Jak wklejać obrazki, czyli coś dla nieumiałków

Moderator: Michaus

Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Jak wklejać obrazki, czyli coś dla nieumiałków

Post autor: Michaus »

Często pojawiające się wpisy o tym, że ktoś nie umie, nie może umieścić obrazków w poście, zainspirowały mnie do napisania poniższej instrukcji:
  1. Po pierwsze "primo" trzeba mieć konto, w jakimś serwisie oferującym usługi hostingowe (jeśli nie ma się swojego serwera):
    Najpopularniejsze to:
  2. Mając konto, przesyłamy zdjęcia do albumu, a gdy już w nim są, pobieramy ich adresy.
    Niektóre serwisy generują je automatycznie, co pozwala mniej kumatym od razu wkleić gotowy kod do pisanego na forum posta, problem polega jednak na tym, że nie zawsze wygląda to tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Pokażę zatem jak ja to robię:
    1. Kopiuję adres obrazka, klikając na niego prawym przyciskiem myszy i wybierając "Kopiuj adres obrazu" (w innych przeglądarkach może to być ujęte nieco inaczej, ale mniej więcej w tym brzmieniu):

      Obrazek
    2. W oknie edytora posta wybieramy ikonkę "Wstaw obrazek":

      Obrazek
    3. Wtedy w pisanym przez nas poście pojawia się taki oto tekst:

      Kod: Zaznacz cały

      [img][/img]
    4. Kursor znajduje się już pomiędzy znacznikami zdjęcia, więc wystarczy wkleić skopiowany wcześniej link (adres zdjęcia / obrazka) - można użyć skrótu klawiszowego "Ctrl+V":

      Obrazek
    5. W rezultacie, dla adresu obrazka skopiowanego z picasaweb.google.com uzyskałem efekt:

      Obrazek

      Google robi tasiemcowe linki, które nie przypominają niczego sensownego, ale proszę się tym nie przerażać.

      Ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest fakt, że aby na forum obrazek wyświetlił się prawidłowo, to wklejony link musi mieć na końcu rozszerzenie pliku graficznego (.png, .jpg, .jpeg, .tiff, .gif, .bmp...). Jeśli na końcu jest rozszerzenie .htm, .html, .php, to znaczy, że skopiowałeś adres strony, a nie obrazka... i takie coś się nie wyświetli.

      Edit: Po zmianach wprowadzonych przez Google (wygaszenie picasaweb i uruchomienie w jej miejsce photos.google.com) pojawił się wyjątek od powyższego.
      Zdjęcia z photos.google.com nie mają roszerzeń, za to wklejany kod kończy się frazą "-no".
      Przykładowo zdjęcie "Finale Match" ma teraz taki kod:

      Kod: Zaznacz cały

      [img]https://lh3.googleusercontent.com/RUYScN-pslxHdEIlZsKP4kbSqbF73c8vNIDb0ZjlnQUgy1nVobP-v1aq-Zfi-LB4KihpQUd1f1McV6GDFCIjallt8oiXUN601c-N4UYjpP_SO7o1eMIundMmszKYCzblU4L3dUYUf2cIp8_f21Ll0hGVDNrN_0TCNLv5SjJinXCKUmCOtjFufo8RjC75PiOykQcyFJVYvJOzdD256CHf0XuXZ8jMzf82d5kopCDPOtZy5ipMmMufQnaFL3Hi4242NK5pInRzAkwPVYreG837oYY-atsbySbRO3od6iPcRwh68S-vLRggrT7VEOcpob813-0fR_IFa9cEW5MBqttUgWOBhSKU3neUtIrFm9z-AFOWl8RPOqiuw5B1_42kAhD-6huCm1P2XntSqBJm_lgjMZrrvH_n4wO0heZ7WMgwP4SPJjJW061QsPuqx5omtyjzjYcBHKh98P8QX1YxM9KaQtDs8fQXHJRj9ScsSZhhWq4ys1UTVxjdsQ5aWCPBRj0_9Ugi76ZysipxHUEnpIsafflYem-HsD4ryI1eHKoM4CRfmmNvf72XBslDH4Mm-_s5ckiFyPWqjQEE3QwhI9WthmGHLtkYFUywz1Cv6SLjOdYPmIN1OWjwPY7wlrHbv6YY8cvUeH4KEOQxnWiJ82YiX6AKoTTyf-S42zbq9OGWWoCzAP081fks8ULHEskb_Mq906xcw_XUwTYFwhM=w931-h622-no[/img]
      Co ciekawe, stare odnośniki nadal działają.
    6. Przedostatnią czynnością jest kliknięcie "Podgląd", która pozwala na sprawdzenie, czy wszystko, co zrobiliśmy, zadziałało.
      Po podglądnięciu można śmiało wcisnąć "Wyślij".
  3. W niektórych działach (np Kupię / Sprzedam) włączone jest udogodnienie dla użytkowników, którzy nie posiadają, nie chcą posiadać konta na żadnym z wzmiankowanych serwisów, a chcą bezpośrednio dodać zdjęcie do swojego posta...
    Owo udogodnienie zwie się "Załączniki" :wink:
    1. Poniżej okna edycji posta, wybieramy zakładkę "Załączniki", która znajduje się obok zakładki "Opcje", a następnie klikamy "Dodaj pliki":

      Obrazek
    2. Wybieramy interesujące nas obrazki z dysku naszego komputera, klikamy "Otwórz":

      Obrazek
    3. Potem na liście załączników (przy każdym z nich) przycisk "Wstaw w tekst".

      Obrazek
  4. To wszystko. :one:
Jak widać, "Sprawa jest stosunkowo prosta". :-D
Nikt mnie tego nie uczył - naumiałem się sam. Wytłumaczyłem zgodnie ze swą najlepszą wiedzą, w sposób możliwie prosty, jeśli ktoś czegoś nie rozumie, to znaczy, że powinien przeczytać jeszcze raz, tym razem ze zrozumieniem.
Ostatnio zmieniony 02 listopada 2019, 16:50 przez Michaus, łącznie zmieniany 5 razy.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."

Wróć do „Zasady forum-broń.pl”