Punce a prawo

Moderator: Moderatorzy CP

Derek Mak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 998
Rejestracja: 18 stycznia 2014, 21:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Punce a prawo

Post autor: Derek Mak »

Frapuje mnie sprawa punc ostrzału i zgodność ich z prawem. Poszukałem i doszukałem się, że nie jest tak jak to jeden pan S. pisał, że punce nie mają nic wspólnego z prawem.
Ano jest coś takiego w Europie jak Stała Międzynarodowa Komisja (C.I.P.) ds. Badania Broni Strzeleckiej. Zapewne wielu z Was wie o tym ale dla mnie to nowe wiadomości.
Tak ta komisja zwana w skrócie C.I.P. (fajnie nie :P ) powstała w wyniku konwencji międzynarodowej bodajże w 1969 r. w Brukseli i określa prawo dopuszczające broń do użytkowania oraz sposoby legalizacji i oznaczania (punce) broni na terenie państw sygnatariuszy konwencji.
Konwencję C.I.P. podpisały państwa:
- Niemcy, Austria, Belgia, Chile, Czechy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Hiszpania, Francja, Węgry, Włochy, Wielka Brytania, Rosja, Słowacja.
http://www.cip-bobp.org/fr/membres
W tych państwach zgodnie z Konwencją punce ostrzału są wzajemnie honorowane.
Cóż zatem oznaczają oto te punce ?
Na pewno nie to co o nich sądzi pan S. - nie jest to oznaczenie odbioru technicznego ale
"Oznakowanie oznacza oznakowanie, zaświadczające, że wyrób kontrolowany został zalegalizowany zgodnie z niniejszą ustawą lub konwencją międzynarodową, wiążącą dla Republiki Czeskiej i spełnia określone wymagania techniczne" - to z ustawy czeskiej o broni i amunicji.
I dalej "urzędowe oznakowanie identyfikujące oznacza oznakowanie legalizacyjne wyrobu kontrolowanego nałożone przez Czeski Urząd do Badania Broni i Amunicji."

Na przykładzie Czech spokojnie można stwierdzić, że punce zgodne z C.I.P. to nie oznaczenie odbioru technicznego a znak legalizujący dopuszczenie broni do obrotu gospodarczego i użytkowania.
Wniosek pierwszy jest prosty - broni bez punc C.I.P. na terenie państw sygnatariuszy ww. Konwencji używać nie wolno bo nie jest to zgodne z ich wewnętrznym prawem.

Jak widać Polska nie ratyfikowała tej Konwencji i ma własne rozwiązania a raczej ich nie ma. Co prawda w Ustawie z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym jest Art. 18
"3. Broń palna oraz każda odrębna, istotna część broni palnej podlegają oznakowaniu przez producenta.
3a. Oznakowanie, z zastrzeżeniem ust. 3b, powinno obejmować: kraj producenta, nazwę wytwórcy, numer seryjny i rok wytworzenia, jeżeli nie został zawarty w numerze seryjnym.
3b. Oznakowanie może składać się z niepowtarzalnego i łatwego do identyfikacji kodu cyfrowego lub alfanumerycznego, zawierającego numer seryjny broni palnej."

I to w sumie wszystko co znalazłem w naszym prawie o oznakowaniu broni przez polskich przedsiębiorców ją wytwarzających.
Jest jeszcze co prawda Art. 19 1. "Materiał wybuchowy, broń, amunicja oraz wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, przed uruchomieniem ich produkcji, podlegają ocenie pod względem bezpieczeństwa." ale nie dotyczy to cywilnej broni strzeleckiej.
No i Art. 20. 1. "Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów o
przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym jest obowiązany stosować system oceny
jakości produkcji, kontrolę produktu końcowego oraz badania wymagane odrębnymi
przepisami, zwany dalej „systemem”.
Tylko, że nikt nie określa te "wymagane odrębne przepisy". Szukałem w Polskiej Normie i nie znalazłem, jest tam norma dotycząca broni myśliwskiej ale nie broni strzeleckiej.
Może ktoś zna te tajemne prawo i mnie oświeci ?

Wniosek drugi - oznakowanie broni w Polsce to oprócz numeru identyfikacyjnego i określenie roku produkcji nic więcej. Nie ma urzędu legalizującego broń wytworzoną w Polsce jak i importowaną. Mamy bardziej liberalne prawo w tym zakresie niż reszta Europy.
Lorenz, Podewils-Lindner 0,56"
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Sebastian »

A co wg. Ciebie oznacza pojecie zalegalizowany i spelnia kryteria techniczne? Czego dotyczy, wytwarzania, obrotu i wprowadzenia na rynek czy prawa okreslajacego posiadanie i przemieszczanie przez osoby fizczne?

Jaki to ma zwiazek z wwozem broni na teren Czech przez obywatela Polski broni kat D wg dyrektywy europejskiej?
Ostatnio zmieniony 29 lipca 2015, 10:12 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.
Derek Mak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 998
Rejestracja: 18 stycznia 2014, 21:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Derek Mak »

A teraz do rzeczy - państwa sygnatariusze Konwencji utworzyły odrębne podmioty prawne zajmujące się legalizacją broni strzeleckiej na terenie danego państwa. Te organy państwowe jak np. Czeski Urząd do Badania Broni i Amunicji biją punce stwierdzające, że badania broni zostały przeprowadzone. Panie Sebastianie badania dowolnego przedmiotu zawsze są oparte o kryteria techniczne to chyba truizm prawda ?

Pytanie
Czego dotyczy, wytwarzania, obrotu i wprowadzenia na rynek czy prawa okreslajacego posiadanie i przemieszczanie przez osoby fizczne?
jest bardzo dobre bo z tego jak zrozumiałem ustawę czeską to na terenie Czech nie wolno użytkować broni strzeleckiej bez punc ją legalizujących czyli nie wolno m.in się z nią przemieszczać na terenie tego kraju.

Jako, że w 95% posiadamy broń Włoską lub Niemiecką nie mamy z tym żadnych problemów.
Ostatnio zmieniony 29 lipca 2015, 10:14 przez Derek Mak, łącznie zmieniany 1 raz.
Lorenz, Podewils-Lindner 0,56"
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Sebastian »

Obywateli polskich przekraczajacych granice innego panstwa wspolnotowego obowiazuje polskie prawo. Na terenie danego panstwa obowiazuje prawo lokalne implementujace zapisy dyrektyw EU.
Przekraczanie granicy pl/cz mozliwe jest jedynie z aktualna ekb.
Brak tego dokumentu w takiej sytuacji jest lamaniem prawa wspolnotowego, polskiego i czeskiego.
Dobranoc.
kaliber .44
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 802
Rejestracja: 24 grudnia 2008, 22:17
Tematy: 0
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kaliber .44 »

Derek, punca ostrzałowa (włoska, niemiecka, belgijska, czy inna) jest niczym innym, jak potwierdzeniem jakości wytwarzanej broni. Punca również jest swoistą "zgodą" na wprowadzenie broni do obrotu handlowego. Tu jest zgoda. Natomiast to, że posiadasz broń ze znakami ostrzału z danego kraju ratyfikującego CIP NIE UPRAWNIA CIĘ DO SWOBODNEGO PORUSZANIA SIĘ bez EKB nawet po krajach, gdzie broń ta została wytworzona i ostrzelana. EKB jest bowiem "paszportem" broni i poświadczeniem, że ten, kto się z nią przemieszcza i jest wpisany do EKB, jest właścicielem danego egzemplarza broni, oznaczonej unikalnym nr seryjnym. Dla tzw. organu (niezależnie, czy dany kraj CIP podpisał, czy nie, byle był w UE) jest to też informacja, że dana broń jest posiadana legalnie. Poruszanie się między różnymi krajami UE bez EKB i bez zapoznania się z lokalnymi przepisami dot. posiadania broni jest więc co najmniej nierozsądne i jest otwartym proszeniem się o kłopoty. Do wyjazdu za granicę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej z bronią jest więc EKB NIEZBĘDNE. Koniec, kropka. Inna interpretacja = kłopoty. I to poważne. Edytka:
Krótka charakterystyka EKB:
http://lexplay.pl/artykul/prawo_adminis ... oni_palnej
Czy jest tam gdzieś mowa o ALTERNATYWNOŚCI punc ostrzałowych wobec EKB?
666... 6 komór, 6 kul, 6 strzałów...
Derek Mak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 998
Rejestracja: 18 stycznia 2014, 21:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Derek Mak »

Kaliber.44
Czy jest tam gdzieś mowa o ALTERNATYWNOŚCI punc ostrzałowych wobec EKB?
Czy ja coś takiego twierdzę lub kiedykolwiek twierdziłem ?
Odnosisz się wraz z Sebastianem do innego wątku i dyskusji z Rusznikiem ale ja tematu EKB tutaj nie poruszam.

Zwracam uwagę na to co uważam za bardzo ważne a mało zrozumiałe przez większość i warte tym samym wyjaśnienia.
Ty sam piszesz
punca ostrzałowa (włoska, niemiecka, belgijska, czy inna) jest niczym innym, jak potwierdzeniem jakości wytwarzanej broni. Punca również jest swoistą "zgodą" na wprowadzenie broni do obrotu handlowego.
a jest zgoła inaczej.

Punce legalizujące broń zgodnie z C.I.P. nie są certyfikatem jakości - to musi sobie sam załatwić producent broni, punca nie jest również swoistą "zgodą" na wprowadzenie broni do obrotu handlowego.
Punca jest oznaczeniem, że broń jest zalegalizowana do używania i obrotu handlowego przez odpowiedni organ państwowy na terenie państw, które ratyfikowały Konwencję brukselską z 1969 r.
Bez tych punc w krajach, które podpisały Konwencję nie wolno używać broni - także przemieszczać się z nią.

Tak a propos Polski to szukając norm technicznych dotyczących odbioru broni przeglądają strony laboratoriów tym się zajmujących widziałem, że posiłkują się tylko i wyłącznie własnymi procedurami dawniej zwanymi normami zakładowymi.
Lorenz, Podewils-Lindner 0,56"
meiss
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 07 stycznia 2015, 17:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: meiss »

Derek Mak pisze:Punce legalizujące broń zgodnie z C.I.P. nie są certyfikatem jakości...
Punca jest oznaczeniem, że broń jest zalegalizowana do używania i obrotu handlowego przez odpowiedni organ państwowy na terenie państw, które ratyfikowały Konwencję brukselską z 1969 r.
To jeszcze warto się pochylić nad tym czy broń, żeby przejść legalizację i dostać punce musi spełnić normy jakościowe czy techniczne.
Bo łapkę dam sobie uciąć, że musi.
Z tego co piszesz wynikało by że można nabić punce na dyszel i tym samym go zalegalizować jako broń (no dobra trochę tu upraszczam) bo punce "nie są żadnym certyfikatem jakości".
Chyba jednak proces legalizacji nie jest aż tak oderwany od kwestii technicznych.
Ostatnio zmieniony 27 lipca 2015, 22:25 przez meiss, łącznie zmieniany 1 raz.
Derek Mak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 998
Rejestracja: 18 stycznia 2014, 21:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Derek Mak »

Meiss zgadzam się z Tobą bo i pisałem o tym wcześniej każde badanie jakiegokolwiek przedmiotu materialnego jest oparte na kryteriach technicznych - badanie broni także ale to jest coś innego niż badania jakościowe - certyfikujące.
Punca stwierdza, że broń spełnia pewne wymagane minima techniczne i została przebadana przez odpowiedni urząd legalizujący. Tym samym nabicie puncy na dany egzemplarz broni stwierdza, że można ją legalnie używać w danym kraju.

No i przykład z Polski mamy jakieś laboratorium, które przeprowadza badania jakościowe broni i wydaje certyfikat tej jakości a nawet zgodności z badaniami C.I.P.
Jak myślisz czy wtedy można taką broń z takimi certyfikatami używać legalnie w Czechach, Niemczech i innych krajach, które przynależą do C.I.P. ?
Ostatnio zmieniony 29 lipca 2015, 10:17 przez Derek Mak, łącznie zmieniany 1 raz.
Lorenz, Podewils-Lindner 0,56"
meiss
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 07 stycznia 2015, 17:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: meiss »

Myślę, że nie. Skoro wymagają punc na broni, to wymagają, a nie, zaświadczeń w "obcym języku".

EDIT
A co tam, nurtuje mnie to zapytam (niezłośliwie, tak wiem, tutaj to rzadkość).
U nas punce nie są prawnie regulowane i może je sobie nabijać każdy?

EDIT2
Sorry napisałeś jakieś Labolatorium, przeczytałem CLK ;)
Derek Mak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 998
Rejestracja: 18 stycznia 2014, 21:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Derek Mak »

U nas punce nie są prawnie regulowane i może je sobie nabijać każdy?
Też mnie nurtuje to pytanie ale nie znam odpowiedzi :(
Wiem, że nie wolno podrabiać punc, nawet innych krajów - to wprowadzenie w błąd i oszustwo ale "własne punce" czy można nabić ?
Chyba tak nikt nie zabrania ale też takie punce nic nie będą znaczyć!
Ich wartość będzie tyle znaczyła co grawerunek serduszka na lufie ;laughing:
Lorenz, Podewils-Lindner 0,56"
musaszi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 100
Rejestracja: 01 kwietnia 2013, 12:51
Tematy: 0
Lokalizacja: Tarnow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: musaszi »

Tu bym polemizował z tym przemieszczaniem.Mając EKB możesz przemieszczać się z bronią po całej Europie ale bez odpowiednich punc nie możesz jej używać.
Awatar użytkownika
Cereus
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Reactions:
Posty: 2171
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 22:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Ozorków
Grupa: Sponsor Forum
Kontakt:

Post autor: Cereus »

W poprzednim watku padło stwierdzenie że oryginalne punce epokowe są nadal ważne.
Okazuje się że nie zawsze bo np. w Niemczech broń musi mieć tzw. Neubeschuss czyli ostrzał zgodnie z CIP jeżeli ktoś chce z niej strzelać.
Awatar użytkownika
Tadeusz P.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1514
Rejestracja: 07 marca 2004, 19:15
Tematy: 53
Lokalizacja: Mysłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Tadeusz P. »

Postanowiłem odwiesić temat po lekkiej korekcie postów.

Proszę kolegów o zabieranie głosu merytorycznie tylko na temat tu poruszany.

Tadeusz
CKS Stare Strzelby LOK
3r3se7ven@hush.com
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 18 listopada 2015, 17:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Punce a prawo

Post autor: 3r3se7ven@hush.com »

Przypadkiem jestem w temacie, robiłem elementy dla włoskich firm w normalniejszych krajach.
W Polsce obowiązują wyłącznie normy zakładowe, gdyż nigdy nie rozwinęły się manufaktury ani zakłady produkcyjne, które produkowałyby cokolwiek poza dopuszczeniem kupującego (ministerstwa).
Przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że zgodnie z tymi NZ spisanie ze stanu (komora, zamek - zużyte - protokół zniszczenia) często następuje po 5 tys strzałów.

Proponuję zapoznać się z normami "do pierwszego zacięcia" dla colt, h&k, glock i porównać z polskim spisaniem ze stanu.

Jakość polskiej produkcji wyklucza udział w CIP.
Jakość to rezultat koncesjonowania.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”