Wykonanie końcówki lufy Diany 48 z gwintem 1/2-20 UNF

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
enginepol
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 17 października 2013, 19:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Wykonanie końcówki lufy Diany 48 z gwintem 1/2-20 UNF

Post autor: enginepol »

Hej !
Do wykonania miałem końcówkę lufy do Diany 48 z gwintem pod tłumik 1/2-20 UNF. Elementy typowy, ale nie na tyle prosty jakby mogło wydawać się na pierwszy "rzut oka"...

Początki jak zwykle, mało efektowne. 3 ucięte pręty ze stali automatowej fi. 20 i fi. 25
Obrazek

Zacząłem od mniejszych wałków które zostaną nakręcanymi osłonkami na gwint. Planowanie powierzchni, obróbka zewnętrzna...
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następnie wykonanie nakiełka nawiertakiem, wiercenie fi.10 i fi.11,5 pod gwint, wykonanie fazy...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Gwint 1/2 UNF wykonałem z luźnego konika tokarki. Szybko i osiowo :) Drugą tulejkę wykonałem w sposób identyczny.
Obrazek

Zabrałem się za obróbkę wstępną samej końcówki lufy. Elementy "surowe" gotowe.
Obrazek
Obrazek


Przyszła końcówka lufy zostaje zamocowana w szczękach tokarki i podparta kłem obrotowym. Średnica zewnętrzna i średnica pod gwint zostaje wykonana z jednego zamocowania, + wykonanie fazy pod gwint
Obrazek

Gwint pod tłumik wykonałem samą narzynką zamocowaną w tzw. "lufce" do gwintowania. Pozwala na szybkie i osiowe wykonanie gwintu
Obrazek

Nadeszła chwila prawdy. Tłumik zostaje nakręcony na jeszcze surową końcówkę... i idealnie! Jest osiowo. Kieł idealnie pokrywa się z osią otworu wylotowego tłumika (na zdjęciu jej nie dotyka)
Obrazek

Sanki narzędziowe ustawiam pod określonym kątem i toczę stożek końcowy. Na zdjęciu to tylko chwila, ale w praktyce wielokrotnie musiałem wycofać kieł, sprawdzić czy średnica tłumika pokrywa się ze średnicą końcówki.
Obrazek

Zabrałem się za obróbkę nakrętek osłaniających gwint. Zostały nakręcone na gwint końcówki i przetoczone niewielkim wiórkiem aby się same nie "nakręciły" zbyt mocno.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wykonane zostają rowki...

Obrazek

Szlifowanie wstępne elementów
Obrazek

W cały czas niezdjętej końcówce wiercę otwór, najpierw fi. 5,5, potem fi.6 na koniku sprzęgniętym z suportem i najniższym możliwym posuwie 0,04 mm. Fazowanie wylotu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cały element zostaje zdjęty z uchwytu i zamontowany odwrotnie + wycentrowany w celu wykonania drugiego stożka zewnętrznego i otworu pod lufę.
Obrazek

Wiercenie fi.10, fi. 14 i fi. 15 na niewysokich obrotach i minimalnym posuwie.
Obrazek
Obrazek

Pomiar mikrometrem wewnętrznym, 15,3 mm - 15,31 mm. Miałem sporo szczęścia, bo tyle miało być i uniknąłem roztaczania powierzchni wewnętrznej.
Obrazek

Przetoczenie od wewnątrz fi. 18,5 na długość 15 mm, toczenie stożka zewnętrznego + szlifowanie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozostało napunktowanie miejsc pod otwory, wiercenie, gwintowanie pod M4. Element został zabezpieczony taśmą malarską aby nie zniszczyć wstępnie przeszlifowanej powierzchni.
Obrazek
Obrazek

Czas na wykończenie elementu papierem ściernym, w międzyczasie przeszlifowałem "robaczki" M4 aby nie wystawały poza końcówkę lufy.
Obrazek
Obrazek

I gotowe!
Obrazek
Obrazek


Pozdrawiam :)
vako
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 04 listopada 2012, 12:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: vako »

enginepol,
Witaj,

Poszukuję osoby która podejmie się wykonania tłumika z aluminium PE6 (odpowiedni wałek już posiadam), według określonych wytycznych do wiatrówki BSA r10 dla lufy z kołnierzem fi 25 mm.
Chciałbym również wykonać do tego muzzle i/lub kompensator.
Proszę o informacje, czy byłby Pan zainteresowany?
pzdr
gk
BSA R-10 MkII + Bushnell Elite 6500 2.5-16x42 MilDot
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”