstko, ale cała rozmowa odbyła się w całkiem miłej i spokojnej atmosferze.

- W jakiej sprawie Pan przychodzi?
- Oto moja EKBP i chcę wykreślić wszystkie dwa egzemplarze CP...
- Dlaczego?
- Bo kończę przygodę z CP...
- Potrzebna jest umowa sprzedaży...
- Nie posiadam bo nie jest wymagana... zresztą przecież nie mówię, ze sprzedaję, tylko nie potrzebuję już EKBP... Przy wpisywaniu do EKBP też nie miałem umowy kupna... :mad:
- To jak Pan zarejestrował bez umowy? Tak się nie da...
- Da się. Przy rejestracji poproszono mnie jedynie o okazanie egzemplarza, ze faktycznie w ogóle taki istnieje... (co moim zdaniem zrozumiałe - bo jak niby urzędnik ma w dokumencie poświadczać fakt którego nie jest w stanie zweryfikować?)
- Ma Pan jeszcze tą broń?
- Jedną mam, drugiej nie... Czy to jest problem?
- Co Pan zrobił z tą której Pan nie ma?
- Drogą wymiany z ręki do ręki wymieniłem się z kolegą na inną... - tu Pani robi dość zdziwioną minę.....
- Tak wyrejestrować, na samo ustne oświadczenie? Tak, nie można... może niech Pan podanie napisze?

Widzę, że Pani się dziwi coraz mocniej i brniemy coraz bardziej więc postanowiłem przejść do rzeczy. Więc mówię: że EKBP to nie legitymacja posiadacza broni, że CP można nabyć i zbyć bez umowy....
Następnie, że do EKBP broń można wpisać i wypisać bez konieczności sprzedaży bo taka natura tego dokumentu.

Na tym etapie już zacząłem się denerwować i obawiać, że będą poważniejsze problemy... żaden z dotychczasowych argumentów nie trafił do przekonania Pani w okienku, ale ostatni zadziałał (chociaż przyznam nie wiem dlaczego???? - bo jego siła była czysto ilustracyjna):
- Proszę Pani, wyobraźmy sobie, że nie sprzedaję LePage tylko wieszam nad kominkiem jako ozdobę i nie zamierzam z niego strzelać...nie będę kupował prochu... nie wybieram się z nim w podróż zagraniczną... po co mi EKBP?

Pani chyba wtedy zrozumiała, że faktycznie temat powinien być załatwiony po mojej myśli. Ale dla pewności powiedziała, że musi zapytać przełożonego. Zniknęła na dość długo, a ja w tym czasie nudząc się skrobnąłem mini podanie w stylu:
"Proszę o wykreślenie z EKBP:
1. model, nr seryjny
2. model, nr seryjny
Podpis"
Po około 15-20 minutach Pani wróciła z uśmiechem i powiedziała, że wszystko OK. Z pewnym zdziwieniem zobaczyła napisane podanie - przeczytała i powiedziała, że sprawa załatwiona i zabiera EKBP. Poprosiłem jeszcze, aby zachowała EKBP w moich dokumentach bo może w przyszłości będę chciał WBP lub wrócić do CP i kupić proch to się przyda...

Czyli da się, tylko trzeba przygotować się na dyskusję. Myślę, że najważniejsze to nie wszczynać awantur, tylko rzeczowo rozmawiać i najlepiej jeszcze z uśmiechem. Tak, aby obydwie strony wyszły z tego z twarzą i dobrym nastrojem na koniec. ;)

Sorry za długiego posta, ale chciałem opisać dokładnie jak to wyglądało, dla tych którzy nie wiedzą czego się spodziewać.

Howgh!
Strzelam... bo lubię. ;)
petn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 16 marca 2016, 14:29
Tematy: 0
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: petn »

Mildot post dlugi ale rzeczowy:) a to jest najważniejsze. Mam jeszcze inne czarnoprochowce które mogę wpisać w ekb zamiast tego sprzedanego. Wygospodaruje troche czasu to ich pomęczę i dam znać jak poszlo tym razem. Jeszcze jedno male pytanko- Czy za dopisanie lub wypisanie z ekb trzeba uiszczać jakas dodatkową opłatę skarbową?
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: Jędrek_10 »

petn pisze:Mildot post dlugi ale rzeczowy:) a to jest najważniejsze. Mam jeszcze inne czarnoprochowce które mogę wpisać w ekb zamiast tego sprzedanego. Wygospodaruje troche czasu to ich pomęczę i dam znać jak poszlo tym razem. Jeszcze jedno male pytanko- Czy za dopisanie lub wypisanie z ekb trzeba uiszczać jakas dodatkową opłatę skarbową?
Nic nie płacisz.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: 9x19 »

mildot pisze: ... - Tak wyrejestrować, na samo ustne oświadczenie? Tak, nie można... może niech Pan podanie napisze? ...
Jeżeli urzędnik WPA chce podanie, to należy natychmiast się na to zgodzić i powiedzieć, że podanie chcemy złożyć USTNIE DO PROTOKOŁU. Protokół ma sporządzić urzędnik, a wnoszący podanie podpisuje tylko ten protokół. Możliwość taka wynika z art. 63 paragraf 1 kodeksu postępowania administracyjnego. Chęć złożenia takiego podania działa na urzędnika jak zimny prysznic. Kiedyś przetestowałem - trwało to półtorej godziny. Ja miałem czas, a urzędnik rzeźbił protokół. :103:
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Sprzedaż używanej broni CP

Post autor: Marek- »

:piwo:

Cenna uwaga, trzeba to dobrze zapamiętać łącznie z podstawą prawną
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”