AA s400 - Mocowanie lufy w bloku

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2965
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Josef »

Wracam do tematu, by przekazać, według mnie, dość istotne spostrzeżenia.
1) Przedmuch w moim S 400 Classic usunąłem - jest idealnie szczelnie.Nie ma przedmuchu w miejscu, w którym lufa wchodzi do korpusu ani przy porcie ładowania. Nie ma także nieszczelności pomiędzy korpusem a blokiem (cieniutki oring na kanale powietrza). Przypomnę, że nieszczelność miałem przy porcie ładowania. Nie było tylko wiadomo, czy na uszczelce popychacza, czy pomiędzy mosiężną tulejką a korpusem. A może w obu tych miejscach. Przedmuch był na pewno na tulejce. Były sugestie, że jest prawdopodobnie wyrobiony także oring w porcie ładowania. Po zlikwidowaniu nieszczelności na tulejce okazało się, że pomiędzy uszczelką a popychaczem jest idealnie szczelnie, mimo kilkunastu tysięcy strzałów. Oring "trzyma" bardzo dobrze. Sądzę, że jest to "zasługą" tego, iż w stanie "spoczynku" karabinka, popychacz zawsze jest cofnięty do tyłu, a więc niepotrzebnie nie zaciska się oring.
2) Po dokładnym sprawdzeniu Vo w sytuacji, gdy był przedmuch na tulejce mosiężnej oraz po jego zlikwidowaniu, okazało się, że po uszczelnieniu w tym miejscu Vo wzrosło tylko o ok. 1 m/sek. Według mnie, kostruktorzy S 400, nie przewidując żadnych specjalnych uszczelnień (oringów) na lufie w korpusie, widocznie założyli, że ewentualne przedmuchy w tym miejscu nie mają większego znaczenia.
3) Ponieważ w stosunku do pierwotnego stanu karabinka, od pewnego czasu Vo zmniejszyło mi się o ok. 4 - 5 m/sek, prawdopodobnie jedyną tego przyczyną jest osłabienie sprężynki zbijaka. Sprężynkę już zamówiłem. Zastanawiam się jeszcze, czy warto podłożyć jakąś cienką podkładkę pod dotychczasową sprężynkę w celu zwiększenia jej napięcia wstępnego lub ewentualnie wykręcić minimalnie dławik w kanale powietrza. Może ktoś ma w tym zakresie większe doświadczenie?
Ostatnio zmieniony 27 grudnia 2008, 08:51 przez Josef, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hogan
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 2289
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 20:11
Tematy: 21
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Ekspert Wiatrówki
Kontakt:

Post autor: hogan »

Josef pisze: Zastanawiam się jeszcze, czy warto podłożyć jakąś cienką podkładkę pod dotychczasową sprężynkę w celu zwiększenia jej napięcia wstępnego lub ewentualnie wykręcić minimalnie dławik w kanale powietrza. Może ktoś ma w tym zakresie większe doświadczenie?
Josef
Dławikiem podniesiesz Vo ale będzie one nie stabilne,a podkładka pod sprężynę jak najbardziej wskazana i powinno na długo być dobrze.
Ale wiedz że za dużo nie idzie tam podłożyć bo nie będzie łapać spust,moim zdaniem cienka podkładka załatwi sprawę.
Pozdrawiam Waldemar.
www.airgunservice.pl
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2965
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Josef »

Dzięki hogan!
A może wiesz, jakiej grubości podkładkę założyć - 0,2 mm, czy 0,5 mm?
Awatar użytkownika
hogan
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 2289
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 20:11
Tematy: 21
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Ekspert Wiatrówki
Kontakt:

Post autor: hogan »

Josef pisze:Dzięki hogan!
A może wiesz, jakiej grubości podkładkę założyć - 0,2 mm, czy 0,5 mm?
Sprężyny są różne w s 400 i ciężko w tym momencie doradzić,ale załóż np. 0,5 mm i Będziesz widział czy spust łapie,jeżeli załapie to potem tylko pomiar na chrono.
Pozdrawiam Waldemar.
www.airgunservice.pl
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2965
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Josef »

Dzięki!
Jande
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 28 września 2006, 07:07
Tematy: 0
Lokalizacja: ok. Dębicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jande »

da się podłożyć max 1,2mm (przynajmniej w moim) i jeszcze spust łapie.
Przy tak małym spadku 4-5m/s jesteś wstanie wyregulować karabinek na starej sprężynie bez problemu
AA s400 Classic / DOT 4-16x42
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2965
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Josef »

Dzięki.
Awatar użytkownika
hogan
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 2289
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 20:11
Tematy: 21
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Ekspert Wiatrówki
Kontakt:

Post autor: hogan »

Jande pisze: Przy tak małym spadku 4-5m/s jesteś wstanie wyregulować karabinek na starej sprężynie bez problemu
Przyznam się że nie zauważyłem że chodzi o spadek 4-5 m/s :( ja to bym tego w ogóle nie podciągał bo nie ma co.
Podkładka jest konieczna przy większym spadku energii lub po zakupieniu nowego s400 z małą energią,a często tak bywa.
Pozdrawiam Waldemar.
www.airgunservice.pl
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1912
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: oryks »

Jande pisze:da się podłożyć max 1,2mm (przynajmniej w moim) i jeszcze spust łapie.
...
Tak jeżeli mowa o podkładce za tylnim "kapelusikiem" sprężyny. Można też dopasować tulejke na zbijak gdzie nasuwana jest sprężyna. Tam zmieści się nawet 7 mm.
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
Awatar użytkownika
hogan
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 2289
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 20:11
Tematy: 21
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Ekspert Wiatrówki
Kontakt:

Post autor: hogan »

oryks pisze:Tak jeżeli mowa o podkładce za tylnim "kapelusikiem" sprężyny. Można też dopasować tulejke na zbijak gdzie nasuwana jest sprężyna. Tam zmieści się nawet 7 mm.
Za bardzo tego nie rozumie,powiedz jaka jest różnica włożenia podkładki-tulejki od strony stalowego kapelusika a jaka od strony przeciwnej.
Podkładka ma pełnić zadanie zwiększając napięcie wstępne sprężyny,sprężyna po całkowitym ściśnięciu zostawia miejsca około np. 1,5 mm to jak można tam zmieścić 7 mm ?
Pozdrawiam Waldemar.
www.airgunservice.pl
Jande
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 28 września 2006, 07:07
Tematy: 0
Lokalizacja: ok. Dębicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jande »

Tak można – zmieści się te 7mm ;) tylko podkładka (tulejka) musi mieć średnicę kołnierza zbijaka
Skróci się nam wtedy droga naciągania zbijaka do załapania przez element spustu,
(wystarczy odkręcić pokrywkę mechanizmu spustu i próbować naciągnąć – będzie wszystko widać - a nawet bez ściągania pokrywki, przez szczelinę też widać).
Jest to nawet korzystne dla sprężyny bo jest mniej ściskana przy naciąganiu.
Chodzi o ten końcowy odcinek który jest tylko po to aby załapał spust – można go przez taką tulejkę zlikwidować a przy okazji regulować napięcie wstępne.
Wprawdzie zwiększy się masa i tak już ciężkiego zbijaka (jeśli fabryczny) – ale można go przecież odchudzić ;)

Czyli kwestia potrzeb :)
AA s400 Classic / DOT 4-16x42
Awatar użytkownika
hogan
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 2289
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 20:11
Tematy: 21
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Ekspert Wiatrówki
Kontakt:

Post autor: hogan »

Jande pisze:Jest to nawet korzystne dla sprężyny bo jest mniej ściskana przy naciąganiu.
Mniej ściskana,mniejsza energia.
Jande:
Jeżeli możesz zapodaj jakiś odręczny szkic bo ja dalej tego nie rozumie :((

Ewentualnie na tej fotce ( odchudzony lekki zbijak ) zakreśl gdzie wejdzie to 7 mm. zwiększające napięcie wstępne sprężyny.

Obrazek

Jeżeli Masz na myśli tulejkę z kołnierzem by spust za niego wcześniej łapał to zły pomysł.
Pozdrawiam Waldemar.
www.airgunservice.pl
Jande
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 28 września 2006, 07:07
Tematy: 0
Lokalizacja: ok. Dębicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jande »

Dlaczego zły pomysł :?:

Praktycznie możemy tyle podłożyć ile wynosi grubość tulejki z kołnierzem (tej na foto) tylko zamiast tulejki - odpowiednio grubą podkładkę (wtedy sprężyna będzie max ściśnięta)
lub dobrać odpowiednio głębokie podtoczenie w tej tulejce - według potrzeb

Po zaskoczeniu zaczepu zbijak się cofa z powrotem do punktu „0” i o tą niepotrzebną drogę co się cofa można podłożyć.
Miejsce zaczepienia zbijaka „0” się nie zmienia.
Skróci się droga naciągania i wzrośnie napięcie wstępne o tyle ile podłożymy.

I rys. ;)
Obrazek

ale mi się :591: :585:
może kol. Oryks się wypowie
AA s400 Classic / DOT 4-16x42
Awatar użytkownika
hogan
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 2289
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 20:11
Tematy: 21
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Ekspert Wiatrówki
Kontakt:

Post autor: hogan »

Jande pisze:ale mi się :591: :585:
może kol. Oryks się wypowie
No mi tez :)
Napiszę tak,włóż te 7 mm i naciągnij,jeżeli spust załapie to Masz nie standardową sprężynę niż w innych s400.
Na szkicu jest pokazane że to 7 mm ( tulejka ) jest od strony sprężyny a tyle nie wejdzie.
Ale to tylko moje zdanie :)

Na szkicu,pierwszy rysunek ( od góry ) zaczep łapie tulejkę zbijaka od wewnątrz a w trzecim ( ten od dołu ) od zewnątrz i czym ja się mam sugerować ? chyba że inaczej widzimy ten szkic.
Ostatnio zmieniony 28 grudnia 2008, 21:10 przez hogan, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Waldemar.
www.airgunservice.pl
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2965
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Josef »

Mam zamiar jednak trochę poeksperymentować z Vo w moim S 400 i podnieść prędkość o ok. 5 m/sek, by karabinek wrócił do fabrycznej prędkości maxymalnej 241 m/sek. Mam problem z podkładkami. Chciałbym nabyć zestaw takich podkładek, tj. o grubości:
1) 0,5 mm - 1 szt;
2) 0,2 mm - 2 szt;
3) 0,1 mm - 1 szt.
Wszystkie podkładki o średnicy zewnętrznej 15,8 mm z otworem w środku 8,1 mm.

Czy ktoś mógłby wskazać mi, gdzie takie podkładki można nabyć lub może ktoś wykonałby je dla mnie? Wdzięczność i zapłata - zapewnione.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”