TŁUMIK Z CARBONU.

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

RIKO58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 84
Rejestracja: 26 kwietnia 2015, 14:48
Tematy: 3
Lokalizacja: Łódż
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: RIKO58 »

Inspiracją do zrobienia tego tłumika było jak największe w miarę możliwości zejście z jego wagi .Carbon carbonowi nie jest równy a zależało mi żeby korki były wkręcane i osiowość zachowana w 100 procentach i udało się .Po wielu próbach mając malutką fabrykę Carbonu w swoim mieście zrobili kompozyt i połączyli szlifowane włókno szklane na zewnątrz a w środku włókno węglowe w którym można naciąć gwint o skoku 1 mm można się uprzeć i dać skok góra 1.25 mm ale ze względu na ściankę 1.5 mm wystarczy 1 mm ,gwint jest na długości 1 cm.... a średnica zewnętrzna rurki to 30 mm
https://www.fotosik.pl/zdjecie/4d77db3315a7abed
https://www.fotosik.pl/zdjecie/ce11fb830adfe6ab
ten z czarnym korkiem ma jeszcze ściankę 2 mm

Środek to trzy komory z wałkami a w Polsce jest dwóch producentów którzy robią akurat wałki w 100 procentach nadające się do tego oczywiście można włożyć i wytoczyć z alu stożki ale zaraz opiszę dlaczego nie .
Niewybaczalnym błędem jest w tej konstrukcji jakikolwiek luz nawet 0.2 mm poprzeczny albo podłużny bo może pęknąć włókno szklane które jest na zewnątrz i dlatego przegrody są z cienkich talerzyków takich jak w oryginałach
Weihrutowskich a włożenie tam więcej metalu by to potęgowało i podnosiło wagę ...
Pokaże teraz wałek który jest w środku i widać że jest on zrobiony na drukarce 3D i moje pytanie czy miał ktoś do czynienia albo zrobił wkład w 3D na całej długości ze stożkami ...?
https://www.fotosik.pl/zdjecie/4db43b8eee9de330

Używam już ich ponad 2 lat i jestem bardzo zadowolony a oryginały leżą gdzieś w szafie i przy dł konstrukcji 160 mm są od nich cichsze .ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i stąd moje pytanie o druk 3D ...
Dodam jeszcze że w naszym limicie bo o tym jest tu mowa to spokojnie wytrzymują gwinty no można pierwszy korek dać na klej żeby przy mocniejszym przykręceniu na lufie był spokój przy odkręcaniu ..
https://www.fotosik.pl/zdjecie/758c3d70de071d28
A to w całości skręcony przy wadze poniżej 90 g .
Awatar użytkownika
Photomaker
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 116
Rejestracja: 27 marca 2017, 21:14
Tematy: 37
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Moderatorzy PFTA

Re: TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: Photomaker »

Na moje oko ten walek którego zdjęcie zamieściłeś, nie jest wydrukowany, tylko najzwyczajniej zrobiony na formie wtryskowej.
Co do druku 3d, można wydrukować cały wklad ze storzkami itp, ale najlepiej bylo by to wydrukowac na drukarce sla (co moze byc dosc drogie) żeby warstwy były zwarte i nie rozlecialo sie wszystko przy pierwszym strzale.
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 597
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 22
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: Łysy »

Takie moje małe pytanie, a korki są aluminiowe? Zrobiłem kiedyś kilka tłumików z rurki karbonowej również o średnicy 30 mm i grubości ścianki 1 mm. Końcówki tych rurek gwintowałem normalnie na tokarni, a korki dorabiałem z czarnego polimidu i również w nich toczyłem gwinty na tokarni. Bez problemów gwint o skoku 1 mm daje radę bo jest bardzo mocny (ważne żeby był dokładnie wykonany, nie za luźny - nie za ciasny). Środek klasycznie jak w tłumiku HW 100 - dwie przegrody o grubości 1 mm aluminiowe i zamiast wałków (bo plastik w tym przypadku jest cięższy) cienkościenna rurka aluminiowa z nawiercanymi gęsto otworami 4 i 5 mm owinięta materiałem z filtra do odkurzacza. Tłumik o długości 160 mm ważył 79 gram i tłumił bardzo przyjemnie dla ucha a na karabinku był właściwie wagowo nie odczuwalny. Z drugiej strony stwierdziłem, że aluminiowy jest tylko trochę cięższy a łatwiej wykonać. Problemem były też same rurki bo niektóre miały nierównomiernie zatapiane w swoje ściance maty karbonowe czy kevlarowe i podczas toczenia czasem część gwintu potrafiła na tym odcinku się wykruszyć. Jeśli trafiłem dobrą rurkę carbonową i dobrze naostrzyłem nóż do gwintowania to wszytko wychodziło idealnie jak z fabryki.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
RIKO58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 84
Rejestracja: 26 kwietnia 2015, 14:48
Tematy: 3
Lokalizacja: Łódż
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: RIKO58 »

Photomaker masz rację a moje wiadomości o 3D są małe sama rurka tania nie jest azeby kupić to trzeba min 1 metr do tego dojdzie druk 3 D też koszta i to nie małe .To należy pozostać przy dobrych przegrodach i już a później wkleje i pokarze jeszcze jeden wałek z siatki jest b.twardy a można go docinać na różną długość .
Hilary 22 korki są z aluminium pa 6 dobry materiał do obróbki jedynie można je odchudzić robiąc od środka stożki a zwłaszcza w korku wylotowym ..dzięki o potwierdzenie o gwintach bo naprawdę dają radę tak jak u Ciebie a plastik to taka myśl mi się usnula żeby zrobić z niego przegrody nie wiem czy potwierdzisz że dźwięk jest przyjemniejszy niż z tłumika całkowicie aluminiowego
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 597
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 22
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: Łysy »

Dźwięk jest taki milszy dla ucha jakiś taki bardziej "miękki" , korki możesz odciążyć na max , przy 16 julach nie ma jakiś wielkich ciśnień nic się nie stanie a odzyskasz jeszcze z 10 gram . I nie rób tej rurki z tworzywa bo jest cięższe od cienkościennej aluminiowej a cienkościenna ma jeszcze tą zaletę , że jak powiercisz otworki to swoimi ostrymi krawędziami będą odcinać powietrze za śrutem.
Przetestowałem to wielokrotnie i wiem , że trochę to daje.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
RIKO58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 84
Rejestracja: 26 kwietnia 2015, 14:48
Tematy: 3
Lokalizacja: Łódż
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: RIKO58 »

Ok .a jutro dam fotkę tej siatki o której pisałem wcześniej a sam z ciekawości zobaczę tą rurkę o której piszesz ..
RIKO58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 84
Rejestracja: 26 kwietnia 2015, 14:48
Tematy: 3
Lokalizacja: Łódż
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: RIKO58 »

A to jest wałek z tej siatki naprawdę twardy na pewno mniej waży niż plastik ale to już o gramy chodzi .
https://www.fotosik.pl/zdjecie/84b93d3e83516f82
RIKO58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 84
Rejestracja: 26 kwietnia 2015, 14:48
Tematy: 3
Lokalizacja: Łódż
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: RIKO58 »

Photomaker miałeś rację z tym drukiem sla no drogie że szok ale idąc trochę na skróty i z pomocą kolegów co mają pojęcie o druku może tak nie profesjonalnym ale wystarczającym ażeby zrobić cały wkład i z 5 wzorów jeden to rewelacja posiada 5 komór a przegrody patrząc z boku są w krztalcie litery S , otwory patrząc prostopadle na przegrodę są w krztalcie owalu co daje wynik ku mojemu zdziwieniu super .Dlaczego - tu się kłania fizyka ale tu już nie będę się zastanawiał jest efekt i na wadze nie przybyło
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: rokasa58 »

Piszesz o tym?
Obrazek
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
RIKO58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 84
Rejestracja: 26 kwietnia 2015, 14:48
Tematy: 3
Lokalizacja: Łódż
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: RIKO58 »

Tą też przerabiałem jest do przyjęcia ale to nie to .komory są pod większym kątem i zakrzywione .ogarnę foty to wstawię .
Awatar użytkownika
Photomaker
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 116
Rejestracja: 27 marca 2017, 21:14
Tematy: 37
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Moderatorzy PFTA

Re: TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: Photomaker »

Ciekawy jestem jak wygladaja te komory, sam kombinuje od jakiegoś czasu z niestandardowym tłumikiem, ale kombinacja wynika z tego ze mało miejsca jest pomiędzy kartuszem a lufą, dadatkowo jest krótsza od kartusza. W tym leży cała zagwostka w zrobieniu czegoś sensownego.
RIKO58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 84
Rejestracja: 26 kwietnia 2015, 14:48
Tematy: 3
Lokalizacja: Łódż
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: RIKO58 »

Photomaker za dużo Ci nie podpowiem ale zostaję tylko zastosować w twojej konstrukcji tłumik mimośrodowy może to wyższa szkoła jazdy ale do zrobienia ...no i tu druk chyba będzie potrzebny .
A ta wkładka wygląda tak nie jest to moje dzieło ale wiem działa i to dobrze nie jest jeszcze do końca obrobiona ,nad prawami fizyki dyskutował nie będę bo liczy się końcowy efekt pracy i prób a nasz limit ogarnia jak na moje może nie młode ucho :-D
https://www.fotosik.pl/zdjecie/321f44dc53f3b2f7

Fotki z fotosika sory bo mam za duże pliki
Awatar użytkownika
Photomaker
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 116
Rejestracja: 27 marca 2017, 21:14
Tematy: 37
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Moderatorzy PFTA

Re: TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: Photomaker »

Spodziewalem sie czegos mocno skomplikowanego, ale skoro dziala dobrze to po co udziwniac :-)
Mam rozrysowany tlumik ale niestety mocno ograniczony jestem ostatnio czasowo i dojsciem do maszyn, wiec moj maly projekt tlumikowy czeka juz od zeszlej jesieni. Jak w końcu uda mi sie wystrugac to sie pochwalę, bo konstrukcja jest conajmniej nietypowa :D
Awatar użytkownika
Photomaker
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 116
Rejestracja: 27 marca 2017, 21:14
Tematy: 37
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Moderatorzy PFTA

Re: TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: Photomaker »

Gwintu brak, lufa 14mm przetoczona centrycznie do wylotu lufy, jak dobrze pamietam to dobre 60mm krótsza od kartusza.
Narazie postaram sie sam wykombinowac, a jak faktycznie juz zrezygnuje z przedsięwzięcia to napewno sie odezwe ;)
Awatar użytkownika
Foxtrott
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: TŁUMIK Z CARBONU.

Post autor: Foxtrott »

Ponawiam swoje pytanie dotyczące:czy nastąpił jakiś postęp prac nad w.w tłumikiem , inne rozwiązania ? temat umarł śmiercią naturalną?
- do moderatora - jestem w stanie wskazać ponad 20 różnych odpowiedzi , które bardziej podpadają pod " kasuję bo post nic nie wnosi do tematu" , moje pytanie jest jak najbardziej na miejscu i wnosi chęć dalszych prac nad tematem o ile dalej został rozwinięty przez autora.
Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”