Ruger OA - legalność

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kapera »

s-m-k pisze:
Ustawa pisze:Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
10) posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni;
O ile ustawodawcy chodziło by tylko o pierwszą część punktu 10 ,,posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania,, to druga część po przecinku jest zbyteczna nic by nie wnosiła do ustawy . Jednak jest i to nie bez przyczyny . Trzeba traktować drugą część tego zapisu jako wyjaśnienie co wchodzi w zakres tego rozdzielnego ładowania .
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
s-m-k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 50
Rejestracja: 16 sierpnia 2014, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: s-m-k »

Żółtodziób pisze:Wyrazu oraz nie można zastąpić synonimem lub. Zdecydowanie bardziej odnosi się on do synonimu i (vide słowniki synonimów).
Spodziewałem się takiej odpowiedzi :D. Już wyjaśniam.

Można analogicznie powiedzieć: "lubię jabłka oraz truskawki". Zatem jeżeli mam do konsumpcji jabłko LUB truskawkę, to będzie mi smakować. Nie oznacza to, że muszę dostać coś, co jest jednocześnie jabłkiem I truskawką, by mi smakowało. Wiadomo już, skąd się wzięło to "lub"?

Tak samo:
Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni;
Jeżeli moja broń spełnia jeden z powyższych warunków, to wpada do worka "nie trzeba na to pozwolenia". Czyli jest "rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885" LUB jest "repliką tej broni".

Jest to już jasne? :)

EDIT: w swoim poprzednim poście wydzieliłem 3 warunki, ale to jest sztuczny zabieg, by dokładniej przeanalizować przypadek. Ustawa określa tak naprawdę dwa warunki i być może czytelniej jednak byłoby się nimi posługiwać zamiast tamtymi trzema:

1) rozdzielnie ładowany oryginał broni palnej sprzed 1885
2) replika broni 1)

Wystarczy, że jeden z nich jest spełniony.
Ostatnio zmieniony 20 lutego 2015, 12:26 przez s-m-k, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Popeye »

To ja napiszę jaką odpowiedź otrzymałem od Pani która się tym zajmuje w WPA Warszawa.
Ponieważ nie jest to broń wytworzona przed ustawowo określonym rokiem, ani nie jest to replika żadnej broni wytworzonej przed 1885 na tą broń potrzebne jest pozwolenie. Argumenty typu - jest to rewolwer rozdzielnego ładowania, odprzodowy czy też podobny jest bardzo do... nie zrobiły na niej żadnego wrazenia. Odpowiedź była jedna i prosta:
Ustawodawca jasno określił co i na jakie pozwolenie lub bez pozwolenia jest.
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1024
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: slepe_oko »

Awatar użytkownika
scyzor1969
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 868
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 11:24
Tematy: 10
Lokalizacja: Bydgoszcz/Trzemeszno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: scyzor1969 »

Popeye pisze:To ja napiszę jaką odpowiedź otrzymałem od Pani która się tym zajmuje w WPA Warszawa.
To w tym WPA mają takich fachowców, że się znają :?: :shock:
Ja raczej bym przypuszczał, że Colta od Remika nie odróżnią... nie mówiąc o Remiku a R&S :P
Czy coś tam jej podpowiedziałeś Popeye :?: :027:

Neutralnie pytam bo mi Ruger zwisa kalafiorem.
Colt Navy .36, Kentucky Rifle .45 Już nie oglądam TVP
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Popeye »

Pytanie było proste. Jakiej broni jest ROA?
Żadnej, jest tworem XX wieku , takim samym jak kapiszonowy Peacemaker na którego nie wymagane jest pozwolenie, z tą różnicą że Peacemaker miał swój odpowiednik w epoce.
Podobieństwo do remingtona 1875 czy 1863 lub colta peacemakera na którym tez wzorowali sie tworząc blackhawka nie czyni go repliką - duplikatem. I tu posłużę się wikipedią tak lubianą przez niektórych, czym jest replika.

Replika – powtórne wykonanie dzieła sztuki, pojazdu, samolotu itp. z możliwie wiernym odtworzeniem oryginału. Czasem tylko wyglądu albo motywu.

😉
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
jacek sygula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2516
Rejestracja: 22 maja 2005, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: jacek sygula »

Design[edit]
The Ruger Old Army revolver is unusual in that, unlike most percussion revolvers on the market, it was not based on a historical design, but was a modification of Ruger's Blackhawk model, which was itself based upon the cartridge-firing Colt Peacemaker.[2] The Old Army revolver accordingly incorporates many modern design features, though employing antiquated black-powder component loading.

This design was built around the Blackhawk, but it takes its styling cues from the Remington Model 1858 cap and ball pistol. This is due to the frame being longer in front to accommodate the loading lever and pivot pin. Earlier models listed as .44 caliber, later as .45, but all use a .457” round balls or .454” conical bullets of pure lead.[3]

Unlike the Blackhawk, the Old Army did not make use of Ruger's transfer-bar safety; instead the revolver relied upon a series of safety notches between each chamber on the cylinder as the original black powder revolvers of the mid-19th century had.[1]

The revolver was tested by loading each chamber to capacity with Bullseye smokeless powder and a lead ball. While this might result in catastrophic failure in other firearms, the Old Army proved to be strong enough to handle the pressure.[ z idiotami sie nie dyskutuje!! tu jest napisane: replika ferrari na podwoziu i mechanizmach forda sierry!! jaka różnica, przy zachowaniu: prawa z ustawy jest? tylko dla psychola!!! ten słynny remington Pana TOBYSA-też nie jest zgodny[fakt Pan Tobys zrobił go w czasach kiedy CP były na zezwolenie i uzyskał je] bo jest z 10 razy większy??? a repliki, które nie mają poza nazwą nic wspólnego z oryginałami? więc kolego twierdż sobie co chcesz, nie zmienisz tego że : jest to rewolwer ładowany rozdzielnie od przodu, a że przypomina : troche Peacemakera, a troche Remingtona 1858-jest to REPLIKA!!
Awatar użytkownika
scyzor1969
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 868
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 11:24
Tematy: 10
Lokalizacja: Bydgoszcz/Trzemeszno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: scyzor1969 »

Popeye pisze:takim samym jak kapiszonowy Peacemaker na którego nie wymagane jest pozwolenie, z tą różnicą że Peacemaker miał swój odpowiednik w epoce.
Czyli to by rozwiązywało problem koszerności Peacemakera :?:
Miał odpowiednik za wyjątkiem rozdzielności :?:
Colt Navy .36, Kentucky Rifle .45 Już nie oglądam TVP
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Popeye »

Jeżeli to jest REPLIKA remingtona lub colta to dlaczego jest na nim napisane RUGER OLD ARMY ?
Skoro juz Wikipedię cytujecie to chociaż ze zrozumieniem czytajcie 😜
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
jacek sygula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2516
Rejestracja: 22 maja 2005, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: jacek sygula »

bo PAN RUGER stworzył DOSKONAŁĄ REPLIKE REWOLWERU CP!! ja sobie napisze: na swoim remiku: stary ku***- to nie będzie dalej replika??? i tak w porównaniu z nowatorstwem niektórych producentów z POLSKI :-D , to Ruger OLD ARMY-jest na najwyższym poziomie!! przypomina mi troche ORYGINAŁY, bo tak jak Wojtek [rusznik] wole oryginał z epoki niż najlepszą replike!, Pan RUGER zrobił replike SYRENKI na podzespołach FERRARI :) , A założeniem USTAWODAWCY, było: żeby broń na naboje zespolone nie była powszechnie-czytaj: bez zezwolenia i kontroli dostępna!!-z czym sie zgadzam!!!
jacek sygula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2516
Rejestracja: 22 maja 2005, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: jacek sygula »

Mam nadzieje że Michał CEREUS uruchomi niedługo produkcje broni CP, to kupie od Niego pare sztuk, dam do ozdobienia i ztuningowania i będzie sie nazywał: J&S [OD JACKA SYGUŁA] ROCKET!!! :-D
meiss
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 07 stycznia 2015, 17:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: meiss »

Ja też mam nadzieję. Poproszę od razu replikę AK-47 na gilzę i osobny pocisk. Może się nazywać J&S.
s-m-k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 50
Rejestracja: 16 sierpnia 2014, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: s-m-k »

jacek sygula pisze:Pan RUGER zrobił replike SYRENKI na podzespołach FERRARI :)
Jeżeli luźną inspirację bez trzymania się specyfikacji projektu od razu nazywasz repliką, to nie chce mi się dalej ciągnąć tej dyskusji. I nie mówię tu o podzespołach.
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5757
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sas88 »

Typowy zabieg erystyczny. Argumentum ad personam. Nie jestem sędzią, więc nie mogę analizować, czy coś jest dla mnie legalne, czy nie, tak? ;) Owszem, nie jestem sędzią, nie jestem też ekspertem od broni, za to nikt nie zabroni mi połączenia kilku faktów, które przeanalizowałem, by sprawdzić legalność tego rewolweru.
Własnie o to cie prosiłem - abys wypowiadał się w swoim imieniu, a nie sadził arbitralne teksty.
2) Czy jest repliką broni rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed 1885? Nie - jest to nowy projekt luźno wzorowany na rozwiązaniach sprzed 1885 i oparty na rozwiązaniu z 1955
Tak - jest to replika rewolweru czarnoprochowego.

Może powiesz mi jaki dokładnie pierwowzór epoce miał, dajmy na to, Hawken Investarm?

Replika, to nie kopia, sami przytaczacie cytat w którym jest mowa, ze wystarczy nawet lużny motyw. A tu jest zasada działania i konstrukcja znana i stosowana przed 1885.

Pani z WPA zna model ROA? Nie rozśmieszaj mnie Popeye. Zasugerowałeś jej odpowiedź i tyle. Trzeba było od razu podpitolic Jacka, przecież, według ciebie, popełnia przestępstwo.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5757
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sas88 »

Jeżeli luźną inspirację bez trzymania się specyfikacji projektu od razu nazywasz repliką, to nie chce mi się dalej ciągnąć tej dyskusji. I nie mówię tu o podzespołach.
Kiedy taka jest właśnie definicja repliki - "...Czasem tylko wyglądu albo motywu."
Oglądałem ostatnio repikę niemieckiej pantery. Myslisz, że odbudowano ja zgodnie ze specyfikacją projektu?

Był kiedyś taki policyjny projekt UoBiA, który zakładał, ze replika ma być identyczna z oryginałem, włacznie z użytymi materiałami.
Brawo.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo CP”