Regulacja stopki

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Regulacja stopki

Post autor: rek »

W wolnym czasie złożyłem nową "rekową" stopkę.
Potrzebowałem możliwości elastycznej regulacji, ponieważ wciąż coś nie pasowało mi przy różnorodnym składaniu się w HFT. Celem było równomierne przyleganie sprzętu do ramienia, bez rozpraszającego uciskania w jakimkolwiek miejscu.
Na mechanizm wybrałem zdublowany przegub kulowy, który okazał się bardzo sztywnym już przy lekkim dokręceniu 5-ciu śrub ściskających. Mogę nim w szerokim zakresie ustawiać kąt, pod którym powierzchnia stopki przylega do ramienia. Szkoda tylko, że nie sprawdziły się ładniejsze śrubki z zaokrąglonym łbem na imbus, ponieważ dopiero śruby na klucz płaski okazały się łatwo dostępne dla narzędzia. W minimalnym zakresie mogę zmieniać awantaż. Długością śrub nośnych dobieram pochylenie przód/tył (tę możliwość również zawdzięczam obecności przegubu, ponieważ zmienia się kąt między śrubami a łukiem stopki) oraz odsunięcie od kolby. Chociaż te ostatnie czynności nie są szybkie do przeprowadzania.
Powoli myślę o wykorzystaniu takiego przegubu kulowego w mechanizmie regulacji baki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Stalowe kulki 20mm z gwintowanym otworem 6mm pochodzą od producenta balustrad, aluminiowe płaskowniki 30x3mm i 20x6mm oraz guma i klej epoksydowy z marketu budowlanego, a nierdzewne śruby fi 4, 5 i 6mm z dobrze zaopatrzonego sklepu metalowego. Zaplecze wykorzystane podczas budowy to wiertarka, statyw i imadło, wiertło stopniowe, suwmiarka, oraz drobiazgi w rodzaju piłki, wycinaka, wierteł i pilników.
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7560
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 109
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja stopki

Post autor: PawelW »

Nasuwa mi się jedno pytanie: ile waży ta stopka ?
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
makarus
Multikonto
Multikonto
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 30 stycznia 2017, 00:33
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja stopki

Post autor: makarus »

Bardzo Fajny projekt prawie futurystyczny ale przyjemny dla oka. Pewnie teraz nie masz najmniejszego problemu z dopasowaniem ustawienia stopki do siebie. Zasadę mocowania stopki na przegubie kulistym jakiś czas temu pojawiła się w osadach Air Arms EV 2 bodajże od wersji MK III lub IV i jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jedyne co bym lekko zmodyfikował do zastosował bym minimalnie grubsze płaskowniki np: 8 mm żeby nie było możliwości odkształcania się ich podczas dokręcania przegubów. Jeśli możesz to podpowiedz gdzie szukać takiej gumy bo też mi chodzi po głowie projekt swojej stopki, aluminium już mam w różnych profilach ale z gumą tego typu u nas cienko i nie wiem gdzie szukać.
A Tobie gratuluję fajnego pomysłu i dobrego estetycznego wykonania. :516:
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja stopki

Post autor: rek »

Dokładną wagę dopiero postaram się ustalić, ale wydaje mi się zbliżona do 300g. Największe elementy są aluminiowe, a w ręku wydawały się bardzo lekkie. Rzeczywiście chciałem użyć nieco grubszych profili, niestety nie znalazłem takich - łuk który ma 6mm grubości, jestem w stanie zniekształcić w rękach. Ramki przegubu mają zaledwie 3mm grubości, lekkie skręcenie szybko go blokowało więc mam nadzieję że to wystarczy, ale prawdę o ich trwałości poznam się z czasem. Guma jest sprzedawana "z metra" w Castoramie.
Cieszę się, że konstrukcja się podoba :)
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja stopki

Post autor: Tommy54 »

A nie myślałeś o dodatkowym, prostym do wykonania mechanizmie zmiany długości przylgni stopki do ramienia ?
Takie rozwiązanie mam w EV2 MK4 oraz w AA S400 w osadzie custom.
Chodzi mi o to, że inaczej stopka leży gdy jesteśmy ubrani "zimowo" swetr , polar ciepła kurtka (powinna być dłuższa) a inaczej latem, gdy strzelamy w t-shircie.

Wstawiłbym fotkę , ale nie umiem :cry: :evil:
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja stopki

Post autor: rek »

Raczej nie zastanawiałem się nad szybką regulacją jako priorytetem.
Waga nie przekroczyła 250g.
Ostatnio zmieniony 09 lutego 2017, 22:31 przez Michaus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rravv21
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 337
Rejestracja: 19 listopada 2004, 12:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja stopki

Post autor: rravv21 »

Bardzo ciekawa stopka -gratulacje .

A masz fotki jak się prezentuje na karabinku ?
różne strzelające zabawki
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja stopki

Post autor: rek »

Zrobię jutro i wrzucę.
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja stopki

Post autor: rek »

Awatar użytkownika
MASZOT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 15:29
Tematy: 53
Lokalizacja: Stargard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Regulacja stopki

Post autor: MASZOT »

rek pisze:Potrzebowałem możliwości elastycznej regulacji, ponieważ wciąż coś nie pasowało mi przy różnorodnym składaniu się w HFT.
Gratulacje. Podoba mi się jak ktoś samodzielnie szuka i tworzy ciekawe projekty. Ja też robiłem sobie stopkę ułatwiającą składanie się do strzału w różnych postawach, a inspiracją były podpatrzone rozwiązania u biathlonistów. Mam jednak jedno pytanie do Ciebie - jaka jest wysokość tej stopki, mierzona od krawędzi dolnego "skrzydełka" do krawędzi górnego?
Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Regulacja stopki

Post autor: rek »

Ponownie dziękuję :-D. Pilnuję rozmiaru, równo 200mm mierzone dla pewności pomiędzy zewnętrznymi krawędziami (i głębokość poniżej 50mm, mierzone po oparciu łuku o blat, od powierzchni tego blatu do gumy na środku stopki).
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”