Kulochwyt do czarnoprochowca i odzysk ołowiu.

Sekcja CP - ZKS Warszawa

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Online

Re: Kulochwyt do czarnoprochowca i odzysk ołowiu.

Postautor: kuras999 » 2016-07-28, 17:03

Jeśli chcielibyśmy zbierać kulki w całości nasz cel musi przejac część energii pocisku tak zeby nie rozprysly się one na drobne kawałki. Śrut wiatrowkowy przy strzale w kulochwyt z cienkiej blachy pod kątem 45 stopni deformuje się ale można go pozbierać. Jak w tej samej wiatrówki strzeli się prostopadle w blachę 6mm to nie ma śladu po śrucie. To samo będzie z pociskami CP zbyt mocny masywny i sztywny kulochwyt wymusi wytracenie całej energii pocisku w jednej chwili i nie będzie czego zbierać. Idea autora wątku może działać pocisk wpadnie na blachę pod kątem i część energii będzie przekazana na odchylenie kulochwytu na łańcuchu, przy czym całość powinna być możliwie lekka. Kat między tymi blachami że szkicu im bardziej będzie ostry tym mniejsza będzie prędkość oddawania energii i kulki mniej się zdeformują.

Marek-
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy CP
Status: Offline

Postautor: Marek- » 2016-07-28, 17:33

Tylko przy słabej energii, możesz wierzyć sprawdzone, właśnie z tego powodu ja łapie miazgę która pozostaje z pocisku.

waldy

Postautor: waldy » 2016-07-28, 22:35

My kiedyś na strzelnicy stosowaliśmy tarczownice ze stalowym "tyłem". Blacha 5mm lub grubsza. I tak jak pisze Marek, był odzysk ale była to miazga - drobniutkie kawałeczki. Ale odzysk był. Po zmodyfikowaniu tarczownic czyli jakieś 10 cm makulatury (gazety) było dużo lepiej. Czyli tarcza na płycie pilśniowej, gazety, blacha. Jak nie zapomnę to zrobię zdjęcie takiej tarczownicy, bo chyba jeszcze jedną mam w garażu.
Teraz to jestem z tych leniwych i już się w to nie bawię,
Stowarzyszenie Strzelców Czarnoprochowych Ziemi Chełmińskiej

Awatar użytkownika
compass200

Postautor: compass200 » 2016-07-29, 08:59

w Jaworznie widziałem jakieś ,
ciekaw jestem jak z odzyskiem,?
ja spróbuję coś w rodzaju,Marka

Ledz

Postautor: Ledz » 2016-07-29, 14:20

Zbigu , to naprawdę bardzo dobry pomysł. Twój projekt jest zdecydowanie najłatwiejszy do wykonania, a czy zadziała ? Trzeba będzie zrobić i sprawdzić . Ja osobiście nie przetapiam ołowiu , lecz chętnie oddam wystrzelone kule komuś, kto przetapia. Zawsze to lepiej niż w piach a potem do wód gruntowych i do zobaczenia w marchewkach :)
pozdrawiam
Pozdrawiam,
Adam

kewalsPL

Postautor: kewalsPL » 2016-07-29, 15:31

waldy pisze: był odzysk ale była to miazga - drobniutkie kawałeczki. Ale odzysk był.

Chcesz złapać całe kule ? Zrób kulochwyt do którego można wsadzić worek z mokrym piaskiem (suchy się wysypie). Po strzelaniu przesiejesz i z powrotem do kociołka, piach jednak trzeba będzie czasowo uzupełniać. Przy "normalnych" dawkach prochu na 20-30cm długości kula w zasadzie nie ma szans dobić do dna, jak dobije to i tak resztkami energii. Po kilku strzelaniach worek do wymiany, ale to raczej nie jest wielką stratą

Awatar użytkownika
kuras999

Postautor: kuras999 » 2016-07-31, 23:18

W weekend strzelalem do stalowych gongów o grubości 4 i 6mm strzelalem głównie conicalami 450 200grain. Pocisk po zderzeniu z blachą zamienia się z 1-2mm placuszek ale jego większość jest w jednym kawalku. Gorzej z tym że te placki nie leżały pod blachą tylko były mocno porozrzucane i trudno je znaleźć w trawie.
4mm blacha na gongi dla rewolwerów CP jest wystarczające - brak wgnieceń.

Awatar użytkownika
kozichwost

Postautor: kozichwost » 2016-07-31, 23:30

Do rewolweru na 25 metrów może i wystarczy, ale nie wszyscy są rewolwerowcami. Karabin wojskowy , pocisk około 470 grainów napędzany 50 grainami prochu odkształca blachę 5mm z 50 metrów. Po zapodaniu 70 grain prochu na blasze widać dołki.
Przepraszam - pan tu nie stał

Marek-
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy CP

Postautor: Marek- » 2016-08-01, 06:04

A mój przechwytywacz wyłapuje cały ołów, wczoraj go opróżniłem. Od czasu gdy dodałem z przodu kawałek taśmy gumowej grubej na centymetr, pociski są na tyle mocno hamowane że już nie rozpryskują się na drobne śmieci.

Awatar użytkownika
kuras999

Postautor: kuras999 » 2016-09-19, 22:02

Pisałem wczesniej że blacha 4mm jest wystarczająca do strzelania z rewolweru. Po ostatnich wizytach na strzelnicy powiem tak że jest wystarczająca dopóki strzela się z vesuvitu. Złoty stok masakruje taki gong. Jestem zaskoczony jaka jest różnica w osiągach tych dwóch pędników.

Wróć do „Sekcja CP - ZKS Warszawa”