Sprzedaż broni - kiedy należy to zgłosić do WPA

Moderator: Moderatorzy WBP

Pawel@idpa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 677
Rejestracja: 13 lipca 2011, 12:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Sprzedaż broni - kiedy należy to zgłosić do WPA

Post autor: Pawel@idpa »

Jeżeli chodzi o kupno broni to mamy 5 dni na rejestrację. Natomiast co w przypadku sprzedaży? Znalazłem w UoBiA tylko tyle:
Art. 21.
[...]
2. Zbywający broń i amunicję do tej broni obowiązany jest niezwłocznie powiadomić pisemnie o tym
fakcie właściwy organ Policji.

Co to znaczy 'niezwłocznie'? 'Tak szybko jak zdążę dojechać do WPA' czy raczej 'wpadnij jak będziesz w okolicy'?
Jednoznacznego terminu nie znalazłem, a chciałbym wiedzieć co i jak.
Dodatkowo - powiadamiam pisemnie (np. listem poleconym) ale z książeczką do wykreślenia przyjdę po miesiącu - czy popełniam w tym momencie jakieś wykroczenie czy nie?
No i oczywiście co z amunicją do sprzedanej broni - nie mogę jej posiadać w momencie podpisania umowy k-s, powiadomienia WPA, wyrejestrowania z książeczki czy też może odpowiedź d. Masaj ?
Wdzięczny będę za rozjaśnienie tematu.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Niezwłocznie czyli bez zbędnej zwłoki. Okres 5 dni od dnia zbycia broni na pewno nie narusza tej zasady.
Zawiadomienie o zbyciu broni należy odróżnić od czynności technicznej wykreślenia tej broni z legitymacji. O ile pierwsza czynność musi nastąpić niezwłocznie, o tyle druga w może nastąpić z usprawiedliwionych powodów znacznie później. Opóźnienie w wykreśleniu borni z legitymacji nie jest wykroczeniem.
W momencie zbycia broni traci się prawo do posiadania amunicji do tej broni.
Pawel@idpa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 677
Rejestracja: 13 lipca 2011, 12:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Pawel@idpa »

9x19 pisze:Niezwłocznie czyli bez zbędnej zwłoki. Okres 5 dni od dnia zbycia broni na pewno nie narusza tej zasady.
Zawiadomienie o zbyciu broni należy odróżnić od czynności technicznej wykreślenia tej broni z legitymacji. O ile pierwsza czynność musi nastąpić niezwłocznie, o tyle druga w może nastąpić z usprawiedliwionych powodów znacznie później. Opóźnienie w wykreśleniu borni z legitymacji nie jest wykroczeniem.
W momencie zbycia broni traci się prawo do posiadania amunicji do tej broni.
Dziękuje.
Marcin5091
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 17:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż broni - kiedy należy to zgłosić do WPA

Post autor: Marcin5091 »

Chciałem zapytać co oznacza pisemne zawiadomienie o zbyciu broni. Czy jeśli złożyłem w WPA jedynie umowę sprzedaży, wyrejestrowano broń i wykreślono z legitymacji, złożenie tej umowy jest wystarczającym pisemnym zawiadomieniem?
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż broni - kiedy należy to zgłosić do WPA

Post autor: arturo111 »

Jest .
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
just
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 174
Rejestracja: 01 lutego 2011, 23:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż broni - kiedy należy to zgłosić do WPA

Post autor: just »

A powiedzcie mi proszę czy wcześniej sprawdzacie autentyczność promes nabywcy? Czy WPA nie ma problemu z tym, by telefonicznie potwierdzić, ze promesa przedstawiona przez nabywcę nie jest jego wytworem?
Przyznam, że mam mały stres z tym, by przy sprzedaży nie narobić sobie kłopotów.
Pardini SP/HP, Glock 42, Glock 19, HK SP5K, HK MR223a3 11", SAKO TRG 22
Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 724
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 11:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż broni - kiedy należy to zgłosić do WPA

Post autor: woytas »

Kolega jest ekspertem w rozpoznawaniu fałszywek? Jak będzie podrobiona dobrze to nie pozna - do tego dowód osobisty konieczny - będzie dzwonił do prezydenta miasta by potwierdzić?
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.
Awatar użytkownika
fusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1412
Rejestracja: 03 lutego 2009, 11:40
Tematy: 10
Lokalizacja: GD/NO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż broni - kiedy należy to zgłosić do WPA

Post autor: fusz »

Ech, niektórzy to tylko w WPA chcą się umawiać :wink:
Miałem kiedyś przypadek, że sprzedający chciał sprawdzić - gdzieś dzwonił. Ale czy do WPA, czy gdziekolwiek no i co mu powiedzieli - nie wiem. Sprzedał i tak. Choć w sumie promesy nie musiałem podrabiać.
Jak masz taką rozterkę - może to znak, że ów klamot ma u Ciebie dożywocie... A jeszcze jak gość zacznie opowiadać o kasztanach z placu Pigalle, to w ogóle dramat.
SG3M, SKS Ardea, a zabawki różne, małe i duże...
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż broni - kiedy należy to zgłosić do WPA

Post autor: Rimski »

Biorąc za wzór KPA, można by założyć, że termin do 14 dni od "faktu" nakładającego obowązek działań formalnych jest wciąż okresem "niezwłocznym".
Okres 5 dni na powiadomienie o nabyciu jest mocno skrócony w stosunku do kodeksowego działania niezwłocznego dla tego został tak dokładnie sprecyzowany w ustawie (podobnie jak i inne terminy wymagające działania szubszego niż "niezwłoczne" - zawiadomienie o utracie, oddanie dokumentów w przypadku cofnięcia pozwolenia lub dopuszczenia...).
Tom Tom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 28 listopada 2015, 10:50
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż broni - kiedy należy to zgłosić do WPA

Post autor: Tom Tom »

just pisze:A powiedzcie mi proszę czy wcześniej sprawdzacie autentyczność promes nabywcy?
Dzwoniłem dla własnego spokoju , potwierdzają bez żadnych problemów.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Sprzedaż broni - kiedy należy to zgłosić do WPA

Post autor: carambas »

Nie do końca widzę sens. Niejedna transakcja odbywa się w dni wolne od pracy (np niedziela), czy po godzinach urzędowania WPA. Nierzadko promesy wyglądają jak psu z gardła, bo tusz się na komendzie skończył. Dostałem też kilka promes z czarnym paskiem od góry do dołu, bo "tak wydrukowało".

Skoro nie są to dokumenty z hologramem, ani nie ma informatycznego systemu, który pozwoliłby na jednoznaczne potwierdzenie o dowolnej porze dnai i nocy to byłoby nierozsądnie uznać, że obowiązek wychwytywania fałszywek spoczywa na sprzedawcy. Sprawdzić dane z dowodem osobistym i niech zabiera.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”