Tłumik do Steyr 110

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Alex^^
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 13 czerwca 2009, 07:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Świdwin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Tłumik do Steyr 110

Post autor: Alex^^ »

Jak brzmi strzał ze Steyra to słyszał chyba każdy. Ostry, głośny i jakiś taki mało przyjemny i to bez znaczenia czy z separatorem czy bez.

Oczywiście jednym może się podobać (mój brat może być przykładem) a innym nie.

Mnie w zasadzie też nie przeszkadzał. Strzelam na prywatnej działce gdzie nikt się nie przyczepi do jakiegokolwiek hałasu. Nie przeszkadzał do czasu gdy ze względu na pogodę przeniosłem się z trawy pod dach (wiata ze ścianami). Strzał spotęgowany echem stał się na tyle uciążliwy, że zacząłem myśleć o dorobieniu tłumika.

Projekt tłumika miał proste założenia:

1. wyciszyć strzał,
2. prosty montaż bez żadnych przeróbek lufy (typu gwint),
3. po zamontowaniu wiatrówka miała się mieścić do oryginalnego kufra,
4. kartusz miał dać się wykręcić bez demontażu tłumika.
5. w miarę prosta konstrukcja

Wymiary zewnętrzne tłumika wyszły w zasadzie same: pkt 3 ograniczył długość całkowitą do 132mm (łącznie z częścią nakładaną na lufę) a pkt 4 ograniczył średnicę zewnętrzną do 21 mm.
Na materiał wybrałem stal nierdzewną (z różnych względów aluminium nie nadawało się poza tym nie pasowałoby do lufy wiatrówki).

Co do pkt 1 założeń to tłumik nie miał za zadanie uczynić strzał zupełnie bezgłośnym bo nie podobają mi się karabinki z tłumikami przy których nic nie słychać (to oczywiście jest sprawa indywidualna i w niektórych sytuacjach niezbędna jak np. sąsiedzi).

Tłumik doczekał się w zasadzie dwóch wykonanych wersji: pierwszej odrobinę krótszej (107mm długości całkowitej) z jednym wkładem z tworzywa z trzema komorami (każda następna większa od poprzedniej) i drugiej z sześcioma małymi wkładami.

Pierwsza wersja była wystarczająca, ładnie wyciszała strzał i czyniła go przyjemnym dla ucha. Druga powstała w przez przypadek. Kolega który zobaczył pierwszą wersję tłumika w działaniu zechciał abym zrobił mu podobny do jego karabinka kbks.

Z oczywistych względów wkład z tworzywa odpadał, średnicę zewnętrzna też trzeba było zmienić ale koniec końców wyszedł z tych zmian tłumik który strzał z kbks wyciszył zupełnie. Słychać było tylko trzask iglicy.
I wtedy bardziej z nudów przeprojektowałem tłumik pod pojedyńcze wkłady. Z nierdzewki oczywiście.

Z tej wersji jestem bardzo zadowolony i nie przewiduję powstania v.3 tłumika (chyba, że brat zmieni zdanie i najdzie go chcica na tłumik co będzie powodem do kolejnych eksperymentów).
Po zamontowaniu tłumika strzał stał się nieporównywalnie cichszy, przyjemny i jakiś taki fajnie miękki. Ale to oczywiście są indywidualne odczucia.

Ostateczną wersję możecie obejrzeć na załączonych zdjęciach. Podstawowe wymiary podane są na rysunku. Wymiar 16mm podałem w nawiasie bo jest to teoretyczny wymiar lufy.
Dokładny pomiar wykazał w moim przypadku 15,96mm i pod taki wymiar został spasowany tłumik.

Gdybym otwór zrobił pod wymiar teoretyczny lufy (16mm) to prawdopodobnie byłby za duży luz na lufie i istniałaby możliwość, że broki mocujące mogłyby ustawić tłumik nieosiowo w stosunku do lufy a to mogłoby skutkować koniecznością powiększenia otworu wylotowego (a tak jest 5,5mm).


Waga całości 183g.

Jako pierwsze dodałem zdjęcie z poglądowymi wymiarami wkładu z tworzywa sztucznego-tego z tłumika v.1.
Otwór wylotowy w v.1 ma wymiar 5mm, w wersji 2 wymiar jest większy o 0,5mm z prozaicznej przyczyny: nie miałem wiertła o średnicy 5mm do nierdzewki :-/ .

Pozdrawiam.


(Tłumik ten miałem zamontowany na zawodach w Łęsku i Kolibkach, ci co chcieliby go obejrzeć to będą mieli okazję na mmp2017 w Łazach.)




Wkład z tłumika v.1:

Obrazek

Kompletny tłumik v.2.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Elementy tłumika v.2:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poglądowy rysunek z wymiarami:

Obrazek
Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: red5555 »

Piękne wykonanie !
Sprawdzałeś czy tłumik zmienia POI i skupienie na dalekich dystansach ?
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
Alex^^
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 13 czerwca 2009, 07:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Świdwin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: Alex^^ »

Skupienie to było pierwsze co sprawdziłem. Lunety też nie musiałem ponownie zerować. Do czyszczenia lufy muszę go odkręcić ale nie ma to najmniejszego wpływu na celność wiatrówki. Po ponownym założeniu strzela tak samo jak przed zdjęciem tłumika.
Jest dobrze wykonany i spasowany.
Yannu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 168
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 14:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: Yannu »

Offtop: zdjęcia są w formacie Webp, który nie jest obsługiwany przez dużą część przeglądarek (np. Firefox, IE czy Safari). Ich po prostu nie widać. Jest prośba o zamianę na PNG albo JPG.
Alex^^
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 13 czerwca 2009, 07:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Świdwin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: Alex^^ »

Jeszcze raz zdjęcia w kolejności jak w pierwszym poście. Wszystkie się wyświetlają a przy próbie zapisanie pokazują się jako format jpg.

Może teraz wszystko będzie O'K .

Wkład z tłumika v.1:

Obrazek

Kompletny tłumik v.2.

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Elementy tłumika v.2:

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Poglądowy rysunek z wymiarami:

Obrazek
Yannu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 168
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 14:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: Yannu »

WIDAĆ!
Piękna rzecz. Tylko gratulować i zazdrościć :-D
wenflon
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2017, 10:42
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: wenflon »

Natchniony Twoim pomysłem poszukałem troszkę materiału i wytoczyłem takie maleństwo. Ponieważ nie mam dostępu do frezarki a tylko do tokarki dlatego komory są w kształcie okrągłych otworów, sam tłumik ma długość 95 mm, ("fifka" na lufę z męskim gwintem 1/2 UNF ma ok 63 mm) komplet ma średnicę zewnętrzną 18,5 mm. Musiałem wykonać jedną "ryskę" po obwodzie bo po skręceniu nie wiedziałem gdzie mam łapać żeby odkręcić sam tłumik ;laughing: a poważnie to ryska wynikająca z chwili nieuwagi i trącenia pokrętła posuwu poprzecznego, ale też ma swój urok więc jej nie likwidowałem.
Waży nie więcej jak 120 gram. Otwór centralny będący kanałem lotu śrutu jak i otwór wykonany pod gwint 1/2 UNF oraz obróbka zewnętrzna korpusu tłumika (czyli tej wkładki wewnętrznej) zostały wykonane z jednego mocowania w uchwycie tokarki więc zapewniają idealną osiowość. Tolerancja otworu do śrutu 0,5 mm na stronę czyli cały ma 5,5 mm. Wyciszenie na pusto jakieś 50% ale już strzał ze śrutem to jakieś 70-75 % wyciszenia. A co najważniejsze wydaje mi się że po testach z tłumikiem osiągam troszkę lepsze skupienia na 30 metrów, nie wiem czy to zasługa przegród w tłumiku czy innego dociążenia lufy (więc zmiany drgań lufy) ale jest lepiej niż bez niego. Kolejny pozytyw to to że strzał ze Steyera zrobił się bardziej przyjemny dla ucha i o wiele cichszy a z waltherka to już jest w ogóle bajka. Wykonując ten tłumik nie myślałem, że to może ta fajnie działać, skuteczność szczerze mnie zaskoczyła a i praktyczność jest w porządku bo nie muszę go odkręcać do ładowania kartusza w żadnym karabinku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Alex^^
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 13 czerwca 2009, 07:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Świdwin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: Alex^^ »

Dobrze, że jesteś zadowolony z tłumika bo trochę pracy w wykonanie trzeba włożyć. Szczególnie jeżeli chodzi o osiowość otworu wylotowego i części mocującej na lufie. Widziałem tłumiki z 9-10mm otworem wylotowym które oczywiście działały (przy średnicy zewnętrznej tak na oko 30-35mm) ale to nie jest to.

Co do wyciszenia to prawda- strzał na pusto jest sporo głośniejszy niż ze śrutem. I tak jak napisałeś z tłumikiem robi się całkiem przyjemny, miękki, nie za cichy i nie za głośny- taki jak powinien być. Co do skupienia to tak jak napisałem, nie zauważyłem specjalnych różnic w strzelaniu z tłumikiem czy bez (w sensie pogorszenia czy polepszenia skupienia). Ale to u mnie, na innej wiatrówce może być inaczej.

Nie wiem jaką masz lufę w Steyrze (być może nieoryginalna z gwintem ?) bo u mnie przy lufie 16mm średnica zewnętrzna tłumika 18,5mm jest trochę za mała do zrobienia 2 gwintów pod broki blokujące tłumik na lufie.

W tym tygodniu (najprawdopodobniej) będę miał gotową wersję tłumika v.2 dla jednego z kolegów z forum. Różnica będzie taka, że zostały dodane 2 wkładki (razem 8 sztuk) i zakończona będzie gwintem 1/2UNF (kolega ma lufę z HW). Długość całkowita zwiększy się do 154mm. Niestety nie będę miał możliwości jego sprawdzenia ale mam nadzieję, że napisze jak on się sprawuje.

pzdr
wenflon
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2017, 10:42
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: wenflon »

Porobiłem testy głośności przy użyciu aplikacji na smartfona (nie wiem na ile ona jest dokładna ale ogólne pojęcie daje co do skuteczności) wyniki wpisywałem w temacie już pewnie z dwa razy ale za każdym razem moderator je usuwa, ciekawe czemu?
Ale, że jestem cierpliwy zrobię to po raz trzeci - może się uda
Strzał bez tłumika 69 decybeli
strzał z tłumikiem ale bez śrutu 62 decybele
strzał z tłumikiem i śrutem 59 decybeli
Z tego co pamiętam z fizyki to hałas nie jest wartością liniową i zwiększenie hałasu np: z 60 do 65 decybeli przez ludzkie ucho odbierane jest jako podwojenie hałasu.
Lufę mam oryginalną fi 16 mm ale ja jakoś wolę taki cienki tłumik wkleić na lufę przy użyciu poxipolu ( a dlatego poxipol bo do zdjęcia wystarczy lekko tylko podgrzać, a że tłumik jest cały z amelinium podgrzewanie mu nie szkodzi). Wklejony siedzi idealnie osiowo i na lufie póżniej nie ma śladów po robaczkach.
Alex^^
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 13 czerwca 2009, 07:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Świdwin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: Alex^^ »

Ja testy głośności zrobiłem pożyczonym miernikiem. Głośność Steyra bez tłumika była na poziomie 67 dB a z tłumikiem v.1 (jeden długi wkład) 59db -oba pomiary w pokoju i bez śrutu (ze śrutem nie mierzyłem bo nie miałem warunków ale na pewno było ciszej).

Tłumika z sześcioma wkładami nie chciało mi się mierzyć ale mogę powiedzieć, że jest wyraźnie cichszy od tłumika v.1.

Podwojenie ciśnienia akustycznego o 10dB powoduje w przybliżeniu podwojenie głośności.


ps. Informacja jaką znalazłem w necie dotycząca skuteczności wyciszenia (M. Kirpluk, Podstawy akustyki):

"...procentowe określenie np. skuteczności wyciszeń, które dotyczy stopnia zmniejszenia emitowanej energii a nie procentowej zmiany poziomu dźwięku!

I tak:
Wyciszenie o wartość w %                 Tzn. wyciszenie do % wartości początkowej                    Wyciszenie o wartość wyrażoną w dB

                     10%                                90%                                                       -0,5dB
                    20,6%                               79,4%                                                     - 1dB
                    33% (o 1/3)                         66%                                                       - 1,8dB
                     50%                                50%                                                       - 3dB
                     90%                                10%                                                       - 10dB
..."
wenflon
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2017, 10:42
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: wenflon »

To mój wali głośniej chyba , że ta aplikacja jest mniej dokładna niż Twój czujnik .
W każdym bądź razie jestem bardzo zadowolony a jak tylko znajdę chwilę to już wymyśliłem sobie nowy wzór taki co jestem w stanie wykonać na tokarni i będzie trochę dłuższy więc zmieszczą sie dwie komory więcej i może średnicę zewnętrzną powiększę do 22 mm . Zobaczymy co z tego wyjdzie i jakie będą różnice na aplikacji w wyciszeniu. Jak zrobię to się pochwalę ;laughing:
Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: red5555 »

Dzięki uprzejmości Kolegi Alex^^ stałem się właścicielem tłumika do swojego Steyra.

Muszę powiedzieć że wykonanie super dokładne - pierwsza klasa !
Wszystko spasowane idealnie - zero luzów.
Tłumik wchodzi bardzo ciasno na fabryczną lufę, blokada robaczkami prawie jest pro forma :wink:

Pomimo niewielkich rozmiarów tłumi ostry dźwięk Steyra całkiem całkiem...
Nie jest to może tłumik Weihrauch w HW100, przy którym słychać tylko brzęk sprężyny zbijaka ale kilka komór tego maleństwa robi dobrą robotę !

Stylistycznie bardzo minimalistyczny wygląd idealnie pasujący do "brzydala". Waży około 180g

Póki co przymiarka tylko na sucho :-D ale w tym tygodniu postaram się przestrzelać w terenie i opiszę wrażenia.

Obrazek

Obrazek
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
Alex^^
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 13 czerwca 2009, 07:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Świdwin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: Alex^^ »

Dobrze, że pasuje na lufę bo luz między tłumikiem a lufą jest na poziomie 0,005mm. Przy większym ok. 0,01-0,02mm tłumik na lufie ma wyraźny luz jak dla mnie nie do przyjęcia. Wniosek z tego jest taki, że lufy montowane w Steyrach są produkowane w bardzo wąskim zakresie tolerancji.

"Robaczki" muszą być bo ciśnienie na wylocie lufy jest spore. Przy pierwszych próbach z tłumikiem założonym na lufę i przytrzymywanym ręką, strzał na sucho wyrwał mi tłumik z ręki i zrzucił go z lufy.

Jeżeli chodzi o tłumienie to rzeczywiście do tłumika HW100 jest jemu daleko ale przy projektowaniu cel był trochę inny. Nie wiem czy próbowałeś ze śrutem ale na pusto jest dużo głośniej.

Postrzelaj i opisz wrażenia mam nadzieję, że będziesz zadowolony.
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: gabro »

Czekam na wyniki skupienia. Tylko nie testuj w Łazach na MP :).

Przywieź go na MP, chętnie posłucham jak wycisza.

Do zobaczenia w sobotę.
wenflon
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2017, 10:42
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: wenflon »

Chciałbym mieć taka maszynę co robi dokładność do 5 tysięcznych milimetra. Moja skrobie gdzieś do 5 setek co i tak daje bardzo dobre spasowanie. Wykonanie piękne i trzymam kciuki, żeby działał rewelacyjnie (chociaż red5555 i bez niego daje sobie świetnie radę co widać na zdjęciach z zawodów)
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”