Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Osada - zrób to sam

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Greg62
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Osada - zrób to sam

Postautor: Greg62 » 2018-08-24, 09:48

Dzięki za odpowiedź.
Tak myślałem że nie wiele się z tym zrobi. Będzie trzeba się przyzwyczaić.
Trochę zbladły przy zastosowaniu odrdzewiacza ale efekt jest mało zadowalający. W weekend jeszcze spróbuję z kredą
ale zrobię też próby z bitexem ( jeszcze nie próbowałem ) na klocku bukowym, zobaczę co z tego wychodzi i tak sobie myślę czy nie zaszaleć
i zrobić osadę w "tygrysa" będzie łatwiej zamaskować te przebarwienia.
Wracając do chemii w walce z takimi plamami, na innym forum wyczytałem że tzreba bardzo uważać zwłaszcza w miejscach styku metal -drewno
bo potrafi pojawić się po czasie rdza. Napisali tęż że jakieś małe efekty daje URINEX.
O efektach moich działań pochwalę się.

Pozdrawiam :516:
CZ 200, Diana 24 T04, Heanel 49a Sport Model, Diana 16, Diana 27, IŻ 38 - w renowacji, Łucznik 87 - w renowacji, Slavia 630 - w renowacji, Haenel 312 - do renowacji, Haenel Model 550 - do renowacji.

Awatar użytkownika
Greg62

Postautor: Greg62 » 2018-08-25, 01:29

Kreda to ściema. zero efektów
Czas a cilit.
CZ 200, Diana 24 T04, Heanel 49a Sport Model, Diana 16, Diana 27, IŻ 38 - w renowacji, Łucznik 87 - w renowacji, Slavia 630 - w renowacji, Haenel 312 - do renowacji, Haenel Model 550 - do renowacji.

Groul

Postautor: Groul » 2018-08-25, 20:32

A możecie mi podać jakieś namiary sklep lub osobę u której mogę kupić kawałek laminatu na stopkę palmrestu?
?

Awatar użytkownika
Greg62

Postautor: Greg62 » 2018-08-29, 00:05

Co do laminatu to ja akurat nikogo nie znam, zbyt świeży jestem.

Wracająć do wywabiania plam, efekty szału nie robią .
Ale od początku:

Drewno suche przetarte papierkiem 80 i po szorowaniu "Ludwikiem" wyglądało tak.
Obrazek

Przetarłem mokrą szmatką żeby zbliżyć się do wyglądu po olejowaniu, plamy się uwydatniły (nabrały kontrastu)
Obrazek

Teraz w ruch poszły:
Cilit Bang około 10 min następnie szorowanie ciepłą wodą z Ludwikiem" i suszenie opalarką
Dalej 10 minut odrdzewiacz z casto, potem szorowanie i suszenie jak wyżej
I jeszcze raz powtórka.

Efekt taki:
Obrazek

mokra szmatka i można powiedzieć jakiś efekt jest:
Obrazek

No to myślę :wink: spróbujmy oleju. przetarłem do 600 wszystkimi stopniami i zonk :651: zmyło się tylko z powierzchni, tam gdzie silniej przytarłem kolejnymi papierkami
plamy wyłaziły na wierzch.
Obrazek
Jest i tak lepiej niż było.

Teraz zastanawiam się jaki ta chemia będzie miała wpływ na metal w miejscach styku z drewnem :-? . Przemyłem wszystko jeszcze mlekiem wapiennym i płukanie wodą z "L".
Pozostaje tylko czekać jakie będą efekty. Może jest wśród kolegów jakiś chemik i powie co o tym sądzi?
Muszę pomyśleć co z tą osadą dalej, może coś doradzicie?
Pozdrawiam

PS. Moczenie w benzynie ekstrakcyjnej żeby pozbyć się świeżego oleju daje dobre efekty.

Awatar użytkownika
pieskowy

Postautor: pieskowy » 2018-08-29, 15:48

Zrób sam. Kup fornir (raczej obłóg np. olchowy, 1,5mm) , potnij na kawałki, zabarw bejcą wodną na rządane kolory. Użyj kleju D4 i porządnego imadła lub ścisków.
Formatki kładź na krzyż.
I tyle.
Czasu zawsze jest za mało...

wiki09

Postautor: wiki09 » 2018-08-29, 22:36

Jabcok pisze:Ja myślałem o użyciu oleju Scherell Schaftol. Chciałem użyć oleju złocistego na osadę z orzecha, a bezbarwnego na elementy antypoślizgowe. Mam obawy, czy scherell złocisty nie zmieni mi koloru czarnej bejcy. Tutaj ekspertem nie jestem, bo jeszcze nie olejowałem osady i będzie to moje pierwsze podejście.

Odgrzebię i odpowiem , olej Schaftol , co prawda nie Gold , tylko Light , ale też jest żółty .
Koloru bejcy nie zmienił
2018-08-24-2957.jpg

2018-08-24-2962.jpg

2018-08-26-2992.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Sandacz

Postautor: Sandacz » 2018-09-02, 11:40

Bejca a potem olejowanie może być ale kilka rodzajów oleju nie polecam. Bardzo ładnie wychodzi osada pokryta lakierobeją koloru venge. Nakładać należy szmatka lub gąbką bardzo cieniutkie warstwy. Między nałożeniem kolejnej warstwy osadę polerujemy bardzo drobnym papierem ściernym. Efekt widać w załączniki. Proces jest całkowicie odwracalny czego nie można powiedzieć o olejowaniu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Greg62

Postautor: Greg62 » 2018-09-02, 23:29

Jeśli to jest venge, to ślicznie wyszła.

Jabcok
Status: Online

Postautor: Jabcok » 2018-09-26, 11:54

Pozwolę sobie zapytać w tym temacie. Czy możecie kogoś polecić kto odnawia osady oraz je modernizuje? Generalnie chodzi mi o odnowienie osady Anschutz Match 54 oraz wycięcie w niej regulowanej baki, być może wykonanie regulowanej stopki.

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”