HW90 opis i budowa wewnętrzna

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Kiersnowski Artur
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 15:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Błonie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kiersnowski Artur »

Odświeżę temat. Niedawno moja Hawusia przeszła u Senia przegląd generalny połączony z małym tuningiem i smarowaniem. Tuning polegał na ucięciu lufy i założeniu tłumika :) :). W poniedziałek pobawiłem się z chrono i różnymi śrutami. 3 exacty, czyli Jumbo Heavy 1,175g 5,52mm, Exact 1,03g 5,51mm, Jumbo Express 0,93g 5,52mm, H&N Baracuda 1,37g 5,50mm. Okazało się że mimo iż H&N jest kalibrowy to najciaśniej wchodzi do lufy. Natomiast najbardziej hawusia lubi Jumbo Heavy. Poniżej przedstawiam różnicę (pomiędzy min/max) w prędkości początkowej i różnica w Julach.
Jumbo Heavy 5,52: 0,9m/s, 0,21J
Exact 5,51: 1,6m/s 0,48J
Jumbo Express 5,52: 9,9m/s 2,09J
H&N Baracuda 5,50: I seria 3,7 m/s 0,9J
II seria 2,7m/s 0,68J

Serie były 5-cio strzałowe. Na H&N powtórzyłem próbę na koniec, ponieważ był strzelany jako pierwszy, gdy wiatrówka była jeszcze zimna. Jumbo heavy jako drugi, Exact 3-ci, Jumbo Express 4-ty i na koniec jeszcze raz H&N Baracuda.
Slavia 631 + Blog 3,5-10X40 SFE
Remik .44
drozdzu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1275
Rejestracja: 05 lipca 2005, 18:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: drozdzu »

U siebie także na expresie zaobserwowalem spory rozrzut w prędkosci wylotowej, jednak nie aż 10m/s :shock: U mnie max rozrzut na tym śrucie to 4m/s. Exact jumbo podobnie jak u Ciebie ok 1,5m/s. Heavy niestety nie mam zeby przetestować.

Przy jakiej energi robiles pomiary?
pozdrawiam
HW90k.22-DAMPA DM60-DOT4-16x42MD
Awatar użytkownika
Kiersnowski Artur
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 15:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Błonie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kiersnowski Artur »

Na granicy limitu.
Na Expresie były odskoki ponad limit nawet do 18J. Jumbo Heavy było na granicy. Na zwykłym Exact-cie i na Barakudzie zdarzały sie wyniki ponad limit ale minimalne. Nie mam swojego chrono i korzystam ze sklepowego. Wolną chwilą pobawię się pompką i posprawdzam jak wydaje prędkości i energię w stosunku do ciśnienia w systemie.
Slavia 631 + Blog 3,5-10X40 SFE
Remik .44
drozdzu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1275
Rejestracja: 05 lipca 2005, 18:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: drozdzu »

Ja opisalem tą zależność dla swojego karabinka w temacie Tuning HW90. Chętnie porownam :-D
Jaki typ uszczelki tloka u Ciebie wystepuje? Moze nowy, z plytką wargą ?
HW90k.22-DAMPA DM60-DOT4-16x42MD
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6030
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: ravkill »

Kiersnowski Artur pisze:Odświeżę temat. Niedawno moja Hawusia przeszła u Senia przegląd generalny połączony z małym tuningiem i smarowaniem. Tuning polegał na ucięciu lufy i założeniu tłumika :) :). W poniedziałek pobawiłem się z chrono i różnymi śrutami. 3 exacty, czyli Jumbo Heavy 1,175g 5,52mm, Exact 1,03g 5,51mm, Jumbo Express 0,93g 5,52mm, H&N Baracuda 1,37g 5,50mm. Okazało się że mimo iż H&N jest kalibrowy to najciaśniej wchodzi do lufy. Natomiast najbardziej hawusia lubi Jumbo Heavy. Poniżej przedstawiam różnicę (pomiędzy min/max) w prędkości początkowej i różnica w Julach.
Jumbo Heavy 5,52: 0,9m/s, 0,21J
Exact 5,51: 1,6m/s 0,48J
Jumbo Express 5,52: 9,9m/s 2,09J
H&N Baracuda 5,50: I seria 3,7 m/s 0,9J
II seria 2,7m/s 0,68J

Serie były 5-cio strzałowe. Na H&N powtórzyłem próbę na koniec, ponieważ był strzelany jako pierwszy, gdy wiatrówka była jeszcze zimna. Jumbo heavy jako drugi, Exact 3-ci, Jumbo Express 4-ty i na koniec jeszcze raz H&N Baracuda.
Zaobserwowany przez kolegę "problem" z rozrzutem, polega na tym, że śrut powinien "ruszać" z lufy, w tym samym momencie, w stosunku do położenia tłoka. Sprawę u Kolegi dodatkowo "pogarsza" wyższa sprawność w kalibrze 5,5 mm. Generalnie problem rozrzutu V0 będzie się pojawiał, przy lekkich i miękkich śrutach. W twardych nadkalibrowych i ciężkch, problem braku powtarzalności nie występuje.
U mnie najbardziej powtarzalne v0 daje H&N w kalibrze 4,52 i hw magnum 4,52. Jednocześnie wcale nie są to śruty najcelniejsze na tarczy. Z tym, że ja mam ciasną, customową lufę lothar walthera :)
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Kiersnowski Artur
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 15:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Błonie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kiersnowski Artur »

Nie mam pojęcia jaką mam uszczelkę. Karabinek ma już ze 4 lata może 5. W tym roku Senio zrobił mu przegląd i konserwację, oraz jak pisałem ucinka lufy i tłumik. Znajdę chwilę to się pobawię pompką i posprawdzam, jakie prędkości i J przy jakim ciśnieniu występują.
Ostatnio zmieniony 11 listopada 2011, 12:43 przez Kiersnowski Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Slavia 631 + Blog 3,5-10X40 SFE
Remik .44
Awatar użytkownika
Kiersnowski Artur
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 15:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Błonie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kiersnowski Artur »

Jumbo Heavy na tarczy jeszcze nie sprawdzałem, ale faktem jest że Baracuda rozrzut na 50m ma znacząco większy niż Express. H&N Rozrzut zawiera się w okręgu około 1,5X większym niż 5-cio złotówka, zależnie od serii, również w okręgu 2-u złotówki zdarza mi się zmieścić, zdarzało mi się również w obrębie czarnego całą 5-cio strzałową seria trafić. Natomiast Expres w 5-cio strzałowych seriach, 3 szt są zazwyczaj w punkt lub niemal w punkt i zawsze 2 odskoki góra i w bok po około 2-3 cm, innym faktem że moje umiejętności są dość niewielkie. Dość rzadko strzelam. Zazwyczaj pozycja stojąca oparto/podparta o bok samochódu i jego przednią szybę. znaczy ja o bok, a wiatrówka na ręce o przednią szybę :):).
Ostatnio zmieniony 11 listopada 2011, 14:48 przez Kiersnowski Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Slavia 631 + Blog 3,5-10X40 SFE
Remik .44
drozdzu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1275
Rejestracja: 05 lipca 2005, 18:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: drozdzu »

Kiersnowski Artur pisze:Nie mam pojęcia jaką mam uszczelkę. Karabinek ma już ze 4 lata może 5.
Wiec raczej będzie stara, ewnetualnie Senio skrocil wargę :-D Niemniej ze swojej nowej jestem zadowolony choć swoje skrzydla zdaje się rozwilać dopiero powyzej 20J :shame:
pozdrawiam i czekam na charakterystyke P(Ek)
HW90k.22-DAMPA DM60-DOT4-16x42MD
Awatar użytkownika
Kiersnowski Artur
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 15:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Błonie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kiersnowski Artur »

drozdzu pisze:
Kiersnowski Artur pisze:Nie mam pojęcia jaką mam uszczelkę. Karabinek ma już ze 4 lata może 5.
Wiec raczej będzie stara, ewentualnie Senio skrócił wargę :-D Niemniej ze swojej nowej jestem zadowolony choć swoje skrzydła zdaje się rozwijać dopiero powyżej 20J :shame:
pozdrawiam i czekam na charakterystykę P(Ek)
Dzisiaj się pobawiłem w tym pompką, z jakąś godzinę wrzucę fotki :):).
Slavia 631 + Blog 3,5-10X40 SFE
Remik .44
Awatar użytkownika
pershi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 894
Rejestracja: 06 lipca 2009, 22:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Gorce-Okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: pershi »

Polecam przerobienie 90 na wersję Ultra.
Zdecydowanie zmniejsza to kopa i stabilizuje Vo.
Np:
245,7
244,4
244,4
243,4
244,4
243,9
245,7
245,7
243,4
244,8
245,3
243
244,8
Vmax Vmin
245,7 243 2,7

Vsr 244,5307692

Śrut Exact 4.5 zakres wagowy 0,546-0,550 ;)
Awatar użytkownika
Kiersnowski Artur
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 15:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Błonie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kiersnowski Artur »

Zapowiadane fotki. Pobawiłem się dzisiaj jak już wspominałem. Podpompowałem ciśnienie w systemie na 22,5ATM. Ile Juli, sprawdzę w poniedziałek na chrono.

Generalnie jestem w szoku. Calową deskę sosnową w wierzejach od stodoły, po kilkunastu śrutach na punkt przestrzeliłem z odległości około 48m. Na szczęście dalej są jeszcze jedne wierzeje a pomiędzy masa różnych "materklasów". Poniżej trochę fotek.
Jak już pisałem pozycja oparto/podparta :) :) :). Nie ukrywam że z najlepszej serii jestem bardziej niż zadowolony :) :) :).

Obrazek
Exact 5.51mm 1,03g 48m seria 8 strzałów

Obrazek
Exact Jumbo Heavy 5,52mm 1,175g seria 6 strzałów

Obrazek

Centralny punkt zdjęcia, deska calowa sosnowa po kilkunastu śrutach, przód.

Obrazek
po kilkunastu strzałach tył.

Obrazek

Tył deski po 20-u kilku śrutach

Obrazek

Tył deski jw. bez lampy, widać prześwit. Cały czas jeden dystans 48m. Niestety świadków na potwierdzenie prawdziwości m-ów nie mam. Moje słowo musi wystarczyć.
Deski z przodu niestety nie sfociłem po takim rozstrzelaniu.
Jutro zrobię.
Slavia 631 + Blog 3,5-10X40 SFE
Remik .44
matjas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 143
Rejestracja: 30 września 2011, 11:40
Tematy: 0
Lokalizacja: wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: matjas »

seria ośmiostrzałowa wypas :piwo:

gratulacje!
matjas
give all your troubles to God - he will be up all night anyway
drozdzu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1275
Rejestracja: 05 lipca 2005, 18:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: drozdzu »

Skupienie :shock: U mnie energia na tym cisnieniu to ok 26,4J i do tego cisnienia karabinek pracuje wmiare spokojnie potem chyba konczy się poduszka powietrzna bo zaczyna się wierzganie 8-)
HW90k.22-DAMPA DM60-DOT4-16x42MD
Awatar użytkownika
Kiersnowski Artur
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 15:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Błonie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kiersnowski Artur »

matjas pisze:seria ośmiostrzałowa wypas :piwo:

gratulacje!
matjas
\

Matjas sam byłem w szoku jak z bliska zobaczyłem, może to fart, może nie (jutro postaram się potwierdzić), ale pochwalić się, to tak jak w tej reklamie master card, "BEZCENNE" :) :) :) :) :).

Drozdzu. Nie wiem jak u mnie wyjdzie. Przy ciśnieniu rzędu 16ATM z małymi groszami była limitowa na granicy limitu, przynajmniej jeśli wierzyć manometrowi w pompce od amortyzatorów rowerowych BETO. W poniedziałek sprawdzę na chrono, to będę wiedział jak jest teraz.

Acha lupka zerowana na śrucie Exact Express 5,52 0,93g. H&N Baracuda 5,50mm 1,37g. na tym dystansie ma opad o paczkę zapałek czyli jakieś 5-6cm.
Slavia 631 + Blog 3,5-10X40 SFE
Remik .44
Awatar użytkownika
Kiersnowski Artur
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 15:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Błonie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kiersnowski Artur »

Wczoraj skorzystałem z chrono :) :).
Przy ciśnieniu w sytemie 22,5 ATM wg manometru na pompce, są następujące średnie energie:
Exact Jumbo Heavy 1,175g: 23,09J
Exact 1,03g: 23,23
Exact Jumbo Express 0.93g: 22,45J
H&N Baracuda 1,37g: 22,45J
Tak więc wychodzi że w moim karabinku śmiało można przyjąć zależność 1 ATM=1J.
Karabinek wyregulowałem na 16,5J na Exact-cie 1,03g
Slavia 631 + Blog 3,5-10X40 SFE
Remik .44
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”