FWB-300S 11-12J :)

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9726
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

FWB-300S 11-12J :)

Post autor: Senio »

Tym razem popatrzmy na FWB nieco inaczej. Bardziej jako karabinek rekreacyjny niż match. Od ponad roku chodzi za mną karabinek rekreacyjny około 3,5kg o energii 11-12 J z systemem anty - odrzutowym. Nie ma takich karabinków. Kiedy AA coś produkował takiego ale to było dawno. Skoro nie ma trzeba sobie takiego zrobić. Dawcą na taki karabinek mógłby zostać FWB300S co w pierwszej części w zasadzie zrealizował już Tsunamito odchudzając swojego FWB300S do wagi około 3,5kg. Trzeba było zająć się drugą stroną medalu czyli energią. Problem z energią jest największy w FWB300S, ale wydaje mi się że zostało to rozwiązane co pokazała dzisiejsza walka z tym karabinkiem. Wiemy wszyscy że FWB to FWB i nie pozwoli sobie na jakiekolwiek daleko idące zmiany w systemie. Trzeba zatem go tak zrobić żeby nie pozmieniać za wiele a podnieść mu trochę energii żeby śrut na 20-30 metrach ładnie latał a byle wiatr go nie zdmuchiwał. Tak więc zaczęły się od dłuższego czasu rozmyślania nad tym systemem co mu zrobić. Wiemy tez wszyscy że fabrycznie ma spory luz na prowadnicach przez co powstał kiedyś zrealizowany projekt wyciszenia i likwidacji owych luzów. Teraz te luzy okazały się bardzo potrzebne. Jeśli prowadnice FWB maja 13,8mm a sprężyny wewnątrz 15mm mamy do dyspozycji całe 1,2mm. Sprężyny FWB maja grubość drutu około 2,7mm czyli dodając im po 0,4mm grubości drutu nic się w zasadzie nie zmieni a sprężyny będziemy mieli zdecydowanie grubsze i przez to mocniejsze. Jest jeszcze jeden problem. Suma grubości drutu sprężyn 2,7mm po ściśnięciu ma około 40mm i tyle samo musi mieć suma grubości sprężyn z drutu 3,1mm. Zamówiłem więc sprężyny z Otevy 70 prawo i lewo skrętne z grubości drutu 3,1mm o mniejszym ilości zwoi drutu .W rzeczywistości jego grubość go trzy milimetry z kawałkiem. Doszło dzisiaj całe stado rożnych sprężyn więc mogłem zająć się eksperymentowaniem na moim FWB.

Obrazek

Są to sprężyny Z Otevy 70 po pojedynczym bloku, podwójnym bloku i dodatkowo podwójnie blokowane z francuskiego drutu. Tych ostatnich jeszcze nie testowałem ale zrobię to w najbliższym czasie i przypływie chęci. Z blokowaniem sprężyn jest tak że po podwójnym blokowaniu przy produkcji są tak wymęczone jak by chodziły w karabinku już jakiś czas i nie siadają. A jeśli już to minimalnie. Porównanie na foto niżej.

Obrazek

U góry oryginalne sprężyny. Na środku pojedynczo blokowane z Otevy i na dole podwójnie blokowane z Otevy. Widać różnice w długości. To jest to o czym pisałem. Sprężyny podwójnie blokowane już siadły ile miały siąść i teraz będą utrzymywały już wymiar. Pojedyncze siądą po jakiś czasie do podobnej długości. Podstawową sprawą przez zabawą była wymiana odbijacza tłoka na nowy. Nie wiedziałam jak to się wszystko zachowa i wolałem uniknąć niespodzianek. Tak wiec dla porównania stary i nowy odbijacz tłoka :

Obrazek

Obrazek

Po tym na pierwszy ogień poszły sprężyny pojedynczo blokowane. Wynik na chrono około 11J. Po około 100 strzałach rozebrałem karabinek i co się okazało. Sprężyny już usiadły około 2mm. Potwierdza się więc to co pisałem wcześniej. Założyłem sprężyny podwójnie blokowane i zarazem krótsze. Sporo mniejsze napięcie wstępne i łatwiej je zamontować. Strzeliłem około 50 razy żeby się wszystko ułożyło wstępnie i zrobiłem kolejny pomiar na chrono. Wykazał prawie to samo jednak energia jest nieco większa.

Obrazek

Wychodzi średnio 208m/s plus minus 4m/s. Uważam że to się jeszcze ułoży po paczce czy dwóch i jeszcze bardziej ustabilizuje. Wynik nie jest i tak zły jak po 60 strzałach. Tak zostawiłem już wszystko na dzisiaj i złożyłem karabinek do końca. Czyli zamontowałem anty – odrzut i wkręciłem system w osadę.

No i teraz garść wrażeń ogólnych. Naciąg jest minimalnie cięższy, ale nie jest to jakoś szczególnie odczuwalne. Prawie jak na oryginalnych sprężynach. Strzał hmmm :). Tu jest znaczna poprawa jeśli przyrównać go do oryginalnych sprężyn. Jest mega na nawet giga krótki. Jak na oryginale słychać paf tak tu jest cyk i koniec. Bardzo, bardzo pozytywnie odczucie. Nawet gdy strzelałem samym systemem nie odczuwałem kopniaka tak szybko się to odbywa. Anty – odrzut zachowuje się idealnie. Też widzę poprawę na plus. Bardzo szybki cykl strzału powoduje że zanim pomyślimy cokolwiek już jest po wszystkim. Zero jakiegokolwiek odrzutu wiec zachowuje się na medal. I o to w tym wszystkim chodziło. I na koniec podsumowując ja jestem bardzo zadowolony z wyników eksperymentu. Myślałem że będzie nieco więcej niż te 11,2J ale założenie było aby osiągnąć wynik pomiędzy 11-12J i to się udało bez zmian konstrukcyjnych i przeróbek karabinka. Za to kulturą pracy i cyklem strzału jestem wręcz zaskoczony. Spodziewałem się troszkę czegoś innego, a wyszło wszystko (dosłownie) tylko na plus. Teraz pozostaje kupić jakiegoś FWB na totalne przeróbki cięcia i odchudzanie i zrobienie karabinka do rekreacji a ten będzie zrobiony na ładnego uniwersala i testowany dalej ze sprężynkami 11,2. Co Wy na to wszystko :) :?:
Ostatnio zmieniony 04 października 2009, 13:31 przez Senio, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Dany
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1158
Rejestracja: 20 sierpnia 2006, 00:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Sanok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Dany »

spoko :diabel: moim zdaniem ideał by było uzyskać z 14-15j to już by było extra
opis z muchą mi się już znudził , więc będzie tak ...
Cypis
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Re: FWB-300S 11-12J :)

Post autor: Cypis »

Senio pisze:Co Wy na to wszystko :) :?:
Tniemy, skrobiemy.. FWB już jedzie.

BTW. Pomysł z lekkim karabinkiem - przerobionym FWB nie jest nowy. Pierwszy taki karabinek widziałem u Jerzego chyba ze dwa lata temu, na strzelnicy w Dąbrowie Górniczej (tej poprzedniej).

Wtedy FWB po przeróbkach Jerzego wyglądał tak:
Obrazek
Awatar użytkownika
mrs
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 228
Rejestracja: 21 marca 2006, 09:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław, często
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mrs »

Brawo Darku. Jesteś na dobrej drodze by połączyć ogień z wodą :) .
Parę lat temu Jerzy doszedł chyba do 13 J, dokładnie nie pamiętam. Twoje 11-12 J to chyba bardzo rozsądny kompromis. Czy myślałeś o adaptacji gotowych sprężyn (od HW, AA lub czegoś tam jeszcze?) - nie wszędzie można tanio nawinąć porządne sprężyny. Jak dla mnie nie muszą być nawet przeciwnie skręcone. Miałem w swoim 300s założone dwie prawoskrętne i po założeniu zestawu oryginalnego stwierdziłem że różnica jest niewielka.
Jeszcze jedno pytanko, jak będzie zachowawał się mechanizm antyodrzutowy po zwiększeniu energii i obciążeniu ewentualną lunetą - łagodniej czy "scope killer"?
Powodzenia.
Pozdrawiam
Marek
sprężynowe i PCP; długie i krótkie
Awatar użytkownika
MFor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3163
Rejestracja: 16 października 2004, 19:55
Tematy: 129
Lokalizacja: Grajewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: MFor »

Tylko tak dalej i w końcu może wyjdzie ok. 16,5J i waga karabinka ok. 3,5kg., wówczas na pewno zachoruję na takiego "wiruska". ;)

Świetna robota, powodzenia Darku!
czester78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1516
Rejestracja: 05 grudnia 2005, 15:36
Tematy: 39
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: czester78 »

Darek, mówił Ci ktoś że jesteś WIELKI ? Oby tak dalej, już wiem jaki będzie mój trzeci karabinek :) (żonka mnie zabije)
Obrazek
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9726
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Post autor: Senio »

@Dany

To nie jest wykonalne :)


@Cypis

Tsunamito ma coś takiego :

Obrazek

@mrs

Nie za bardzo jest od czego podebrać .Prawie dobrze było by od HW95 ale te maja 13,6-13,7mm wewnątrz i trzeba by je szlifować, a to nie łatwe zadanie. Poza tym skok. Jak zauważyłeś napisałem suma zwoi sprężyn nie może przekraczać 40mm a to daje dość duży skok. Będzie raczej ciężko coś podebrać. Trzeba nawijać. Moim zdaniem anty - odrzut działa szybciej i nie w takim zakresie jak na oryginalnych sprężynach. To znaczy nie cofa się chyba aż tak bardzo ale to jeszcze na spokojnie musze potestować i poobserwować. Byłem teraz trochę spinera pomęczyć. Kurcze szybciutko się to odbywa :). Strzał i od razu się kręci. Nie ma takiej zwłoki jak na 8,5J na 20 metrach.

@MFor

To nie jest zupełnie wykonalne :)
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2970
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: FWB-300S 11-12J :)

Post autor: Josef »

Senio:
Założyłem sprężyny podwójnie blokowane i zarazem krótsze. Sporo mniejsze napięcie wstępne i łatwiej je zamontować. Strzeliłem około 50 razy żeby się wszystko ułożyło wstępnie i zrobiłem kolejny pomiar na chrono. Wykazał prawie to samo jednak energia jest nieco większa.

Co Wy na to wszystko
Swego czasu także testowałem sprężyny z drutu Oteva 70 w mojej Slavii 631. Wyniki opisałem http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=29536. Zauważyłem wówczas, jak bardzo ważne jest właściwe dobranie długości sprężyny i ilości jej zwojów. Swoich eksperymentów nie dokończyłem w tym sensie, że poprzestałem na długości sprężyny i ilości zwojów, którą uznałem za wystarczającą. Nie wiem, czy dalej wzrastałaby energia, gdybym próbował sprężyn o jeszcze innych długościach i ilościach zwojów. Twoje doświadczenie w tym zakresie w pełni potwierdzają moje spostrzeżenia. Jeśli mógłbym cokolwiek doradzić, to poeksperymentuj jeszcze ze sprężynami o jeszcze innych długościach i ilościach zwojów. Być może uzyskasz wówczas energię bliższą 12 J.

Z tymi sprężynami z drutu Oteva to ja do tej pory nie mam wyrobionego zdania na temat ich żywotności. Swoje przetestowałem i leżą czekając, aż padnie sprężyna oryginalna. Ta jakoś broni się zawzięcie przed swym końcem. Do tej pory wystrzeliła ok.15.000 śrucin i ma się w dalszym ciągu znakomicie. Może coś przeczuwa? Z forum niekiedy dowiaduję się, że padają sprężyny z drutu Oteva i to po niewielkim przebiegu - raptem 3 - 4 tys. Może są z innego drutu, niż 70?

Cóż mogę jeszcze dodać. Chyba tylko to, że jesteś swego rodzaju GENIUSZEM w branży. GRATULUJĘ.
Ravwet
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 358
Rejestracja: 19 kwietnia 2005, 22:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Ravwet »

Świetny pomysł Darku , gratuluje.
Jedni kupują Walterki PCA i przerabiają na Dominatory ,a tu prosze może bedzie przepis na takiego sprężynowego Dominatorka (FWB 300 Dominator ;) )
Powodzenia Darku w dalszych testach.
GG:1996659
roma92
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 430
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:16
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: roma92 »

Darek pomyśl teraz nad Dianą 75 :okulary:
RomanK
Walther LGM-2
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9726
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Post autor: Senio »

Dzięki wszystkim za dobre słowo. Takie coś buduje i zachęca do dalszych testów i usprawnień naszych dmuchawek. FWB ala rekreacja jest już właściwie faktem, a kto się na taki karabinek zdecyduje to już jest indywidualna sprawa każdego. Ja robię sobie bo nie ma lepszej zabawy jak taki lekki bez-odrzutowy FWB z 11J :)

@roma92

Romek Ty pomyśl lepiej jak Swoje FWB odkupić :)
Pala127
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 183
Rejestracja: 10 lutego 2004, 09:37
Tematy: 21
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Pala127 »

Senio! Piękna rzecz- a przewidujesz może zamówienie większej ilości takich sprężyn także dla reszty gawiedzi? Czy na razie to tylko przymiarki?
PS
A jak myślisz- mechanizm spustowy poradzi sobie z dodatkowym (jak rozumiem silniejszym) napięciem sprężyny?Nic sie nie wykruszy/wyłamie nie daj Boże?
Bo FWB zrobione jest z takich materiałów, że chyba powinno spokojnie sobie poradzić.
PZDR
pala127
Jestem fanem bocznego zapłonu i nie wstyd mi :)
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9726
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Post autor: Senio »

Pala127 pisze:Senio! Piękna rzecz- a przewidujesz może zamówienie większej ilości takich sprężyn także dla reszty gawiedzi? Czy na razie to tylko przymiarki?
PS
A jak myślisz- mechanizm spustowy poradzi sobie z dodatkowym (jak rozumiem silniejszym) napięciem sprężyny?Nic sie nie wykruszy/wyłamie nie daj Boże?
Bo FWB zrobione jest z takich materiałów, że chyba powinno spokojnie sobie poradzić.
Wszystko wytrzyma. Spokojna głowa. Oryginały dociągają do 9J więc te 2J więcej krzywdy mu nie zrobi a korzyści dużo. Jak będzie zainteresowanie to się zleci zrobienie takich kompletów sprężyn. Jednostkowa produkcja jest droga i nie opłacalna, więc trzeba by więcej kompletów zamówić na raz.
Pala127
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 183
Rejestracja: 10 lutego 2004, 09:37
Tematy: 21
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Pala127 »

A o jakich cyfrach mówimy?
Np. ile (jeśli nie masz nic przeciwko ujawnianiu tego) wyszło wyprodukowanie tych podwójnie blokowanych sprężyn? Tak c.a.?
PZDR
pala127
Jestem fanem bocznego zapłonu i nie wstyd mi :)
roma92
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 430
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:16
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: roma92 »

@Senio
Prawdę mówiąc, to już od czasu naszej rozmowy u Ciebie w domu szukam jakiegoś ciekawego FWB 300. Niestety trudno znaleźć coś ciekawego.


Panowie, szukam tego FWB 300U - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/092 ... 1924a.html
RomanK
Walther LGM-2
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”