Osada - zrób to sam

Warsztat wiatrówkowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

milczacy
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Osada - zrób to sam

Postautor: milczacy » 2016-11-04, 13:34

Yannu pisze:
Całe osady? Kuszące, ale bałbym się odlać całość wyłącznie z tej masy. Ale położyć to na metalowy szkielet? Zdecydowanie!

To ja jeszcze, tak nieśmiało... :roll:

Nie mogę znaleźć pod ręką fajnego dreweinka i poza tym - nie mam odpowiedniego frezu pod wyrzezanie gniazda montażu systemu - to postanowiłem zrobić eksperymentalną rękojeść anatomiczną z wykorzystaniem mojego sposobu żywiczno-korkowego ;)

Najpierw wykonałem model - prototyp ze styroduru, potem nałożyłem na niego warstwę zwykłej plasteliny, podgrzałem suszarką i po prostu zacisnąłem w posmarowanej oliwką dłoni, symulując chwyt jak przy złożeniu z pistoletem ;) W efekcie - dostałem 100% dopasowany do wnętrza dłoni model rękojeści. Dalej - przygotowałem na podstawie modelu dwuczęściową formę z gipsu, i zalałem formę mieszanką Epidian 5 (utw Z1) i mielonego korka 0-2mm oraz zbrojenia w postaci włókiem polipropylenowych o długości 5-6mm (zwykły, pocięty w kawałki i "rozbity" sznurek z PP). Nie ma co się chyba rozwodzić nad przygotowywaniem modelu jak i formy - jest opisów od groma na necie. Najwięcej kłopotu jest z "podzieleniem modelu" tak, by formę można było bez problemu otworzyć - przy obiektach o skomplikowanym kształcie lepsza by była forma z silikonu formerskiego (ale jest stosunkowo drogi, więc ja improwizowałem w gipsie)
Co prawda, okazało się że przy żywicy epoksydowej w formie gipsowej, oliwa nie jest dobrym separatorem i szlag trafił formę ;)... ale wylazło z niej coś w sumie całkiem obiecującego :)

Przez weekend obrobię, wkleję wzmocnienia w miejscach śrub montażowych, wykończę - to podzielę się efektem finalnym.
Na razie, wszystko wskazuje na to że się da! Odlew jest sztywny, mocny, twardy, wagą zbliżony do drewnianego pierwowzoru (wzorowałem się w ogólnym zarysie na posiadanej lewej rączce pistoletu, dorabiam prawą bo z lewej nie nauczę się strzelać ;)).
Wydaje się, że można tym sposobem zrobić w pełni funkcjonalny grip, idealnie dopasowany do dłoni. Co prawda - drewno to drewno ! i nie ma się tu co nawet rozwodzić... ale jest to ciekawa alternatywa. Efekty są obiecujące.
Pozdrawiam, dokładając kilka fotek (sorry za jakość - telefonem, przy słabym świetle. Ale coś tam widać). Andrzej

model w dolnej połówce formy (przed wylaniem górnej połówki formy):
Obrazek
Obrazek

A tu, gotowa forma:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

mikstura z żywicy i korka (najpierw mieszałem żywicę z utwardzaczem, potem dodałem wypełniacz i zamieszałem całość do średnio-gęstej masy):
Obrazek

I gotowy półprodukt (odlew) po wyłuskaniu z formy :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Gehmann AP 609 z pakietem własnych przeróbek, Kandar CP1 "Match" przeobrażony samodzielnie.

milczacy

Postautor: milczacy » 2016-11-06, 22:55

Cześć.
Obiecałem, wykonałem :)
Rączka anatomiczna, odwzorowująca wnętrze mojej dłoni. Z możliwością regulacji "skętu" w stosunku do osi pistoletu. Leży idealnie :) A, i chyba wyglądu nie ma się co wstydzić :) Nie mogłem się powstrzymać przed zastosowaniem fajnego forniru na płaskich powierzchniach :roll:

Materiał jest twardy, sztywny, wagowo zbliżony do drewna. Oczywiście - w newralgicznych miejscach, gdzie działają duże siły (np śruba mocująca system) - wymaga wzmocnienia. Ale sprawę załatwia wklejona metalowa tulejka z kołnierzem (np duży nit). Po 1,5 godzinnym strzelaniu (ogrzewana hala), nie stwierdzam, by się łapa pociła bardziej niż na drewnie. Chwytność świetna - korek robi robotę i rączka się nie ślizga w dłoni.
Reasumując - da się odlać sprawną i funkcjonalną rękojeść z mieszanki mielonego korka i żywicy epoksydowej :)
Roboty pewnie więcej przy tym, niż w drewnie (mając narzędzia), ale nie posiadając zaplecza warsztatowo - narzędziowego - polecam!
Całość wykonałem jednym z użyciem kilkograma gipsu, kawałka styroduru, paczki plasteliny, 250 gr żywicy, 0,3 l korka, jednym pilnikiem, nożykiem, wkrętarką z kompletem wierteł i odrobiną papieru ściernego. Nie chciało mi się mieszać nowej porcji żywicy - to półkę wykonalem ze sklejki. Rączka po obróbce potraktowana nadmanganianem coby przyciemnić korek i na to olej lniany.
A tu fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam, Andrzej
Gehmann AP 609 z pakietem własnych przeróbek, Kandar CP1 "Match" przeobrażony samodzielnie.

Awatar użytkownika
septius

Postautor: septius » 2016-11-07, 13:19

Ciekawy temat, fajny opis i zdjęcia. Dobra Robota.
Daj jeszcze znać jak się będzie spisywać po dłuższym użytkowaniu.
Pozdrawiam
Jacek

Awatar użytkownika
Ice4

Postautor: Ice4 » 2017-01-07, 12:47

Witam Wszystkich (robię to tu ponieważ nie znalazłem powitalni). Od jakiegoś czasu chodzi za mną osada do mojej wiatrówki. Co prawda to tylko harnaś striker, ale ten plastik taki jakiś... Na razie jestem na etapie poszukiwani materiału, ale w związku z tym, że moim planem jest zrobienie osady z rzeźbionymi motywami, postanowiłem poćwiczyć i sprawdzić czy będę w stanie zrealizować ten plan. Znalazłem w domu kawałek dębowej deski i się zaczęło - pierwszy detal wyszedł tak
2017-01-02 23.53.51.jpg

, później doszedł następny,
2017-01-02 23.51.30.jpg

następnie przyszedł czas na zwierzątko
2017-01-02 23.53.51 a.jpg

To były moje pierwsze zetknięcia z rzeźbieniem, więc efekt jeszcze do dopracowania.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Mój bardzo skromny arsenał - Hatsan Striker Edge 4,5 vortex + PP 3-12X42AO

Awatar użytkownika
Kucharek

Postautor: Kucharek » 2017-01-07, 21:44

No, talentu to Ci nie brak.
Falcon Praire PF25-Nikko Stirling GK 4-12x42 AO, Walther Lever Action Weels Fargo, CP88; Colt 1911 A1 Government; Colt 1911 WWII Commemorative ;Luger P 08 WWII; Colt SAA Pacemaker; C 96 WWII; Beretta 92fs;

Awatar użytkownika
Ice4

Postautor: Ice4 » 2017-01-08, 17:22

Dzięki. Na razie ćwiczę i sprawdzam swoje możliwości.
Dzik i reszta jest już po bejcowaniu i warstwie pokostu.
Obrazek
Obrazek

Wydłubałem również jelenia - chciałem głównie sprawdzić jak wyjdą mi rogi, dlatego zabrakło miejsca na resztę

Obrazek

Na razie potraktowałem drewno tym co miałem w domu, ale do osady będę musiał zaopatrzyć się w porządną bejcę i olej, bo teraz wyszło błyszczące, szczególnie tło które malowałem bejcą trzy razy, żeby było ciemniejsze. Przez to błyszczenie efekt nie za bardzo mnie zadowala.

Obrazek

Renowator

Postautor: Renowator » 2017-01-12, 14:36

Witam i pozdrawiam. Czytam tu o osadach. Mam w głowie pomysł udoskonalenia mojej starej "Chinki norconki" wraz z wymianą spręży na gazową, planuję wykonanie nowej,ciekawej i ergonomicznej osady. Wiem z doświadczenia,(jestem stolarzem renowatorem)że najlepszym materiałem na osadę jest orzech. Jest pięknym drewnem wykorzystywanym od zawsze przy produkcji broni.Materiał ten jest jednak drogi i stosunkowo trudny do uzyskania.Puki co orzecha używam do renowacji mebli, swoją osadę wykonam z jesionu(ma ładny rysunek,jest twardy i dobrze się obrabia). Jest dość ciężki,ale w kolbie są miejsca do wybrania,czym zniweluję ciężar właściwy jesionu. Błagam nie besztajcie mnie z błotem,że reanimuję chińszczyznę o dumnej nazwie- Norconia Germany professjonal plus. :( Ładnych parę lat temu dostałem ten karabinek od żonki i mam do niego sentyment). :roll:

Jarmiz78

Postautor: Jarmiz78 » 2017-01-25, 21:33

Witam.Czy wie może ktoś,gdzie można pomalować osadę polimerową?Chciałbym upiększyć mojego Hatsana 90 :-D Interesuje mnie kamuflaż Camo.
Hatsan 95 Dębowy 4.5 mm,Hatsan 90 4.5 mm,Makarow T12,Crosman 2240 M.J.,Vigilante,Lov 21,Gamo P-25,Łucznik wz.70,Norica mod.83

Mikun

Postautor: Mikun » 2017-01-25, 23:26

Pomalować,a nie lepiej hydrografika? będzie pięknie,ale nie wiem czy tanio :-D Poszukaj, jest tego trochę. Pozdrawiam.
HW 100 FSB. FX WILDCAT. KANDAR CP1 :-D Daystate Pulsar

Jarmiz78

Postautor: Jarmiz78 » 2017-01-26, 12:06

Mikun pisze:Pomalować,a nie lepiej hydrografika? będzie pięknie,ale nie wiem czy tanio :-D Poszukaj, jest tego trochę. Pozdrawiam.

Dzięki,poszukam. :piwo:
Hatsan 95 Dębowy 4.5 mm,Hatsan 90 4.5 mm,Makarow T12,Crosman 2240 M.J.,Vigilante,Lov 21,Gamo P-25,Łucznik wz.70,Norica mod.83

Jarmiz78

Postautor: Jarmiz78 » 2017-01-26, 15:28

Jarmiz78 pisze:
Mikun pisze:Pomalować,a nie lepiej hydrografika? będzie pięknie,ale nie wiem czy tanio :-D Poszukaj, jest tego trochę. Pozdrawiam.

Dzięki,poszukam. :piwo:

Poszukałem...
Koszt w Opolu jakieś 100-150 zł.
Tragedii więc nie ma :-D

Mikun

Postautor: Mikun » 2017-01-26, 22:53

Super :-D , z farbą różnie bywa w użytkowaniu,osobiście wysłałbym na hydro... i masz spokój 8-)
HW 100 FSB. FX WILDCAT. KANDAR CP1 :-D Daystate Pulsar

Jarmiz78

Postautor: Jarmiz78 » 2017-01-27, 04:47

Mikun pisze:Super :-D , z farbą różnie bywa w użytkowaniu,osobiście wysłałbym na hydro... i masz spokój 8-)

Piszę właśnie o hydro... :one:

Jarmiz78

Postautor: Jarmiz78 » 2017-01-27, 10:39

Dzięki za podpowiedź odnośnie hydrografiki 8-)
Tak właśnie zrobię :one:

Awatar użytkownika
Ice4

Postautor: Ice4 » 2017-02-13, 19:30

Witam.
W weekend miałem chwilę czas i w końcu mogłem się zająć moim drewienkiem. Na razie udało mi się z grubsza wydobyć ogólny kształt całości i popracować trochę nad kolbą - w sumie niewiele, ale dało mi to obraz jak wiele pracy jeszcze przede mną. W najbliższym czasie będę pracował nad rękojeścią i otworem nakciuk. Potem dopracowywanie szczegółów i polerowanie.
20170212_175215.jpg

20170212_175440.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2017-02-13, 21:05 przez Ice4, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Warsztat - Wiatrówki”