Tło do trenażerów silhouette

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 292
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Tło do trenażerów silhouette

Post autor: rek »

Postanowiłem poprawić komfort strzelania do trenażerów i od kilku tygodni używam ekranów zapewniających kontrastowe tło dla celów. Z powodu dużej szansy na postrzelenie, dodatkowymi założeniami były: niska cena i łatwa budowa oraz ew. naprawa. Jestem zadowolony z efektu:

Obrazek

Przed strzelaniem zakładam nowy papier (przedarta na pół kartka A4) nasuwając na jego krawędzie plastikowe listwy, po czym całość ląduje na widełkach wykonanych z pręta.
Materiały z Castoramy potrzebne do wykonania 4 ekranów to:
- pręty gwintowane M4 1m, 4 szt.
- pręt gwintowany M5 1m, 1 szt.
- nakrętki M4, 8 szt.
- nakrętki M5, 8 szt.
- nakrętki motylki M5, 4 szt.
- zacisk do linki rowerowej Diall, 4 szt. (są pakowane po 2szt. za 12zł; ale właśnie znalazłem 2-krotnie tańsze w Leroy Merlin)
- listwa PCV do krawędzi wykładzin, 2 szt.
Koszt łączny to ok. 60 zł. Wykonanie polega na rozwierceniu otworu przechodzącego wzdłuż zacisku i przełożeniu tam pręta M4 wraz z 2 nakrętkami kontrującymi, a następnie dogięciu (koniecznie na jakimś łagodnym łuku, można użyć np. kauszy) i przycięciu tego pręta aby tworzył szeroką literę "U" o wymiarach kartki A5. Następnie trzeba uciąć fragment pręta M5 uwzględniając nadmiar na przykręcenie go w nóżce trenażera nakrętką i motylkiem oraz na swobodne obracanie się figurki + 3 cm. W nóżce trzeba wywiercić otwór, koniecznie na takiej wysokości aby docelowo figurka znalazła się na środku ekranu. Na drugi koniec tego pręta przykręca się nakrętkę kontrującą i wcześniej wspomniany zacisk (posiadający fabryczny poprzeczny otwór z gwintem). Pozostaje przyciąć nożyczkami listwę PCV trzymającą papier, postanie jej kawałek na zapas w przypadku postrzelenia.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Jorguś
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 591
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 07:44
Tematy: 18
Lokalizacja: Lublin FrontWschodni
Grupa: Użytkownik komercyjny

Re: Tło do trenażerów silhouette

Post autor: Jorguś »

Pozwolisz że przedstawię swój punkt widzenia. Przez wiele lat strzelałem sylwetki łącznie z zawodami PFTA. Także na początku używałem podobnych ekranów poprawiających kontrast podczas strzelania na treningach. W początkowej fazie jest to nawet wskazane bo widzisz przestrzeliny na kartce za celem i masz możliwość zobaczyć w jakiej odległości są przestrzeliny względem celu, i dawało możliwość precyzyjnego ustawienia optyki przy strzelaniu w pozycji stojącej, u mnie było cztery kliki różnicy na wysokości i dwa w poziomie, względem zerowania w pozycji leżącej.
Jeżeli jednak masz zamiar robić wyniki na zawodach to droga jest trochę inna. NIe wiesz w jakich warunkach przyjdzie Ci strzelać, jakie będzie tło na stanowisku i z której strony będzie padało światło na sylwetki. Ja starałem się jak najbardziej utrudnić sobie strzelanie podczas treningów, strzelałem do czarnych sylwetek umieszczanych na ciemnym tle, często zmieniając ustawienie toru względem słońca. To pozwoliło mi zdobyć doświadczenie w różnych warunkach, oraz zmniejszało stres podczas zawodów gdy cele nie były za dobrze widoczne. Byłem na to przygotowany.
Szycie Osprzętu Strzeleckiego viewtopic.php?t=116842
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1612
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tło do trenażerów silhouette

Post autor: Artkor »

5.4. Przednia krawędź stolika i tło mają mieć kolory kontrastowe względem figurek. W przypadku strzelań pistoletowych jako tło muszą być wykorzystane ekrany o jednolitej barwie.

5.5. W przypadku strzelań pistoletowych, przednia krawędź stolika w celu zapewnienia dobrej widoczności dla otwartych przyrządów celowniczych musi być w jasnym kolorze. Zalecany kolor – żółty.
Od tego roku mamy nowe zapisy w regulaminie Silhouette i sytuacje o jakich pisze Jorguś nie powinny się zdarzać.
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 292
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tło do trenażerów silhouette

Post autor: rek »

Faktycznie, ciemne tło podczas zawodów (kolor stolika to jedynie obszar pod figurką) bywa wyzwaniem; chyba z czasem trzeba będzie to zdemontować.
Dzięki za uwagi.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”