jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

latacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 23 stycznia 2004, 21:57
Tematy: 25
Lokalizacja: Skierniewice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: latacz »

Chcę połaczyć butlę z azotem do typowej przetoczki PCP
niestety gwinty nie pasują...

najlepsza opcja to byłby adapter z jednej strony mający typowy gwint wewnętrznyny butli powietrznej i pasujący pod gwint przetoczki -z drugiej mający gwint pod butlę azotową -może ktoś ma namiar ?

druga opcja -to wykręcić z przetoczki końcówkę do butli powietrznej -niestety jest na jakiś bardzo mocny klej -prawdopodobnie loctite... nie wiem czy podgrzanie przetoczki celem rozkręcenia jest dobrym pomysłem manometr, zaworek mogą ulec uszkodzeniu ?


niektórzy podobno używają azotu do wiatrówek pcp -jak macie rozwiązane ładowanie / połączenie z butlą azotową ?
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: Leon83 »

Po co azot?

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
latacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 23 stycznia 2004, 21:57
Tematy: 25
Lokalizacja: Skierniewice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: latacz »

1 bo mam.
2 bo jest suchy
3 bo jest niereagujący, niekorozyjny -czyli mniej agresywny od powietrza
Hordish
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 42
Rejestracja: 17 października 2020, 16:49
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: Hordish »

Ale ciśnienie małe.
latacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 23 stycznia 2004, 21:57
Tematy: 25
Lokalizacja: Skierniewice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: latacz »

typowo 200bar jak w wiatrówce. żaden problem jak się ma pełne butle azotu pod ręką.

Przypominam -pytanie jest o jakiś adapter żeby podpiąć przetoczkę pcp do butli azotowej ?

lub inny patent -żeby "przerobić" -ewentualnie jakieś tanie złączki mogę sobie zlutować na twardo i dopasować pod przetoczkę -jeśli uda się wykręcić istniejący tam adapter pod butlę powietrzną.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2018
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: Dexter »

Nie do końca rozumiem fragment "druga opcja -to wykręcić z przetoczki końcówkę do butli powietrznej ". Co to w takim razie w Twoim nazewnictwie jest przetoczka a co końcówka?

No i generalnie w czym jest problem? Szukasz gotowego produktu? To przyznam, że nie znam takiego na rynku, nie widziałem nigdy. Masz tokarza pod ręką? No to Ci wytoczy bo to proste. Nie masz tokarza pod reką: bier kątówkę, tnij to co masz i lutuj :) do kupy. Zakładam, że skoro masz stały dostęp do butli z azotem to pewnie kręcisz się koło spawalnictwa. A skoro kręcisz się koło spawalnictwa to pewnie jakiś warsztat. A jak jest warsztat to i jakiś tokarz może się znajdzie. Jak nie na zakładzie to wśród kolegów :).

Swoją drogą pierwszy powód który wymieniłeś rozumiem i jest sensowny ale pozostałe dwa to takie wymyślone jakieś :D. Ale dla mnie ten pierwszy powód jest całkiem wystarczający, żeby spróbować.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: Yurko »

"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2018
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: Dexter »

I WTEDY WCHODZI YURKO! Cały na biało! :) Problem rozwiązany.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: Yurko »

Tylko, że taka przejściówka to głupota. Lepiej spytać kogoś, kto robi przetoczki, czy podobne akcesoria, by zrobił albo całą przetoczkę, albo tylko odpowiednią do niej końcówkę do butli. Tak sobie myślę, że tak będzie taniej i łatwiej... :583:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2018
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: Dexter »

Ale dlaczego? Po prostu otrzymujesz butlę z azotem ale z gwintem (dzieki temu elementowi) jak butla z powietrzem. I wkręcasz w nią co chcesz, to co zwykle byś wkręcał w butlę z powietrzem. Where problem? :D

Przetoczka ok 125zł (i wysyłka). Nie wiem czy znajdzie tokarza który mu to zrobi taniej.
latacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 23 stycznia 2004, 21:57
Tematy: 25
Lokalizacja: Skierniewice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: latacz »

Przetoczka to ładny zespół chromowany czy niklowany korpus z zaworem odpowietrzającym, manometrem, wyjściem pod wężyk -i końcówką do butli powietrznej.

Sama końcówka pod butlę jest prawdopodobnie w korpus montowana na gwincie 10x1. Problemem jest, że to wszystko zmontowano na klej.

do korpusu nic nie dolutuję -bo po prostu to zniszczę.

Końcówkę od butli powietrznej wykręcić z korpusu przetoczki na zimno -prędzej to porozrywam niż wykręcę (próbowałem -nie da się "po dobroci")
nie wiem czy przetoczkę mogę podgrzać do około 160*C bez ryzyka uszkodzenia manometru lub uszczelnień. chę usunąć element zaznaczony czerwonym kółkiem -lub coś co do niego dołaczę
20230224_222935.jpg
Azotu nie używa się do spawania... typowego warsztatu nie ma pod ręką.
Chłodnictwo serwis -azot do sprawdzania szczelności i jako gaz ochronny wewnątrz urządzeń. Dotoczyć - nie mam w okolicy nikogo kto toczy precyzyjnie (przetoczyć tarcze hamulcowe można -wytoczyć dokładny gwint -bez szans.-a i ceny toczenia powalają.

Może jakieś gotowe przejściówki da się zaadoptować ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
latacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 23 stycznia 2004, 21:57
Tematy: 25
Lokalizacja: Skierniewice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: latacz »

Dexter pisze: 24 lutego 2023, 22:40 Ale dlaczego? Po prostu otrzymujesz butlę z azotem ale z gwintem (dzieki temu elementowi) jak butla z powietrzem. I wkręcasz w nią co chcesz, to co zwykle byś wkręcał w butlę z powietrzem. Where problem? :D

Przetoczka ok 125zł (i wysyłka). Nie wiem czy znajdzie tokarza który mu to zrobi taniej.
wygląda, że to jest rozwiązanie. choć troszkę drogie.

mam takie adaptery na butlę azotową
20230224_224611.jpg
gdyby udało się wykręcić z przetoczki zaznaczony element -to ewntualnie jakiś nypel z pasującym do przetoczki gwintem zlutowałbym z takim adapterem. byłoby w cenie nypla i kilkunastu minut pracy.
tylko czy przetoczke z foto można podgrzać bez ryzyka uszkodzenia (kleje typu loctite demontuje sie na gorąco)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2018
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: Dexter »

No dobra, ale nadal, to w czym problem? Potrzebujesz na butli z azotem mieć gwint "jak na butli z powietrzem" i tyle. Takową przejściówkę o jaką pytasz dostałeś w linku Yurka, gotową :). Kupić, dokręcić i gotowe. Bez żadnego kombinowania z "przetoczką" i ryzyka jej zniszczenia.

Calowe gwinty to dla mnie czarna magia a tu jeszcze są dwa różne (nie tylko różny rozmiar ale jeszcze różny typ gwintu) więc nie pomogę z wytoczeniem raczej (kupować płytki do calowych gwintów żeby zrobić dwie roboty rocznie to kapkę bez sensu). Kup tę przejściówkę Yurka. Albo kup cokolwiek z gwintem do butli z azotem, cokolwiek z gwintem jak w butli z powietrzem, tnij i lutuj (lub spawaj, jeśli stalowe). Na twoim miejscu bym po prostu kupił.


EDIT bo odpisałeś w trakcie pisania mojego posta :).

Jak chcesz to tnij i lutuj. Tylko... czy Twój czas który na to poświęcisz, na te przeróbki, jest serio mniej wart niż ok 125zł plus wysyłka na gotową przejściówkę? Ja bym wolał kupić a zaoszczędzone godziny przeznaczyć albo na pracę i w tym czasie zarobić więcej niż koszt przejściówki albo na odpoczynek który jest wart jeszcze więcej :).
latacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 23 stycznia 2004, 21:57
Tematy: 25
Lokalizacja: Skierniewice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: latacz »

"czy Twój czas który na to poświęcisz, na te przeróbki, jest serio mniej wart niż ok 125zł plus wysyłka na gotową przejściówkę?"

cięcie 5 minut, lutowanie twarde 5minut
-i zrobię to 'w robocie" w trakcie dyżuru utrzymania ruchu -"gdy nic się nie psuje to czas się marnuje" ;laughing:

natomiast duzym atutem gotowca jest, że nie ingeruję w przejściówkę której mogę uzywać także do sprężonego powietrza.

edit -dopisek
jest jeszcze jedna możliwość -zrobić prostą przetoczke od podstaw -trójnik z gwintem pasującym pod manometr , wlutować z jedne strony złącze butli azotowej z drugiej nypel pod węzyk ...
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2018
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak połaczyć butlę azotową do typowej przetoczki pcp ?

Post autor: Dexter »

A bo widzisz, mi jak jakiś znajomy mówi "Dexter, przefrezuj mi to, to będzie przecież 10 minut" to mu pokazuję :D jak to wygląda w praktyce. Czyli jadę do warsztatu (30 minut), czekam na spóźnionego znajomego (15 minut, zawsze i wszyscy się obecnie spóźniają dlatego spóźnienia doliczam do rachunku po normalnej stawce), oglądam jego część i myślę jak mu to przefrezować oraz czego będę do tego potrzebował i w jakiej kolejności(5 minut), wyciągam potrzebne narzędzia i szykuję co trzeba (10 minut), montuję tulejkę, frez, imadło we frezarce (5 minut), łapię element i USTAWIAM GO NA STOLE (wszystkie równoległosci, prostopadłości i wysokości, powiedzmy 10 minut). Mierzę trzy razy zanim zacznę frezować (umownie, 4 minuty) a następnie frezuję- 1 minuta. Znajomy zadowolony :) ale teraz trzeba wszystko posprzątać, przedmuchać kompresorem, odkurzyć, pochować narzędzia, łącznie 15 minut i wrócić do chaty, 30 minut. To co koledze wydaje się "fuszka na 10 minut" to w praktyce jest robota na 125 minut a dwie roboczogodziny nie kosztują 20zł. A jak w trakcie trzeba jeszcze np trzy razy zmieniać narzędzie albo NIE DAJ BOŻE obrabiać na dwa albo trzy zamocowania to się z tego robi trzy, cztery godziny.

Dlatego jeśli zrobisz to sobie w 10 minut to wielki szacun :). No i "na dyżurze" to inna sprawa! Powodzenia!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”