Tłumik do Steyr 110

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Alex^^
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 13 czerwca 2009, 07:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Świdwin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: Alex^^ »

Mamy dwie takie maszyny. Przy tym co robimy, pięć mikronów to górna granica błędu. Dokładność z jaką maszyna może coś zrobić to za mało żeby elementy były dobrze spasowane. Najważniejsza jest wiedza i dobór odpowiedniej technologii, sama maszyna nie zapewni ci takiej dokładności. Jeszcze czas, jak chcesz mieć coś dobrze zrobione to musisz poświęcić temu sporo czasu.

Tłumik który ma red5555 testowałem krótko na swojej wiatrówce i nie było problemów ze skupieniem ale było to tylko kilka strzałów testowych przed zapakowaniem i wysłaniem żeby wstydu nie było :) że coś nie działa.

Oczywiście najważniejsza jest opinia końcowego użytkownika na którą też czekam.

Czekam na jeszcze jedną opinię trochę bardziej zmodyfikowanego tłumika - też Steyr ale przedłużona wersja tłumika z gwintem 1/2UNF i dołożonymi dwoma wkładkami. W tym przypadku to jest jedna wielka niewiadoma bo nie miałem możliwości go przetestować (mam standardową lufę Steyra).
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: kłapek »

Jestem szczęśliwym posiadaczem :-D
Jest dobrze i może jutro przy okazji święta coś strzelę i napiszę kilka słów.
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
Awatar użytkownika
enginepol
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 17 października 2013, 19:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: enginepol »

Ciekawy jestem tylko po co dokładność pasowania lufa-tłumik rzędu 5 mikronów, jeśli obudowy tłumika nie wykona się z jednego zamocowania i oś otworu komór i oś otworu na lufę nigdy się nie pokryje. Tym bardziej, że rysunek sugeruje wykonanie otworu na wkładki wiertłem? ;)
Alex^^
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 13 czerwca 2009, 07:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Świdwin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: Alex^^ »

Celem wyjaśnienia- otwory z jednej i z drugiej strony były robione na frezarce (w jednym przypadku gwint 1/2" UNF też), do tego kilkukrotnie były zdejmowane z uchwytu i zakładane i nigdy nie było problemu z osiowością. To akurat jest kwestia umiejętności (mam bardzo dobrych frezerów :-D ).

Zdejmujesz, zakładasz obracasz a i tak bez problemu wszystko masz w osi. Do tego tłumiki robione były na dwóch różnych frezarkach.

Jedna strona (ta z wkładkami) była tylko wiercona a o dokładności spasowania wkładek niech napiszą ci co te tłumiki mają. Nic nie brzęczy i nie ma żadnych luzów. Zaznaczam, że nie są to zwykłe wiertła z HSS czy węglika.

Druga strona była wiercona i frezowana na wymiar. W sumie prosta rzecz. Wkładki natomiast toczone były na tokarce.

Przyznaję, że otwór 5,5mm w środku tłumika jest trochę za duży ale nie miałem wiertła 5mm do nierdzewki.

Pierwsza wersja miała otwór 5mm (ten tłumik ma teraz Krauser z LOK Szczecin) i luz 0,25mm na stronę był wystarczający, nie ma żadnego negatywnego wpływu na skupienie czy celność.

Oryginalne tłumiki rzeczywiście są robione z jednego założenia (no prawie) ale tam nikt nie przejmuje się dokładnością, duży otwór wylotowy skompensuje wszystkie niedokładności.
wenflon
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2017, 10:42
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: wenflon »

Dlatego w moim tłumik obróbka zewnętrzna, wykonanie otworu centralnego i gwintu na lufę jest zrobione z jednego mocowania żeby było idealnie osiowo. Rurka zewnętrzna jest tylko elementem osłaniającym komory w korpusie tłumika. Przetestowałem, że zdaje to egzamin. Gdybym jeszcze miał dostęp do porządnej maszyny i odpowiednich przyrządów to zrobił bym jeszcze lepiej. Ale nie mam takiej możliwości i skrobię tym co mam a najważniejsze to że i to mnie bardzo cieszy i sprawdza się na podwórku (sąsiedzi raczej nie słyszą - no może tylko troszkę ) ;laughing:
Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: red5555 »

Alex^^ pisze: Jedna strona (ta z wkładkami) była tylko wiercona a o dokładności spasowania wkładek niech napiszą ci co te tłumiki mają. Nic nie brzęczy i nie ma żadnych luzów. Zaznaczam, że nie są to zwykłe wiertła z HSS czy węglika.

potwierdzam spasowanie wkładek jest bardzo dobre. Wszystko wchodzi "na styk", ciasno i bez zbędnych luzów.

Dzisiaj trochę postrzelałem w terenie, ale pogoda mocno średnia była :-? wiało za bardzo i jak to na Siekierkach z różnych stron.
Organoleptycznie strzał w terenie bardziej przypomina niezbyt głośne brzdęknięcie i jest bardzo przyjemny: nie za cichy (nie lubię bezdźwięcznych wiatrówek) i nie za głośny.

strzeliłem 2 serie po 10 strzałów, śrut prosto z pudełka, pozycja leżąca z palika, dystans 26 metrów (moje zero, a dzisiaj z tym wiatrem dalej nie było sensu), środkowe pole tarczy ma 15mm i kolejne kręgi co 5mm

prawa tarcza z tłumikiem i lewa bez tłumika - widać minimalne przesunięcie POI w dół (1 click na wieży) przy serii z tłumikiem, widać też 2 odskoki ale raczej to wiatr (albo mój błąd ;laughing: ), reszta skupienia bardzo dobra.
To przesunięcie POI w dół tłumaczę masą tłumika (ok. 180g) bo ja mam lufę uwolnioną, nie jest ona podparta w ósemce i trzyma się tylko w bloku

Obrazek
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
Awatar użytkownika
enginepol
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 17 października 2013, 19:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: enginepol »

Jeśli na frezarce, to z czystej ciekawości zapytam: jak został wykonany otwór fi.16 w tolerancji 0,005 mm?
tootsi1991
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 10 czerwca 2017, 20:54
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: tootsi1991 »

Jeśli POI się zmienia to faktycznie lufa opadła albo nie do końca jest osiowo. Chociaż to nie jest większy problem najważniejsze żeby nie stracić skupienia a tu widać, że chyba jest \ok . \pewnie kolega red 5555 nie da za wygraną i powtórzy test w bardziej sprzyjających warunkach.
Alex^^
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 13 czerwca 2009, 07:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Świdwin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: Alex^^ »

red5555 pisze: ....

To przesunięcie POI w dół tłumaczę masą tłumika (ok. 180g) bo ja mam lufę uwolnioną, nie jest ona podparta w ósemce i trzyma się tylko w bloku

Obrazek
Najprawdopodobniej to jest powodem "opadnięcia" POI. Moja lufa jest podparta dlatego i opadu nie zauważyłem.
tootsi1991 pisze:Jeśli POI się zmienia to faktycznie lufa opadła albo nie do końca jest osiowo. Chociaż to nie jest większy problem najważniejsze żeby nie stracić skupienia a tu widać, że chyba jest \ok . \pewnie kolega red 5555 nie da za wygraną i powtórzy test w bardziej sprzyjających warunkach.
Łatwo sprawdzić czy obciążenie jest powodem czy też nieosiowość. Wystarczy obrócić tłumik na lufie o 180 stopni. Jeżeli jest nieosiowy to przestrzeliny ułożą się powyżej punktu celowania.
enginepol pisze:Jeśli na frezarce, to z czystej ciekawości zapytam: jak został wykonany otwór fi.16 w tolerancji 0,005 mm?
Czasochłonne ale w miarę proste. Przy pomocy wałeczków pomiarowych.
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: kłapek »

Jeżeli chodzi o wytłumienie jest b.dobrze. U mnie podczas strzału słychać głośne pstrykniecie palcami. Dodam tylko, że mój tłumik jest o dwie przegrody dłuższy. Nie spodziewałem się skuteczności tłumika HW100, bo pojemność pewnie 1/3 z HW, ale mi w zupełności odpowiada.
Wykonanie super. Musiałem rozkręcić i zobaczyć jak wygląda środek i jako ciekawostkę napiszę, że zmiana kolejności ‘kieliszków’ nie zmienia POI. Jest dobrze.
U mnie po zamontowaniu również obniżył się średni punkt trafienia o jakieś 8-10mm na 25, ale po sprawdzeniu przez chrono okazało się, że prędkość zmniejszyła się o 5-6m/s. Po podkręceniu prędkości i małej korekcie w górę zero znalazło się na swoim miejscu.
Jeżeli chodzi o skupienie, to nie mam zaufania do wszelkich tłumików, separatorów i innych ozdobników, ale jest ok. Śrut który latał dobrze, to lata dobrze dalej, a ten co posiewał, to sieje bez zmian :-D
Ja jestem zadowolniony i dziękuję koledze Alex. Tak wygląda na moim starym Steyrze z lufką HW ->
Obrazek
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2955
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 39
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: Josef »

Sadzę, a nawet jest przekonany, że lepiej wyglądałby, gdyby tłumik na styku z lufą miał stożek w początkowej części swoją średnicą równą średnicy lufy. :-D
tootsi1991
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 10 czerwca 2017, 20:54
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: tootsi1991 »

Jak to z gustami bywa zdania są podzielone. Ja sądzę , że steyr to proteza w dużą ilością ostrych krawędzi i kantów i wszelkie zaokrąglenia i obłości nie pasują, tak jak średnio pasuje ten bipod Harrisa , centra komponuje się ze steyerem o wiele lepiej. Ale to moje skromne zdanie. Jakiś czas temu sprzedałem steyera bo zakochałem się w waltherze ale coraz bardziej brak mi tej protezy i tylko jej bo celność jest prawie identyczna.
Alex^^
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 13 czerwca 2009, 07:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Świdwin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: Alex^^ »

Cieszę się że kolega kłapek jest zadowolony. Jego wersja tłumika to była jedną wielką niewiadomą z tego powodu, że mam oryginalną lufę steyra i nie mogłem sprawdzić jak się zachowuje w praniu. Dlatego też niezbyt chętnie przyjąłem to zlecenie.

Będę na najbliższych mistrzostwach w Łazach i jeżeli kolega kłapek też tam się zjawi to chętnie sprawdzę jak tłumik wycisza strzał.
Josef pisze:Sadzę, a nawet jest przekonany, że lepiej wyglądałby, gdyby tłumik na styku z lufą miał stożek w początkowej części swoją średnicą równą średnicy lufy. :-D
Ze względów technologicznych byłoby ciężko. Na wiatrówce kłapka wygląda jak tłumik na pistolecie Leona Zawodowca :)
Awatar użytkownika
enginepol
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 17 października 2013, 19:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: enginepol »

Alex^^, tylko cały czas nie odpowiedziałeś na pytanie jak został wykonany otwór w takich tolarancjach. Ze zwykłego rozwiertaka pole tolerancji to 2 setki, a tutaj jednak sugerujesz pole przynajmniej dwa razy mniejsze ;)
Alex^^
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 13 czerwca 2009, 07:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Świdwin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tłumik do Steyr 110

Post autor: Alex^^ »

enginepol pisze:Alex^^, tylko cały czas nie odpowiedziałeś na pytanie jak został wykonany otwór w takich tolarancjach. Ze zwykłego rozwiertaka pole tolerancji to 2 setki, a tutaj jednak sugerujesz pole przynajmniej dwa razy mniejsze ;)
Przecież odpowiedziałem kilka postów wcześniej ale powtórzę raz jeszcze: w miarę proste ale czasochłonne; na frezarce przy pomocy wałeczków pomiarowych. Nie używamy rozwiertaków nie nadają się do tego co robimy.
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”