Podwyższenie Baki - nakładka

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
sqbi11
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 12:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Podwyższenie Baki - nakładka

Post autor: sqbi11 »

Witam
To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Niedawno stałem się posiadaczem mojego pierwszego PCP - HW100. Karabinek świetny ale .... baka za niska do mojej lunety. Przewertowałem forum i znalazłem dwa rozwiązania. Cięcie baki i wstawienie mechanizmu regulującego , albo wszelakie nakładki. Ciąć osady na razie nie chce, ponieważ jeszcze sam dobrze nie wiem co mi będzie odpowiadało a co nie ( pewnie w przyszłości zamówię customową całą osadę ). Nakładki które widziałem też nie do końca mi leżą bo chciałbym mieć bakę idealnie dopasowaną do mnie ale też dwóch innych osób (ojca i mojej dziewczyny) którzy już się ustawiają w kolejce do weekendowych pojedynków tarczowych. Rozwiązanie - trzy nakładki , do tego takie które bardzo łatwo zdjąć i założyć a przy tym będą dopasowane i stabilne. Dodatkowo muszą być tanie w wykonaniu i łatwe w produkcji ( nie jestem mocno uzdolniony manualnie ). Pogrzebałem w piwnicy, wyciągnąłem trochę gratów i oto rezultat dwóch dni pracy.





To pierwsza z trzech nakładek jakie planuje wykonać. Nakładkę zakłada się i zdejmuje w sekundą, przy czym świetnie się trzyma i jest bardzo komfortowa. Nakładka jest zrobiona na tyle solidnie że wytrzyma wiele lat. Teraz krótki opis jak samemu wykonać taką nakładkę, dla zainteresowanych ( i raczej początkujących , tak jak ja )
"Tajemnicą" świetnego dopasowania jest robienie nakładki na kolbie. Owinąłem kolbę folią stretchową (pociętą na cienkie paski ), co pozwoliło zachować wszystkie krzywizny kolby. Na to nałożyłem filc z warstwą samoprzylepną ( taki mi akurat został po wyklejaniu samochodu ) Do kupienia np tu:
http://allegro.pl/filc-czarny-miekki-sa ... 63174.html
Dociąłem na krzywiznach i dokładnie owinąłem nicią poliestrową - tak aby idealnie przylegał do kolby. Następnie w ruch poszła żywica poliestrowa z matą szklaną ( "zestaw naprawczy" do kupienia za 20 zł w każdym sklepie budowlanym) Wyglądało to tak:


Kiedy pierwsza warstwa żywicy wyschła nadbudowałem górną część baki kolejnymi pasami maty z żywicą. Po wyschnięciu potraktowałem wszystko pilnikiem i papierem ścierny ( usunąłem tylko większe zadziory i nierówności ) Pierwsza przymiarka - kładziemy kawałek filcu na wierz i sprawdzamy ile nam brakuje i gdzie. Ważna sprawa aby mierzyć zawsze z filcem na wierzchu. Teraz kolej na ... silikon sanitarny ( bo mi został :) ). Najlepiej bezbarwny albo czarny. Nakładamy cienką warstwę wygładzając wszystkie nierówności i nadbudowując górę. Czekamy do wyschnięcia. Kładziemy filc i mierzymy... i tak do uzyskania zamierzonej wysokości i kształtu. Wycinamy kolejny kawałek filcu i tym razem z większym pietyzmem dopasowujemy go na wierzchu. Porada praktyczna - warto złapać filc na środku kolby jakimś plastrem w przypadku kolby o kształcie wypukłym jak w moim HW100 ( w linii najwyższego punktu kolby ) a następnie rozciąć z dwóch stron na górze do miejsca styku filcu i wycinając małe kliny sprawdzać czy stykając krawędzie filc ładnie przylega do kolby. Kiedy mamy ładnie docięty filc sklejamy go z góry taśmą i zdejmujemy z kolby. Teraz kolbę smarujemy cienką warstwą silikonu oraz zdjęty filc od środka. Nakładamy na kolbę i dociskamy każdy centymetr. Filc jest plastyczny a silikon dodatkowo ułatwia jego formowanie. Nawet pewne niedoróbki wycięć możemy teraz zniwelować naciągając go. Czekamy do wyschnięcia. Rozcinamy folię od dołu, zdejmujemy nakładkę i przycinamy ją na wymagany kształt. Krawędzie od dołu możemy potraktować cienką warstwą silikonu, co zabezpieczy przed rozklejaniem.

Mam nadzieję że powyższy opis jest wystarczająco czytelny i komuś się przyda.
Zło bobrem zwyciężaj ;)

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”