Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

okulary z dziurką ;)

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

milczacy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 135
Rejestracja: 2016-07-06, 09:32
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

okulary z dziurką ;)

Postautor: milczacy » 2016-10-17, 13:45

Cześć.
Że pogoda kiepska, a chwilowo dostęp do zadaszonego, zacisznego i spokojnego 10-cio metrowego kawałka szczęścia mam uniemożliwiony, to postanowiłem rozglądnąć się za osprzętem dodatkowym, pomocnym dla mojego strzelania ( a przynajmniej samopoczucia przy strzelaniu).
Dla jasności - bawię się w trenowanie ppn10. W tej chwili - customowym cepkiem... ale leci już do mnie porządna matchowa pukawka, butla itd. Jakby nie było - nowy start! Level UP! To przecież trzeba by się zaopatrzyć też w utensylia odpowiednie :) Bo choć moje umiejętności są śmiesznie marne jeszcze... to myśleć trzeba przyszłościowo :). Jak powiedział mi kiedyś znajomy półprofesjonalnie trenujący ping-pong, kiedy śmiałem się przyłapawszy go na ważeniu piłeczek przed towarzyskim turniejem przy piwku - myśląc jak amator, zawsze będziesz tylko amatorem!. I racja to.
Dlatego zacząłem rozglądać się za akcesoriami ułatwiającymi życie strzelca. Nawet, jeśli zamiast wyników - poprawią choćby tylko samopoczucie :)
W pierwszej kolejności - kupiłem opaskę na czoło z daszkiem! (ale opis zakupu na allegro chyba nie kwalifikuje się do działu "warsztat"... ;)
W drugiej kolejności - próbowałem kupić okulary strzeleckie z blendą na oko niecelujące i regulowaną przesłoną. Oczywiście - używki, bo zakupu nowych (CENA) nawet najmocniej wyznawane przeświadczenie że zostanę kiedyś ''pro" nie było by w stanie uzasadnić. I prawie się udało! Ale prawie robi różnicę... o kilka złotych przeleciały przed nosem.
I tak siedziałem, i dumałem nad przegraną aukcją, i oglądałem te okulary przeróżne, te przesłony i blendy na google grafika... i mnie targnęło! Nosz kurna! przecież to nie jest technologia z kosmosu, żeby trochę drutu kosztowało tysiaka! Zrobie sobie sam :)
Początkowo pomysł zakładał bazowanie na kosztujących parę złotych, przerobionych okularach zegarmistrzowskich... i to jest dobry pomysł! ale dla kogoś bez wady wzroku.
Ja, niestety wadę wzroku mam. Krótkowzroczność. Nie noszę okularów specjalnie mocnych, niemniej - bez szkieł korekcyjnych nie ma mowy o strzelaniu. Zatem - idea moich okularów strzeleckich (które miały być tanie a dobre) rozbiła się o perspektywę dorabiania szkiełka korekcyjnego na oko celujące ( dla zabawy - lewe dominujące przy praworęczności) lub zakup soczewek kontaktowych (kiedyś co prawda nosiłem, ale jednak nie polubiłem - wróciłem do pingli). Nieeee... koncepcja dobra i prosta, ale nie dla mnie.
Ja potrzebuję przesłony z dziurką, i zasłonki na drugie oko ale takich umożliwiających strzelanie w okularach korekcyjnych.
Wiem, że są gotowe rozwiązania dla takich jak ja. Znalazłem, rozważałem zakup... odpuściłem. Wymyśliłem coś innego:

Po przegrzebaniu szafy ze szpejami, znalazłem co następuje: kawałki spienionego PVC, drut nierdzewny fi2mm, cienkościenną rurkę z nierdzewki fi 2,5mm (lżejsza niż drut ), kostkę do przewodów elektrycznych, śrubki itd, oraz kawałki różnych tekturek, ścinki PVC i PE i rozpieprzony obiektyw kamerki od monitoringu, co to ją kiedyś wysępiłem od montera który wymieniał nam system w firmie. Słowem - kupka niepowiązanych szpejów, z których za pomocą pilników, wiertarko-wkrętarki i lutownicy, miałem pomysł zmajstrować moje okulary :) I wyszło coś takiego:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wykoncypowałem i zmajstrowałem "nakładkę" na moje okulary korekcyjne.
Całość jest montowana w sposób bezinwazyjny na oprawkach okularów. Nie rysuje oprawek, nie rysuje szkieł. Odległość przesłony/blendy od szkieł okularów jest regulowana.
Regulowane jest położenie/wysokość/kąt zarówno przesłony jak i blendy. Stałe są przezierniki w przesłonie - nie mam możliwości zmontowania przesłony listkowej - jak w gotowych, profesjonalnych okularach... ale za to - zastosowałem najprostszy patent bazujący na stałych, acz wymiennych przeziernikach :)
Wystarczy wykręcić nakrętkę, wymienić krążek z pasującą nam dziurką, skręcić i już!
Jak wspomniałem - przeziernik jak i blenda są w pełni regulowane - przeziernik można przestawiać prawo/lewo/góra/dół i o kąt w stosunku do oka. Blenda ma regulację przód/tył/prawo/lewo/kąt osi oka/wychylenie prawo/lewo i umożliwia swobodne odchylanie w górę. Bez żadnego też problemu, można zamienić je miejscami, skonfigurować okulary do wersji dla prawoocznych :)
Osłonki boczne oklejone na zielono, z możliwością regulacji przód/tył.
Wiem...Wyglądają ciut topornie, ale robią robotę :)
Całość jest sztywna i stabilna. I wcale nie ciężka! nie powodują zsuwania się okularów z nosa.

W wersji BETA - do której komponenty już zmierzają pocztą (a kosztowały w sumie tyle co paka dobrego śrutu), przesłona wzbogacona zostanie o możliwość stosowania wymiennych filtrów UV czy polaryzacyjnego (czy jakiego sobie zapragnę) - na bogato! Jak zmajstruję, to pokażę...

Podobny system, bez żadnych kombinacji można by wykonać na bazie oprawek okularów zegarmistrzowskich. Ergo - można mieć w pełni regulowane okulary strzeleckie na wypasie (UV/polaryzacja/korekcja) w kwocie nie przekraczającej... powiedzmy 100 pln (zakładam już "z górką"). I wcale nie jest to jakoś skomplikowane.
Na tyle wręcz proste - że uznałem za bezsensowne tworzenie opisu budowy "krok po kroku" - ktoś odrobinę kumaty w majsterkowaniu połapie się z miejsca co i jak, a ktoś mniej manualnie sprawny i tak się za to nie zabierze...
Ciekaw jestem, co sądzicie o moim pomyśle i wykonaniu :piwo:
FWB P44


Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 354
Rejestracja: 2009-09-21, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: okulary z dziurką ;)

Postautor: red5555 » 2016-10-17, 19:19

dla mnie rewelacja !
super wykonanie !
z czego konkretnie zrobiłeś blendę na oko niecelujące ? bo chyba jest półprzezroczysta ?

ps. zawsze mnie wprawiała w zdumienie cena za taki firmowy sprzęt
WKFT
kilka strzeladełek CO2, HW40, Morini CM 162MI, LP50, Kandar P10, LG210 by Cin91, LG110, Diana


milczacy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 135
Rejestracja: 2016-07-06, 09:32
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: okulary z dziurką ;)

Postautor: milczacy » 2016-10-17, 21:55

red5555 pisze:z czego konkretnie zrobiłeś blendę na oko niecelujące ? bo chyba jest półprzezroczysta ?


Cześć :)
Dzięki za milo słowo :piwo:
Blendę zrobiłem z płytki mlecznego, półprzezroczystego polietylenu (PE), wyciętej z kanistra 5L po płynie do spryskiwaczy :)
o - takiego: Obrazek

Pozdrawiam, Andrzej
FWB P44


Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 791
Rejestracja: 2011-10-07, 11:40
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: okulary z dziurką ;)

Postautor: Zbigniew Rybka » 2016-10-18, 14:43

Całość bardzo fajna, mam tylko jedną, niekoniecznie istotną uwagę: obraz w okularach optycznych ma najlepszą jakość, gdy źrenica wypada w optycznej osi soczewki. W przypadku okularów osie optyczne są umiejscowione około 30-32 mm od środka mostka, natomiast strzelając ppn dobrze jest, jeżeli oś optyczna jest przesunięta w kierunku zewnętrza oprawki (w kpn jest odwrotnie - jak najbliżej nosa), bo wtedy nie trzeba nadwerężać karku, a i tętnice szyjne są przy mniejszym skręcie szyi mniej ściskane, więc dłużej można celować. Dlatego warto umieścić soczewkę korekcyjną (lub tylko jej centralny fragment, wycięty przez optyka) w osi dioptera, a diopter z soczewką przesunąć na zewnątrz i ustawić równolegle do szczerbiny (prostopadle do osi pistoletu), wtedy można zrezygnować z normalnych okularów, dorabiając zauszniki (umocowane np. łącznikami elektrotechnicznymi). Znacznie podnosi to komfort strzelania, zwłaszcza przy dużej wadzie wzroku. Sam zrobiłem podobne okulary (wzorując się na oryginalnych strzeleckich) i działają świetnie!
W. Moore .36 Bondini, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini, Alamo Rifle .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.


milczacy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 135
Rejestracja: 2016-07-06, 09:32
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: okulary z dziurką ;)

Postautor: milczacy » 2016-10-18, 23:41

Dziękuję Panie Zbigniewie za cenne uwagi.
To co Pan pisze jest dla mnie jak najbardziej logiczne... tyle, że ja mam problem lewego oka dominującego i praworęczności. Zatem, i tak i siak - kark muszę nadwyrężać ciut mocniej przy celowaniu.
Natchnął mnie Pan jednak do zmierzenia się z tematem soczewki korekcyjnej! Aż z ciekawości przy okazji najbliższej wizyty u optyka zapytam o koszt wycięcia odpowiedniej soczewki... Całość powinna być o tyle prosta, że planuję przerobić mój diopter na standard 37mm (z możliwością montażu filtrów), zatem oprawienie soczewki korekcyjnej w ramkę po filtrze nie powinno stanowić problemu.
Przerobienie moich okularów na wersję z normalnymi zausznikami i dorobienie regulowanego noska też nie powinno stanowić większego wyzwania :) A wtedy - to już by był wypas!
Pozdrawiam, Andrzej
FWB P44


Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 187
Rejestracja: 2013-08-06, 17:12
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: okulary z dziurką ;)

Postautor: Kraku » 2016-10-19, 01:31

Te miedziane/mosiężne łączniki z tym jednym wysuniętym 'kominkiem' który ma otwór na przelot... Skąd to, co to? Gdzie tego szukać?
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek +


Awatar użytkownika
pikom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 234
Rejestracja: 2015-04-20, 11:48
Lokalizacja: Gdynia, Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: okulary z dziurką ;)

Postautor: pikom » 2016-10-19, 05:45

Super pomysł i wykonanie, gratuluję :)


@Kraku - jak widzę są to elementy z kostki elektrycznej (listwy łącznikowej).
Pozdrawiam,
Piotr


Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 187
Rejestracja: 2013-08-06, 17:12
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: okulary z dziurką ;)

Postautor: Kraku » 2016-10-19, 10:38

Część to się domyśliłem że kostka elektryczna, ale dwa elementy nie są tak oczywiste. Chodzi mi konkretnie o to:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek +


milczacy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 135
Rejestracja: 2016-07-06, 09:32
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: okulary z dziurką ;)

Postautor: milczacy » 2016-10-19, 14:42

to dolutowane do mosiężnych spinek z kostki elektrycznej, mosiężne tulejki dystansowe z (chyba, bo nie pamiętam) jakiegoś układu elektrycznego. Poniewierały się po szufladzie, pasowały idealnie do projektu...
Z powodzeniem zastosujesz np coś takiego: przykład.
Wlutować w kostkę, przewiercić na przelot (pod fi pręta z zawieszaną przesłoną/blendą). Masz od razu nagwintowane pod M2 do blokowania ustawień śrubką:)
Trzeba improwizować!
Pozdrawiam, Andrzej
FWB P44


Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 187
Rejestracja: 2013-08-06, 17:12
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: okulary z dziurką ;)

Postautor: Kraku » 2016-10-19, 18:31

No własnie, to wymaga zbyt precyzyjnego wiercenia jak na moje warunki warsztatowe, liczyłem że będzie jakiś fajny gotowiec :)

Ale... Znalazłem jak by ktoś potrzebował taką diafragmę. Myślę żeby się nadawała, tylko cena 50 zł. Mogła by być z 30 zł tańsza.
https://www.aliexpress.com/item/0-3-6MM ... 70078.html (mam nadzieję że link do Ali nie podpada pod regulamin....)
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek +


janusz35
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 204
Rejestracja: 2012-08-11, 11:00
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: okulary z dziurką ;)

Postautor: janusz35 » 2016-10-20, 10:57

Nie orientujecie się czy cos takiego jest dostępne w kraju.
http://www.tacticalscope.co.uk/eyepal-h ... 3413-p.asp


janusz35
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 204
Rejestracja: 2012-08-11, 11:00
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: okulary z dziurką ;)

Postautor: janusz35 » 2016-10-20, 11:06

Kraku ten iris który znalazłeś na "ali" może być głównym elementem "iris belndy na oko celujące" ceny takich gotowych są z kosmosu a moim zdaniem można to zrobić samemu (lub przynajmniej spróbować).


milczacy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 135
Rejestracja: 2016-07-06, 09:32
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: okulary z dziurką ;)

Postautor: milczacy » 2016-11-02, 13:21

Cześć i czołem!

Jak kiedyś wspominałem - planowałem, że moje okulary z dziurką zyskają "upgrade" o możliwość stosowania dowolnego filtrowania przesłony. No i taką właśnie modyfikację, chciałbym przedstawić (choć nie ją jedyną ;) ).

Przypomnę - w moich okularach istnieje możliwość dowolnej zmiany stałej przesłony na pasującą nam w zakresie pola widzenia/warunków oświetlenia. System IRIS - okej. Ale... po co? Jak wyjęcie i montaż innej [stałej] przesłonki zajmuje kilkanaście sekund, a przynajmniej nic się nie przestawia. Moje rozwiązanie jest też zwyczajnie lżejsze i proste. Nic się tu nie może popsuć/przestawić/urwać. Swoją drogą - zastanawiające (i śmieszne) są ceny tych utensyliów w specjalistycznych sklepach! Jak Kolega słusznie i chwalebnie pokazał w linku - marże są masakryczne ! za 100$ sprzedaje się coś, warte kilka-kilkanaście $ (a w hurcie i mniej).
Kończąc dygresję, wracam do moich okularów z dziurką. :)

Poprzednia wersja miała tylko możliwość zmiany średnicy prześwitu przesłony. Nowa wersja - prócz tej funkcjonalności, posiada też możliwość zastosowania dowolnych filtrów w standardzie 37mm.
Zastosowałem jako "korpus" przesłony adapter filtrów 37mm na kamerę/aparat go-pro. Koszt adaptera to 6-10 pln na znanym portalu aukcyjnym.
Do tego - wkleić należało w środek odpowiednio dopasowany krążek z PVC, będący "oparciem" dla przezierników i pręta montażowego na okulary (sam adapter jest z cienkiego aluminium - nie ma na tyle "mięsa" by utrzymać stabilnie ten pręcik), Przeziernik na swoim miejscu trzyma od przodu dopasowany odpowiednio, pospolity oring. Całość się trzyma w kupie, jest lekka, umożliwia błyskawiczną zmianę średnicy przeziernika. I nakręcenie filtra jaki chcemy. Ja mam UV i polaryzacyjny. Przy czym - planuję w pierścień filtra UV wpasować u optyka szkiełko korekcyjne, coby móc strzelać bez okularów korekcyjnych.... I tu dochodzimy do drugiej modyfikacji:

Skoro już grzebałem, i w planie mam filtr korekcyjny - to postanowiłem zrobić regulowane uszy jak w zwykłych okularach, osłonki boczne.... no i regulowany nosek ;)
Tak więc... wykorzystując znane nam już złączki z kostek elektrycznych, nierdzewne druty z połamanego parasola i kawałek pianki EVA - zmajstrowałem to co trzeba, by możliwa była konwersja moich okularów z nakładki na okulary korekcyjne - do "samobieżnych" okularów.
Oczywiście - długość, wychylenie, rozstaw uszu są regulowane. Wysokość, położenie lewo/prawo/przód/tył noska również są w pełni regulowane. Całość ustawiana i regulowana za pomocą jednego małego śrubokręcika :)
Jedyny minus jaki zauważam i z którym muszę się pogodzić - uszy nie są składane jak w normalnych okularach...
Rodzi to pewne komplikacje transportowe - po prostu przed/po użyciu - każdorazowo trzeba uszy zamontować/zdementować. Ale to proste i trwa dosłownie chwilkę. Cały komplet mieści się w zgrabnym etui z okularów przeciwsłonecznych zajumanego żonie.
Mogę z tym żyć! (tak jak i z tysiakiem w kieszeni, który poszedł by na okulary o podobnej funkcjonalności :) ).
A oto fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam, Andrzej
FWB P44


Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 354
Rejestracja: 2009-09-21, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: okulary z dziurką ;)

Postautor: red5555 » 2016-11-02, 18:40

no powiem Ci że jak dla mnie to możesz zmienić nick na VARGA ! :-D
super pomysłowe rozwiązania !
w wolnej chwili robię swoją wersję !
nosek i zauszniki z zawiasami wykorzystam od starych okularów syna :wink:
dzięki temu zauszniki będzie można składać jak w zwykłych okularach bez rozkręcania !
WKFT
kilka strzeladełek CO2, HW40, Morini CM 162MI, LP50, Kandar P10, LG210 by Cin91, LG110, Diana


milczacy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 135
Rejestracja: 2016-07-06, 09:32
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: okulary z dziurką ;)

Postautor: milczacy » 2016-11-06, 22:37

[quote="red5555"
nosek i zauszniki z zawiasami wykorzystam od starych okularów syna :wink:
dzięki temu zauszniki będzie można składać jak w zwykłych okularach bez rozkręcania ![/quote]

:piwo: Mówisz i masz :)
Zachowana możliwość regulowania długości i "skrętu" uszu :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam, Andrzej
FWB P44Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości