Oksydowanie - fotoreportaż

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Staszek_83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 146
Rejestracja: 09 listopada 2009, 16:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Staszek_83 »

Nie wiem po co 2 wanienki i piasek.

Aby się równomiernie ciepło rozchodziło i łatwiej było kontrolować temperaturę. W piasek włożę termometr.
Pokażę wszystko na zdjęciach to może komuś się przyda.
Ale po co sobie utrudniać? Nie polepszy to efektu oksydowania, a tylko wydłuży czas całej operacji. Ale zrobisz jak chcesz, najważniejsze abyś miał z tego radoche i był zadowolony z efektu końcowego.
Mam już azotan sodu, tylko mi wodorotlenku sodu brakuje.
NaNO3 - azotan sodu
NaOH - wodorotlenek sodu

Nie wiem czego wkońcu ci brakuje ale jedno i drugie kupisz na alle...
RWS 100, CZ 200,Walther LG90
danielb
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 18 stycznia 2013, 14:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: danielb »

Wodorotlenku sodu mi brakuje bo azotan sodu mam :) . Kupię na all będzie najłatwiej.
Grp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 03 kwietnia 2012, 17:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Kołbaskowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Grp »

azotyn sodowy NaNO3 -100 g, (saletra chilijska lub 1/2 saletra amonowa)
wodorotlenek sodowy NaOH -750 g, (soda kaustyczna)
woda do objętości -1 l
danielb
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 18 stycznia 2013, 14:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: danielb »

azotyn sodowy NaNO3 -100 g,

związek o nazwie azotyn sodowy (sodium nitrite) to azotan(II) sodu o wzorze sumarycznym NaNO2- jest to sól sodowa kwasu azotowego (II) czyli HNO2
związek o nazwie azotan sodowy (sodium nitrate) to azotan(III) sodu o wzorze sumarycznym NaNO3 - jest to sól kwasu azotowego (III) czyli HNO3

Jak widzę ceny to azotyn jest niestety dużo droższy :cry:
Awatar użytkownika
Pietras Marian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 34
Rejestracja: 14 listopada 2011, 09:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Andrychów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Pietras Marian »

Witam
Koledzy proszę o namiary na kogoś kto by zrobił oksydę lufy i korpusu do C 1377.(wyszlifowane)
Pozdrawiam Marian.
razem raźniej
Awatar użytkownika
Pietras Marian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 34
Rejestracja: 14 listopada 2011, 09:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Andrychów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Pietras Marian »

Witam
Przeczytałem uważnie wszystko kilka razy i będę robił sam z gotowego roztworu.
Pozdrawiam.
razem raźniej
andre142
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 18 stycznia 2013, 21:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: andre142 »

Chciałbym położyć oksyde na moim AA s510 lecz nigdzie na forum nie doczytałem się jak się do tego zabrać,czy trzeba rozebrać karabinek do oksydy i jak to zrobić w bezpieczny sposób.A może znalazłby sie ktoś kto by mi w tym pomógł oczywiscie nie za darmo??
RobFra
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2231
Rejestracja: 02 lipca 2007, 14:28
Tematy: 20
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: RobFra »

andre142 pisze:lecz nigdzie na forum nie doczytałem się jak się do tego zabrać
To dziwne bo jest na początku tematu. Rozkręcić na elementy pierwsze.
Z receptury oksydy na gorąco sam korzystałem parę razy. Obecnie biorę gotowy mix od Kolegi z forum (w baniaku).
Pytanie czy masz małe ubytki (zarysowania) - to można na zimno tylko mało trwałe.
Jak duże to tylko na gorąco. Ale w 510 to tylko kartusz i lufa jest metalowy. Osłona to Alu (misiam bo miałem tylko 410) czyli do anodowania lub malowania. Blok lufy i blok spustu to też alu.
Miałem już wszystkie wiatrówki
A w stodole Mitsubishi D1450 - malytraktor.pl
turo204
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 04 kwietnia 2012, 10:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Łomża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: turo204 »

Panowie Zbieram się do położenia oksydy na moją wiatrówką SLAVIA 631. poczytałem sporo ale mam takie pytanko.
Byłem dziś tam gdzie sprzedają blachy i mają kwasówkę grybą bo 2,5 mm no i jest droga i mają także blachę ze stali "czarnej" dużo tańsza...
Czy to się nadaje na wanienkę do kąpieli? jakie wymiary powinna mieć wanienka i jaki arkusz trzeba kupić. ??
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: witboj »

Moja kwasówka na wanienkę pochodziła ze skupu złomu. Kosztowała dużo taniej.
Awatar użytkownika
chrominek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 153
Rejestracja: 07 grudnia 2007, 08:16
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: chrominek »

W leclercu widziałem naczynia do czegoś tam ryb. Taka długa wanienka ze stali nierdzewnej i nawet z przykrywką i jakimś rusztem wstawianym. Tak w okolicach stówy. W okolicach garnków i patelni. Pojawia się okresowo.
Awatar użytkownika
DoktorPio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 323
Rejestracja: 22 listopada 2008, 21:23
Tematy: 24
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: DoktorPio »

Witam szukam fachowca który by mi wypiaskował na mat/satynę i oksydował pistolet Diana 5.
Proszę o pomoc.

Tak wygląda pacjentka :-D

Obrazek

http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=108630[img]
HW 100S FSB 5-15x40, Hatsan AT44 LW BULLPUP
HW 97K 3,5-10x40, AirArms ProSport 4-12x40, BSA Lightning XL 3-9x40
danielb
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 18 stycznia 2013, 14:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: danielb »

Witajcie

Wypolerowałem moją komorę od HW50s papierem ściernym 1200, odtłuściłem w benzynie:

Obrazek

rozgrzałem w mojej blasze do pieczenia roztwór NaOH/NaNO3/H20, podczas ogrzewania z mojej blachy zeszła powłoka (blacha ocynowana) i blacha zaczęła czernieć, jak roztwór osiągnął 120*C wrzuciłem do niego mój fant. Utrzymywałem temperaturę 120-140*C przez 40 min. Wszystko ładnie się poczerniło za wyjątkiem jednego punktu wielkości zielonego groszku który był pokryty rdzą. Więc przedmiot jeszcze raz wypolerowałem i zabieg powtórzyłem w tym samym roztworze jednak zamiast ładnej powłoki za drugim razem przedmiot skorodował! :shock:

Obrazek
Obrazek

Co mogło pójść nie tak jak powinno? Skąd ta korozja? Drugim razem jak przeprowadzałem proces trwał on trochę krócej - 25min i temperatura była trochę wyższa około 150*C, ale rdza pojawiła się szybko po zanurzeniu w roztworze. Teraz przedmiot wypolerowałem i odrdzewiłem w kwasie fosforowym V. Wygląda on tak:

Obrazek

Czy korozja mogła powstać na skutek kontaktu przedmiotu z dnem naczynia? Podczas oksydowania drugim razem widać było na jego ściankach i na dnie korozję? Powtórzyć proces w innym naczyniu czy można w tym samym. Użyć starego roztworu czy sporządzić nowy? Dużo tych pytań, ale może ktoś pomoże.
Awatar użytkownika
Iperyt68
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3187
Rejestracja: 03 października 2012, 21:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Świętoszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Iperyt68 »

@danielb, pierwszy, kardynalny błąd to te naczynie :!: Nie wiem skąd wziąłeś ocynkowaną blachę do pieczenia ale natychmiast się jej pozbądź (sam zauważyłeś, że oksyduje się naczynie zamiast części), stanowczo się nie nadaje! Roztwór też do utylizacji :!: . Naczynie jeżeli ma być stalowe to albo ze stali nierdzewnej, a najlepiej emaliowane bez uszczerbków (chyba najlepsze rozwiązanie)! Dobrym rozwiązaniem jest naczynie z blachy mosiężnej (nie sprawdzałem ale kilku Kolegów tu na forum to praktykowało). W procesie oksydowania bardzo ważne są właściwe ilości i proporcje odczynników, krytycznym czynnikiem jest temperatura. Wszelkie plamy to zasługa niewłaściwego/niestarannego odtłuszczenia. Zawsze, ale to zawsze przed właściwym oksydowaniem zrób próbę na np śrubie, gwoździu itp.
Pzdr, Tomek
vivere militare est
danielb
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 18 stycznia 2013, 14:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: danielb »

@Iperyt68, dzięki wielkie za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie w sprawie odtłuszczenia przedmiotu. Ja odtłuszczałem benzyną, wydaje mi się, że jakbym odtłuszczał goły metal wodą z jakimś detergentem to zaraz pokryłby się on rdzą, nadaję się ta benzyna czy nie? Z kolei teraz mój przedmiot jest pordzewiały na zewnątrz i wewnątrz. Jak odrdzewię go kwasem fosforowym, wrzucę do wody żeby z kwasu go opłukać to nie zdążę nawet go szmatką wysuszyć i cały pokryty jest rdzą. Jak go odrdzewić skutecznie?
Pozdro Daniel
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”