AA s400 - Mocowanie lufy w bloku

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Jande
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 28 września 2006, 07:07
Tematy: 0
Lokalizacja: ok. Dębicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jande »

Raczej nie wymaga bo:
Strzelałem rok z lekkim zbijakiem (i regulatorem) wykonanym przez Igora i na nim też nie ma najmniejszych śladów a nie wyglądał na hartowany.
Mogę go wykorzystać i teraz tylko ma troszkę inne parametry jak sobie zaplanowałem (dłuższą drogę roboczą) - ale nie wykluczone, że..........
Co do doboru stali zdam się na wiedzę Waldka
AA s400 Classic / DOT 4-16x42
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1911
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: oryks »

Jande pisze:... droga robocza zbijaka 9mm (czyli od zwolnienia do uderzenia w zawór) ...
To jest droga fabryczna czy coś zmieniłeś ? Jeżeli tak to w którym miejscu, czy wymiary zbijaka z przodu czyli od czoła do kołnierza są zmienione w stosunku do fabrycznego ?
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
Jande
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 28 września 2006, 07:07
Tematy: 0
Lokalizacja: ok. Dębicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jande »

Droga robocza zbijaka fabrycznie wynosi 9mm i taką myślałem zrobić......ale.... ;)
Natomiast w lekkim zbijaku na którym przeprowadzam testy wynosi 11mm - czyli jest krótszy o te 2mm na odcinku od czoła do kołnierza.
Dzisiaj zrobiłem jeszcze kilka testów i.......muszę pomyśleć :D

Jedno jest pewne regulacja karabinka (bez regulatora) z zastosowaniem lekkiego zbijaka i tulejki / podkładek skracających drogę naciągu jest Ogromna - a sprężyna może służyć długo bez wymiany.

Przykład:
Ciężar zbijaka fabrycznego - 44,3g
Dławik w kanale powietrznym ustawiony fabrycznie, prędkość 238m/s
Ciśnienie w kartuszu ok. 150 bar

a teraz

Zbijak lekki - skok roboczy zbijaka 11mm, dławik i ciśnienie jak wyżej
Ciężar z podkładką poliamidową grubości 8,5 mm (czyli max - skraca drogę i zwiększa napięcie sprężyny o tyle) waży 24,20 gram czyli o 20,1g lżejszy od fabrycznego daje on prędkość 242- 243 m/s - czyli optimum - ewentualne podniesienie prędkości jest możliwe tylko zwiększeniem masy.
A wygląda tak:
Obrazek

Natomiast
Ten sam zbijak z podkładkami stalowymi grubości 8,5 mm , waży 36,60 gram czyli i tak o 7,7grama lżejszy od fabrycznego, daje on prędkość 261- 262 m/s - i aby zjechać do limitu można zmniejszyć napięcie wstępne lub zmniejszyć masę

Myślę, że trzeba to wypośrodkować aby i zbijak był lżejszy i regulacja napięciem była.
Długością drogi roboczej zbijaka też można regulować.
Tak więc możliwości jest wiele - każdy indywidualnie może wybrać co i jak..... :P
aha
i nie zapomnieć, że z drugiej strony sprężyny musi być mała prowadniczka - o tyle dłuższa od fabrycznego kapelusika ile podłożymy przy kołnierzu (o ile skrócimy drogę przy naciąganiu)
AA s400 Classic / DOT 4-16x42
Jande
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 28 września 2006, 07:07
Tematy: 0
Lokalizacja: ok. Dębicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jande »

Patrząc na zbijak stwierdziłem że:
Porusza się on ze znaczną prędkością a jest taki mało aerodynamiczny :059:
Wprawdzie jest to krótki odcinek, ale co szkodzi wykonać go tak: :059:
Obrazek

i tak miałem zamiar dołożyć mu parę gram, a w ten sposób, może to być z korzyścią :okulary2: :?:

Oj ta zima daje się we znaki :065:
:D
AA s400 Classic / DOT 4-16x42
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1911
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: oryks »

Jande pisze:Patrząc na zbijak stwierdziłem że:... jest taki mało aerodynamiczny :059:
...
Oj ta zima daje się we znaki :065:
:D
No już wygląda prawie jak rakieta :one:
Taaak, Jande proszę Cię - odstaw ten karabinek, napij się czegoś - chmiel uspokaja ;) :D

PS
Ciekawe czy już dziasiaj rozkręcę swoją czterysetkę czy jeszcze troszkę wytrzymam :D Oj ta zima ...
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
Jande
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 28 września 2006, 07:07
Tematy: 0
Lokalizacja: ok. Dębicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jande »

Oj małe niedopatrzenie
Nie da się, aż tak aerodynamicznego zbijaka zrobić – za mało placu, przeszkadza element naciągający zbijak.
Czoło zbijaka ma 16mm a wejdzie max do 18mm

więc ….... :029:
ale wymyśliłem jak będę sobie dobierał masę zbijaka :P
Przykład:
Na zbijaku ważącym 23,1g. zwiększonym napięciu sprężyny o 4mm , skoku roboczym 11mm uzyskałem prędkość 225 – 226 m/s
a gdy go dociążyłem do 27,5 g, pozostałe parametry takie same uzyskałem 234 – 235 m/s
Natomiast przy 29,46g i skoku roboczym 9mm czyli fabrycznym uzyskałem tylko 224 – 225 m/s czyli tyle samo co na zbijaku 23,1g i skoku 11mm

Dochodzę do wniosku, że najlepiej jak zbijak będzie ważył ok. 27 - 30g. (czyli o 15g mniej jak oryginał) a skok roboczy będzie 10 – 11mm
Gdy robiłem pomiary szybkości strzału to i tak lekki zbijak na odcinku 11mm był dużo szybszy jak fabryczny na 9mm
a nie chcę wyciągać max, aby sprężyna służyła długo

Regulację masą przeprowadzam tak
Na podtoczenie z przodu owinąłem cienką blaszkę ołowianą i nałożyłem koszulkę termokurczliwą
zbijak z testów opisanych wyżej wygląda tak:
Obrazek

Obrazek

może jakieś rady
za te chmielowe Dzięki :564:
AA s400 Classic / DOT 4-16x42
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1911
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: oryks »

Jande,

dla pewności, to co teraz robisz i opisujesz to w karabinku z regulatorem czy bez ?

No i kolejna zmienna w tym układzie - dławik. Nic nim nie kręcisz (jeszcze ?), jak jest obecnie ustawiony ?
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
Jande
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 28 września 2006, 07:07
Tematy: 0
Lokalizacja: ok. Dębicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jande »

Przecież cały czas piszę , że się bawię karabinkiem bez regulatora, z ustawionym dławikiem na 238m/s przy fabrycznym zbijaku i nic na razie nim nie kręcę. ciśnienie w kartuszu 150bar
i wszystkie osiągane prędkości wylotowe są przy takim ustawieniu.

Dopiero gdy znajdę to optimum (dla siebie) Waldek wykona mi zbijak według dostarczonego rys. i wtedy ustawię troszkę ponad i korekta dławikiem w dół.
Takie mam plany
a z tego co do tej pory zaobserwowałem to efekty są obiecujące :P
AA s400 Classic / DOT 4-16x42
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1911
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: oryks »

Tak, tak wiem bez regulatora ale wolałem spytać.
Cały czas się zastanawiam czy same wariacje nt sprężyny i zbijaka wystarczą. Co właściwie uzyskamy ? Właściwą prędkość ? To nic nie znaczy. Czego szukamy ? Chyba płaskiej ch-tyki i stabilnych strzałów. Czy robiłeś już całą ch-tykę czy tylko pojedyńcze strzały dla porównania Vo ? Czy zmieniając jedynie układ sprężyna-zbijak nie otrzymamy tak samo garbatej ch-tyki jak fabryczna ? Większe dławienie ma właśnie spłaszczyć garba więc optymalny zbijak-sprężyna to może być za mało.

Żeby nie było, nie krytykuję tylko też szukam właściwej drogi.
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
Jande
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 28 września 2006, 07:07
Tematy: 0
Lokalizacja: ok. Dębicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jande »

Płaską charakterystykę i większa ilość strzałów to już miałem jak strzelałem z regulatorem :D i tego na pewno nie osiągnę w takim układzie i nie tego szukam na 2009 rok ;) :)
Spodobał mi się szybki i przyjemniejszy cykl strzału na lekkim zbijaku, właśnie gdy miałem reg. i postanowiłem mieć podobny bez. :P
A, że okazało się, że napięciem sprężyny i to fabrycznej można w tak dużym zakresie regulować to kombinuje jak to ustawić aby podobny efekt uzyskać.
Przy okazji zyskałem przyjemniejsze naciąganie zbijaka, taki króciutki ruch – podoba mi się :P

Większe przydławienie i zwiększenie energii wypłaszacza charakterystykę, - i masz rację, - to przecież w takim układzie mamy naprawdę czym regulować - napisałem to w zdaniu:
i wtedy ustawię troszkę ponad i korekta dławikiem w dół.
O ingerencji w pojemność garnka czy sam zawór na razie nie myślę, bo jeśli nie będę z tych przeróbek zadowolony to w następną zimę przewiercę kartusz i założę regulator. :D ;)

Charakterystyki z poszczególnych ustawień nie robiłem, bo szkoda śrutu, (oddawałem po 10 strzałów na poszczególnych ustawieniach) a na fabrycznym mam bardzo dobrą, więc myślę że się nie popsuje.
Ostatnio zmieniony 07 stycznia 2009, 18:34 przez Jande, łącznie zmieniany 2 razy.
AA s400 Classic / DOT 4-16x42
RobFra
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2231
Rejestracja: 02 lipca 2007, 14:28
Tematy: 20
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: RobFra »

Jande kombinuje z 2 zmiennymi masa zbijaka i napięcie sprężyny. Wariacji jest wie już 4. Przy dławiku byłoby 9 więc byłoby trudno się połapac co od czego.
Jak na razie jest dobrana "optymalna masa zbijaka" + napięcie sprężyny (tulejka) i wyszedł jeszcze krótki cykl strzału przy krótkim naciąganiu.
Kto umie czytac to znajdzie przy jakich największe Vo i wtedy zdławic więc się charakterystyka wypłaszczy - to chyba proste. Bez urazy.

Ja czekam na dalsze opisy z niecierpliwością :D
Miałem już wszystkie wiatrówki
A w stodole Mitsubishi D1450 - malytraktor.pl
Awatar użytkownika
madmaxog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 232
Rejestracja: 24 maja 2007, 10:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Chojna Szczecińska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: madmaxog »

Jande, a co z regulatorem się stało, który kiedyś był żeś miał założony? Tak tylko pytam? ;)
S400IR EX FAC<17J + DOT4-16.
Jande
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 28 września 2006, 07:07
Tematy: 0
Lokalizacja: ok. Dębicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jande »

madmaxog pisze:Jande, a co z regulatorem się stało, który kiedyś był żeś miał założony? Tak tylko pytam? ;)
Zapowietrzył się przed zawodami :diabelek: i dałem mu wakacje :D
wypoczywa w szufladzie
:D
AA s400 Classic / DOT 4-16x42
HubeRRo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 537
Rejestracja: 08 grudnia 2006, 17:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Nowiny k/Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: HubeRRo »

Regulacja zbijakiem i jego sprężyną, to w sumie niewielka regulacja, bo wpływa tylko na czas otwarcia zaworu.
Prawdziwa zabawa zaczyna się właśnie z garnkiem, zaworem i dławieniem!
W moim S400, które wewnętrznie z oryginałem ma bardzo niewiele wspólnego, mogę regulować pojemność garnka od zera, do maksymalnej objętości, około 3,5cm³.
Dławienie, także bardzo wykracza poza możliwości klasycznej wersji (na plus i na minus).
Jedyny "dziewiczy" element, to zawór. Ale naprawdę ciekawe rzeczy można robić za pomocą jego sprężyny!
Po pierwsze, to układ zawór-sprężyna wcale nie zachowuje się tak, jakbyśmy tego oczekiwali!
Czyli im słabsza sprężyna, tym większe V0!!!

Przeprowadziłem sporo prób z użyciem bardzo, ale to bardzo miękkiej sprężyny i ograniczona pojemnością garnka. Końcowy efekt był taki, że uzyskałem bardzo płaską charakterystykę, praktycznie od 200 do 120bar, ale przy prędkości około 210m/s.

Aktualnie, mam przy 150barach prędkość 260m/s, ale przy praktycznie 3 krotnie mniejszym dławieniu niż w oryginale!

Celem jest uzyskanie w miarę płaskiej charakterystyki w szerszym zakresie ciśnień.
Szybszy cykl strzału, to będzie kolejny krok!
Fizyki nie da się przeskoczyć!
S400 BullBarell z Menacem
Awatar użytkownika
oryks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1911
Rejestracja: 23 czerwca 2006, 12:10
Tematy: 19
Lokalizacja: Osielsko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: oryks »

RobFra pisze:... znajdzie przy jakich największe Vo i wtedy zdławic więc się charakterystyka wypłaszczy - to chyba proste. Bez urazy.

Ja czekam na dalsze opisy z niecierpliwością :D
Ba, nawet jeszcze prostsze. Nie trzeba nawet wiele szukać tylko zwiększyć napięcie sprężyny zdłąwić i już ch-tyka wypłaszczona. Co, jak wcześniej napisałem, już wykonałem w swoim karabinku. Banalne ale troszkę prymitywne i dobre na początek.
Na dalsze opisy też czekam bo Jande poszedł w nieco innym kierunku tj. poprawy cyklu strzału. Natomiast połączenie działań poprawiających cykl i charaktrystykę może wcale nie być takie proste a z pewnością wymaga wielu prób.
KUJAWSKO-POMORSKA GRUPA STRZELECKA
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”