Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

AA s400 - Mocowanie lufy w bloku

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Josef
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: Josef » 2009-01-03, 15:55

Czy czoło (przynajmniej) zbijaka nie powinno być hartowane? Ja po rozebraniu swojego karabinka, ze szczególną ciekawością przyglądałem się temu elementowi, a to dlatego, że byłem bardzo ciekawy, jak będzie wyglądało czoło zbijaka oraz trzpień zaworu po oddaniu prawie 22.000 strzałów. Byłem bardzo mile zaskoczony, gdy nie zauważyłem najmniejszych śladów zużycia. Wyglądały, jakby dopiero zostały pobrane z magazynu do montowni karabinków.

Jande

Postautor: Jande » 2009-01-03, 16:13

Raczej nie wymaga bo:
Strzelałem rok z lekkim zbijakiem (i regulatorem) wykonanym przez Igora i na nim też nie ma najmniejszych śladów a nie wyglądał na hartowany.
Mogę go wykorzystać i teraz tylko ma troszkę inne parametry jak sobie zaplanowałem (dłuższą drogę roboczą) - ale nie wykluczone, że..........
Co do doboru stali zdam się na wiedzę Waldka
AA s400 Classic / DOT 4-16x42

Awatar użytkownika
oryks
Kontaktowanie:

Postautor: oryks » 2009-01-05, 08:50

Jande pisze:... droga robocza zbijaka 9mm (czyli od zwolnienia do uderzenia w zawór) ...

To jest droga fabryczna czy coś zmieniłeś ? Jeżeli tak to w którym miejscu, czy wymiary zbijaka z przodu czyli od czoła do kołnierza są zmienione w stosunku do fabrycznego ?
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA

Jande

Postautor: Jande » 2009-01-05, 15:15

Droga robocza zbijaka fabrycznie wynosi 9mm i taką myślałem zrobić......ale.... ;)
Natomiast w lekkim zbijaku na którym przeprowadzam testy wynosi 11mm - czyli jest krótszy o te 2mm na odcinku od czoła do kołnierza.
Dzisiaj zrobiłem jeszcze kilka testów i.......muszę pomyśleć :D

Jedno jest pewne regulacja karabinka (bez regulatora) z zastosowaniem lekkiego zbijaka i tulejki / podkładek skracających drogę naciągu jest Ogromna - a sprężyna może służyć długo bez wymiany.

Przykład:
Ciężar zbijaka fabrycznego - 44,3g
Dławik w kanale powietrznym ustawiony fabrycznie, prędkość 238m/s
Ciśnienie w kartuszu ok. 150 bar

a teraz

Zbijak lekki - skok roboczy zbijaka 11mm, dławik i ciśnienie jak wyżej
Ciężar z podkładką poliamidową grubości 8,5 mm (czyli max - skraca drogę i zwiększa napięcie sprężyny o tyle) waży 24,20 gram czyli o 20,1g lżejszy od fabrycznego daje on prędkość 242- 243 m/s - czyli optimum - ewentualne podniesienie prędkości jest możliwe tylko zwiększeniem masy.
A wygląda tak:
Obrazek

Natomiast
Ten sam zbijak z podkładkami stalowymi grubości 8,5 mm , waży 36,60 gram czyli i tak o 7,7grama lżejszy od fabrycznego, daje on prędkość 261- 262 m/s - i aby zjechać do limitu można zmniejszyć napięcie wstępne lub zmniejszyć masę

Myślę, że trzeba to wypośrodkować aby i zbijak był lżejszy i regulacja napięciem była.
Długością drogi roboczej zbijaka też można regulować.
Tak więc możliwości jest wiele - każdy indywidualnie może wybrać co i jak..... :P
aha
i nie zapomnieć, że z drugiej strony sprężyny musi być mała prowadniczka - o tyle dłuższa od fabrycznego kapelusika ile podłożymy przy kołnierzu (o ile skrócimy drogę przy naciąganiu)

Jande

Postautor: Jande » 2009-01-06, 18:59

Patrząc na zbijak stwierdziłem że:
Porusza się on ze znaczną prędkością a jest taki mało aerodynamiczny :059:
Wprawdzie jest to krótki odcinek, ale co szkodzi wykonać go tak: :059:
Obrazek

i tak miałem zamiar dołożyć mu parę gram, a w ten sposób, może to być z korzyścią :okulary2: :?:

Oj ta zima daje się we znaki :065:
:D

Awatar użytkownika
oryks
Kontaktowanie:

Postautor: oryks » 2009-01-07, 08:16

Jande pisze:Patrząc na zbijak stwierdziłem że:... jest taki mało aerodynamiczny :059:
...
Oj ta zima daje się we znaki :065:

No już wygląda prawie jak rakieta :one:
Taaak, Jande proszę Cię - odstaw ten karabinek, napij się czegoś - chmiel uspokaja ;) :D

PS
Ciekawe czy już dziasiaj rozkręcę swoją czterysetkę czy jeszcze troszkę wytrzymam :D Oj ta zima ...

Jande

Postautor: Jande » 2009-01-07, 08:51

Oj małe niedopatrzenie
Nie da się, aż tak aerodynamicznego zbijaka zrobić – za mało placu, przeszkadza element naciągający zbijak.
Czoło zbijaka ma 16mm a wejdzie max do 18mm

więc ….... :029:
ale wymyśliłem jak będę sobie dobierał masę zbijaka :P
Przykład:
Na zbijaku ważącym 23,1g. zwiększonym napięciu sprężyny o 4mm , skoku roboczym 11mm uzyskałem prędkość 225 – 226 m/s
a gdy go dociążyłem do 27,5 g, pozostałe parametry takie same uzyskałem 234 – 235 m/s
Natomiast przy 29,46g i skoku roboczym 9mm czyli fabrycznym uzyskałem tylko 224 – 225 m/s czyli tyle samo co na zbijaku 23,1g i skoku 11mm

Dochodzę do wniosku, że najlepiej jak zbijak będzie ważył ok. 27 - 30g. (czyli o 15g mniej jak oryginał) a skok roboczy będzie 10 – 11mm
Gdy robiłem pomiary szybkości strzału to i tak lekki zbijak na odcinku 11mm był dużo szybszy jak fabryczny na 9mm
a nie chcę wyciągać max, aby sprężyna służyła długo

Regulację masą przeprowadzam tak
Na podtoczenie z przodu owinąłem cienką blaszkę ołowianą i nałożyłem koszulkę termokurczliwą
zbijak z testów opisanych wyżej wygląda tak:
Obrazek

Obrazek

może jakieś rady
za te chmielowe Dzięki :564:

Awatar użytkownika
oryks
Kontaktowanie:

Postautor: oryks » 2009-01-07, 12:38

Jande,

dla pewności, to co teraz robisz i opisujesz to w karabinku z regulatorem czy bez ?

No i kolejna zmienna w tym układzie - dławik. Nic nim nie kręcisz (jeszcze ?), jak jest obecnie ustawiony ?

Jande

Postautor: Jande » 2009-01-07, 13:10

Przecież cały czas piszę , że się bawię karabinkiem bez regulatora, z ustawionym dławikiem na 238m/s przy fabrycznym zbijaku i nic na razie nim nie kręcę. ciśnienie w kartuszu 150bar
i wszystkie osiągane prędkości wylotowe są przy takim ustawieniu.

Dopiero gdy znajdę to optimum (dla siebie) Waldek wykona mi zbijak według dostarczonego rys. i wtedy ustawię troszkę ponad i korekta dławikiem w dół.
Takie mam plany
a z tego co do tej pory zaobserwowałem to efekty są obiecujące :P

Awatar użytkownika
oryks
Kontaktowanie:

Postautor: oryks » 2009-01-07, 15:03

Tak, tak wiem bez regulatora ale wolałem spytać.
Cały czas się zastanawiam czy same wariacje nt sprężyny i zbijaka wystarczą. Co właściwie uzyskamy ? Właściwą prędkość ? To nic nie znaczy. Czego szukamy ? Chyba płaskiej ch-tyki i stabilnych strzałów. Czy robiłeś już całą ch-tykę czy tylko pojedyńcze strzały dla porównania Vo ? Czy zmieniając jedynie układ sprężyna-zbijak nie otrzymamy tak samo garbatej ch-tyki jak fabryczna ? Większe dławienie ma właśnie spłaszczyć garba więc optymalny zbijak-sprężyna to może być za mało.

Żeby nie było, nie krytykuję tylko też szukam właściwej drogi.

Jande

Postautor: Jande » 2009-01-07, 16:21

Płaską charakterystykę i większa ilość strzałów to już miałem jak strzelałem z regulatorem :D i tego na pewno nie osiągnę w takim układzie i nie tego szukam na 2009 rok ;) :)
Spodobał mi się szybki i przyjemniejszy cykl strzału na lekkim zbijaku, właśnie gdy miałem reg. i postanowiłem mieć podobny bez. :P
A, że okazało się, że napięciem sprężyny i to fabrycznej można w tak dużym zakresie regulować to kombinuje jak to ustawić aby podobny efekt uzyskać.
Przy okazji zyskałem przyjemniejsze naciąganie zbijaka, taki króciutki ruch – podoba mi się :P

Większe przydławienie i zwiększenie energii wypłaszacza charakterystykę, - i masz rację, - to przecież w takim układzie mamy naprawdę czym regulować - napisałem to w zdaniu:
i wtedy ustawię troszkę ponad i korekta dławikiem w dół.

O ingerencji w pojemność garnka czy sam zawór na razie nie myślę, bo jeśli nie będę z tych przeróbek zadowolony to w następną zimę przewiercę kartusz i założę regulator. :D ;)

Charakterystyki z poszczególnych ustawień nie robiłem, bo szkoda śrutu, (oddawałem po 10 strzałów na poszczególnych ustawieniach) a na fabrycznym mam bardzo dobrą, więc myślę że się nie popsuje.
Ostatnio zmieniony 2009-01-07, 18:34 przez Jande, łącznie zmieniany 2 razy.

RobFra

Postautor: RobFra » 2009-01-07, 16:46

Jande kombinuje z 2 zmiennymi masa zbijaka i napięcie sprężyny. Wariacji jest wie już 4. Przy dławiku byłoby 9 więc byłoby trudno się połapac co od czego.
Jak na razie jest dobrana "optymalna masa zbijaka" + napięcie sprężyny (tulejka) i wyszedł jeszcze krótki cykl strzału przy krótkim naciąganiu.
Kto umie czytac to znajdzie przy jakich największe Vo i wtedy zdławic więc się charakterystyka wypłaszczy - to chyba proste. Bez urazy.

Ja czekam na dalsze opisy z niecierpliwością :D
Miałem już wszystkie wiatrówki
A w stodole Mitsubishi D1450 - malytraktor.pl

Awatar użytkownika
madmaxog

Postautor: madmaxog » 2009-01-07, 18:35

Jande, a co z regulatorem się stało, który kiedyś był żeś miał założony? Tak tylko pytam? ;)
S400IR EX FAC<17J + DOT4-16.

Jande

Postautor: Jande » 2009-01-07, 18:38

madmaxog pisze:Jande, a co z regulatorem się stało, który kiedyś był żeś miał założony? Tak tylko pytam? ;)

Zapowietrzył się przed zawodami :diabelek: i dałem mu wakacje :D
wypoczywa w szufladzie

Awatar użytkownika
HubeRRo

Postautor: HubeRRo » 2009-01-08, 08:29

Regulacja zbijakiem i jego sprężyną, to w sumie niewielka regulacja, bo wpływa tylko na czas otwarcia zaworu.
Prawdziwa zabawa zaczyna się właśnie z garnkiem, zaworem i dławieniem!
W moim S400, które wewnętrznie z oryginałem ma bardzo niewiele wspólnego, mogę regulować pojemność garnka od zera, do maksymalnej objętości, około 3,5cm³.
Dławienie, także bardzo wykracza poza możliwości klasycznej wersji (na plus i na minus).
Jedyny "dziewiczy" element, to zawór. Ale naprawdę ciekawe rzeczy można robić za pomocą jego sprężyny!
Po pierwsze, to układ zawór-sprężyna wcale nie zachowuje się tak, jakbyśmy tego oczekiwali!
Czyli im słabsza sprężyna, tym większe V0!!!

Przeprowadziłem sporo prób z użyciem bardzo, ale to bardzo miękkiej sprężyny i ograniczona pojemnością garnka. Końcowy efekt był taki, że uzyskałem bardzo płaską charakterystykę, praktycznie od 200 do 120bar, ale przy prędkości około 210m/s.

Aktualnie, mam przy 150barach prędkość 260m/s, ale przy praktycznie 3 krotnie mniejszym dławieniu niż w oryginale!

Celem jest uzyskanie w miarę płaskiej charakterystyki w szerszym zakresie ciśnień.
Szybszy cykl strzału, to będzie kolejny krok!
Fizyki nie da się przeskoczyć!
S400 BullBarell z Menacem

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”