Tuning Crosmana 2100

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
lesny_dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 333
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Nowy Sącz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: lesny_dziadek »

Czy uszczelki (oringi) tez umyc w bezynie ekstrakcujnej? Chodzi mi o to czy ich to nie zniszczy?

PS. u mnie obylo sie bez imadla wystarczyly jedne kombinerki a druga strone w rece trzymalem i poszlo. Moze u mnie cos malo tego kleju uszczelniajacego dali :zly2:
AA EV2 MK4
Awatar użytkownika
kometes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1316
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:06
Tematy: 75
Lokalizacja: Ostrowiec Św.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kometes »

Uszczelek nie myj, bo i tak trzeba je zakonserwować np. w oleju wazelinowym czy silikonowym :) Jak tak bardzo chcesz to przetrzyj je ręcznikiem papierowym a potem nasmaruj od nowa.
CP od .31 do .44. Slavia, Łuczniki i inne strzeladła
Uszczelki skórzane na zamówienie - wszystkie typy i średnice - info na PW
Awatar użytkownika
lesny_dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 333
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Nowy Sącz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: lesny_dziadek »

A swoja droga to gdzie kupujecie taki olej wazelinowy czy silikonowy? Ja bylem dzisiaj w dwóch marketach budowlano-majstrkowiczowych (sorki za to określenie ;) ) i nigdzie nie mieli. Kiedyś się trafiały sklepy z chemia czy inne specjalistyczne a teraz nic już takiego nie ma :(
AA EV2 MK4
kapuchy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 15 września 2008, 19:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kapuchy »

w prawie kazdym motoryzacyjnym :)
Awatar użytkownika
lesny_dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 333
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Nowy Sącz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: lesny_dziadek »

Rozebralem, przeczyscilem, przesmarowalem i wszystko dziala :)

Dzieki za porady!
AA EV2 MK4
Awatar użytkownika
SnajperWP
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 165
Rejestracja: 27 marca 2008, 11:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

.

Post autor: SnajperWP »

Ja wczoraj wieczorem zająłem się przeróbką mojego crosa. Oczywiście na pierwszy ogień poszło usztywnienie lufy w podstawie muszki i przy porcie ładowania. Następnie polerka części trących w systemie spustu i tu była zabawa. Sprężynka od długopisu, nitka, trochę cackanej roboty i spust jest super. Ściąga się go bardzo wygodnie i nie ściska się szyjki kolby co jak wiadomo wpływa na precyzję strzału. Uszczelniłem połączenie zawór - lufa. Usztywniłem jeszcze parę rzeczy, to co zauważyłem, że luźne jest. Skręciłem. Wszystko trzyma się sztywno, przy strzale jakby zmienił się dźwięk... Jakby trochę bił mocniej i nie jest już to takie "pffff", tylko "pżżż", że to tak nazwę :P. Mam sentyment do takich głośnych trzasków strzału, więc takie coś jak najbardziej mi odpowiada :D .
Jutro, lub pojutrze przyjdzie nowe szkiełko (wcześniej miałem naprawdę kiepski celownik). Mianowicie Leapers 3-9x40AO R/G i montaż AccuShot 1częściowy na 11 śrub :diabelek: .
No i już widzę jak będzie wyglądał mój weekend :diabelek: . A w Poniedziałek chory xD.
Pozdrawiam.
Sava
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 01 lutego 2006, 18:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Jaworzno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Powiększenie prędkości wylotowej w Crosman 2100

Post autor: Sava »

Witam, w moim Crosie 2100 bez problemu uzyskuje 240 m/s na tomitexe przy 10 pompnięciach , oraz maksymalnie 15J na exact 4,53 przy 13 pompnięciach , różnice w wykonanym tuningu: powiększony kanał przelotowy zbiornik - lufa na 4 mm , grubszy oring (aby był ciaśniejszy) na tym połączeniu , oraz oring za lufą ( a właściwie przed) od stronu portu ładowania - uszczelnia popychacz śrutu, dodatkowo koronowanie lufy na tokarce 140 stopni.
AA S400 , CP88
Awatar użytkownika
lesny_dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 333
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Nowy Sącz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: lesny_dziadek »

Sava , zapytam tak z ciekawosci ten oring na polaczeniu zbiornik - lufa to zrobiles czy kupiles gdzies? Ciekawi mnie gdzie takie cos kupic lub z jakiego materialu wykonac ;)
AA EV2 MK4
Sava
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 01 lutego 2006, 18:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Jaworzno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Sava »

Jeden oring (nie pamiętam który czy do lufy czy do przejścia ze zbiornika) pasuje od typowego łańcucha oringowego do motocykla :) , pozostałe jak i ten właśnie znalazłem w tzw małym komplecie oringów do kupienia choćby na alletanio około 45 zł kosztował taki mega zestaw malutkich oringów różnych rozmiarów.
AA S400 , CP88
Johny_Bit
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 20:11
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Johny_Bit »

Po pierwsze witam i przepraszam że odgrzewam tak stary temat.

Crosman 2100 to całkiem fajna pukawka. Podtuningowałem ją trochę i celność powalająca.
Z 25m strącam położone na płasko zakrętki od butelek.
Strzały na stojąco bez podpórki.

Wiatrówkami fascynuję sie już od dawna ale klasa PCA to dla mnie nowość.
Z ciekawości dokonałem kilku małych obliczeń dotyczących zaworu bojowego.

Jeśli chodzi o objętość pompki wynosi ona około
Vp=32,022cm2
objętość całego zbiorniczka (odjęto objętość sprężyny i "zaworków") wynosi
Vz=0,704cm2

Mając te dane łatwo obliczyć że 1 pompnięcie ładuje do zaworu bojowego około 48,3atm.
Teraz przyznajcie mi rację albo ukamienujcie - czy to możliwe aby w 10 pompnięciach nabić do niego 483 atmosfery?

Chyba raczej nie. Uwzględnijmy jakieś tam straty spowodowane nieszczelnościami pomki i innych szkodliwych warunków w wysokości np 20% (co i tak jest chyba dużym progiem) ciągle zostaje nam ciśnienie rzędu 386, atmosfery.

Idąc dalej mamy tłoczek o średnicy 19mm.
Aby uzyskać ciśnienie rzędu 386 atmosfer trzeba by wywrzeć na niego nacisk wielkości około 1 tony!!! Spoglądając na przełożenie pompki myślę że było by to do uzyskania ale elementy plastikowe pompki raczej by tego nie przeżyły.

Dlatego chciałem zapytać znawców tematu:

Gdzie podziewa się ciśnienie które pompujemy???
Czy ucieka przez ten oring pomiędzy zaworem bojowym a cylindrem pompki?
Swoją drogą wcale nie jest tam zbyt ciasno.
Ile szacunkowo może wynosić ciśnienie w zaworze po np 5 pompnięciach?

Raczej nie myślę o przeróbce na PCP ale jestem tego bardzo ciekaw.

Ciekawi mnie również co by się stało gdybym zwiększył objętość zaworu bojowego (napewno więcej pompowania ale czy wzrośnie moc i celność?)

Może kiedyś w przyszłości pokuszę się aby zrobić z tego PCP.
Zawór bojowy mógł by służyć za zbiornik wyrównawczy a w miejsce pompki walnąć coś kartuszopodobnego. Na czole dać zaworek do pompowania i mamy świetny karabinek.
Pompkę można by zaadoptować do napełniania kartusza.

Niewiem czy nie lepiej było kupić SHARPa INNOWE (było by przynajmniej drewno) ale nie wiem czy sharp dorównuje celnością corsmanowi.

Pozdrawiam
Johny.
Crosman 2100
maniek71
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 16 czerwca 2011, 19:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: maniek71 »

Johny_Bit pisze:
Mając te dane łatwo obliczyć że 1 pompnięcie ładuje do zaworu bojowego około 48,3atm.

Może pierwsze, każde następne troszkę mniej. Część sprężonego powietrza pozostaje w zaworku, przewodach, pod tłokiem - martwe strefy. Im wyższe ciśnienie, tym więcej tego powietrza zostaje, spada sprawność pompki. Poza tym:
(p*V*r)/t = cte
dla uproszczenia:
p*V = cte
gdzie:
p - ciśnienie,
V - objętość,
Czyli pomijając to, o czym pisałem na początku, to:
p = p0*(10*Vp)/Vz = 1*(10*32,022)/0,704 = 454 abs = 453 ata
ale ta sprawność i siła na tłok (o ile objętości policzone przez Johny_Bit są prawdziwe). Zresztą producent podaje max 9 pompnięć.

Pozdrawiam
Maniek
RobFra
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2231
Rejestracja: 02 lipca 2007, 14:28
Tematy: 20
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: RobFra »

Johny_Bit pisze: Crosman 2100 to całkiem fajna pukawka.

Ciekawi mnie również co by się stało gdybym zwiększył objętość zaworu bojowego (napewno więcej pompowania ale czy wzrośnie moc i celność?)

Niewiem czy nie lepiej było kupić SHARPa INNOWE (było by przynajmniej drewno) ale nie wiem czy sharp dorównuje celnością corsmanowi.
Bardzo fajna.

Jak zwiększysz objętość zaworu strzałowego to zwiększy się energia.
Pompowania może być więcej, ale będzie większa pojemność zaworu strzałowego do pchania śrutu przez lufę (oblicz sobie jej pojemność lufy 52cm i 4,5mm średnicy).
To i wzrośnie Vo.

Pewnie, że nie. Fakt, jest w drewnie, ale w niej każde pompnięcie więcej to coraz twardszy spust. W crosmanie opór spustu jest zawsze taki sam (zależy od napięcia spręzyny zbijaka). Warto podszlifować mechanizmy, aby spust był miększy i bardziej przewidywalny. No i skrócić mu drogę.
Co do celności to lepszą lufę ma crosman. Jak jest dobra korona to będzie super. Na siłę nic nie poprawiaj.
Miałem już wszystkie wiatrówki
A w stodole Mitsubishi D1450 - malytraktor.pl
Awatar użytkownika
kometes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1316
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:06
Tematy: 75
Lokalizacja: Ostrowiec Św.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kometes »

Takie ciśnienia i siły o jakich piszesz, występują tylko teoretycznie, gdy całość powietrza przechodzi do zaworu, a tak nie jest. Jest jeszcze np. przestrzeń między uszczelką a zaworem, nawet po domknięciu.
Sharp celniejszy nie będzie, głównie przez lufę. Lufa sharpa jest tolerancyjna na różne rodzaje śrutu, bo jest dość ciasna... Lufa Crosmana jest lepiej wykonana ale wrażliwa na zmiany śrutu. Z C-2100 kapsle na 50m latają :) o ile koronka jest ok (tak jak to napisał RobFra).
CP od .31 do .44. Slavia, Łuczniki i inne strzeladła
Uszczelki skórzane na zamówienie - wszystkie typy i średnice - info na PW
radwan
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 03 marca 2011, 22:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: radwan »

Witam
Pozwole sobie odgrzać trochę kotleta :)
Wczoraj pogrzebałem trochę przy moim corsmanie.
Przeszlifowałem spust, usztywniłem lufę w obudowie. Chodzi lepiej ale to chyba jeszcze nie to.
Czy może mi ktoś wskazać które części poprawiał i co? Komtes licze na Ciebie :). Widze że jesli chodzi o 2100 to jesteś specjalistą. :)
Najlepiej po numerach z poniżeszgo zdjęcia :
http://ifotos.pl/zobacz/222175_hsnaane.gif
Ze starych opisów z forum niewiele zdjęć sie jeszcze wyświetla i mam spore niejasności w temacie poprawek.
Kolejna spawa o która chciałbym zapytać jak złożyć sprżęynkę która przeładowuje kulki BB. Mi się nie udało :evil: . Za każdym razem wystrzeliła. Złożyłem bez . Kulek na razie nie używam ,ale wkurza mnie, że potrafie tego złożyć do kupy w 100% :P
herflik-00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 141
Rejestracja: 10 sierpnia 2011, 17:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Dzierzoniow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: herflik-00 »

Witam Kolegów,

Na wstępie jako nowy powinienem się przedstawić .
Na imię mam Marcin, wiek ok 27 , pomieszkuje sobie w miejscowości Dzierżoniów.
Kończyłem Politechnikę Wrocławską na wydz Mechanicznym.
Nie dawno stałem się szczęśliwym posiadaczem karabinka Crosman 2260 i ponieważ drażni mnie wszędobylski w nim plastik postanowiłem trochę go przerobić.
Większość rzeczy mam już obmyślone/narysowane ... została kwestia zamka.

Zwymiarowalem oryginalny zamek, ale calowe wymiary i obłości plastikowego odlewu trochę mnie przerosły, i tutaj mam do kolegów prośbę ... podesłał bym rysunek a ktoś życzliwy rzucił by okiem i sprawdził/poprawił wymiary .
Nie proszę o gotowy rysunek bo wiadomo ze to czyjaś własność okupiona "chwila" pracy.
Mam możliwość zlecić dorobienie takiego zamka w przyzwoitych pieniądzach, ale najpierw muszę być pewny ze rysunek jest ok, żeby nie wtopić niepotrzebnie kasy.


pozdrawiam herflik

ps Jeżeli ktoś potrzebuje to dorobiłem już aluminiowe mocowanie lufy ( 2 szt) i jedno mam do oddania (za friko).
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”